banner468

İşte rüşvet çarkı

İddianamede adından 'Örgüt Lideri' olarak söz edilen Mahmutlar eski Belediye Başkanı Ali Çelik'le birlikte 3'ü belediye memuru, birisi bankacı olmak üzere toplam 9 sanık "Örgüt kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla da yargılanacak

İşte rüşvet çarkı

İddianamede adından 'Örgüt Lideri' olarak söz edilen Mahmutlar eski Belediye Başkanı Ali Çelik'le birlikte 3'ü belediye memuru, birisi bankacı olmak üzere toplam 9 sanık "Örgüt kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla da yargılanacak

20 Mayıs 2013 Pazartesi 09:45
İşte rüşvet çarkı
banner404
- Kerim TOKSÖZ 

ALANYA Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Suç örgütü kurarak yönetmek, üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet, zimmet, mal varlığı değerlerini aklamak, resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık' suçlamalarıyla tutuklu bulunan Mahmutlar Belediye Başkanı Ali Çelik ve 41 sanık hakkındaki iddianame, Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıklar hakkında 22-159 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, Çelik'in haksız kazanç elde etmek maksadıyla kurulan örgütün lideri olduğu vurgulanıyor. Çelik'in Mahmutlar Belediye Başkanı olması vesilesiyle gerek nüfuzunu kullanarak, gerekse suç örgütü yönetici ve üyelerine verdiği talimatlarla rüşvet, zimmet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, ihaleye fesat karıştırma ve nitelikli dolandırıcılık suçlarının işlenmesine öncülük ettiği iddia ediliyor. Çelik'in, işlenen suçlarda özellikle Mahmutlar Belediyesi ile hukuki bağı bulunmayan ve iddianamede adları 'Örgüt yöneticileri' tanımlamasıyla geçen Suat G, Emre Ö, Nermin S, Sabri A. ve diğer örgüt üyelerine verdiği talimatlar ile örgütü yönettiği, genellikle geri planda kalarak faaliyetlerini maskelediği de vurgulanıyor. Ayrıca Çelik'e örgüt üyelerince 'Ağa' lakabının takıldığı da belirtiliyor. 
Çelik'in 'Örgüt Lideri' olarak tanımlandığı iddianamede belediye ile hiç bir bağı bulunmayan Suat G, Emre Ö, Nermin S. ile Belediye İmar Müdürü Sezai K, esnaf Sabri A, Belediye Yazı İşleri Müdürü Mehmet A, Belediye Mali Hizmetler Müdürü Ali U. ve bankacı Hülya A'nın da örgüt yöneticisi oldukları belirtiliyor. Diğer 32 şüphelinin ise örgüt üyesi oldukları ileri sürülüyor. 

İDDİANAMENİN ÇARPICI BÖLÜMLERİ  
Mahmutlar Belediyesi'nin yaptığı 'Kat Karşılığı Alışveriş Merkezi' ihalesinin usulsüz olduğu iddia ediliyor. İhaleyi kazanan şirketin ortaklarının Turgut D. ve Rus Alexey K. adlı şahıslar olduğu, örgüt yöneticisi Suat G'nin kat karşılığı yapılacak AVM inşaatının belediye meclisinden geçmesinnin ardından Valilik makamının onayını takip ettiği, Suat G. ve Sezai K'nın doğrudan şirket yöneticileri ile irtibata geçtiği öne sürülüyor. Rusya'ya giden Suat G'nin, ihale karşılığında aldığı 390 bin Euro parayı Türkiye'deki hesabına yatırdığı, Suat G'yi Rusya dönüşü Antalya Havalimanı'nda Ali Çelik ve Emre Ö'nün karşıladığı iddia ediliyor. Suat G'nin parayı teslim almasına müteakip önce örgüt lideri olmakla suçlanan Ali Çelik ile irtibat sağladığı ve yüklü miktarda Euro verdiği, bunun yanı sıra telefon dinlemelerinden yapılan tespitte, kalan parayı da örgüt yöneticilerine dağıttığı ileri sürülüyor. Suat G'nin kendisine ayırdığı parayı örgüt üyesi olduğu öne sürülen eşi Hülya G'ye teslim ettiği, bir mobilya mağazası ile bir yakınının kredi kartına ve diğer borçlarına karşılık yaklaşık 58 bin TL ödeme yaptırdığı iddia ediliyor. Çelik'in ise bu ihale öncesi izne ayrılarak, yerine sanıklardan CHP'li Belediye Meclis Üyesi Hasan K'yı vekil bıraktığı da öne sürüldü. İhalenin yüzde 50 kat karşılığı yapılması için ısrar eden Başkan Vekili Hasan K'nın ihale sırasında 10 dakika ara verdiği, bu arada Suat G'nin Başkan Çelik'i arayarak "Hasan K. bize zorluk çıkarıyor" diyerek şikayette bulunduğu belirtiliyor. Bu sırada Çelik'in "Benim makamıma in, Suat G. seninle bir şey konuşacak" diyerek Hasan K'yı uyardığı, başkanlık makamında Suat G. ile görüştüğü de iddia ediliyor. Ve ihaleyi, daha önce örgüt yöneticilerine Rus ortağından 390 bin Euro rüşvet ayarladığı iddia edilen Turgut D'nin sahibi olduğu şirketin kazandığı vurgulanıyor. Ayrıca örgüt yöneticisi olduğu iddia edilen Suat G. ve Sezai K'nın AVM inşaatına yönelik proje ve yapı denetim işlerini organize ettikleri, bu kapsamda yapı denetim işlerini suç örgütüyle bağlantılı işler yapan şüpheli S.S'ye, proje yapım işlerini H. isimli mimara yaptırdıkları, bu şahıslardan alacakları belge ve projelerle 20 Aralık 2012 tarihinde Suat G. ve Sezai K. ile Turgut D'nin Rusya’ya giderek 290 bin Euro daha rüşvet aldıkları da iddialar arasında. Suat G'nin, Turgut D'den aldığı paranın bir kısmıyla 13 Aralık 2012 tarihinde BMW marka bir araç satın aldığı, aracın tescilini 17 Aralık 2012 tarihinde kendi adına yaptırdığı da tespitler arasında. Suat G'nin bu paranın 40 bin Euro'sunu evinde bulundurduğu, bir müteahhidin paraya sıkışması nedeniyle değeri 120-130 bin Euro olan Mitsubishi marka cipini 100 bin TL’ye satılığa çıkardığı, Suat G'nin, evinde bulundurduğu 40 bin Euro’yu 18 Ocak 2012 tarihinde eşinden alarak söz konusu müteahhite teslim ettiği ve bu aracı aldığı, nitekim 22 Ocak 2013 tarihinde bu aracın tescilini kendi adına almayıp, örgüt üyesi olmakla suçlanan eşinin adına yaptırdığı iddia ediliyor. 
'PARALAR KARDEŞİNİN İNŞAATINA GİTTİ' İDDİASI 
F.N. adlı şahsın, Mahmutlar beldesinde yapılacak bir AVM işinin kendilerine verilmesini talep ettiği, Suat G'nin ise bu işin o kadar kolay olmadığını, Valilik makamından onay alınması gerektiğini beyan ettiği, müteakip aşamada S.C, Ö.K. ve F.N'nin, Çelik, Suat G, ve Sezai K. ile irtibata geçtikleri öne sürülüyor. Yapılacak olan inşaat işi ihalesine karşılık 12 Nisan 2012 tarihinde Suat G'nin aldığı rüşvet ile, Ali Çelik'in banka hesabına yaklaşık 70 bin TL para yatırdığı ve ayrıca örgüt mensupları Sezai K. ve Emre Ö'nün de bu paranın içinden pay aldığı iddia ediliyor. Bu paraların alınmasından sonraki aşamada Çelik ve Suat G'nin, yine örgüt yöneticisi Nermin S'nin çalışmakta olduğu rehabilitasyon merkezine ortak olmak üzere pazarlık yaparak anlaşma sağladıkları öne sürülüyor. 17.04.2012 tarihinde yine Suat G. tarafından 6 bin TL paranın rehabilitasyon merkezine ortaklıklarından dolayı ödendiği, bir kısmının örgüt üyesi Sezai K'ya verildiği ileri sürülüyor. Paranın üçüncü taksiti olan 20 bin TL'nin ise 18.04.2012 tarihinde Suat G. tarafından F.N'den teslim alındığı ve bu paranın tamamının rehabilitasyon merkezine ortaklıklarından dolayı okulun diğer ortağına verildiği öne sürüldü. 19.04.2012 tarihinde paranın dördüncü taksiti olan 15 bin TL’nin 13 bin TL’sinin Suat G'nin talimatıyla F.N. tarafından Çelik'in kardeşi Hasan Ç'ye elden teslim edildiği de ileri sürülüyor.  

KREDİ BORCU YATIRILMIŞ 
Mahmutlar'da konut inşa eden bir inşaat şirketinin, inşaatlarına iskan izni alabilmek için Belediye Başkanı Ali Çelik, Suat G, Sabri A. ve Sezai K'ya rüşvet verdikleri iddiası da yer alıyor. Belediye Başkanı Ali Çelik'in izinli olduğu dönemde İskan İzin Belgesi'nin karşılığında söz konusu şirketin, 21 Haziran 2012 tarihinde 47 bin 320 ve 44 bin 366 TL olmak üzere iki ayrı miktarı havale ettiği ileri sürülüyor. Aynı tarihte havale öncesi örgüt yöneticisi Nermin S'nin, Suat G'yi arayarak merkeze olan ortaklıklarına dair yatırılması gereken parayı sorduğu, Suat G’nin ise bir yerden para beklediklerini, gelince 25 bin TL yatıracaklarını bildirdiği, müteakiben Sabri A'nın Suat G'ye, inşaat firmasından gelen paranın hesaba geçtiğini ve dekontların elinde olduğunu bildirdiği iddia ediliyor. Suat G'nin, H.B'den Sezai K'nın yanına gitmesini istediği, Sabri A'nın dekontlarla birlikte kendisinin oraya geleceğini bildirdiği iddia ediliyor.  22.06.2012 tarihinde örgüt lideri Ali Çelik ile yaptığı görüşmelerden parayı çektiği ve paranın bir miktarını rehabilitasyon merkezine yatırdıkları, bir kısmı ile Ali Çelik'in kredi kartı boçlarını yatırdığı, bir kısmı ile satın aldığı aracın taksitleri için Sabri A'ya ödeme yaptığı ileri sürülüyor. 

SAHİL YOLU PROJESİ 
13 Nisan 2012 tarihinde Sahil Projesi kapsamında yapılan ihaleye katılan inşaat şirketi yöneticisi H.S.Ö. adlı şahısla Sabri A. arasındaki görüşmede, Sabri A'nın söz konusu kişiden 5 bin TL para istediği iddia ediliyor. İhale günü H.S.Ö'ye ait şirketin ikinci geldiği ama birinci gelen şirketin hesap hatasının olduğunu ve ihaleyi kazanan şirketin de H.S.Ö'ye ait şirket olduğunu müjdeleyerek kendisinden 5 bin TL para talep ettiği ileri sürülüyor. Sabri A'nın, bir ihale karşılığında S.Ç. ile yaptığı görüşmede 30 bin TL para istediği, S.Ç'nin de 25 bin TL hazırladığı yönünde bilgi verdiği iddia ediliyor. Sabri A'nın ise S.Ç'ye "Baba, beni zaten normalde 25 bin lira kurtarıyordu" diyerek kabul ettiği de belirtiliyor. 

BELEDİYEDEN PARA AKIŞI 
Çelik, Suat G, Sabri A. ve Ali U'nun birlikte hareket ederek, 13 Temmuz 2012 tarihinde belediye kasasından H.S.Ö'nün şirketine gönderdikleri parayı yeniden Sabri A'ya ait şirket hesabına geçirdikleri iddia ediliyor. Çelik ve Suat G'nin gayri resmi ortağı oldukları rehabilitasyon merkezine ödeme yapmaları nedeniyle 15 bin TL'ye ihtiyaçları olduğunun anlaşıldığı, bunun üzerine Sabri A'nın başka bir inşaat şirketinin yöneticisi E.Y.P. ile görüşerek para istediği, 10 bin TL'nin gönderildiği, ancak paranın geç gelmesi nedeniyle çekilemediği de iddia ediliyor. Belediye kasasından H.S.Ö'nün şirketine gönderilen paranın kendi hesabına yatırılması üzerine Sabri A'nın bu parayı çekerek Nermin S'ye teslim ettiği de iddia ediliyor. 16 Temmuz 2012 tarihinde Ali Çelik, Suat G, Sabri A, ve Ali U'nun ortak hareket ederek, aynı şirketin hesabına belediye kasasından 20 bin TL gönderdikleri ve bu paranın Sabri A'nın hesabına gönderilerek Ali Çelik'e verildiği iddia ediliyor. Başka bir tarihte ise belediye kasasından aynı şirketin hesabına 10 bin TL yatırıldığı, bu paranın da Sabri A'nın şirketine yeniden havale edildiği ileri sürüldü. 
SUÇTAN KAYNAKLANAN MAL 
VARLIĞI DEĞERLERİNİ AKLAMA 
Çelik, Suat G. ve Sabri A'nın ortak hareket ederek, Nermin S'nin rehabilitasyon merkezine ortaklık teklifinde bulundukları da ortaya çıktı. Nermin S'nin bu ortaklık için 125 bin TL para istediği, Suat G'nin ise bu parayı veremeyeceklerini bildirdiği ifade ediliyor. Suat G'nin "Bu merkezin çevre düzenlemesini belediye yaptı. Bu masrafı da hesaptan düşelim ve 70 bin TL verelim" diye Nermin S'ye teklifte bulunduğu öne sürüldü. Bu teklifle belediyenin bir kamu kurumu hizmeti gibi gösterdiği çevre düzenlemesi giderlerinin, şahsi harcama gibi gösterilmesi dikkat çekiyor. Bu şirketle 70 bin TL'ye pazarlığın tamamlandığı, 50 hisse ile ortak olunduğu, bu paranın ilki 30 bin TL, diğer ikisi ise 20 bin TL olmak üzere üç taksit halinde ödeneceği öne sürüldü. 

PARALAR İNŞAATA MI? 
Çelik'in AVM ihalesinden alınan paraların bir kısmını kardeşi Hasan Ç'ye ait 10 katlı inşaatın yapımına aktardığı iddia ediliyor. Suat G. tarafından Rusya’dan getirilen 390 bin Euro rüşvetin yaklaşık 150 bin Euro’sunu aldığı tespit edilen Çelik'in bu paranın bir miktarını yine inşaata ait borçlarını kapatmak için kullandığı iddia ediliyor. Çelik'in belediye başkanlığı nüfuzunu kullanarak M.G. isimli şahsa inşaatında kullandığı demir ve tuğlaları aldırdığı iddia ediliyor. Suat G'nin de Mahmutlar AVM İhalesi'nden aldığı iddia edilen paralarla bir bayanın üzerine araba aldığı, 15 bin Euro'yu da aynı bayanın hesabına aktardığı iddia ediliyor. 

TEKLİF ALINMADAN İHALE YAPILMIŞ
Çelik'in kendisine ait binanın elektrik işlerini yaptırdığı B.A. ve Sabri A'ya olan elektrik malzemesi ve işçilik borcunu, belediye kasasından ödettirerek zimmet suçu işlediği de öne sürülüyor. "Nitelikli dolandırıcılık" iddiasıyla da karşı karşıya olan Çelik ve Suat G'nin, Mahmutlar beldesinin 18. Madde Uygulaması'nı da fiyat teklifi almadan Harita Teknikeri A.S'ye verdikleri vurgulanıyor. 
İŞTE TELEFON KONUŞMALARI 
İşte dinlemeye takılan Suat G. ile Harita Teknikeri A.S. arasındaki telefon konuşması: 
Suat G. : Vallaha mı! Rahatsız ettik o zaman ya. Şimdi Ağamla (Ali Çelik) beraberdim de.
A.S. : He.
Suat G. : Yarın kendisine bi doğrudan temin yapsın diyor. Kendisine olmak üzere, kimseye vermesin diyor. Tamam?
A.S. : Sabahtan benim onu halletmem gerekiyor, sabah erkenden.
Suat G. : Sen abi evraklarını hazırla, öğleden sonra yaparız, yarın alırsın. 
Bir diğer görüşme: 
Suat G: İyi çabuk ver adamlara şeyi de, satın almaya, ben halledivericem hadi.
A.S. : Tamam, tamam, geliyorum.
A.S. : Belediyeye geldim ben.
Suat G.: Tamam satın almaya götür bırak abi, meclis var, meclis bitsin diye. Ben dışarıdayım, istersen seni de alayım. Satın almaya bırak onu.

RUHSAT KARŞILIĞI 250 BİN EURO 
Başkan Çelik'in, Mahmutlar'daki Santana Otel Sahibi Ekmel Akdeniz'den otele ruhsat verilmesinin karşılığında 200 bin Euro rüşvet talebinde bulunduğu da iddia ediliyor. Akdeniz'in Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dilekçesinde, 04.11.2011 tarihinde verdiği ifadede Santana Otel'in mülk sahibi olduğunu ve otelin ruhsatının tüm evrakları tamam olmasına ve Alanya Kaymakamlığı'nca gönderilen bir heyet tarafından ruhsatın onaylanmamasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtir rapor verilmesine rağmen, Ali Çelik'in ruhsatı imzalamayarak beklettiğini, onaylanması için kendisinden 250 bin Euro rüşvet istendiğini, daha sonra rüşvetin belediyeye halk otobüsü alınması şeklinde değiştirildiğini, kendisinin bu rüşveti vermeyip oteli kiralamayı düşündüğünü, oteli kiralamak isteyen M.Ç'nin ise ruhsat işini çözmek için belediyeye gittiğinde kendisinden 200 bin dolar nakit para ve bir de belediyeye hibe edilecek cenaze aracı istendiğini iddia etti. Santana Otel Mimarı Mustafa Temiz'in de Cumhuriyet Başsavcılığı'na 14.12.2011 tarihinde verdiği ifadede, Santana Otel'in projesini kendisinin çizdiğini, hiçbir eksik olmamasına rağmen ruhsatın Ali Çelik tarafından imzalanmadığını, bu sebeple bir kez Ali Çelik'in odasında görüştüklerini, Ali Çelik'in kendisinden otel ruhsatını imzalaması karşılığında Santana Otel sahiplerinin belediyeye bir adet halk otobüsü almalarını istediğini beyan ettiği vurgulandı. 

DİNLEMEYE TAKILAN DİĞER KONUŞMALAR 
İşte Ali Çelik'in yakın arkadaşı Suat G. ile ortak oldukları rehabilitasyon merkezinin sahibi Nermin S. arasındaki telefon görüşmesi: 
Nermin S.: Sen ne zaman vercen onu, parayı?
Suat G.: Ney?
Nermin S.: Para, ne zaman vercen onu?
Suat G.: Arkadaşım ayarlamaya çalışıyoruz işte. Aşağıdan işlem yetiştirmeye çalışıyorum, yetiştirirsem bugün verecem herife.
Nermin S.: He, yetiştirebilirsen bugün verecen.
Suat G.: Hı hı.
Nermin S.: Kaç vericen?
Suat G.: 25
Nermin S.: Bi de iki buçuğumuz var.
Suat G.: İki buçuğu verme şansım yok amcam benim, geç.
Nermin S.: Bugün 25 yetişir mi yani?
Suat G. : İyi amcam şu Mustafa hocaya söyle, şey hesaba geçti de, zaman yetiştiremedik, yarın sabahtan 09.30-10.00 gibi alsın parasını.
Nermin S.: Gülüyor
Suat G.: Tamam.
Nermin S.: Ne olur sen ara söyle, ne olur gözünü seveyim.
Suat G.: Ya ben dövecem şimdi ararsam, yok sen söyleyiver, sen daha iyi söylersin hadi.
Nermin S.: Ne diyeyim?
Suat G.: 10 gibi alsın parasını, 'Ağam öyle dedi' de, Başkan de. 
Suat G.: Şeydeyim ben, makbuzu alıp geliyom, dükkandamın, gönderem onu.
H.B.: Sezai'nin yanına mı gidecez biz?
Suat G.: He geçin, ben makbuzu getiriyom. O hazırlasın, Ağa bekliyor.
H.B: Tamam
Suat G.: İyi, daha halletmedik, öğleden sonra halledecez.
Sabri A: Belgeleri bugün verecekler mi?
Suat G.: Hee hazır, o hazırlıyor, yüzde yüz yapacak şimdi, doksan beşini yaptı, belgelerini çıkardı, yüzde yüzünü yapıp verecek.
Sabri A.: E. bey aradı da, o belgeleri dün alacaktınız dedi.
Suat G.: Yok yok, sıkıntı yok baba, öyle sıkıntı yapmasın, geldiği zaman da görüşürüz zaten, yapı denetim konusunda bi sıkıntımız yok, hazırlattırırız.
Ali Çelik: Şey de orda, ıııı, aldın mı sen?
Suat G.: Aldım aldım, burdakinden aldım, buraya EFT ettirdik, başka bankaya.
Ali Çelik: Ne kadar o?
Suat G.: Hıı?
Ali Çelik: 22 bin 700 falan tutuyor herhalde şimdi.
Suat G.: 22 bin 700 lira, neyse başkanım, ben sorarım orada, evrağı alırım, kime gideyim yalnız orada?
Ali Çelik: Tamam, sen orada benim gönderdiğimi söyle.
Suat G. Ben arıyorum şimdi Mehmet'i, tamam.
Suat G.: Başkanım belediyede misin?
Ali Çelik: Hı hı.
Suat G.: Tamam başkanım, öbür şeyi de aldım da, geliyom birazdan.
Ali Çelik: Tamam
Ali Çelik: Ne kadarmış?
Suat G: Yok başkanım, yeni bankamatiğin önüne geldim, bankanın önüne, sokup bakıyorum, hemen sana dönüyorum.
Suat G.: Dört lira falan borç var.
Ali Çelik : Hah o zaman asgari ödemeyi yatır, 1,5yatır, dur bakalım bir dakka. 1,5-2 yatırsan 1 mi kalıyor sende, o yetmiyor, o zaman 1,5 yatır sen.
Suat G: Tamam başkanım.
Ali Çelik : Onu açtıralım.
Suat G: 500'ünü sen al.
Ali Çelik: Bir, şurdan bankada bir şey var, Ö'ye onu da yatırttıralım, araba taksiti varmış bi.
Suat G.: Tamam başkanım.
Ali Çelik: 1,5'u yatır.
Suat G.: 1'ini sana getiririm.
Suat G.: Başkanım hesabı kesilmemiş, yatırmadım, 25'inde kesiliyormuş borç, bankamatikten yanlış görmüşüm, içeriden yatırayım diyordum, yani borcu yok, 25'inde kesilecekmiş asgarisi.
Ali Çelik: Allah Allah!
Suat G.: Yokmuş borcu, yani borcu geçen aydan şey varmış da.
Ali Çelik: İşlem yapıyor mu?
Suat G.: Yapar dedi, borcu yok dedi, 25'inde kesilecek dedi.
Ali Çelik: Allah Allah.
Suat G.: Şimdi girdim, karı öyle dedi, içeriden yatıram dedim, borcu yok dedi, üstüne mi yatıracaksınız dedi, yani kesim tarihinde, kesilmedi, 25'inde kesiliyor dedi, ben de bir dakika dedim, çıktım dışarı. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 20.05.2013 10:41
Anahtar Kelimeler:
işte rüşvet çarkı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349