banner468

İşte aday adayları

Alanya Belediyesi'ni yönetmek için aday adayı olan isimlerin özgeçmişlerini derledik. İşte AKP, MHP ve CHP'nin hepsi birbirinden farklı özgeçmişlere sahip aday adayları

İşte aday adayları

Alanya Belediyesi'ni yönetmek için aday adayı olan isimlerin özgeçmişlerini derledik. İşte AKP, MHP ve CHP'nin hepsi birbirinden farklı özgeçmişlere sahip aday adayları

09 Eylül 2013 Pazartesi 00:18
İşte aday adayları
banner404
YEREL seçim sürecine giren Alanya'da bugün itibariyle 9 aday adayı var. AKP'den Hüseyin Güney ve Kuddusi Müftüoğlu, CHP'den Şefik Türktaş ve Murat Can, MHP'den Mehmet Ali Dim, Hayri Doğan, Abdullah Sönmez, Adem Murat Yücel ve Celal Taşkın aday adayı olduklarını ilan ederken, resmi aday adaylığı başvurusunda bulunan tek isim ise Murat Can oldu.

AKP'DE SÜREÇ BELLİ DEĞİL 

AKP ve MHP'deki aday adaylarının yanı sıra CHP'de Şefik Türktaş'ın da resmi başvuruda bulunup bulunmadığı konusunda teşkilat net bir açıklama yapmazken, CHP'de başvuru sürecinin bittiği, Türktaş'ın ise müracaatını sessiz sedasız yaptığı ifade ediliyor. AKP'de ise başvuru ile ilgili süreç henüz netlik kazanmadı.

SEÇMEN HANGİ KRİTERE BAKACAK

MHP'DE parti yöneticileri dışında belediye başkanlığı veya meclis üyeliği için aday adayı olmak isteyenlere herhangi bir süre şartı yok. Peki, Alanya'da şu an için "aday adayı" olan isimlerin özgeçmişleri nedir, Alanya seçmeni kime, hangi kriterlere göre oy verecek? Yeni Alanya, aday adaylarının özgeçmişlerini derledi. İşte detaylar.


30 Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlerde Alanya Belediyesi’ni yönetmek için aday adayı olan isimlerin özgeçmişlerini sizler için araştırdık. İşte; AKP, CHP ve MHP’nin hepsi birbirinden farklı özgeçmişlere sahip aday adaylarının bugüne dek bitirdikleri okullar, Alanya ve kendileri için yaptıkları ticari veya siyasi faaliyetler.

AKP - Hüseyin Güney (1966-Alanya)
İlkokulu Hayate Hanım İlköğretim Okulu, orta ve lise öğrenimini Alanya Lisesi’nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’ni kazandı. İki yıllık öğrenim döneminin ardından aile işlerinin yoğunluğu sebebiyle eğitimini bu noktada dondurup önce Ankara’da askerlik görevini tamamladı, sonra aile şirketleri olan Oto Güney’de ticari faaliyete başladı. 2006’da Alanya Muz Üreticileri Birliği’ni (MUZBİR) kurarak başkanlığını üstlendi, halen MUZBİR Başkanı’dır. İlk siyasi kariyerine 2007’de AKP ile ‘Merhaba’ dedi. Aynı yıl atama ile AKP Alanya İlçe Başkanlığı görevine getirildi, sırasıyla 2008 ve 2012 kongrelerine tek aday olarak katıldı, partililerin güvenoyunu alarak yeniden başkanlık koltuğuna oturdu. ALTAV kurucu üyeliği yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

***

AKP - Kuddusi Müftüoğlu (1970-Alanya)
İlköğrenimini Alanya Barbaros İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Konya Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nü tamamlayarak Şehir Plancısı unvanını aldı. Kentsel tasarım üzerine yüksek lisans öğrenimi gördü. Şehir Plancısı unvanı ile birlikte 1995’te İzmir’de planlama ofisi açtı. 2000’de Alanya’da kendisine ait ofisi açtı. 1992’de futbol hakemliğine başladı, 1999-2000 sezonunda Süper Lig hakemi oldu. 2002’de Türkiye’de ‘Yılın Futbol Hakemi’ seçildi. 2003’te ‘FIFA Hakemi’ oldu. Aynı yıl UEFA tarafından gelecek vaat eden 14 hakem arasına alınarak, uluslararası alanda 50’ye yakın müsabakada görev verildi. 2009’da AKP’den Alanya Belediye Başkan Aday Adayı oldu, aday gösterilmeyince hakemliğe geri döndü. 2013’te Finlandiya’nın Alanya Fahri Konsolosluğu’na atandı. Finlandiya asıllı Türk vatandaşı Pauliina Tuba Müftüoğlu ile evlidir. Meryem Verna, Meyra Aleyna adlarında 2 kız ve Hüseyin Mikail adında 1 erkek çocuğu babasıdır. Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve vasat düzeyde Fince dillerini bilir.

***

CHP - Şefik Türktaş (1956-Alanya)
İlk ve orta eğitimini Alanya merkezde tamamladıktan sonra babasının tavsiyesi ile balatacılık mesleğini öğrenmek için İzmir’e gitti, 1970’lerin başında Alanya’ya dönerek balatacı dükkânı açıp ticari hayata atıldı. Vatani görevini İskenderun ve İzmit’in Kandıra ilçesinde bahriyeli olarak tamamladı. Ailesine ait narenciye şirketiyle ithalat ve ihracat yaptı. Oba’ya Alanya’nın narenciye tasnif ve paketleme tesislerini kurdu. Eşi Semiha Hanım ile 1980 yılında dünya evine girdi. Oğlu Mehmet Arif ve kızı Tuba bu dönemde peş peşe dünyaya geldi. 1987’de inşaat müteahhitliği, 1989’da Türktaş Süper Market ile ticaret hacmini çeşitlendirdi. Ağabeyi Şevki Türktaş’ın Anavatan Partisi’nde Genel Sekreter görevine başlaması ile 1994 yerel seçimlerinde Alanya Belediye Meclisi Üyesi seçildi. Önce İmar Komisyonu Başkanlığı ve Encümen Üyeliği, ardından Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Dönemin Alanya Belediye Başkanı Cengiz Aydoğan’la birlikte Alanya’nın ilk sıvı atık tesisi (arıtma) ve çevreyolunun açılmasının uygulayıcısı oldu. 1999 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Oba Belediye Başkanı seçildi. İki dönem başkanlık yaptıktan sonra 2009’daki seçimde kendi isteğiyle yeniden aday olmayıp siyasete ara verdi.

***

CHP - Murat Can (1980-Mahmutlar)
İlkokulu Mahmutlar 50. Yıl İlkokulu’nda, ortaokulu Şükrü Kaptanoğlu Lisesi’nde okudu. Alanya Süper Lise’den mezun olduktan sonra 2004’te Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 2004’ten beri serbest avukatlık yapıyor. Yerel yönetimler üzerine yüksek lisansı var. 2009 yerel seçimlerde CHP’den Mahmutlar Belediye Meclis Üyeliği görevine seçildi. Bir dönem Mahmutlarspor Kulübü Başkanlığı yaptı. Belediye Fen İşlerinden Sorumlu Meclis Üyeliği de yaptı. Halen Mahmutlar Belediye Başkanı ve bekâr.

***

MHP - Mehmet Ali Dim (1964-Alanya)
İlk, orta ve lise eğitimini Alanya'da tamamladıktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nden 1985’te mezun oldu. Gazeteciliğe 1982’de Konya'da başladı. Çeşitli yerel gazeteler ile Tercüman, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde muhabir olarak çalıştı. 1988'den itibaren Alanya'da Yeni Alanya Gazetesi'nin yönetimini ve 1994’ten itibaren sahipliğini üstlendi. 1994’de Kanal A Alanya Televizyonu’nu kurdu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Alanyaspor başta olmak üzere çok sayıda önemli sivil toplum örgütünde kurucu veya yönetici olarak görev aldı. İlki 1996-1998’de olmak üzere ve 2006'dan itibaren dört dönem Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildi. 2009'dan itibaren iki dönemdir Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve 2011'den itibaren Başbakanlık BYEGM Basın Kartları Komisyonu Üyesi olarak görev yapıyor, halen bu görevlerini sürdürüyor. 2005-2009 yıllarında Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis üyesi ve TOBB Delegesi seçildi. 2006-2009 yıllarında yaklaşık 2 bin yerel gazete sahibini temsilen Anadolu Gazete Sahipleri Kanuni Temsilcisi olarak Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi seçildi. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda mesleki toplantı veya panele konuşmacı olarak katıldı. Merhum babası Arıkan Yılmaz Dim adına yaptırdığı 24 derslikli Ticaret Meslek Lisesi 2010’da eğitim öğretime başladı. İlk siyasi girişimini yaşadığı 1999’da DYP GİK kararı ile Alanya Belediye Başkan Adayı gösterildi. Ancak Yüksek Seçim Kurulu, genel merkez tarafından faksla bildirilen adaylık başvurusunu kabul etmediği için seçime katılamadı. 2014 yerel seçimleri için Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Alanya Belediye Başkan adaylığına talip oldu. Sürekli basın kartı taşıyor. Evli ve iki çocuk babası, İngilizce biliyor.

***

MHP - Hayri Doğan (1950-Alanya)
Orta öğrenim ve askerlik sonrası Adalet Partisi Gençlik Kolları Alanya İlçe Başkanlığı ve ana kademe görevlerinde bulundu. 1975-1978 yılları arasında Türkiye Ziraat Odaları Merkez Birliği yönetim kurulu üyeliğine seçilerek Ankara’da görev yaptı. 1977’de Antalya İl Genel Meclisi üyeliğine seçilerek 1980 askeri darbesine kadar Alanya’yı temsil etti. 1982-1986 yılları arasında Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği yönetimine seçildi. 1989’da Oba Belediyesi’ni kurarak belediye başkanlığı görevinde bulundu. Aynı zamanda Alanyaspor başkanlığı da yaptı. 1991 Genel Seçimleri’nde büyük bir tercih oyu ile 1. sıraya geçti, milletvekili seçildi. TBMM’de yapılan seçimlerde grup yönetimine ve Plan Bütçe Komisyonu Üyeliğine seçildi. Kâtiplik, sözcülük ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bütçe imkânlarını değerlendirerek Antalya ve Alanya’da temel olan pek çok yatırımı başlattı. Evli iki çocuk babasıdır, halen Alanya’da yaşamaktadır.

***

MHP - Abdullah Sönmez (1966-Konaklı)
İlköğrenimini Konaklı'da tamamladı. Askerlik çağına gelinceye kadar babasının yanında çiftçilikle uğraştı. Belediye başkanlığının yanı sıra kendisine ait otelcilik, ticaret, inşaat ve petrol alanlarında hizmet veren aile şirketi mevcuttur. 1994-1999 yılları arasında DYP İlçe Teşkilatı yönetiminde görev aldı. 2004 yerel seçimlerinde yüzde 35 oy oranıyla Konaklı Belediye Başkanı oldu. 2009’da Demokrat Parti’den (DP) girdiği seçimleri yüzde 55'lik oy oranıyla kazanarak ikinci kez belediye başkanı seçildi. Halen Konaklı Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir, evli ve 3 çocuk babasıdır.

***

MHP - Adem Murat Yücel (1975-Alanya)
Eğitime Hayate Hanım İlköğretim Okulu’nda başladı. Ortaokul ve liseyi Alanya Lisesi’nde tamamladı. Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu. Vatani görevini Kıbrıs'ta yedek subay olarak yaptı. 1999’da akaryakıt ve kuyumculuk sektöründe iş hayatına atıldı. 2001’de Doğru Yol Partisi’nden (DYP) siyasete atıldı. Gençlik Kolları Üyeliği, DYP İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeliği, DYP İlçe Teşkilatı Gençlikten Sorumlu Başkan Yardımcılığı, 2004- 2013 DP Büyük Kongre Delegeliği görevlerinde bulundu. 28 Mart 2004 Yerel Seçimleri’nde 28 yaşında Kestel Belediye Başkanlığı’na seçilerek ülke çapında Türkiye’nin en genç ikinci belediye başkanı olarak göreve başladı. 2009 Yerel Seçimleri’nde 2. kez Kestel Belediye Başkanı seçildi. 30 Mart 2013 tarihi itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) çatısı altında siyaset yapmaya karar verdi. Halen, Kestel Belediye Başkanlığı, Sulama Birliği Başkanlığı, Kestel Belediyespor Kulübü Başkanlığı, Akdeniz Belediyeler Birliği üyeliği, Alanya Turizm Hizmet Birliği Üyeliği, Alanya Üniversite Yaşatma ve Yaptırma Derneği üyeliği, Gökbel Yaylası Koruma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürüyor. Evli ve 2 erkek çocuk sahibidir. İngilizce ve Rusça biliyor.

***

MHP - Celal Taşkın (1957-Malatya)
İlk ve orta eğitimini Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde tamamladı. 1971-1975 yıllar arası Tunceli Öğretmen Okulu’nda eğitim gördü. 1979 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler bölümünden mezun oldu. 1979–1985 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmenlik ve müdürlük yaptı. 1985’te serbest iş hayatına özel bir şirkette üst düzey yöneticilik yapmaya başlayarak adım attı. 1990’da Adana’da kurucusu bulunduğu bilgisayar sektöründeki Burak Bilgisayar adlı şirketin şubelerini Osmaniye, Elbistan ve Alanya’da açtı. Ayrıca 2008’de Teknoloji Servis adında yeni bir oluşumla bilişim sektörüne yeni bir işletme kazandırdı. Halen şirketinin yöneticisi ve genel müdürü olarak görevini sürdürmektedir. Ekonomik ve sosyal amaçlı birçok dernek yönetiminde bulundu. 2000–2004 yılında Alanya Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (ALSİAD) ilk yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Halen ALSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği’ni sürdürmektedir. 2004-2010 yılları arasında Alanya Türk Ocağı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Halen Alanya Türk Ocağı Danışma Kurulu üyesidir. 2005-2008 yılları arası Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Alanya İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyeliği yaptı. Alanya Kaymakamlığı bünyesinde faaliyetine devam eden İnsan Hakları Komisyonu Üyeliği’nin yanı sıra Kahramanmaraşlılar Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesidir. Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu’nun (BASİFED) ilk kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. 2004’ten beri Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Üyesi’dir. 1985’te Alanya’dan evlenmiştir. Bir kız ve bir erkek olmak üzere iki çocuk babasıdır.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.09.2013 00:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349