Irak'a 5 milyar Dolar destek

ABD'nin yerle bir ettiği Irak'ın yeniden imarını Kuveyt'te masaya yatıran ülkelerden olan Türkiye, Irak'a 5 milyar Dolar kredi desteği sağlama taahhüdünde bulundu

Irak'a 5 milyar Dolar destek
banner404

Haber: Alper KUTAY

ALANYALI Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt'te gerçekleştirilen 'Irak'ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'na katıldı. Kuveyt, Irak'ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'na ev sahipliği yapıyor. Pazartesi günü başlayan konferansa 2 bine yakın yatırımcı firmalardan temsilci katıldı. Konferansta Türkiye'yi ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Kuveyt'te gerçekleştirilen Irak'ın Yeniden İmarı Uluslararası Konferansı'nda aile fotoğrafı çekimine katılan Bakan Çavuşoğlu'nun yanı sıra toplantıda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Ekonomi Bakanlığı'ndan yetkililer ile özel sektörden temsilciler de yer aldı. Irak'ın ekonomisi ve altyapısının yeniden inşası için bir araya gelen liderler Irak'ı masaya yatırdı.
'IRAK BİZİM KARDEŞİMİZDİR'
Bakan Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden yapılandırılması için 5 milyar Dolar yardım teklifinde bulunulduğunu duyurdu. Bakan Çavuşoğlu, "Komşusu, dostu ve güvenilir bir ortağı olarak Iraklı kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanarak Türkiye'nin bu yardımı düşük faizli kredi ve yatırımlar yoluyla yapacağını söyledi. Kuveyt ise 1 milyar Dolar'lık bir yardımın yanı sıra 1 milyar Dolar'lık doğrudan yatırım yapacağını açıklamıştı. Katar 1 milyar Dolar, Birleşik Arap Emirlikleri 500 milyon Dolar, Almanya 500 milyon Euro, Suudi Arabistan ise 1.5 milyar Dolar'lık yardım taahhüdünde bulundu. Irak ise yeniden yapılanmanın 88 milyar Dolar'a mal olacağını ifade etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479