banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

İnsanlık trajedisi

Irak’ta, IŞİD saldırısından kaçan ve zor koşullarda yaşam savaşı veren aileleri tespit çalışması yapan Kürt yönetiminin ilk aşamada her aileye 1 milyon dinar (1600 TL) yardımda bulunacağı belirtildi

GÜNDEM 16.08.2014, 09:06 16.08.2014, 08:09
İnsanlık trajedisi
banner404
IRAK'ın Suriye sınırındaki Fiş Habur (Simelka) Sınır Kapısı'nda bir yıl arayla iki kez, insanlık trajedisi meydana geldi. Geçen yıl Suriye'nin Rojava bölgesinde IŞİD'in saldırısından kaçan Kürtlerin Irak'ın kuzeyine geçmekte kullandığı köprüyü, bu kez yine IŞİD'in Sincar'a saldırısı üzerine Suriye'ye kaçan Kürtler Irak'ın Kürt bölgesine geçmek için kullandı.

IŞİD örgütünün Irak’ta Kürt yönetiminin koruması altında olan Sincar ve bazı köylere saldırmasından sonra canlarını kurtaran yüz binin üzerindeki kişi Zaho, Duhok ve Erbil’e sığınırken; Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi kaçanların tespiti için çalışmalara başladı. Bölgesel yönetimin görevlileri hem BM’nin açtığı kamplar, hem sokakta yaşayanlar, hem evlere, okullara ve parklara sığınanların kimliklerini tespit edip sığınmacı sayısını bulmaya çalışıyor.

Bölgesel Kürt yönetiminin ayrıca her aileye ilk aşamada bin 600 lira karşılığı olan 1 milyon dinar dağıtacağı öğrenildi. Merkezi Bağdat yönetimi ile petrol satışı konusu nedeniyle sıkıntılar yaşayan ve yaklaşık bir yıldır bütçe sorunu yaşayan Kürt yönetiminin insani yardım için uluslararası kuruluşlara da başvurduğu belirtildi.

IŞİD, BU KÖPRÜDE BİR YILDA İKİ TRAJEDİYE SEBEP OLDU

Suriye’deki çatışmalarda geçen yıl Rojava bölgesindeki Kürtlere saldıran IŞİD, Rojava ile Irak’taki Kürt yönetiminin bölgesini birbirine bağlayan Fiş Habur köprüsünde bir yıl arayla iki trajediye sebep oldu. Geçen yıl Ağustos ayında Suriye’de Kürtlere saldıran IŞİD’ten kaçan binlerce kişi Fiş Habur Sınır kapısındaki köprüyü kullanarak Irak’ın Kürt bölgesine geçmişti.

IŞİD, tam bir yıl sonra bu kez Peşmergelerin koruduğu Sincar’a saldırınca buradan kaçanlar, Suriye’ye geçtikten sonra, yine aynı köprü üzerinden Kürt Bölgesinin denetiminde olan Zaho’ya geçti.

KİMİ KÖPRÜ ALTI VE İNŞAATLARDA KİMİ KLİMALI ÇADIRLARDA

IŞİD’in neden olduğu göç trajedisinin kurbanları canlarını kurtarıp kaçtıkları Duhok’ta buldukları köprü altı, inşaat, okul ve parklarda hayatta kalma savaşı verirken, kimisi ise hayırsever işadamlarının yardımı ile kurulan klimalı çadırlarda kalıyor. Duhok’ta işadamı Ferhat Sinjari, kendi imkanı ile inşaat şantiyesinde kurduğu ve içerisinde yemekhane, fırın ve klima bulunan çadır kampta 400 kişiden oluşan 70 Sincarlı aileye bakıyor. İşadamı Sinjari, Gaziantepli arkadaşı Cemal Çakmak’ın da kendisini arayarak yaşananlardan sonra göç edenler için para yardımında bulunduğu için kendisine teşekkür ettiğini ve ellerinden gelen imkanlar ile yerinden ve yurdundan olanlara yardım etmeye devam edeceğini söyledi.

Ferhat Sinjari, kendi kurduğu çadırlarda barınan Sincarlıların, IŞİD’in Telafer saldırısından kaçan Şii Türkmenleri ağırladıklarını; IŞİD’in de hem bunun intikamını almak, hem de Kürtlere saldırmak için Sincar’a girdiğini belirterek, “Dünyanın Irak’ta yaşanan bu duruma sessiz kalmaması gerekir. Kürdistan yönetimine insani yardım yapmalıdırlar" dedi.
Yorumlar (0)