banner468

‘İl kriteri oluştu’

Haberin Manşeti’nde Gaye Coşkun’un konuğu olan Başsavcı Yener Yavuz, Alanya İl’inden Gazipaşa Havalimanı’yla Amerika’ya uçmayı diledi

‘İl kriteri oluştu’

Haberin Manşeti’nde Gaye Coşkun’un konuğu olan Başsavcı Yener Yavuz, Alanya İl’inden Gazipaşa Havalimanı’yla Amerika’ya uçmayı diledi

08 Ocak 2013 Salı 00:40
‘İl kriteri oluştu’
banner404
ALANYA Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, Kanal A’da katıldığı canlı yayında Alanya Adliyesi’nin çalışmalarını, adliyede hayata geçen yenilikleri ve Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’yla ilgili soruları yanıtladı. Haberin Manşeti’nde Gaye Coşkun’un konuğu olan Yener Yavuz, programın sonunda bir de dilekte bulundu. Başsavcı Yavuz, dileğinde, “Alanya İl’in den Gazipaşa Havalimanı’yla Amerika’ya uçmayı dilerim” dedi. Kanal A‘da her hafta cuma akşamları ekrana gelen Coşkun’un hazırlayıp sunduğu Haberin Manşeti programının konuğu geçtiğimiz hafta Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz oldu. 3 saat süren canlı yayında izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Başsavcı Yavuz, Alanya Adliyesi’nin gelişmişliğinden, adliyede hayata geçen yeniliklerden ve hedeflerden söz etti.  

'134 ADLİYE ARASINDAYIZ'

Yavuz, Ağır Ceza Mahkemesi olan adliyelerin Cumhuriyet Başsavcılıklarının bulunduğunu ve Türkiye’de 134 olan bu rakam içinde Alanya’nın da bulunduğunu kaydetti. Savcının görevi, iddianame, mütalaa gibi hukuksal terimler üzerine açıklama yapan Yavuz, adli dosyalarda sıkça duyulan bilir kişilerin kim olduğu sorusuna da yanıt verdi. Yener Yavuz, bilir kişilerin kamu görevlisi kabul edildiğini, yetki ve sorumluluklarının bir kamu görevlisiyle eşit olduğunu söyledi. Bilir kişilik müessesesinde mutlaka yenilikler yapılması gerektiğini söyleyen Başsavcı Yavuz, davalara taraf vatandaşın itirazı halinde hakim ve savcı kararıyla bilir kişilerin değiştirilebileceğini kaydetti.

'ALANYA ADLİYESİ YETERSİZ'

2004 yılında açılan Alanya Adliyesi’nin 8 yılda yüzde 80 büyüme gösterdiğini kaydeden Başsavcı Yavuz, şöyle konuştu: “Adliye’de işlerin her yıl yüzde 10 arttığını biliyoruz. 2004’ten bugüne yüzde 80 iş hacmi arttı. Artık binamız yetersiz kalıyor. Koridorları bile oda olarak kullandık, kullanacak yerimiz yok. Şu an Adliyemiz 13 bin 30 metrekare kapalı, 8 bin 300 metrekare açık alanıyla hizmet veriyor ama yetmiyor. Adliye binamızın yanındaki 4 bin metrekare alana ek bina yapılması için girişimlere başladık. Alanya Belediyesi imar açısından gerekli düzenlemeleri yaptı. Şu ana kadar şifai yaptığımız başvurumuzu Adalet Bakanlığı’na yazılı olarak ileteceğiz. Bakanlığa ileteceğiz ancak bu konuda Alanya’daki herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Alanya’nın bakanlığın yatırım listesinde sıraya girmesi gerekiyor. Daha önce Adliye Yaptırma Derneği varmış, mevcut binamızın yapımında önemli rol oynamış. Şimdi de benzer gönüllülere ihtiyacımız var. Yatırım planına girersek 3-4 yıl içinde ek adliye binası yapılabilir" dedi. Başsavcı Yavuz, Alanya basınının Adliye’de basın bürosu isteğine ise “Savcılarımıza oda bulamıyoruz. Ek bina şart. Bu konuda basınımızdan da destek bekliyoruz” yanıtını verdi.

'712 ADLİYE ARASINDA 28. SIRADAYIZ'

Alanya Adliyesi’nin Türkiye’deki 712 Adliye arasında 28'inci sırada olduğunu kaydeden Başsavcı Yavuz, 28 hakim, 20 savcı ve 288 personelle hizmet verdiklerini bildirdi. 2012 yılında Cumhuriyet Başsavcılığı’na 17 bin 10 yeni müracaatın, 2011 yılında ise 15 bin 100 yeni dosyanın geldiğini söyledi. Dosyalardan 13 bin 587’sinin mahkemelere gittiğini kaydeden Başsavcı Yavuz, “Bütün bu çalışmalar 2012 yılında 712 adliye arasında 28'inci olmamızın nedenidir” diye konuştu. İcra dosyaları açısından da rakamlara değinen Yener Yavuz, 2011 yılında 93 bin 943, 2012 yılında ise 93 bin 593 icra dosyasının açıldığını söyledi.

'TÜRKİYE’DE TEKNOLOJİYİ ÖNCE ADALET BAKANLIĞI KULLANDI'

Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, Coşkun’un “Alanya Adliyesi teknolojiyi ne kadar kullanıyor” sorusuna “Teknoloji yüzde 10 kullanılıyor” yanıtını verdi. Başsavcı, Türkiye’de teknolojiyi diğer kurumlardan önce Adalet Bakanlığı’nın kullandığını, 1998 yılında temeli atılan UYAP (Ulusal Yargı Ağı) projesinin kurulmasının önemli bir adım olduğunu söyledi. Adliye’de 4060 SMS sisteminin kullanıldığını ve çok önemli sonuçlar sağladığını kaydeden Yavuz, “4060’a üye olan vatandaş, hakkında açılmış davaların bilgisine SMS’le ulaşıyor. Ayrıca tebligat yerine SMS sistemi kullanılıyor ve daha fazla geri dönüş alıyoruz” dedi. SEGBİS’in (Sesli ve Görüntülü Bilişim) Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Caza İnfaz Kurumu’nda kullanılmaya başlandığını kaydeden Yener Yavuz, önümüzdeki 15 gün içindeyse Alanya Adliyesi’nde 5 duruşma salonunda kullanılmaya başlayacağını bildirdi. Alanya Cumhuriyet Başsavcısı, SEGBİS sayesinde görüntülü ve sesli olarak duruşma salonu ile cezaevi arasında bağlantı kurulacağını ve yargılamanın bir yerden bir yere tutuklu ya da hükümlüğü götürmeden yapılabileceğini söyledi.

'ADLİYE’YE DANIŞMA BÜROLARI KURULACAK'

Programda izleyicilerden gelen sorular arasında “Duruşma saatlerine neden uyulmuyor” ve “Alanya Adliyesi’nde danışma bürosu olacak mı?” soruları da vardı. Başsavcı Yener Yavuz, 2014 yılı mayıs ayına kadar Alanya Adliyesi'nde danışma masalarının hizmete gireceğini, bunun için bir personelin eğitim aldığını söyledi. Yavuz, Duruşma saatlerindeki değişkenliğin davaların durumuna göre farklılık gösterebileceğini de kaydetti. Başsavcı ayrıca, Alanya Adliyesi’nde Adliye Müdürlüğü biriminin de kurulacağını bildirdi.

'17 KİŞİYE SEÇENEKLİ YAPTIRIM UYGULANDI'

Alanya Adliyesi bünyesinde hizmet veren Denetimli Serbestlik Bürosu'nda 1 müdür, 4 uzman ve 15 memurun görev yaptığına değinen Başsavcı Yavuz, 11 Nisan 2012 tarihine kadar büroya 239 müracaatın yapıldığını, 103 müracaatın Alanya ve Gazipaşa’da uygulandığını, diğer müracaatların da başka il ve ilçelerin talep edilmesi nedeniyle ilgili yerlere yönlendirildiğini bildirdi. Seçenekli Yaptırım uygulamasının da önemli bir işlevi yerine getirdiğini kaydeden Yener Yavuz, cezalardan örnekler verdi. Yavuz, “1 yıldan az cezalara yasada gösterilen şekillerde  uygulandı. 17 kişi seçenekli yaptırımdan yararlandı. Mesela 1 kişiye cumartesi günleri kütüphanede kitap okuma, 2 kişiye alkollü ve içkili mekanlara gitmeme, 2 kişiye alış-veriş merkezlerine gitmeme, 1 kişiye vakıf ve dernek gibi yerlerin faaliyetlerine katılmama, 1 kişiye bar ve restorana gitmeme ve 10 kişiye kamuya çalışma cezası verildi” dedi.

AİLE İÇİ ŞİDDET BÜROSU

Aile içi şiddet bürosuna 2012 yılında 210 müracaat yapıldığını söyleyen Başsavcı, 2012 yılı Eylül ayında kurulan büronun yoğun şekilde çalıştığını kaydetti. Başsavcı kararlar da kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapıldığını belirtirken “Kadına karşı şiddet yine de artıyor" diye konuştu. Yavuz, "Kararlar mı uygulamalar mı sorunlu” sorusuna da yanıt verdi. Sorunun savcı ve hakimlere yüklenmesini doğru bulmayan Yavuz, “Kararlar yasaya göre verilir. Ancak toplumun eğitimden tutun, gelenek görenekler, çevresel etkiler ve ekonomik sorunlar gibi birçok etken nedeni var. Tüm bunları bütün değerlendirmek lazım. Kararları ve uygulamayı suçlamak popülist olur. Ankara’da bunu yapanlar var” dedi. Alanya Aile Mahkemesi Hakimi’nin ne zaman göreve başlayacağı sorusuna da Başsavcı “Yakında başlayacak. Hakim sağlık sorunları nedeniyle rapor almıştı. Görevine dönecek” yanıtını verdi.

'UZLAŞTIRMA BÜROSU AÇILDI'

14 Aralık 2012 tarihinden itibaren Adliye içerisinde Uzlaştırma Bürosu’nun açıldığını ve bayan bir savcının çalışmaya başladığını söyleyen Başsavcı, şöyle konuştu: “Uzlaşma kapsamındaki suçlarda toplumsal barışı sağlamak üzere hizmet veriliyor. Çalışma yöntemi olarak önce savcımız tarafları aynı anda bir araya getiriyor. Meseleyi konuşarak anlaştırmaya çalışıyor. Bu konuda önemli başarı da sağlandı. Savcımızın bayan olmasını ben özellikle istedim. Çünkü bayanlar karşısında daha sakin ve nazik oluyor insanlar. Hatta savcı hanıma anlaşanları çikolata ikram ederek gönder dedim. Çok güzel sonuçlar aldık” diye açıkladı.

'ADLİ TIP KURUMU’NDA HEKİM SORUNU VAR'

Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yener, “Alanya’da Adli Tıp Kurumu neden yok, cesetler neden Antalya’ya otopsiye gidiyor” sorusuna da yanıt verdi. Türkiye’deki Adli Tıp Hekimi sorununa değinen Başsavcı, “Maalesef hekimlerimiz 6 yıl tıp okuduktan sonra 4 yıl da Adli Uzmanlık yapıyor. Bu uzun bir süre ve hekimlerimiz duygusal yaklaşıyor. Türkiye’de açık var ve her yerde Adli Tıp Kurumu kurulamıyor” dedi.

'SEVİLAY CEVKİROĞLU’NU ÖLDÜREN SANIK YAŞIYOR'

Sevilay Cevkiroğlu’nu öldüren zanlının Alanya L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda şişlendiği şeklinde Alanya kamuoyunda dolaşan söylentilere Başsavcı Yavuz, “Şişlenme yok. Sanık halen Alanya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda” yanıtını verdi. Yavuz, davayla ilgili adli tıp raporunun beklendiğini, sanığın ifadelerine de bakarak büyük ihtimalle davanın en kısa zamanda sonuçlandırılacağını söyledi.

'ALANYA İL’İNDE GAZİPAŞA HAVALİMANI'NDAN ABD’YE UÇMAK İSTERİM'

3 saat süren canlı yayının sonunda Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, Alanya’yı çok sevdiğini ve güzel bir kent olduğunu söyledi. İl olmayı çoktan hak etmiş bir ilçe olarak Alanya’nın İl olmasını temenni eden Yavuz, “Adliye’nin iş hacmi Alanya’nın İl olması gerektiğini gösteriyor. Aslında bu her açıdan görülüyor. İlgililerin biraz daha gayret göstermesini, Alanya’nın İl olmasını dilerim” dedi. Başsavcı bir de dilekte bulundu: "Alanya İl’inde Gazipaşa Havalimanı'ndan ABD’ye uçmak isterim."DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 08.01.2013 00:42
Anahtar Kelimeler:
il kriteri oluştu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349