banner468

Hayalimiz gerçek oldu

TBMM, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nin kuruluşunu onayladı. Alanya’ya müjdeyi annesi Alanyalı olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç verdi: Alanya’ya hayırlı olsun

Hayalimiz gerçek oldu

TBMM, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nin kuruluşunu onayladı. Alanya’ya müjdeyi annesi Alanyalı olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç verdi: Alanya’ya hayırlı olsun

18 Şubat 2011 Cuma 00:00
Hayalimiz gerçek oldu
banner404
 - Kerim TOKSÖZ
TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM), Milli Eğitim Komisyonu'nun 'Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi kurulabilir" raporunu dün onayladı. Alanya'da üniversitenin inşaat çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacak. AHEP Üniversitesi, Türkiye’de bir ilçeye açılan ilk üniversite olacak.  
İLK ADIM NASIL ATILDI?
Alanya’da bir üniversite kurulması düşüncesi 1996 yılında gündeme geldi. O tarihte Sunderland Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alfred Moscardini Alanya’ya gelerek inceleme ve görüşmeler yaptı. 2007 yılında ise, üniversite düşüncesinin olgunlaştırılması, yapılabilirliğinin tartışılması ve hayata geçirilmesi konusunda ciddi adımlar atıldı. Eğitim ve öğretim amaçlı bir vakıf olan Hamdullah Emin Paşa (HEP) Vakfı şemsiyesi altında bir vakıf üniversitesi kurulması için ön çalışmalar başlatıldı. Ardından ‘Alanya Üniversitesi Stratejik Planlama Çalışması’ için proje ekibi oluşturuldu.  
ALANYA 2008'E HEYECANLA BAŞLADI 
Alanya’da bir vakıf üniversitesi kurulması fikrinin hayata geçirilmesinde, HEP Vakfı'nın şemsiye kuruluş olması düşünüldü. 
Bu amaçla, HEP Vakfı Başkanı Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, vakıf yönetim kurulu
üyelerinin destekleriyle AHEP Üniversitesi'nin fizibilite çalışmasını başlattı. 19 Ocak 2008 tarihinde Alanya Kaymakamlığı'nda yapılan ilk toplantıda, AHEP Üniversitesi kuruluş hazırlıkları kapsamında, bir yol haritası oluşturulması kararlaştırıldı.
YÖK'E DOSYA SUNULDU 
Alanya Kaymakamı Doğan, 20 Temmuz 2010’da AHEP Üniversitesi kuruluş izni için hazırlanan dosyayı Yüksek Öğretim Kurumu'na (YÖK) sundu. YÖK, 31 Temmuz 2010'daki toplantıda Vakıf Başkanı Doğan'ı üniversitenin sunumu için davet etti. Doğan ve Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun katıldığı toplantıda YÖK, üniversite sunumunu dinledi ve Alanya'nın üniversite konusunda kaynak göstermesini istedi.  
ÇAVUŞOĞLU DEVREYE GİRDİ 
AHEP Üniversitesi sunumu Antalya Milletvekili ve AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun talimatıyla YÖK tarafından üçüncü kez görüldü. Üçüncü sunum, 27 Ağustos 2010'da kabul edildi. 
TBMM TASARIYI ONAYLAMIŞTI
AHEP Üniversitesi kurulması için kanun tasarısı 8 Aralık 2010 tarihinde TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Alanya'da HEP ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı tarafından, AHEP Üniversitesi adıyla üniversite kurulmasını öngördü. 
Bakanlar kurulu, 29 Aralık 2010 tarihinde AHEP Üniversitesi'ne ilişkin talebi onaylayarak, TBMM’ye sevk etti.  TBMM Eğitim Komisyonu'nda 7 Ocak 2011 tarihinde görüşülen üniversite kurulmasını ilişkin talep oybirliği ile karara bağlanarak, yeniden TBMM Başkanlığı'na sevk edilmişti. Bu karar Alanya'da sevinçle karşılandı.  
TBMM Başkanlığı, Eğitim Komisyonu'nun AHEP Üniversitesi'nin kuruluşuna ilişkin raporunu dün görüştü. 
TBMM'deki milletvekilleri de AHEP Üniversitesi kuruluşuna ilişkin Eğitim Komisyonu'nun sunduğu raporu onayladı. 
MÜJDEYİ ARINÇ VERDİ 
Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim'i dün telefonla arayan Başbakan Yardımcısı Arınç, "TBMM, AHEP Üniversitesi'nin kuruluşuna ilişkin talebi onayladı. Artık Alanya'nın bir üniversitesi olacak. Alanya’ya hayırlı olsun" dedi.  
İLK YIL 600 ÖĞRENCİ ALINACAK
Üniversitesi'nin inşa edilmesiyle birlikte eğitim-öğretimin başladığı ilk yıldan başlayarak lisans programına 600 öğrenci alınacak. Lisansüstü programlara, eğitim-öğretimin başladığı ilk yıldan itibaren her yıl 20 öğrenci alınacak. Eğitim-öğretim başladıktan sonraki 5'inci yılda hazırlık sınıfı dahil 3 bin lisans, 100 lisansüstü öğrenci kontenjanına erişilecek. Lisans öğrencilerinin yüzde 20'si tam burslu okuyacak. Öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamında her yıl 3 öğrenci olmak üzere 5'inci yılın sonunda 15 öğrenci doktora bursu ile yurtdışına gönderilecek. Eğitim-öğretim başladıktan sonraki 4 yılın bitiminde öğretim elemanı sayısı 180 tam zamanlı öğretim elemanı eşdeğeri olacak. 
KAÇ BÖLÜMÜ BULUNACAK?
AHEP Üniversitesi'nde açılması planlanan fakülte ve bölümler ise şu şekilde: 
Yabancı Diller Yüksekokulu, Mühendislik Fakültesi bünyesinde Sistem Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Tarım Yönetimi, Turizm Yönetimi, Kıyı Kaynakları Yönetimi, Bilişim Mühendisliği. Turizm Fakültesi bünyesinde Konaklama Tesisleri, Seyahat İşletmeleri ve Gastronomi bölümleri yer alacak. Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin bulunacağı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü'ne de yer verilecek. Eğitim öğretime ilk başladığı yılda toplamda 620 öğrenci kapasitesi bulunacak AHEP Üniversitesi'nin 5'inci yılda 3 bin 100 öğrenciye ulaşması hedefleniyor.
"ALANYA MARKA OLUYOR"
Alanya Kaymakamı Doğan, "AHEP Üniversitesi herkese hayırlı ve uğurlu olsun. İlk söyleyeceğimiz Alanya bir dünya turizm kentidir. Bu anlamda Alanya’mız eğitimle de taçlanmış oldu. Bir kentin üniversitesi olması önemli. Diğer fakülteler ve eğitim kurumları olabilir ama bağımsız bir üniversite olması farklıdır. Avrupa'da gelişmiş kentlerde önemli üniversiteler var. Bu üniversiteler çok şey değiştirir. Mesela Oxford'u herkes bilmez ama üniversitesinin adını herkes bilir. Alanya'yı da uluslararası üniversitesiyle herkes tanıyacaktır, buna inanıyorum. Başbakanımızın Alanya'ya yaptığı ziyarette kendisine üniversite ile ilgili düşüncelerimizi aktarmıştık, kendisi bu konuyu bizzat takip etti. Başbakanımıza Alanyalılar adına teşekkür ediyorum. Alanyalı büyüğümüz olan Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, sürekli üniversite konusunu takip etti, bize yardımcı oldu ve dün de bize müjdeyi kendisi verdi. Başbakan Yardımcımıza bu anlamda teşekkür ediyorum. Alanyalı olan AKPM Başkanı Çavuşoğlu da bu süreçte hep yanımızda oldu, kendisine minnet borçluyum. Belediye Başkanımız Sipahioğlu da bu konuda çok çalıştı, kendisine teşekkür ediyorum. Kısacası emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi. 
“TEŞEKKÜR EDİYORUM"
Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, "Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcımız Arınç ve AKPM Başkanımız Çavuşoğlu'nun girişimi sonucu AHEP Üniversitesi onaylandı. Bu üniversite sürecinde yanımızda olan herkese Alanyalılar adına teşekkür ediyorum. Üniversite'nin inşa edilmesi için en büyük görev Alanyalılara düşüyor. Bugüne kadar bir çok eğitim kurumunu inşa ederek, Alanya'nın hizmetine sokmayı başardık. Bu üniversiteyi de inşa ederek, projeyi hayata geçireceğimize inanıyorum. Bu konuda Alanya'da yaşayan herkesin üniversite çatısı adı altında toplanacağına da yürekten inanıyorum. Biz de Alanya olarak görevimizi yapacağız. Üniversitemizle Alanya ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda daha da gelişecektir. Hayırlı olsun" diye konuştu. 
"EKONOMİMİZ CANLANACAK"
AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney, "Bu üniversitenin onayında Sayın Arınç'ın büyük katkıları var. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Artık üniversitenin yapımıyla ilgili çalışmaları da elbirliği ile yapmalıyız. Sayın Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız başta olmak üzere herkes elbirliği ile çalışacaktır. AHEP Üniversitesi'ni bölgemize kazandıracağız. Bu üniversite Alanya’mızın ekonomisinin ve kültürünün gelişmesine önemli katkılar sağlayacak" dedi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 12.09.2012 16:46
Anahtar Kelimeler:
hayalimiz gerçek oldu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349