banner468

FETÖ’nün "30 yıllık darbe" hazırlığı ABD medyasında

The New Yorker dergisi, FETÖ’nün Türkiye'deki darbe girişimini "30 yıllık darbe" başlığıyla okuyucularına aktardı

FETÖ’nün "30 yıllık darbe" hazırlığı ABD medyasında

The New Yorker dergisi, FETÖ’nün Türkiye'deki darbe girişimini "30 yıllık darbe" başlığıyla okuyucularına aktardı

11 Ekim 2016 Salı 14:57
FETÖ’nün "30 yıllık darbe" hazırlığı ABD medyasında
banner404
ABD'nin saygın dergilerinden "The New Yorker"da "30  yıllık darbe" başlığıyla yayımlanan makalede, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iç yüzü ortaya koyulurken, elebaşı Fetullah Gülen ve taraftarlarının başta polis,  istihbarat, Ordu ve yargı olmak üzere stratejik kurumlara nasıl yerleştiği  ayrıntılarıyla anlatıldı. 
Türkiye'de 15 Temmuz'da düzenlenen kanlı darbe girişimi ve FETÖ'nün yapılanması üzerine Dexter Filkins tarafından kaleme alınan makalede, örgütün Türkiye’deki yapılanması ve üyelerinin elebaşı Gülen’e bağlılıklarına işaret  edildi. Filkins, FETÖ’nün devletin içine nasıl yerleştiğini geniş bir şekilde  ele aldığı makalesinde, daha önce Fetullah Gülen ve bazı üyelerle mülakat  yaptığını hatırlattı. Gülen ile mülakat yapmak için ilk kez 2014'te örgütün New York’taki  merkezine giderek röportaj talebinde bulunduğunu belirten Filkins, bu talebin  Gülen’in sağlık durumu nedeniyle reddedildiğini fakat sonraki yıl örgütün  kendisiyle irtibata geçerek mülakat için Gülen’in malikanesine çağırdığını kaydetti. Filkins, Gülen’in, çok sayıda takipçisinin “önemli noktalarda” olduğunu, “Hiçbir birey ya da sosyal grup, tamamen politikadan uzak kalamaz. Çünkü verilen kararlar ve uygulamalar onların hayatlarına etki eder” dediğini aktardı. 
"GÜLEN UYKUDAN KALKMIŞ BİR EMEKLİYE BENZİYORDU" 
 Dexter Filkins, Gülen ile görüşmesini şöyle anlattı: "Birkaç dakika sonra, Gülen içeri girdi. Siyah bir takım giymişti. Kafasını öne eğmişti. Ayaklarını sürüyerek yürüyordu. Küresel bir örgütün  liderinden daha çok sanki öğle uykusundan kalkmış bir emekliye benziyordu. Büyük  bir kafası, geniş bir burnu ve gözaltı torbaları vardı. Yüzündeki tek gösterişli  şey bir tutam gri bıyıktı. Gülen, beni başını sallayarak selamladı. ABD'de 17 yıl  geçirmiş olmasına rağmen, neredeyse hiç İngilizce konuşmadı. Beni koridordan  geçirerek kaldığı yeri gösterdi. İki küçük oda, yerde bir halı, bir somya, seccade, bir masa, kitaplık ve yürüyüş bandı vardı." Gülen'in konuşmasını "dolaylı ve anlaşılması zor" olarak nitelendiren Filkins, "Ona öncülüğünü ettiği hareketin siyasetle ilgisi olup olmadığını sorduğumda, çok fazla yandaşının olduğunu söyledi. Hiçbir vatandaşın ya da sosyal grubun politikanın dışında kalamayacağını çünkü siyasi kararlar ve eylemlerin onların hayatlarını etkilediğini ifade etti." diye konuştu. Gülen'in yorgun göründüğüne işaret eden Filkins, yaklaşık 45 dakika sonra kendisine görüşmenin bittiği sinyalinin verildiğini belirtti. Makalesinde Gülen’in Türkiye’de yargı ve polisteki yapılanmasına geniş yer veren Filkins, mülakatlarından da alıntılar yaptı.  
"HSYK'YA KİMİN SEÇİLECEĞİNE GÜLENCİLER KARAR VERDİ" 
Ankara ziyareti sırasında 2011'de  Orhan Gazi Ertekin adlı bir hakimle  görüştüğünü ifade eden Filkins, Ertekin'in kendisine FETÖ'nün yargıdaki  yapılanmasına ilişkin tecrübelerini aktardığını kaydetti. Ertekin'in FETÖ üyelerinin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na  (HSYK) nasıl yerleştirildiğini anlattığına işaret eden Filkins, Ertekin'in "Gizli  bir dil kullanıyorlardı. Gülenciler kimin seçileceğine karar verdi ve iş birliği yapmaya gerek duymadılar.” ifadelerini aktardı. Filkins, Türkiye'de yaptığı yolculuklarda Gülen’in Türk devleti  içindeki yapılanması hakkında çok sayıda kişinin deneyimlerini dinlediğini yazdı. 
FETÖ İKİ TARAFLI BİR YAPILANMADIR
Filkins, makalesinde, lise yıllarında örgüte katılan Ahmet Keleş ile  17 yıl FETÖ hareketinde yer aldıktan sonra 2003'te ayrılan Said Alpsoy'un,  insanların çoğu zaman garip törenlerde kendilerini kaybettiğine şahit olduklarına  yönelik anılarına da yer verdi. Uzun yıllar FETÖ'nün yapılanması içinde yer aldıktan ve önemli  noktalara geldikten sonra örgütten ayrılan Keleş'in "İslam'ı korumanın tek yolu,  devlet kurumlarının içini takipçilerimizle doldurmaktı. Bunun yasal yönü  seçimlerle parlamento üzerinden olur fakat bu yolla yapamazsın çünkü ordu  müdahale eder. Bunu yapmanın tek yolu, devlet kurumlarına sızıp değişimi içeriden  yapmaktır.” dediğine işaret eden Filkins, Keleş'in sözlerini şöyle aktardı: “Bu (FETÖ) iki taraflı bir yapılanmadır. Bu yapılanmanın genlerinde vardır. Düşünün ben fakir bir işçi çocuğuyum ama güçlü bir yapılanmaya girdim ve  kendimi önemli bir kişi gibi hissettim. FETÖ'nün yedi seviyeli bir yapılanması  var ve en tepede Gülen yer alıyor."  
"GÜLEN MEGALOMAN BİR KİŞİLİK"
Dexter Filkins, Keleş'in Gülen'i, kendisini mütevazi biri olarak  tanıtmasına rağmen megaloman ve tereddütsüz itaat isteyen biri olarak  tanımladığını belirtti. Filkins, Alpsoy'un da Gülen’in görünüşte parayla, kadınla ve güçle  ilişkisi olmayan bir karakter ortaya koyduğunu fakat asıl amacın devletin içine  sızarak gücü ele geçirmek olduğunu söylediğini aktardı.  
"YERE YATIRIP ZORLA AYAĞINI ÖPTÜLER"
Makalede Filkins, örgüt içinde yapılan törenlerle ilgili olarak  "Alpsoy, yüzlerce kez şahit olduğu olaylarda, odada toplanan bir grup erkeğin isteği dışında arkadaşlarından birini yere yatırdıktan sonra ayakkabı ve  çoraplarını çıkararak ayağını öpmeye başladıklarını söyledi." ifadeleri  kullanıldı. Alpsoy'un kimsenin ayağını öpmediğini ancak törenin üç dört kez kendisine de uygulandığının aktarıldığı makalede, Keleş'in de törenlerin farklı şekillerde uygulandığını ve insanların birilerine sevgisini göstermek için  ayakkabısına su doldurarak içtiği örneğine yer verildi. Filkins yazısında, Alpsoy'un Gülen tarafından giyildiğini iddia edilen  bir ayakkabıyla ilgili aktardığı anısında ise Gülen'in ayakkabısını giyen birinin törene katıldığını ve bu kişinin ayakkabısından bir parça deri koparılarak  saatlerce kaynatıldıktan sonra insanlar tarafından yenildiğini anlattığını yazdı. FETÖ üyelerinin Gülen'den arta kalan yiyecekler için kavga ettiği  belirtilen makalede, Keleş'in, "Gülen tüm bu olaylardan haberdar ancak sadece  gülerek karşılık veriyor." sözlerine yer verildi. Öte yandan Filkins makalesinde, Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT)  eski İstanbul Bölge Başkanı Osman Nuri Gündeş'in 2010'da kaleme aldığı bir  anısına atıfta bulunarak "Özbekistan ve Kırgızistan'daki Gülen okullarında birçok  CIA ajanının İngilizce öğretmeni olarak korunduğunu" yazdığını anımsattı. 
"DARBE TEŞEBBÜSÜNE KALKIŞACAK GÜÇTEKİ TEK GRUP"
Bazı eski Amerikalı yetkililerin beyanatlarına da yer verilen  makalede, FETÖ üyelerinin (darbe teşebbüsünde) öncü rol alma olasılığının çok  yüksek olduğu belirtilerek "Çünkü orduda onlardan daha büyük ve birbirine bağlı  bir grup bulunmuyordu." ifadelerine yer veriliyor. Makalesinde, 2008 ve 2011 yılları arasında ABD’nin Türkiye Büyükelçisi  olan James Jeffrey’in görüşlerine de yer veren Filkins, Jeffrey’in Türkiye’deki  15 Temmuz kanlı darbe girişimi hakkında “Gülencilerin darbe teşebbüsüne  kalkışacak güçteki tek grup olduğu” yorumunda bulunduğunu kaydetti. Filkins, kendini Yarbay A.K. olarak tanıtan bir başka yetkilinin de  "Gülen'in lider kadrosundan olduğunu düşündüğüm biri kişi aracılığıyla darbe  teşebbüsünden bir hafta önce haberdardım." ifadelerine yer verildi.   
"GÜLEN HAREKETİ BÜYÜK BİR SUÇ ÖRGÜTÜ" 
Filkins, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın ise kendisine,  "Gülen hareketi büyük bir suç örgütü. Tahminlerimize göre, darbe teşebbüsüne  katılan 11 binin üzerinde kişi var. Gülen örgütüyle herhangi bir bağı olan,  yargı, özel sektör, medya veya diğer alanlarda olanların hepsinin peşine  düşeceğiz." dediğini belirtti. Makalede FETÖ'nün elebaşı Gülen’in ABD’ye yerleşmesinde önemli rol  oynayan ve Gülen’in yeşil kart alması için destek veren ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) eski ajanı Graham Fuller’in de görüşlerine yer verildi. Fuller’in CIA’den ayrıldıktan sonra, siyasal İslam üzerine akademik  çalışmalar yaparken Gülen’le tanıştığına işaret eden Filkins, Fuller'in kendisine CIA ve Gülen arasında bir ilişkiden haberi olmadığını söylediğini aktardı. Filkins, Fuller’in Gülen hakkında Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI)  destek mektubu kaleme aldığını belirttiğini ve “Tekrar yazarım” ifadelerini  kullandığını da yazdı. Filkins, makalesinde, Amerikalı diplomat Stuart Smith tarafından  2005'te yazılan bir telgrafta, 3 üst düzey Türk polisinin Gülen'in ABD'de ikamet  etmesini kolaylaştırılmasını istemek amacıyla ABD'nin İstanbul'daki  Konsolosluğunu ziyaret ettiğini yazdı.  ABDdeki bazı yetkililerin gizli yazışmalarda Gülen'e yeşil kart  verilmesine karşı olmalarına rağmen Gülen'in başvurusunda başarılı olduğunu çünkü  kısmen etkili dostlarının onu desteklemek için mektuplar yazdığını kaydeden  Filkins, eski CIA görevlisi George Fidas, ABD'nin eski Türkiye Büyükelçisi Morton  Abramowitz ve muhtemelen en dikkat çekenin de eski CIA direktörü Graham Fuller'in  bu dostlar arasında olduğunu vurguladı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349