banner468

FETÖ'yle ilgili şok ifadeler!

15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan ve aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in de yer aldığı 73 kişinin yargılandığı FETÖ çatı davasında, FETÖ'den daha önce ayrılan Selim Çoraklı'nın "tanık" olarak ifadesi alındı

FETÖ'yle ilgili şok ifadeler!

15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan ve aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in de yer aldığı 73 kişinin yargılandığı FETÖ çatı davasında, FETÖ'den daha önce ayrılan Selim Çoraklı'nın "tanık" olarak ifadesi alındı

12 Ocak 2017 Perşembe 20:21
FETÖ'yle ilgili şok ifadeler!
banner404

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de yer aldığı 73 sanıklı  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davasında  "tanık" olarak ifadesi alınan gazeteci yazar Selim Çoraklı, örgütün sınav  sorularını çalmasına örnek verirken, "Körfez Dershanesi Müdürü Ahmet Kırmıç ile  üniversite sınav sorularını beraber çaldık. Sorular yan binadaydı, korunaklı da  değildi. Aldık, getirdik, Körfez Dershanesi öğrencilerine verdik, ertesi gün  sınava girdiler." dedi.  
Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, örgütten 1999'da ayrılan  Çoraklı, Mahkeme Başkanı Selfet Giray'ın sorularını yanıtladı. 
Çoraklı, 1978'de siyasi olaylar nedeniyle cezaevine girdiğini, 1983'te  cezaevinden çıktığını anlatarak, o dönemde ülkücü hareket içinde yer aldığını,  FETÖ elebaşı Gülen'i de milliyetçi, muhafazakar biri olarak tanıdığını söyledi. 
Zaman gazetesi kurulduğunda Fehmi Koru'nun yönetiminde olduğunu, daha  sonra gazetenin cemaate geçtiğini belirten Çoraklı, Cemal Doğan ismiyle bu  gazetede yazılar kaleme aldığını, 1992-1995 yıllarında bu gazetenin Makedonya  baskısını çıkardığını ve o bölgenin imamlığını yaptığını aktardı. Makedonya'dan  sınır dışı edildiğini ve ülkeye döndüğünde cemaatin "kredi yurtlar imamlığını",  "ege üniversiteleri imamlığını" yaptığını dile getiren Çoraklı, Sızıntı  dergisinin yayınevinde çalıştığını, bir suçtan arandığı için farklı isimlerle  yazı kaleme aldığını kaydetti.
 
Çoraklı, ülkücü hareketten gelmiş olması nedeniyle yapıdaki sapmaları  rahatlıkla gördüğünü ve Gülen'in hedefe gitmede her yolu meşru gören bir  zihniyete sahip olması nedeniyle 1999'da örgütten ayrıldığını dile getirdi.
 
Makedonya'da çalıştığı dönemde örgütün uluslararası istihbarat  örgütleriyle ilişkisini yakından gördüğünü aktaran Çoraklı, "Milli manevi  duygulara sahip 'altın nesil' yetiştireceğiz demişlerdi. Niyetlerinin farklı  olduğunu gördüm." diye konuştu.
 
"17-25 Aralık'tan sonra ana kadrosuna operasyon yapılsaydı 15 Temmuz  olmazdı"
 
Selim Çoraklı, bir gazeteci olduğu için arşivleme alışkanlığı  bulunduğunu ve yapıyla ilgili çok güçlü bir arşivi olduğunu belirterek, 2014'te  emniyete bine yakın dosya verdiğini, TSK, yargı ve polis içindeki hücre tipi  yapılanmayı anlattığını, ancak hiçbir yetkilinin yakın zamana kadar bununla  ilgilenmediğini ileri sürdü. Çoraklı, "Bu konuda bir gevşeme, gecikme söz konusu.  17-25 Aralık'tan sonra bu yapının ana kadrosuna operasyon yapılsaydı, 15 Temmuz  olmazdı." dedi.
 
"Seni yetiştireceğiz general yapacağız, onların yerine  geçeceksiniz"
 
Mahkeme Başkanı Giray'ın, örgütün nihai amacının ne olduğunu sorması  üzerine Çoraklı, FETÖ elebaşı Gülen'in kendisinin de bunu ifade ettiğini, örgütün  ihtilal yapmayı kafaya koymuş bir yapı olduğunu söyledi.
 
Çoraklı, "Biz ortaokul ikinci sınıftan bir çocuğu alıyoruz, 'Bak bu  devleti yönetenler dinimize düşman, biz seni yetiştireceğiz general yapacağız,  onların yerine geçeceksiniz ve bu ülkeyi ele geçireceğiz.' diyoruz. Propaganda  buydu. Bunun için de zeki çocuklar seçilirdi, hiçbiri sıradan değildi."  ifadelerini kullandı.
 
Gülen'in uluslararası istihbarat örgütlerince, yurt dışında radikal  İslami hareketlere karşı desteklendiğini kaydeden Çoraklı, Gülen'in "Devletin  şerrinden Papa'nın şefaatine sığındık" dediğine şahit olduğunu belirtti.
 
"Sorgularsanız hemen aforoz ederler"
 
Cemaat içerisinde mutlak itaat olduğunu, en tepedeki kişinin  sorgulanamayacağını anlatan Çoraklı, Gülen'in zaman içinde birbiriyle çelişen  söylemini eleştirdiği için yapı içinde hoş görülmediğini söyledi.
 
Çoraklı, "Fetullah, kürsülerden 'Hem vallahi hem billahi hem tallahi  kadın yüzünü bile gösteremez, çünkü bu devir fitne ve fesat devridir.' diyordu. O  dönemki abiler bu yüzden hanımlarına peçe taktırıyorlardı, üstüne de gözlük.  Ellerin görünmemesi için de eldiven taktırırlardı. Bir arkadaş, hanımı eldiven  takmadı diye boşamaya kalktı. Aynı Fetullah gazete çıkardığında kadınların her  yerini gösterecek resimler bastılar. Fetullah, 'Bankalar sol ayakla girilip sağ  ayakla çıkılan yerlerdir, gölgesinden bile geçilmez.' diyordu, 1996'da banka  kurdu. Kimse sorgulamadı. Bütün tarikatlarda var bu sorgulamama olayı.  Sorgularsanız hemen aforoz ederler." diye konuştu.
 
ABD ve İsrail Büyükelçiliklerine raporlar
 
Örgüt üyelerinin ABD ve İsrail Büyükelçiliklerine raporlar götürdüğünü  ifade eden Çoraklı, bazı imamların Amerikan ve İsrail büyükelçiliklerine, rapor  göndermesinin istenmesi nedeniyle isyan ettiğini belirtti.
 
Çoraklı, "Ben Makedonya'da çalışırken, Mustafa Özcan Balkanlar  imamıydı. Benden bazı yabancı devletlerin büyükelçiliklerine rapor götürmemi  isteyince kovdum. Makedonya'da BM askeri gücü vardı. Bana BM kimliği vermişlerdi.  Verdikleri akreditasyonla her yere girip çıkıyordum. BM benim gibi bir gazeteciye  neden kimlik versin? O ilişkileri görünce bu yapının uluslararası istihbaratın  güdümünde olduğunu fark ettim." ifadelerini kullandı.
 
Abdullah Çatlı'nın 1970'li yıllardan beri ülkü ocaklarından arkadaşı  olduğunu belirten Çoraklı, "Romanya ve Bulgaristan'dan cemaatin bazı paralarının  - buna artık 'kara para mı' dersiniz- onun kanalıyla getirildiğine şahidim."  dedi.
 
"Liyakate değil itaate dayalı"
 
Örgütün iş dünyasında ihaleleri yönlendirmek için iş adamlarını  dinlediğini ifade eden Çoraklı, Zaman'da çalıştığı dönemde Naci Tosun'un da  kendisini dinlettiğini öne sürdü.
 
Örgüt içerisinde yükselmenin liyakate değil itaate dayalı olduğunu da  belirten Selim Çoraklı, Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'nın bulundukları yere  gazetecilik becerilerinden dolayı gelmediklerini söyledi.
 
"İhtilalden sonra Kenan Evren'in damadıyla bu yapı örgütlendi"
 
Çoraklı, Gülen'in güç ve iktidar hastalığına yakalandığını dile  getirerek, böyle bir kişinin medyanın gücünü kullanmasının da doğal olduğunu  kaydetti.
 
"Örgütün devlete sızdığı" ifadesine katılmadığını aktaran Çoraklı,  "Bu, devletin tercihidir. 1980'li yıllarda bu yapıyı Süleyman Demirel destekledi.  İhtilalden sonra Kenan Evren'in damadıyla bu yapı örgütlendi. Bu yapı devletin  bilerek tercihi. Türk-İslam sentezi fikrini kabul edip devleti yeniden dizayn  ettiler. Turgut Özal iktidara geldi, üniversite ve lise mezunlarını askerlik  yapmadan polis olarak aldılar. O dönemde girenlerin hepsi cemaat mensubudur."  ifadelerini kullandı.
 
"Kadınları kullanarak, engel gördüğü birçok kişiye kumpas kurdu"
 
FETÖ'nün kadınları kullanarak, kendisine engel gördüğü bir çok kişiye  kumpas kurduğunu da ifade eden Çoraklı, "Geneleve imam atayan bir yapıyla karşı  karşıyayız. Eskort kızlar yetiştirip, değişik yerlere musallat eden bir yapı. Nuh  Mete Yüksel olayı bunun en basit örneği. Kasetler çıkınca görüntülerdeki kadınlar  hiç araştırılmıyor. 'O kadınlar kim?' diye araştırın, MHP'lilerin kasetlerindeki  kadınları araştırın bakalım kim çıkacak? Bunların altından FETÖ'nün çıkacağını  biliyorum. Bu yapıdan başka kimse bunu yapamaz. Sizin zaaflarınız vardı,  keşfettiler ve kullandılar." dedi.
 
 "Mert olmak lazım"
 
Daha sonra sanıklardan kimleri tanıdığı sorulan Çoraklı, "abi" diye  hitap ettiği Alaaddin Kaya'nın Zaman Gazetesi'nin uzun yıllar imtiyaz sahibi  olduğunu söyledi. Kaya'nın, gazeteyi sattığını ve sonra hiçbir işe karışmadığını  söylediğinin belirtilmesi üzerine Çoraklı, "Eski abilerimi tenzih ederim ama mert  olmak lazım. Bir şey yaptınız, sahip çıkın. Neden inkar ediyorsunuz? 'Yaptım.'  deyin. Ben kendimi de ihbar ettim. '1999'a kadar vardım, suçum varsa yargılayın.'  dedim. Yaptıysak, suçluyuz." diye konuştu.
 
İlhan İşbilen'in de Zaman gazetesinden önce farklı yerlerde  çalıştığını, gazeteciliğinden dolayı buraya geldiğini söylemesine karşılık  Çoraklı, "Sizi Gülen, tayin etti. Yoksa kimse oralara gelemez." dedi.
 
"Üniversite sorularını beraber çaldık"
 
Mahkeme Başkanı Giray'ın, örgütün sınav sorularını çaldığı iddialarına  ilişkin bildiklerini sorması üzerine Çoraklı, "Körfez Dershanesi Müdürü Ahmet  Kırmıç ile üniversite sınav sorularını beraber çaldık. Sorular yan binadaydı,  korunaklı da değildi. Aldık, getirdik, Körfez Dershanesi öğrencilerine verdik,  ertesi gün sınava girdiler. 'Bu, hırsızlık değil, cihat' diyorlar." ifadelerini  kullandı.
 
Çoraklı, bir sanık avukatının, "Cemaat içinde yer alan bakanları,  milletvekillerini tanıyor musunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:
 
"Benim tanımadığım kimse yok. Darbe komisyonuna da ifade verdim,  'Madem 17 Aralık'ı baz alıyorsunuz, STV'nin önünden geçen öğretmeni meslekten  atıyorsunuz da neden AK Parti içindeki falan falanı atmıyorsunuz? Bir yıl sonra  Rize İl Başkanlığında toplantı yapıp 'Nereden çıktı bu paralel yapı?' diyeni,  eski Adalet Bakanını niye atmıyorsunuz?' dedim. Ben 17 Aralık'ı baz almıyorum.  Suçum varsa, ben de cezaya razıyım."
 
Selim Çoraklı, sorular üzerine Bank Asya'nın örgütün milyonlarca  lirasının sisteme sokulması için kurulmuş olabileceğini ifade etti.
 
Bir başka soru üzerine Çoraklı, "Ergenekon yok değil ama suçlu 3-5  kişi varsa, yanına 300-500 kişi koyarak bu işi de sulandırdılar." dedi.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349