banner468

FETÖ'nün ABD'deki vakıf ve kurum ağı şoke etti!

Fetullahçı Terör Örgütü, ABD'nin birçok eyaletinde yüzlerce vakıf ve kurumu kontrol ediyor. FETÖ'nün, çeşitli eyaletlerdeki çok sayıda küçük vakıf, dernek ve birliği, merkezi New York ve Washington’da bulunan Ortak Değerler Birliği ve Türk Amerikan Birliği gibi çatı kuruluşlarına bağlı çalışıyor. Örgüte bağlı kuruluşlar, ABD Kongresi ve eyalet kongrelerinde lobicilikten Türkiye ve AK Parti karşıtı kampanyalara, birçok alanda faaliyet gösteriyor

FETÖ'nün ABD'deki vakıf ve kurum ağı şoke etti!

Fetullahçı Terör Örgütü, ABD'nin birçok eyaletinde yüzlerce vakıf ve kurumu kontrol ediyor. FETÖ'nün, çeşitli eyaletlerdeki çok sayıda küçük vakıf, dernek ve birliği, merkezi New York ve Washington’da bulunan Ortak Değerler Birliği ve Türk Amerikan Birliği gibi çatı kuruluşlarına bağlı çalışıyor. Örgüte bağlı kuruluşlar, ABD Kongresi ve eyalet kongrelerinde lobicilikten Türkiye ve AK Parti karşıtı kampanyalara, birçok alanda faaliyet gösteriyor

01 Ağustos 2016 Pazartesi 11:27
FETÖ'nün ABD'deki vakıf ve kurum ağı şoke etti!
banner404
TÜRKİYE'DE 15 Temmuz'daki  darbe girişimini organize eden Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), ABD’nin neredeyse  bütün eyaletlerinde siyaset, kültür, ticaret ve eğitim alanında yüzlerce vakıf ve  kuruluşu yönetiyor.  
Türkiye’deki kanlı darbe girişiminin arkasındaki FETÖ'ye bağlı vakıf  ve kurumların, California, Florida, Georgia, Illinois, Maryland, Massachusetts,  Michigan, New Jersey, New York, Pennsylvania, Texas ve Virginia gibi eyaletler  ile başkent Washington'da yoğunlaştığı dikkati çekiyor. 
Söz konusu vakıf ve kurumlarla ülkedeki akademisyenler, gazeteciler,  bürokratlar, siyaset çevreleri ve iş adamlarıyla irtibat halinde olan terör  örgütü, ihtiyaç duyduğu anlarda bu ilişkilerini devreye sokarak bilgi, haber ve  reklam ile parasal kaynak ve hukuki imtiyaz elde edebiliyor. 
FETÖ, ABD’de kurduğu bütün vakıf, dernek ve kurumları New York'daki  Ortak Değerler Birliği (Alliance for Shared Values) ve başkent Washington’daki  Türk Amerikan Birliği (Turkic American Alliance) adlı çatı kuruluşları altında  toplamış durumda. 
Yönetim kurulunda Katolik-İslam araştırmacısı, Yahudi rabbisi gibi  dikkat çeken kişilerin bulunduğu Ortak Değerler Birliği'nde örgüt adına işleri Y.  Alp Aslandoğan yürütüyor. Çatı kuruluş altında Atlantic Institute, The Peace  Islands Institute, The Rumi Forum, The Pacifica Institute, The Dialogue Institute  of the Southwest, Niagara Foundation adında altı farklı yapılanma da bulunuyor. 
Başkanlığını Faruk Taban’ın yaptığı diğer çatı kuruluşu Türk Amerikan  Birliği'nin merkezi ise başkent Washington’da bulunuyor. FETÖ, New York,  Washington DC, Chicago, Atlanta, Houston ve Los Angeles'taki altı farklı  federasyonu çatısı altında toplayan Türk Amerikan Birliği ile ABD'nin dört bir  tarafındaki irili ufaklı dernek ve birlikleri kontrol ediyor. 
Taban, geçen yıllarda çatı kuruluşunun faaliyetlerine ilişkin yaptığı  açıklamada, Beyaz Saray, ABD Kongresi, düşünce kuruluşları ve hükümet dışı  örgütlere yönelik çalışmalar yapmak için bu oluşumun içine girdiklerini  söylemişti. 
FETÖ, sadece ülkedeki bazı Türk derneklerini değil, ABD'deki bazı  Arnavut, Türkmen, Azeri ve diğer Türk cumhuriyetlerinin kurduğu dernekleri de  çatı kuruluşu altında toplanmış durumda.  
FETÖ kurumları lobicilikte ön planda 
Ülkenin dört bir tarafında kurduğu vakıf, dernek ve kurumlar  aracılığıyla ulaştığı insanlara ''hoşgörü ve barışı" anlattıklarını ileri süren  FETÖ mensupları, bu dernekler aracılığıyla dinler arası "diyalog" ve lobicilik  faaliyetlerinde bulunuyorlar. 
Üniversitelerdeki akademisyenlerle kurdukları ilişki sayesinde  ülkedeki entelektüel söylemi etkilemeye çalışan FETÖ, siyasetçilerle kurduğu  ekonomik ve finansal ilişkiler sayesinde de etkili olmaya çalışıyor. 
FETÖ'nün ABD yapılanması, geçen yıl şubat ayında ABD Kongresi'nin 88  üyesinin Türkiye'yi şikayet etmek için kaleme aldıkları mektupta da kendini  göstermişti. FETÖ’nün bu mektuba imza atan bazı üyelere bağış yaptığı ve bunları  Türkiye’ye götürdüğü ortaya çıkmıştı. 
Kongre harcamalarını takip eden "Legistorm" internet sitesi, 2000-2014  yıllarında FETÖ’nün Kongre üyelerini bedava Türkiye'ye getirerek kendi gazete,  dergi, okul ve kuruluşlarını gezdirdiğini ve bu gezilerde 3 milyon dolardan fazla  harcadığını kaydetti. 
FETÖ’ye bağlı kurumların ABD’de özellikle Washington üzerinde etkili  olma çalışmalarının ABD basınına yansıması ve konunun tartışmaya açılması üzerine  Kongre üyeleriyle FETÖ mensupları arasındaki ilişki sekteye uğradı. Örgüt  mensuplarının özellikle ABD'de seçim yılı olması dolayısıyla Cumhuriyetçi Parti  ve Demokrat Parti'de yüksek meblağlı bağışlarla lobicilik yaptıkları ileri  sürülüyor. 
ABD Temsilciler Meclisi Etik Komitesi, FETÖ kurumlarının Kongre  üyelerini Türkiye'ye götürmesine ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma  sonrasında ABD Kongre üyelerinin ve danışmanlarının FETÖ’nün finanse ettiği  Türkiye gezilerine bir yıldır katılmadığı bildirildi.  
-FETÖ'nün hedefi üniversitelerdeki Türk öğrenciler 
FETÖ bağlantılı kurumların ABD’deki işlevi sadece siyasetçilerle  sınırlı değil. FETÖ'nün, ülkedeki üniversitelerde okuyan Türk öğrenci gruplarını  ele geçirmeye çalıştığı belirtiliyor. Örgütün ele geçiremediği öğrenci  yapılanmalarının içine kendi üyelerini yerleştirerek söz sahibi olmaya çalıştığı  ifade ediliyor. 
FETÖ’nün "dinler arası diyalog” söylemi üzerinden “barış” iddiasıyla  çeşitli faaliyetler yapması da dikkati çekiyor. Papaz ve kilise ziyaretleri,  kiliseler ile ortak iftar ve sahur programları, Yahudi-Müslüman ortak  etkinlikleri gibi birçok faaliyete imza atan FETÖ mensupları, özellikle merkezi  başkent Washington'da bulunan Rumi Forum adlı kuruluşuyla Amerikalıları kendine  çekmeye çalışıyor. 
FETÖ'nün kontrolü altında olan vakıf ve kurumlar, bulundukları  eyaletlerle göre şöyle:
 
- Alabama: Barış Vadisi Vakfı (Peace Valley Foundation)
 
- Arizona: Papatya Eğitim Kurumu (Daisy Education Corporation),  Kültürler arası Diyalog Vakfı (Foundation for Inter-Cultural Dialog), Sema Vakfı  (Sema Foundation)
 
- Arkansas: Yağmur Damlası Türk Evi (Raindrop Turkish House)
 
- California: Eğitim Araştırmaları Uyum Enstitüsü (Accord Institute  for Educational Research), Körfez Bölgesi Kültürel İlişkiler (Bay Area Cultural  Connections), Manolya Vakfı (Magnolia Foundation), Pasifika Enstitüsü (Pacifica  Institute), Pasifika Enstitüsü Silikon Vadisi Şubesi (Pacifica Institute Silicon  Valley Branch), Hoşgörü Vakfı (Tolerance Foundation), Batı Amerika Türk Konseyi  (West America Turkic Council), Söğüt Eğitim Vakfı (Willow Education Foundation)
 
- Colorado: Çok Kültürlü Mozaik Vakfı (Multicultural Mosaic  Foundation)
 
- Connecticut: Putnam Bilim Akademisi (Putnam Science Academy), Türk  Amerikan İş Geliştirme ve Kalkınma Konseyi (Turkish American Business Improvement  & Development Council), Connecticut Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center  Connecticut)
 
- Florida: Anadolu Kültür Merkezi (Anatolia Culture Center), Ft.  Lauderdale Anadolu Kültür Merkezi, Miami Anadolu Kültür Merkezi, Dostluk Türk  Kültür Merkezi (Amity Turkish Cultural Center), Nil Vakfı-Orlando Türk Kültür  Merkezi (Nile Foundation - Orlando Turkish Cultural Center), Florida Türk  Amerikan İslami Merkezi (Turkish American Islamic Center of Florida), Güney  Florida Türk İslam Cemiyeti (Turkish Islamic Society of South Florida), Florida  Manolya Vakfı (Magnolia Foundation of Florida)
 
- Georgia: Atlanta Türk Festivali (Atlanta Turkish Festival), Georgia  Kainat Vakfı – Türk Amerikan İslam Enstitüsü (Cosmos Foundation of Georgia -  Turkish American Islamic Institute), Küresel Görünüm Vakfı (Global Spectrum  Foundation), Atina Dinler arası Kültürel Örgütü (Interfaith Cultural Organization  of Athens), İstanbul Kültür ve Diyalog Merkezi (Istanbul Center for Culture and  Dialog), Güneydoğu Türk Amerikan Ticaret Odası (Turkish American Chamber of  Commerce Southeast), Türk Amerikan Kültür Enstitüsü (Turkish American Islamic  Institute)
 
- Idaho: Idaho Pacifica Enstitüsü (Pacifica Institute-Idaho)
 
- Illinois: SIUC Kültürler arası Diyalog Öğrencileri Birliği  (Intercultural Dialogue Student Association (IDSA) at SIUC), Kültürlerarası  Dostluk Vakfı (Intercultural Friendship Foundation), Niagara Vakfı (Niagara  Foundation), Midwest Türk-Amerikan Federasyonu (Turkish-American Federation of  the Midwest), Chicago Türk Amerikan Cemiyeti (Turkish American Society of  Chicago)
 
- Indiana: Kutsal Güvercin Vakfı (Holy Dove Foundation)
 
- Iowa: Diyalog Merkezi (Dialog Center), Iowa Türk Amerikan Cemiyeti  (Turkish American Society of Iowa)
 
- Kansas: Yağmur Damlası Türk Evi (Raindrop Turkish House), Kansas  Üniversitesi Kültürler arası ve Dinler arası Diyalog Öğrencileri Birliği  (Intercultural and Interfaith Dialog Student Association (University of Kansas))
 
- Kentucky: Kentucky Türk Amerikan Dostluk Derneği (Turkish-American  Association of Kentucky)
 
- Louisiana: Yağmur Damlası Türk Evi (Raindrop Turkish House), Atlas  Vakfı (Atlas Foundation)
 
- Maine: Maine Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center Maine)
 
- Maryland: Chesapeake Işık Evi Vakfı (Chesapeake Lighthouse  Foundation), MARTI (Maryland Türk Amerikan Sakinleri), MARTI (Maryland Turkish  American Inhabitants), Maryland Diyalog Enstitüsü (Maryland Institute for  Dialogue)
 
- Massachussetts: Başarı Eğitim – Dostluk Vakfı (Ace It Education -  Friendship Foundation), Boston Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center  Boston), Boston Diyalog Vakfı (Boston Dialogue Foundation), Türk Amerikan İş  Geliştirme ve Kalkınma Konseyi (Turkish American Business Improvement &  Development Council), Boston Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center  Boston), Batı Massachusetts Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center Western  Massachusetts), Worcester Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center Worcester)
 
- Michigan: Balkan Amerikan Cemaati Merkezi (Balkan American Community  Center), Great Lakes Dostluk ve Kültür Cemiyeti (Great Lakes Society of  Friendship and Culture), Michigan Vakfı (Foundation of Michigan), Michigan Türk  Amerikan Cemiyeti (Turkish American Society of Michigan)
 
 
 
- Minnesota: Kuzey Işıkları Cemiyeti Boğaziçi Diyalog Birliği  (Bosphorous Dialogue Association Northern Lights Society)
 
 
- Mississippi: Jackson Yağmur Damlası Türk Evi (Raindrop Turkish House  Jackson)
 
 
- Missouri: Milenyum Eğitim Vakfı (Millenium Education Foundation),  Kansas City Yağmur Damlası Türk Evi (Raindrop Turkish House Kansas City),  Missouri Türk Amerikan Cemiyeti (Turkish-American Society of Missouri)
 
 
- Nebraska: Nebraska Niaga Vakfı (Niagara Foundation of Nebraska),  Sabah Vakfı (Sabah Foundation)
 
  
- Nevada: Mercan Eğitim Kurumu (Coral Education Corporation), Sierra  Vakfı (Sierra Foundation)
 
- New Jersey: Elma Eğitim Hizmetleri (Apple Educational Services),  FEBA Öğrenim Merkezi (FEBA Learning Center), Balkan Amerikan Birliği Federasyonu  - FEBA (Federation of Balkan American Associations, Inc. (FEBA)), HUTACA – Hudson  Türk Amerikan Kültür Derneği (HUTACA - Hudson Turkish American Cultural  Association), Barış Adaları Enstitüsü (Peace Islands Institute), Samanyolu Eğitim  Merkezi (Milkyway Education Center, Inc), Ratiran Türk Amerikan Vakfı – Ratiran  Türk Amerikan Kültür Vakfı (Raritan Turkish American Foundation - Raritan Turkish  American Culture/Cultural Foundation), New Jersey Türk Kültür Merkezi (Turkish  Cultural Center New Jersey), Hudson Türk Amerikan Kültür Derneği (Hudson Turkish  American Cultural Association)
 
- New York: Cornell Mevlana Cemiyeti (Cornell Rumi Society), Altın  Çayır Kültür Vakfı(Golden Meadow Cultural Foundation), Yerküre Bilim ve Eğitim  Kurumu (Terra Science and Education Inc.), Türk Kültür Merkezi, merkez şube  (Turkish Cultural Center (main branch, New York City), Albany Türk Kültür Merkezi  (Turkish Cultural Center Albany), Binghampton Türk Kültür Merkezi (Turkish  Cultural Center Binghampton), Brooklyn Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural  Center Brooklyn), Buffalo Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center Buffalo),  Ithaca Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center Ithaca), Long Island Türk  Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center Long Island), Queens Türk Kültür Merkezi  (Turkish Cultural Center Queens), Rochester Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural  Center Rochester), Staten Island Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center  Staten Island), Syracuse Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center Syracuse),  Evrensel Vakfı (Universal Foundation)
 
- North Carolina: Sedir Kültür Merkezi (Divan Cultural Center),Türk ve  İslam Çalışmaları Enstitüsü (Institute of Islamic and Turkish Studies), İslam ve  Diyalog Öğrencileri Birliği (Islam and Dialogue Student Association)
 
- Ohio: Cleveland Mevlana Vakfı (Rumi Foundation of Cleveland), Ohio  Türk-Amerikan Cemiyeti (Turkish-American Society of Ohio)
 
- Oklahoma: Yağmur Damlası Türk Evi (Raindrop Turkish House), Tulsa,  Sema Vakfı (Sky Foundation)
 
- Oregon: Gül Bahçesi Türk-Amerikan Kültür Merkezi (Rosegarden Turkish  American Cultural Center)
 
- Pensilvanya: Erie Türk Kültürü Merkezi (Erie Turkish Cultural  Center), Altın Nesil İbadet ve İnziva Merkezi (Golden Generation Worship and  Retreat Center), Leigh Diyalog Merkezi (Lehigh Dialogue Center), NOVA Eğitim  Vakfı (NOVA Education Foundation), Penn State Diyalog Forumu (Penn State Dialog  Forum), Pittsburgh Diyalog Forumu (Pittsburgh Dialog Forum), Kırmızı Gül Vakfı  (Red Rose Foundation), Türk Amerikan İş Geliştirme ve Kalkınma Konseyi  TABID-Pennsylvania (Turkish American Business Improvement & Development Council  TABID-Pennsylvania), Pennsylvania Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center  Pennsylvania), Pittsburgh Türk Kültür Merkezi (Turkish Cultural Center  Pittsburgh), Batı Pennsylvania Kültür Merkezi (West Penn Cultural Center),  Wyoming Eğitim Vakfı (Wyoming Educational Foundation)
 
- South Carolina: Güney Carolina Diyalog Vakfı (South Carolina  Dialogue Foundation)
 
- Tennessee: İris Eğitim Vakfı (Iris Education Foundation), Knoxville  Türk Kültür Merkezi (Knoxville Turkish Cultural Center), Nashville Evrensel  Diyalog Cemiyeti (Society of Universal Dialogue, Nashville)
 
- Teksas: Dostluk Vakfı (Amity Foundation), Austin-Antalya Kardeş  Şehirler Komitesi (Austin-Antalya Sister City Committee), Azerbaycanlı  Amerikalılar Kültür İttifakı (Azerbaijanian American Cultural Alliance), Türk  Araştırmaları Merkezi (Center for Turkish Studies, Inc.), Evren Vakfı (Cosmos  Foundation), Gülen Enstitüsü (Gulen Institute), Houston Sultanahmet Camisi  (Houston Blue Mosque), Houston İstanbul Kardeş Şehirler Birliği (Houston Istanbul  Sister City Association), Texas Teknik Üniversitesi Akademik Çalışmalar  Enstitüsünde Kültürlerarası Diyalog Derneği (IDA) (Intercultural Dialogue  Association (IDA) at Texas Tech, Institute of Academic Studies), Dinler Arası  Diyalog Enstitüsü (Institute for Interfaith Dialog), Uluslararası Ticaret ve  Ortalık Enstitüsü (Institute of International Commerce and Partnership), Yeni  Boyut Eğitim Vakfı (New Dimension Educational Foundation), Yağmur Damlası  Vakfı-Yağmur Damlası Türk Evi (Rain Drop Foundation-Raindrop Turkish House),  Riverwalk Eğitim Vakfı (yeni adıyla School of Science and Technology), Shanyrak  Kazan Vakfı (Shanyraq Kazakh Foundation), Teksas Körfezi Vakfı (Teksas Gulf  Foundation), Teksas Körfezi Enstitüsü-bölümleri: Körfez Dil Enstitüsü, Başarı  hazırlık eğitimi (Texas Gulf Institute (divisions: Gulf Language Institute, Ace  Prep Training), Teksas Türk Amerikan Ticaret Odası (Texas Turkish American  Chamber of Commerce), Austin Yağmur Damlası Kadınlar Birliği (Raindrop Women's  Association Austin), Dallas Türk Amerikan Kadınlar Birliği (Turkish American  Women Association Dallas), Türk Olimpiya Güneybatı Amerika (Turkish Olympiad  Southwest US), Amerikalı ve Avrasyalılar Turkuaz Konseyi (Turquoise Council of  Americans and Eurasians)
 
- Utah: Çok Kültürlü Kemer Vakfı- adı Utah Pacifica Enstitüsü olarak  değiştirildi (Multicultural Arch Foundation- Pacifica Institute-Utah)
 
- Virginia: ATFA – Amerikan Türk Dostluk Derneği (ATFA - American  Turkish Friendship Association), Türk İslam Araştırmaları Enstitüsü (Institute of  Islamic and Turkish Studies), Kuzey Virginia Eğitim Vakfı (Northern Virginia  Education Foundation), Zirve Eğitim (Pinnacle Education), Richmond Eğitim Vakfı  (Richmond Education Foundation), Türk Amerikan Akademisyenler Cemiyeti (Society  of American Turkish Academicians), Turkuaz Vakfı (Turkuaz Foundation), Washington  Eğitim Vakfı (Washington Education Foundation)
 
  
- Washington: Akasya Vakfı (Acacia Foundation)
 
- Washington DC: MAFTAA – Türk Amerikan Derneği Orta Atlantik  Federasyonu (MAFTAA - Mid-Atlantic Federation of Turkic American Associations),  Mevlana Forumu (Rumi Forum Inc), Türk Amerikan Akademisyenler Cemiyeti (Society  of American Turkish Academicians
 
- Wisconsin: Türk Amerikan Kültür Merkezi – Madison (Turkish American  Cultural Center –Madison), Wisconsin Türk Amerikan Kültür Vakfı (Turkish American  Cultural Foundation of Wisconsin), Madison Uluslararası Diyalog (Dialogue  International, Madison).
 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349