Elmalı’da yaşanan sel felaketleri TBMM gündeminde

Elmalı'da sağanak yağış sonrası arka arkaya oluşan sel felaketi nedeniyle tarım arazileri başta olmak üzere, bazı evlerin zarar görmesi TBMM gündemine taşındı.

Elmalı’da yaşanan sel felaketleri TBMM gündeminde
banner404

CUMHURİYET Halk Partisi Antalya Milletvekili Rafet Zeybek tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle ile verilen soru önergesinde yaşanan sel felaketinin Elmalı’nın Salur, Yılmazlı, Eskihisar, Yapraklı ve Karaköy mahallelerini etkilediği belirtildi. Sel felaketi sonrası yapılan resmi açıklamada ilk belirlemelere göre 450 dekarlık sera alanı ve 12 evin sular altında kaldığı, ekili ürünlerin zarar gördüğü, çok sayıda hayvanın telef olduğu belirtildi. Soru önergesinde sel felaketinin kesin hasar tespitinin ve bu hasar tespitinin kamuoyu ile ne zaman paylaşılacağı yer aldı. CHP’li Zeybek tarafından verilen önergede yaşanan sel felaketi sonrası mevcut yerel ve Büyükşehir Belediyelerinin hangi önlemleri alacakları da soruldu.   

Yeni sistemde resmi açıklamalar Sosyal Medya’dan mı?

CHP’li Zeybek önergede Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin sosyal medya hesabından yaptığı “zarar gören üreticilerimizin düşük faizli kredi borçları, ilçe müdürlüğümüze müracaatları halinde ertelenecektir” açıklamasına istinaden son beş yıl içinde Antalya’da yaşanan doğal afetlerde zarar gören çiftçilerin ertelenen toplam borçlarını da sordu. Zeybek, TARSİM’den sigortalı olan ve olmayan üretici sayısını da bakana yöneltti. Önergede ayrıca TARSİM’den sigortalı olmayan vatandaşların mağduriyetlerine de yer verildi. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Elmalı’da yaşanan sel felaketi sonrası zarar gören çiftçilerin mağduriyeti için sosyal medyadan açıklama yapan Bakan Pakdemirli’ye gelecekte yaşanacak olası afetler sonrası mağduriyetlerin giderileceği açıklamalarının devlet ciddiyeti içinde ilgili il/ilçe müdürlükleri vasıtasıyla mı, yoksa kişisel sosyal medya hesabınızdan mı yapılacağı eleştirisini de getirdi. 

Mağduriyetler ne zaman giderilecek?

Arka arkaya yaşanan sel felaketlerinde Karaköy mahallesinde telef olan hayvan sayısı ve üreticilerin zararlarının ne kadarının telafi edileceği de önergede belirtildi. Önerge de evleri zarar gören vatandaşların mağduriyeti ve yaşanan zararın ne zaman giderileceği de soruldu.
CHP’li Zeybek yaşanan sel felaketi hakkında vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin ve zararlarının telafisi için verilen sözlerin takipçisi olacağını ifade etti.    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472