Ehliyet ve pasaportta yeni dönem yarın başlıyor!

Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildi. Yarından itibaren çipli kimlik kartlarının yanı sıra ehliyet ve pasaportlar da Nüfus müdürlüklerinden verilecek

Ehliyet ve pasaportta yeni dönem yarın başlıyor!
banner404

EMNİYET Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredildi.  Yeni dönem yarın başlıyor.  İçişleri Bakanlığı, pasaport ve sürücü belgelerinin de 2 Nisan'dan  itibaren nüfus müdürlüklerinden verilecek olması dolayısıyla kamu spotu  hazırladı.    "Üçü bir yerde" sloganıyla hazırlanan kamu spotuna göre, yeni  düzenlemeyle vatandaşlar, pasaport, ehliyet ve kimliklerini tek bir noktadan  alabilecek.

Nüfus müdürlüklerine verilen fotoğraf, parmak izi ve imza, bütün  işlemler için geçerli olacak. Vatandaşlar ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden  veya "randevu.nvi.gov.tr" internet adresinden işlemleri için kolayca randevu  alabilecek.

 BAŞVURU NOKTALARI ARTIRILIYOR

 Öte yandan, 503 olan pasaport başvuru noktası 761'e, 596 olan sürücü  belgesi başvuru noktası ise 680'e çıkarılacak.   Vize serbestisine uygun, dünya standartlarında pasaportlar da basıma  hazırlanıyor. Pasaport, ehliyet ve kimliklerin hazırlanmasında tamamen yerli ve  milli yazılımlar kullanılıyor.

BAKAN DUYURMUŞTU!

Geçtiğimiz hafta pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemlerin devir töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kararı şuye duyurmuştu:"2 Nisan'dan itibaren tüm bu işlemler için ilçe nüfus müdürlüklerimize başvuru yapılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi işlemleri aynı yerde yapılacağından vatandaşımızın birden fazla belge için başvuru yapması gerektiğinde ayrı ayrı belge sunmak zorunda kalmayacaktır. Ayrıca ehliyetin, nüfusun, pasaportun verilerini bilgi için kullanabilme imkanına da sahip olabilecektir. Biz vatandaşımızdan belge istemeyeceğiz. Çünkü, birçok kurumla yapmış olduğumuz entegrasyonla vatandaşlarımızın bilgilerini bilişim üstünden temin edeceğiz ve vatandaşımıza büyük bir kolaylık sağlayacağız. Biyometrik veriler, yani el ve parmak izleri, şimdi nüfus idaresinde de yepyeni sisteme geçiyoruz. Bu el ve parmak izleriyle ilgili olarak da bu yeni geçtiğimiz sistemde vatandaşımız bir kere bu parmak izini ehliyete, pasaporta veya nüfus kağıdına verdiğinde, bunun sadece bir sonra geldiğinde teyidi yeterlidir. Teyidi yeterli olduğu andan itibaren depoda olan bilgisini alacak, getirecek ve onun üzerinden de eşleştirecektir. Bu modern bir hizmettir, esas itibariyle vatandaşımızın olağan hayat akışını kolaylaştıran bir hizmettir" 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472