banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Dünyanın beklediği kararı verdi

Haziran ayında Musul'u ele geçiren IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi durdurulamıyor

GÜNDEM 08.08.2014, 11:46 08.08.2014, 10:48
Dünyanın beklediği kararı verdi
banner404
HAZİRAN  ayında Musul'u ele geçiren IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi durdurulamıyor. Başlangıçta Bağdat'a doğru ilerleyen militanlar özellikle Şiileri hedef alıyor. Hafta sonu Ezidilerin yaşadığı Sincar’ı ele geçiren IŞİD’ın dün de Irak’ın en büyük Hıristiyan kasabası Karakuş ve Musul barajını ele geçirdiği haberleri geldi. IŞİD’in Türkiye sınırını da tehdit edici boyutta Irak içinde ilerlemeye başlaması Ankara’yı da alarma geçirdi. Başkentte dün toplantı üstüne toplantı yapıldı. Bu gelişmeler yaşanırken dünyanın gözlerini çevirdiği ABD Başkanı Barack Obama da sessiz kalmadı ve IŞİD tehdidine karşı ABD ordusunu harekete geçirdi. Obama, “Irak'ın kuzeyindeki Amerikan personelini tehdit etmesi durumunda" orduya hava saldırısı düzenlemesi için yetki verdi.
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Amerikan ordusunun Irak'ın kuzeyinde Sincar yakınlarında insani yardım operasyonu yürüttüğünü ve "gerekli görüldüğü takdirde hedefe odaklı hava saldırıları düzenlemeye hazır olduğunu" belirtti.

Hagel, yaptığı yazılı açıklamada "Bu akşam ABD ordusu, Başkan'ın (Barack Obama) talimatı ve Irak hükümetinin talebiyle Irak'ın kuzeyinde Sincar yakınlarında bir insani yardım operasyonu yürüterek, IŞİD'le bağlantılı silahlı grupların tehdidi altındaki binlerce Iraklı sivile gıda ve su sağladı" ifadesini kullandı.
Yorumlar (0)