banner468

Dost acı söyledi

AGC Başkanı Dim, Hürriyet yazarlarına Gazipaşa Havalimanı'nı anlattı. Türenç "Alanya hak ettiği yerde değil çünkü hep Antalya'nın gölgesinde kalmış. Havalimanını büyüterek Türkiye'nin üçüncü markası olabilirsiniz" dedi

Dost acı söyledi

AGC Başkanı Dim, Hürriyet yazarlarına Gazipaşa Havalimanı'nı anlattı. Türenç "Alanya hak ettiği yerde değil çünkü hep Antalya'nın gölgesinde kalmış. Havalimanını büyüterek Türkiye'nin üçüncü markası olabilirsiniz" dedi

19 Aralık 2012 Çarşamba 00:07
Dost acı söyledi
banner404
TGF Genel Başkan Yardımcısı ve AGC Başkanı Mehmet Ali Dim ile yönetim kurulu üyeleri, Hürriyet Gazetesi'nin Alanyalı Yazı İşleri Müdürü Arif Dizdaroğlu ile ünlü Hürriyet yazarları Tufan Türenç ve Yalçın Bayer'i ağırladı. Dim, Dizdaroğlu, Türenç ve Bayer'in ilk Pegasus seferine katılarak Gazipaşa Havalimanı'nı gündeme taşımak için geldiklerini belirterek "Biz hem Sayın Türenç'i, hem de Sayın Bayer'i 2007 ve 2008 yıllarında 'Yılın Köşe Yazarı' seçmiştik. Alanya dostu olduklarını bir kez daha gösterdiler" dedi.

'NİTELİKLERİNİZ DÜNYAYA SATILAMAMIŞ'
DİZDAROĞLU "Umutla bekledik ve artık umutlarımız yeşermeye başladı" dedi. Bayer de Pegasus seferleri için "Kısmetli bir gelişme" yorumunu yaptı. Türenç ise şöyle konuştu: Alanya, Antalya'nın gölgesinde kalmış. Dünyada Türkiye'nin iki büyük markası var. Biri İstanbul, biri Antalya. Bunlar marka olmuşlar ama Alanya nedense hakkını alamamış. Alanya, niteliklerini dünyaya satamamış. Alanya, Türkiye'nin üçüncü markası olabilir. Bu potansiyeli var. Ben inanıyorum ki, bu bölge 5-6 milyon turisti kaldırabilir.
AGC Başkanı Dim, öğle yemeğinde ağırladığı Hürriyet Yazı İşleri Müdürü Dizdaroğlu ve Hürriyet yazarları Türenç ve Bayer'e Gazipaşa Havalimanı'nı anlattı. Türenç "Alanya, Antalya'nın hep gölgesinde kalmış. Havalimanını büyüterek Türkiye'nin üçüncü markası olabilirsiniz" dedi
TÜRKİYE Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim ve AGC yönetim kurulu üyeleri, Hürriyet Gazetesi'nin Alanyalı Yazı İşleri Müdürü Arif Dizdaroğlu ile ünlü Hürriyet yazarları Tufan Türenç ve Yalçın Bayer'i ağırladı.
AGC Center'da gerçekleşen öğle yemeğinin ardından konuşan Dim, Dizdaroğlu, Türenç ve Bayer'in ilk Pegasus seferine katılmak, Alanya ve Gazipaşa Havalimanı'nı gündeme taşımak için geldiklerini söyledi. Dim, "Biz hem Sayın Türenç'i, hem de Sayın Bayer'i 2007 ve 2008 yıllarında 'Yılın Köşe Yazarı' seçmiştik. Şimdi bir kez daha kendilerinin Alanya'ya ne kadar önem ve değer verdiklerini görmüş olduk. Hemşehrimiz olan Sayın Dizdaroğlu ile birlikte Sayın Türenç ve Sayın Bayer'e teşekkür ediyoruz. AGC'ye gelince, Alanya'da son derece kaliteli gazeteler, televizyonlar yayın yapıyor. Alanya aslında küçük bir Babıali. Hem gazetecilik yapma anlamında, hem gazetelerin yayınlanma şekli, habercilikleri, baskı kaliteleriyle önemli bir misyon üstleniyorlar. Yine televizyonlarımız da, son derece kaliteli yayınlarıyla, yaygın medyadaki benzerlerine taş çıkartan programlarıyla, çok kısıtlı imkanlarla, dar bütçelerle, kısıtlı kadrolarla gerçekten mucize yaratıyorlar. Sizler de her gelişinizde Alanya'nın tanığı oluyorsunuz. Cemiyetimizi meydana getiren kurumlarımız kaliteli olunca, üyelerimiz de kaliteli oluyor. Cemiyetimiz de kaliteli oluyor" dedi.

'HAVALİMANI HENÜZ DÖRT DÖRTLÜK DEĞİL'
Gazipaşa Havalimanı konusunda da Hürriyet yazarlarına bilgi veren Dim "1991'de merhum Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer'in attığı küçük bir temelle başlayan havalimanı maceramız, bugün 21 yıllık bir süreçten sonra iç hatlarda Boeing 737-800'le yapılan ilk tarihi sefere tanık oldu. Sizler de bunun canlı tanıklarındansınız. Havalimanımız henüz dört dörtlük bir havalimanı değil. Çok küçük bir havalimanı. Dolayısıyla bu havalimanının gelecekte bir Atatürk Havalimanı olmasını beklemiyoruz, Antalya Havalimanı olmasını beklemiyoruz ama bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bir havalimanı olmasını bekleme hakkına sahibiz. Minimum yılda üç milyon yolcu kapasitesine ulaşabilecek bir piste ve terminale sahip olabilir. Bu konuda Alanya'nın ve Alanya'daki siyasilerin, tabiki iktidar partisi mensuplarının yıllardan beri bir mücadelesi var. Bu süreçte en büyük katkıyı koyan Alanya milletvekillerimiz var. Tabi ki Ulaştırma eski Bakanımız Sayın Arif Ahmet Denizolgun'un, 1998-1999 yıllarında havalimanını neredeyse bitme aşamasına taşıması çok önemli bir süreçti. Ardından Denizolgun'un getirdiği bütün cihazların, ekipmanların sökülüp başka havalimanlarına  götürüldüğü bir süreç yaşadık. Ama 2007 yılında yapılan ihaleyle bu havalimanını önemli bir havayolu işletmecisi olan, dünyada artık sayılı şirketlerden biri haline gelen TAV'ın almasıyla birlikte adeta umutlarımız yeşerdi. Daha sonra havalimanı, Alanya'nın ve bölgenin ihtiyaçlarına adım adım cevap verebilecek düzeye geldi. Geçtiğimiz turizm sezonunda açılan havaalanı, o yıl 23-24 bin dış hatlardan gelen yolcuyu karşılarken, bu yıl turizm sezonu boyunca 80 bin yolcu sayısına ulaştı. Önümüzdeki yıl bu sayının 200 bini aşması bekleniyor. Dolayısıyla havalimanı terminalinin de büyümesi, pistin de 2 bin metreden 2 bin 400 metreye çıkartılmasıyla bu kapasitenin 1-1,5 milyona dayanması bekleniyor. İnşallah bu konuda sizlerin de desteğiyle gelişmeleri bekliyoruz. Havalimanının büyümesi, devletin kasasından bir lira çıkmadan yapılacak olan bir yatırım. Çünkü şartname gereği ihaleyi alan firma, tüm istimlak bedelleri dahil yatırım bedellerini ödüyor. Ama bunu devletin kardan aldığı paydan düşüyor. Dolayısıyla devletin direkt kasasından çıkan bir para yok. Burada beklenen izin, imza var. O konuda da inşallah önümüzdeki süreçte siyasi otoriteden imzayı, onayı bekliyoruz. Alanya'nın beklentisi bu yönde" şeklinde konuştu.

'UMUTLARIMIZ YEŞERMEYE BAŞLADI'
Dizdaroğlu da, "Biz bu sürecin kademe kademe her dönemini yaşadık. Umutla bekledik. Umutlarımız artık yeşermeye başladı. Sonuç alınmaya başlandı. Pazartesi güzel bir gece yaşadık. Gururlandık, onur duyduk. Çok keyifli bir seyahat gerçekleştirdik. Bundan sonra o bir, iki milyonluk yolcu hedeflerini ve pistin diğer sorunlarının çözülmesini umutla bekliyoruz" şeklinde konuştu.

'ALANYA, ANTALYA'NIN GÖLGESİNDE KALMIŞ'
Türenç de, "Alanya dışarıdan gelen insanları heyecanlandıracak kadar güzel bir yöre. Alanya, muhteşem doğası, iklimi olan, insanları uygar ve sıcakkanlı bir şehir. Yalnız ben şunu öneriyorum ve söylüyorum. Bence Alanya, Antalya'nın gölgesinde kalmış. Ben dünyanın birçok ülkesine gittiğim zaman, en ücra köşedeki turizm acentelerinde dahi Türkiye'nin iki büyük markası var. Birisi İstanbul, birisi Antalya. Bunlar marka olmuşlar. Ama Alanya nedense orada hakkı olan yeri alamamış. Alanya gerek doğal plajı, kıyılarının güzelliği, yatak kapasitesi, otellerinin vasıflı niteliğini dünyaya satamamış. Bunu yapmak lazım. Bu nasıl yapılabilir? Bu havalimanı ile bir engel ortadan kalktı. Onun için bu havalimanını çok önemsiyorum. Alanya bence dünyada marka olmak için yarışmalı. Alanya, Türkiye'nin üçüncü markası olabilir. Bu potansiyeli var. Hele Gazipaşa, Anamur ve Alanya, müthiş bir turistik bölgeyi var edebilir. Ben inanıyorum ki, bu bölge 5-6 milyon turisti kaldırabilir. Antalya'ya şu anda 9 milyon civarında turist geliyor. Bunun 2 milyon küsuru Alanya bölgesine geliyor. Bu 5-6 milyona çıkabilir. Çıkmaması için hiçbir neden yok. Çünkü Alanya, bir turistin daha rahat tatil yapması noktasında Antalya'dan daha çok avantaja sahip. Daha sakin, doğal güzellikleri daha yoğun ve insanları daha çok etkileyecek bir şehir. Alanya'nın sahip olduğu kumsal şeridi, Akdeniz'in hiçbir ülkesinde bulunmuyor. Bu kullanılabilir. Yeter ki bunu markalaştırabilin. O zaman daha çok ve büyük yatırımlar gelir. Avrupa'nın, Rusya'nın bütün futbol kulüpleri gelip burada kamp yaparlar. Kışın turist yokluğu bu şekilde örtülebilir. Golf yatırımları olabilir. Bütün bunların olabilmesi için Alanya'nın üçüncü marka olabilmesi gerekiyor. Alanya artık Antalya'nın gölgesinden kendisini sıyırıp, ortaya çıkmalıdır. Bu da bütün Alanyalıların birlik beraberlik içerisinde çalışmalarına bağlı. Buna politika, şu bu parti gözüyle bakmamaları lazım. Bütün partiler burada birleşip, bunun için Ankara'ya bastırmaları gerekiyor. İşe havalimanını büyütmekten başlamak lazım" diye konuştu.

'BU İZNİ ALANI KUTLAMAK LAZIM'
Bayer ise, "İnanın ben Pegasus'a nasıl izin verildiğine çok şaşırdım. Bu izni alan kimse, hakikaten kutlamak lazım. Bu kısmetli bir gelişme" dedi. Daha sonra Dim, Dizdaroğlu, Türenç ve Yeni Alanya Genel Yayın Müdürü Ferit Kesen, Atatürk'ün yaveri Kılıç Ali'nin oğlu, Gazeteci-Yazar Altemur Kılıç'ı evinde ziyaret ettiler.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 00:11
Anahtar Kelimeler:
dost acı söyledi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349