banner468

Domuz gribi çıktı

'Kuş gribi' şüphesiyle Ankara'da tahlilleri tamamlanan iki hastadan birinde 'Domuz gribi' tespit edildi, diğer hasta temiz çıktı

Domuz gribi çıktı

'Kuş gribi' şüphesiyle Ankara'da tahlilleri tamamlanan iki hastadan birinde 'Domuz gribi' tespit edildi, diğer hasta temiz çıktı

24 Ocak 2013 Perşembe 00:30
Domuz gribi çıktı
banner404
YENİ Alanya, Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi'nde karantina altına alınan iki hasta ile ilgili 'Kuş gribi' şüphesi bulunduğunu 'Eyvah! Kuş gribi' başlıklı manşet haberiyle duyurmuştu. Hastaların tahlil raporları dün netleşti ve Alanya'da yaşayan 46 yaşındaki E.İ. adlı kadında 'Domuz gribi' tespit edildi. Diğer hastada 'Solunum yolu enfeksiyonu' çıktı.
BAŞKENT HASTANESİ'NDEN AÇIKLAMA
'Kuş gribi değil domuz gribi'
Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamada "Bir hastamızda H1N1 (Domuz Gribi Virüsü) tespit edilmiştir" dendi. Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklama şöyle: Hastanemize farklı yerlerden gelen 2 (iki) hasta yatırılarak tetkikleri yapılmıştır. Ayrıca tanıda viral pnömoni düşünülerek viral markerlar Hıfzıssıha tarafından çalışılmıştır. Bu çalışma sonunda 1 hastamızda H1N1 tespit edilmiş ve tedavisi planlanmıştır. Hastalarımızda hiçbir şekilde Kuş Gribi tespit edilmemiş olup, ilgili birimler bu konuda bilgilendirilmiştir.
‘ALANYA İÇİN RİSK YOK’
Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir ise şöyle konuştu: Hastaların Alanya'ya nereden geldiğini bilmiyorum. Konunun içeriğini ve detaylarını bilmiyorum. Alanya için bana intikal eden risk yok. Yaşanan durumun domuz gribi olduğuyla ilgili de kesin bir şey yok.
‘HASTA ALANYA’DA OTURUTOR’
Alanya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Yağdır da, "Virüs tespit edilen kişi Alanya'da oturuyor. Alanya için risk bulunmuyor. Tespit edilen hastalık kesinlikle kuş gribi değil. Domuz gribi şüphesiyle takip ediliyor olabilir. Tespit edilen durumun kuş gribiyle alakası yok" dedi.
‘ALANYA GÜVENLİ BÖLGE’
Domuz gribi (H1N1) konusunun dengeleri değiştirebilecek hassas bir konu olduğunu söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu şu açıklamayı yaptı: Alanya'da kuş gribi veya domuz gribi salgını söz konusu değil. Domuz gribi tanısı konulan bir hasta sadece Alanya'da bir özel hastanede tedavi edilmektedir. Alanya'da gerçekleştirilen hayvancılık faaliyetleri titiz bir şekilde kontrollü olarak yürütülmektedir. Bu anlamda Alanya, dünyanın en güvenilir tatil bölgelerinden birisidir.
DOMUZ GRİBİ NEDİR?
Genel olarak grip hastalığı etkeni bir virüstür. Yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik, yaygın vücut ağrısı belirtileri ile seyreder.  Grip mevsimsel olarak genellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbaharın ilk aylarında görülür. Bunun sebebi; soğuk, artan nem, kalabalık ve sıkışık ortamlardır. Ülkemizde genellikle Aralık-Mart ayları arasında görülmekte olup, son 2 yıldır mayıs ayının ortalarına kadar sarkmaktadır.  Her yıl belli aylarda ortaya çıkan mevsimsel grip, özellikle risk gruplarında ölümlere yol açabilen bir hastalıktır. Grip, ölümler dışında iş gücü kaybı, üretim kaybı, çeşitli komplikasyonlar, ilaç kullanımı, hastane yatışı gibi birçok alanda sanılandan daha fazla olumsuz etkiye sahiptir. Çok sayıda grip virüsü alt tipi mevcuttur. İnsanlarda, kanatlılarda ve memeli hayvanlarda farklı virüs tipleri hastalığa yol açmaktadır. Hayvan ve insan grip virüsleri aynı canlıda buluştuklarında genetik materyal alışverişi yapabilmektedirler. Bu şekilde yeni virüs alt tipleri ortaya çıkabilmektedir. Dolaşımdaki virüslerdeki bu değişim dolayısıyla grip aşısının muhtevasını her yıl değiştirmek gerekmektedir.
20. YÜZYIL GRİP SALGINLARI
Resmi rakamlara göre;
1918 İspanyol Gribi salgınında 50 milyon,
1957 Asya Gribi salgınında 1 milyon,
1968 Hong Kong Gribi salgınında 800 bin kişi ölmüştür.
Domuz gribi, bir tür “influenza virusü”nün (influenza A) yol açtığı, domuzlarda görülen ve solunum sistemini tutan, yüksek düzeyde bulaşıcılığa sahip bir enfeksiyon hastalığıdır. Domuzlar arasında, hastalandırıcılığı yüksek olmakla birlikte öldürücülüğü (%1-4) nispeten düşüktür. Hastalık domuzlar arasında solunum yoluyla ve virüs bulaşmış parçacıkların solunmasıyla yayılmaktadır. En çok sonbahar ve kış mevsiminde olmakla birlikte bütün yıl boyunca görülmektedir. Pek çok ülkede domuzlara, rutin olarak uygulanan bir aşı bulunmaktadır. Domuz influenza virüsleri normalde türe özgü olup yalnızca domuzlara bulaşabilmekle birlikte bazen insandaki bariyerleri aşarak bulaşabilmekte ve insanlarda da hastalık oluşturabilmektedir. Bu durum, daha çok domuz bünyesinde, insan grip virüsü ve domuz grip virüsü gibi farklı türden virüslerin aynı anda enfeksiyon yapması sonucu iki tür arasında genetik materyal alışverişi sonucunda meydana gelen yeni ve melez virüslerle olmaktadır. Mart 2009’da Meksika’da insanlarda hastalık yapan yeni bir grip virüsü (Domuz Gribi) tespit edilmiştir. Hastalığa, etken virüsün domuz gribi virüsüne benzerliği ve virüsteki genetik değişimin domuzda meydana gelmesi sebebiyle “domuz gribi” denmiştir. Hastalık ABD başta olmak üzere önce bölge ülkelerine, daha sonra da dünyaya yayılmıştır. 11 Haziran 2009’da Dünya Sağlık Örgütü yeni H1N1 grip virüsüne bağlı pandeminin başladığını ilan etmiştir.

DOMUZ GRİBİ (A/H1N1) VİRÜSÜ BULAŞICI MIDIR?
Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir.
DOMUZ ETİ YİYENLER DOMUZ GRİBİNE YAKALANIR MI?
Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.
DOMUZ GRİBİNİN (A/H1N1) BELİRTİLERİ NELERDİR?
Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzerdir. Bunlar: Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme, yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.
DOMUZ GRİBİNİN SEYRİ
Hastalık başlangıçta beklenenden daha hafif seyretmekte ve beklenenden daha az ölüme yol açmaktadır. Bununla birlikte hastalığın yoğun görüldüğü ülkelere ait veriler; gebeler, 5 yaş altı çocuklar, kalp hastalığı, şeker hastalığı, akciğer ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan risk grubundaki kişilerde ağır seyrettiğini göstermiştir. Ayrıca mevsimsel gribe kıyasla çocuklar ve gençler daha sık hastalanmaktadır. Ölümlerin engellenmesi amacıyla birçok bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi risk gruplarının aşılanmasının öncelikli önemi vardır. Geçmiş tecrübeler, hastalığın mevcut durumdan ağır seyirli duruma geçme potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğinden vatandaşların ve ilgili kurumların korunma tedbirlerini gevşetmemeleri gerekir.
DOMUZ GRİBİ (A/H1N1) NASIL BULAŞMAKTADIR?
Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.
SULARDAN DOMUZ GRİBİ (A/H1N1) VİRÜSÜ BULAŞABİLİR Mİ?
İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaşma gösterilmemiştir.
DOMUZ GRİBİNİ TEDAVİ EDEN İLAÇLAR VAR MIDIR?
Evet. Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.
HASTALIĞA YAKALANAN KİŞİLER NE KADAR SÜREYLE BULAŞTIRICIDIR?
Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.
DAHA ÇOK HANGİ YÜZEYLER BULAŞMA KAYNAĞIDIR?
Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir.  Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.
EV VE EŞYALARIN TEMİZLİĞİNDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir. Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.
DOMUZ GRİBİNDEN KENDİMİ NASIL KORUYABİLİRİM?
Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:
Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız.  Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız. Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz. Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırınız.
HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN ELLERİMİ NASIL YIKAMALIYIM?
Ellerinizi 15-20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamalısınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.
HASTALANIRSAM NE YAPMALIYIM?
Domuz gribi şüpheli bir kişi ile temastan sonraki 7 gün içinde kendinizde yukarıda sıralanan hastalık belirtileri olduğunu hissederseniz hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz herhangi bir teste ya da tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığına karar verecektir.
Eğer hastalandıysanız veya hastalık belirtilerini gösteriyorsanız evde istirahat ediniz ve çevrenizdeki kişilerden de onlara bulaştırmamak için uzak durunuz.
ERİŞKİNLERDE ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN BELİRTİLER NELERDİR?
Zor nefes almak veya nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, sık ve uzun süreli kusma.
ÇOCUKLARDAKİ ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN BELİRTİLER NELERDİR?
Hızlı veya zor nefes alma, vücutta solgunluk ya da morarma, beslenememe, uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil, huzursuzluk, ateşle beraber döküntü görülmesi.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 23.01.2013 23:32
Anahtar Kelimeler:
domuz gribi çıktı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349