banner468

‘Devletin el atması şart’

Gazipaşa Havalimanı’nın kapasitesinin artmasıyla bölge turizminin şahlanacağını dile getiren ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Bu işe artık devletimiz el atmalı. ‘Burası riskli, uçak inemez’ bahanesini kabullenmemiz mümkün değil” dedi. Alanya Tıp Fakültesi ile Alaiye Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaşıldığını da söyleyen Aydoğan, “Beş fakülte var, devlet üniversitesi için sadece tabelamız eksik” diye konuştu.

‘Devletin el atması şart’

Gazipaşa Havalimanı’nın kapasitesinin artmasıyla bölge turizminin şahlanacağını dile getiren ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Bu işe artık devletimiz el atmalı. ‘Burası riskli, uçak inemez’ bahanesini kabullenmemiz mümkün değil” dedi. Alanya Tıp Fakültesi ile Alaiye Üniversitesi’ne bir adım daha yaklaşıldığını da söyleyen Aydoğan, “Beş fakülte var, devlet üniversitesi için sadece tabelamız eksik” diye konuştu.

05 Şubat 2013 Salı 00:18
‘Devletin el atması şart’
banner404
Alper KUTAY

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, geçtiğimiz hafta “Turizmde Bu Sabah” adlı internet sitesinde “Gazipaşa Havalimanı riskli; İnmek istemeyen pilotlar var” başlıklı bir makale yayınlayan ve Alanya’daki turizmcilerin yanı sıra siyasilerden de sert tepki gören Gazeteci Bülent Ecevit’e yanıt verdi. Alanya turizmi için Gazipaşa Havalimanı’nın son derece önemli olduğunun altını çizen Aydoğan, “Sayın Ecevit’in makalesinde belirttiği tespitleri çok manidar. Aslında bu makale ile Gazipaşa Havalimanı’nın büyüyüp gelişmesine kimlerin engel olduğu ortaya çıkmış oldu” dedi.
‘ALANYA’NIN GELECEĞİ İLE OYNUYORLAR’
Antalya Havaalanı işletmecilerinin Alanya’nın gelişmesinin önünde son derece tuhaf karşıladıkları bir durum sergilediklerini de sözlerine ekleyen Aydoğan, “Alanya’nın geleceğine etki edecek bir konuda hiç kimsenin böyle konuşmasının, böyle yazılar kaleme almasının hakkı olduğunu düşünmüyorum. Biz elbette insanların ve firmaların para kazanmasını istiyoruz. Ancak Gazipaşa Havalimanı ile hem Alanya hem de Gazipaşa turizminin gelişeceğine inandığımız için yılda 500 bin yolcu sayısının da üzerine çıkılması gerektiğine inanıyoruz. ‘Riskli bir havalimanına uçak insin’ diye seferber olmayız ama eğer varsa bu risklerin ortadan kaldırılmasını istemek de en doğal hakkımız” diye konuştu.
‘ARTIK BAHANE KABUL EDEMEYİZ’
Gazipaşa Havalimanı pistinin uzatılması hatta gerekiyorsa ikinci bir pistin daha yapılması gerektiğini vurgulayan Aydoğan, “Birilerinin dediği gibi ‘Burası riskli, buraya uçak inemez’ demek çare değildir. Devlet bu riskleri ortadan kaldırmalıdır, kendisini bu riskleri kaldırmakla yükümlü hissetmelidir” dedi. Alanya Tıp Fakültesi’nin Bakanlar Kurulu’nca onaylanmasının ardından fakülte binasının nereye yapılacağı ile ilgili yer bakmak için geçtiğimiz Cuma günü Alanya’ya gelen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin ziyaretini de değerlendiren ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Sayın Rektörün gelmesiyle çok memnun olduk. Zaten kendilerinin yıllardır Alanya’ya bakış açısı çok farklıdır, bugüne dek verdiği desteklerle önemli mesafeler aldık” dedi.
‘BİR TEK ÜNİVERSİTE TABELAMIZ EKSİK’
Alanya’daki tüm kesimlerin, ilçeye fakülte açılması için 20-25 yıl büyük mücadeleler verdiğini, bugün gelinen noktada ise Mühendislik, İşletme ve Tıp Fakültesi’nin yanı sıra ALTSO Meslek Yüksek Okulu ve Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ile devlet üniversitesine adım adım yaklaşıldığını söyleyen Aydoğan, “Bir üniversitenin kurulması için üç fakülte gerekiyor, Alanya olarak biz beşinci fakülteyi de hizmete açmak için gün sayıyoruz. Aslında üniversite açılabilmesi için tüm teknik ve fiziki şartlar hazır. Bir tek tabelamız eksik. Bu dört-beş fakülteyi birleştirip Alaiye Üniversitesi adının verilmesiyle bu sorunu ortadan kaldıracağız” diye konuştu.
‘AMACIMIZ SADECE ÜZÜM YEMEK'
Alanya Mühendislik Fakültesi’nde sona yaklaştıklarını, binasının bitme aşamasına geldiğini dile getiren ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Fakültemizin dekanı da atandı. Tıp Fakültesi de açılınca Alaiye Üniversitesi’nin temeli atılmış olacak. Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyla işimiz yok. Kim emek veriyorsa teşekkür ediyoruz. Sayın Rektörümüz İsrafil Kurtcephe Alanya ile son derece alakalı. Önümüzdeki günlerde Alanya Tıp Fakültesi’nin nereye yapılacağı ile ilgili teknik bir heyet Alanya’ya gelecek. Oba Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi ve ALTSO olarak el ele verip Tıp Fakültesi’ni de hayata geçireceğiz” dedi.

BÜLENT ECEVİT
NEYİ YAZMIŞTI?

TURİZMDE Bu Sabah adlı internet sitesinde yayınlanan “Gazipaşa Havalimanı riskli; İnmek istemeyen pilotlar var” başlıklı makalesiyle Alanya’daki turizmcilerin ve siyasilerin tepkisini çeken Gazeteci Bülent Ecevit, o makalesinde şu ifadeleri kullanmıştı: “Uçuş simülatör eğitimi veren bir dostumu aradım İstanbul'da. ‘Gazipaşa riskli bir havaalanı’ dedi ve anlattı. Dünyanın en emniyetli havayolları sıralamasında Amerika ve Japonya ilk sıraları alıyor. İlk 10 havayolu listesinde Amerikan şirketleri ilk 4 sırayı alırken ardından Japonlar geliyor. Türkiye'den THY son 10'un içinde yer aldı. Yani en pimpirikli havayolları ABD ve Japonların! THY en son 10'un içinde yer alıyor ama yanlış anlaşılmasın; yemek, konfor, yer hizmetleri vs de Avrupa'da birinci. Dünya sıralamasında da 7'nci!
‘ABD VE JAPONYA TEMKİNLİ’
Amerikalılar ve Japonlar bu konuda nal topluyor. THY'nin büyük başarısı! Ama iş 'Pimpirikliğe' gelince iş değişiyor. Hatırlayalım; Boeing 787'nin yaptığı arızalar zaman zaman kamuoyuna yansımıştı. Örneğin akü arızası vardı, bir seferinde de camı çatlamış bir uçağın. Bir başkasında motordan yağ sızmış. Hidrolik kaçağı olanı da var. Kalkarken kuyruklarını piste çarpanlar ise az değil. Amerikalılar ve Japonlar böyle durumlarda uçaklarını hemen çekiyor seferden. Bizimkiler ise uçuşa devam ediyor. Avrupa'da Ruslar da olmasa güvenlikte en son sırada olacağız. Putin, bizden bir teşekkürü hak ediyor. Eğer pimpirikli değilseniz, hosteslerin güler yüzünü, mis kokulu Türk yemeklerini istiyorsanız THY bir numara.
‘HINCAL ULUÇ DA YAZMIŞTI’
Geçen hafta Hıncal Uluç ağabeyin köşesinde 'uçuş güvenliği’ ile ilgili bu satırları okuyunca Gazipaşa Havaalanı aklıma geldi. Havaalanı'nın uçuşlara açılması için Alanya ve Gazipaşa'dan büyük baskı ve lobi faaliyeti var. Birkaç hafta önce Galatasaray Futbol Takımı kamp ve Alanyaspor ile özel bir maç yapmak için Alanya'ya gelmişti. GS'nin uçuş sponsoru THY, pistin kısalığı ve tek yönlü trafiği olduğu için Gazipaşa'ya uçmayı reddetti. GS'liler de buna çok kızdı. Kızmalarına gerek yok. Çünkü Gazipaşa Havaalanı'na her uçak inemez; riskli... 200 ve daha fazla kişi/kapasiteli uçaklar inemiyor. Daha düşük kapasiteli uçaklar ise pilotları özel simülasyon eğitimi aldıktan sonra inebilirler.
‘DAĞA ÇARPMA RİSKİ VARMIŞ’
Hem THY'nin pilotları bu simülatör eğitimini almış olmalıydı hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Gazipaşa'ya uçma iznini vermiş olsaydı Galatasaraylılar, THY ile Gazipaşa'ya inebilirlerdi. Uçuş simülatör eğitimi veren bir dostumu aradım İstanbul'da. “Gazipaşa riskli bir havaalanı” dedi ve anlattı: “200 kişinin altındaki uçaklar için de riskli. Çünkü pas geçme durumunda karşıdaki dağ çok yakın. Gazipaşa'ya uçmak istemeyen pilotlar biliyorum. Havaalanının yeri baştan yanlış seçilmiş. İnişi de kalkışı da tek yönden. Sert rüzgârlarda inemeyebilir veya inerse kalkamayabilir.”
‘ALANYALI DOSTLAR DİKKAT ETSİN’
Pimpirik, güvenlik, emniyet dedik ama, onun da bir derecesi var. Göz göre göre dağa çarpacak halleri yok ya... Alanyalı ve Gazipaşalılar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün neden izin vermediğini sorguluyor. Hatta ileri gidip, Antalya Havaalanı işleticisi ICF Airports'u engel olmakla suçluyor. ICF Airports'daki dostlarımla bu konuda sık sık konuşurum. Yine sordum, şöyle dediler: “Yıllık 200-300 bin yolcu Gazipaşa'ya inmiş önemli değil. Bu risk payı sınırları içindedir. Ama 500 bini aşarsa ICF için önemli hale gelir. Biz teklif verdiğimizde Gazipaşa Havaalanı yoktu. Turizmin büyüme rakamlarını, yolcu kapasitesini ince hesaplamalarla ortaya koyup teklif hazırladık. Eğer bu bozulursa biz de hesaplarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Hesaplarımızda turist düşüş riskleri de var elbette. 500 bine kadar olan rakamlar bizim kabul edebileceğimiz sınırlar içindedir.” Sadece havaalanı olması yeterli değil, güvenlik en önde olmalı. Alanyalı dostlarımız bunu göz ardı etmesin sakın."DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 04.02.2013 23:14
Anahtar Kelimeler:
devletin el atması şart
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349