banner468

CHP'de iç savaş

CHP'den aday adayı olan Mahmutlar Belediye Başkan Vekili Murat Can, dün karşılaştığı İlçe Başkanı Türktaş için ayağa kalkmadı ve 'Arkamdan konuşan biri için ayağa kalkmam' dedi. CHP'li meclis üyeleri de Türktaş'ı eleştiri bombardımanına tuttu

CHP'de iç savaş

CHP'den aday adayı olan Mahmutlar Belediye Başkan Vekili Murat Can, dün karşılaştığı İlçe Başkanı Türktaş için ayağa kalkmadı ve 'Arkamdan konuşan biri için ayağa kalkmam' dedi. CHP'li meclis üyeleri de Türktaş'ı eleştiri bombardımanına tuttu

09 Eylül 2013 Pazartesi 23:17
CHP'de iç savaş
banner404
ALANYA'DA önümüzdeki yerel seçimin iddialı partilerinden olan CHP'de İlçe Teşkilatı ile Alanya Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusu yapan Mahmutlar Belediye Başkanı Murat Can arasında "Bizi partide karşılayıp başvurumuzu almadılar" gerekçesiyle başlayan soğuk savaş dün de devam etti. Murat Can, partinin kuruluş yıldönümünde İlçe Başkanı Şevki Türktaş için ayağa kalkmadı.

'KİMSENİN ARKASINDAN KONUŞMAM' 

EKİBİNİN aksine, Hancı Pastanesi'nde karşılaştığı Türktaş'ın elini oturduğu yerden sıkan Can, "Arkamdan konuşan birisi için ayağa kalkmam" derken, Türktaş ise "Beni tüm Alanya bilir. Kimsenin arkasından konuşmam, sıkıntım varsa direkt o kişinin yüzüne söylerim. Kendisini haklı çıkarmak için böyle yollara başvuruyor" dedi. CHP'li Mahmutlar Belediye Meclis Üyeleri de Can'a tam destek verdiler.

'DAYATMA TAŞLARI YERİNDEN OYNATIR'

CHP'Lİ Meclis Üyesi İbrahim Sayar, "Murat Can’ın yanındayım. CHP İlçe Başkanı bu süreçte CHP'ye yakışmayan, parti ahlakına sığmayan açıklamalarda bulunmuştur" derken, bir diğer meclis üyesi Mustafa Gezen de "Türktaş bizleri karşılayıp kucaklasaydı, CHP Alanya’da birinci parti olur, Alanya Belediye Başkanlığı kazanılırdı. Dayatma yoluna gidilirse taşlar yerinden oynar" dedi.

‘EN baştan başlayalım.
2010’un Ocak ayında, kapanma sinyali veren Anavatan Partisi’nden istifa eden Şevki Türktaş CHP’ye geçti.
Öyle böyle değil ama.
Dönemin İlçe Başkanı Mevlüt Güven ve bir otobüs dolusu partiliyle birlikte Ankara’ya gitti, parti rozetini dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a taktırdı, yerelde sükseyi yaptı.
İlk kongrede İlçe Başkanı seçildi, 2010 Halk Oylaması’nda ve 2011 Genel Seçimleri’nde CHP için gitmediği, ayak basmadığı belde, köy, mahalle, sokak ve apartman kalmadı.
***
Önceleri tavrına, konuşma üslubuna, giyim kuşamına laf edenler, “Şalvarla CHP İlçe Başkanlığı mı yapılır?” deyip üstten bakan bir edayla küçümseyenler bile, 2010 ve 2011’de alınan yüksek oylardan sonra, “Galiba CHP’nin Alanya’daki kaderini değiştirecek adam bu” demeye başladı, muhalif sesler peşi sıra birer ikişer inzivaya çekildi.
Öyle ki… “2014 yerel seçimlerinde Alanya Belediye Başkan Adayımız, kardeşim Şefik Türktaş olacak” dediğinde parti içinden bir tek kişi bile itiraz etmedi.
***
Üç yıl Alanya Belediye Başkan Yardımcılığı, on yıl Oba Belediye Başkanlığı yapmış olan Şefik Türktaş için “Belediyecilikten anlamaz” diyen de çıkmadı.
“Yüzü gülmüyor” diyen olmadı, çünkü yüzü gülüyordu.
“Başkanken çaldı çırptı” diyen de olmadı, öyle olmadığını herkes biliyordu.
“Acaba CHP bu seçimde şeytanın bacağını kırabilecek mi? Hadi Şefik Başkan, umudumuz sende” diyen parti tabanının hevesi, Mahmutlar’dan gelen bir haberle yarım kaldı.
***
Çünkü…
2009’da CHP’den Mahmutlar Belediye Meclis Üyesi seçilen Avukat Murat Can, Belediye Başkanı Ali Çelik’in tutuklanıp cezaevine girmesi üzerine meclis kararıyla “Belediye Başkanı” olarak görevlendirilmişti ve adaylık başvuru süreci başlayınca, her CHP’li gibi en demokratik hakkını kullanmak istedi, “Bu yarışta ben de varım” deyip İlçe Teşkilatı’na Alanya Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.
Fakat… Can ve ekibini teşkilatta CHP’nin Medya Tanıtım Sorumlusu Necati Masatlı karşılayıp başvuruyu da teslim alınca, Mahmutlar ekibi “Bu ne rezalet! Hani parti yöneticileri?” deyip itiraz ve isyan etti.
***
Birkaç gün sonra ortaya çıktı ki, Alanya Belediye Başkanlığı’na talip olan Murat Can, Mahmutlar Belediye Başkanı CHP’li Ali Çelik’in tahliyesine itiraz ettiği için Türktaş ve ekibi tarafından İl Disiplin Kurulu’na da sevk edilmişti.
Can ve ekibi, “Aday adaylığı başvurumuz sırasında bizi karşılamadı” dediği Şevki Türktaş ile dün Atatürk Caddesi üzerindeki Hancı Pastanesi’nde karşılaştı.
Ama ne karşılaşma.
***
Olaylar şöyle gelişti.
CHP’nin 9 Eylül kuruluş yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni için Hancı Pastanesi önünden Mola Kavşağı’na doğru yürürken, CHP’nin eski yöneticilerinden Ali Hancı ile karşılaştım. Törene henüz 10-15 dakika olduğu için Hancı’nın çay içme teklifini kabul edip masasına oturdum.
O sırada aynı törene gitmek için aynı güzergâhtan geçen Murat Can ve ekibi de Ali Hancı’nın daveti üzerine masamıza oturdular.
Tam, yaşanan olayları değerlendirirken, koşar adım tören alanına giden Şevki Türktaş denk geldi.
Masada oturanlar Türktaş’la selamlaşmak için hep birlikte ayağa kalktı, bir kişi hariç.
***
“Aday adaylığı başvurum sırasında beni karşılamadı” deyip Türktaş’a tepki gösteren Mahmutlar Belediye Başkanı Murat Can, Türktaş ile üstün körü tokalaştı, ancak ayağa kalkmadı.
Türktaş, Hancı’nın çay içme teklifini törene yetişeceği için geri çevirirken, Murat Can’a neden ayağa kalkmadığını sordum.
“Ben, herkesin içinde arkamdan konuşan birisi için ayağa kalkmam” dedi.
Çayımızı içip Atatürk Anıtı’na gittiğimizde bu kez Şevki Türktaş koluma girip beni uzak bir köşeye götürdü, masada kendisinden önce neler olup bittiğini, sonrasında neler konuşulduğunu sordu.
“Yarın köşemde okursun Şevki Başkan” dedim, ısrar etti.
“Sen Murat Bey’in arkasından konuştuğun için ayağa kalkmamış” dedim, “Yok öyle bir şey. Beni sen de, tüm Alanya da iyi bilir. Birisiyle ilgili bir sıkıntım varsa arkasından değil direkt yüzüne söylerim. Ya Murat Bey gerçekleri konuşmuyor, ya da kendisini haklı çıkarmak için böyle bir yola başvuruyor” cevabını verdi.
***
Törende Murat Can ve ekibi ayrı bir köşede, Türktaş ve ekibi ise ayrı bir köşede durdu.
Öte yandan Alanya’nın en önemli beldelerinden biri olan Mahmutlar’da, Murat Can ve ekibinin CHP İlçe Teşkilatı’na karşı bir kampanya başlattıklarını öğrendim.
Şöyle ki…
CHP Mahmutlar Belediye Meclis Üyesi İbrahim Sayar, “Alanya’da birden daha fazla aday çıkması partimizin güçlü görünmesi adına olumlu bir adımdır. Murat Can’ı sonuna kadar destekliyorum ve yanındayım. CHP İlçe Başkanı bu süreçte CHP yöneticiliğine yakışmayan, parti ahlâkına sığmayan açıklamalarda bulunmuştur. Onları kınıyorum, biraz yöneticilik öğrensinler” diyor.
***
CHP Mahmutlar Belediye Meclis Üyesi Mustafa Gezen de partiye ateş püskürenlerden.
Gezen, “Can’ın adaylık başvurusunda takınılan tavrı tasvip etmiyorum. Bu davranışın savunulacak hiçbir tarafı yoktur. CHP İlçe Başkanı Türktaş bizleri karşılayıp kucaklasaydı, CHP Alanya’da birinci parti olur, Alanya Belediye Başkanlığı kazanılırdı. Dayatma yoluna gidilirse, tüm taşlar oynar” mesajı veriyor.
CHP Mahmutlar Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Şimşek ise Can’ın adaylık başvurusu sırasında CHP’lilerin partide olmamasını antidemokratik bir tutum olarak gördüklerini söylüyor.
***
CHP Mahmutlar Kadın Kolları Başkanı Neriman Çöken de CHP İlçe Teşkilatı’ndaki durumu görünce hayal kırıklığına uğradığını ifade ediyor. Çöken, “Can’ın karşılanmaması beni hayal kırıklığına uğrattı” diye konuşuyor.
Mahmutlar ekibinin söyledikleri aynen böyle…
Özetleyecek olursak…
CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş ile kardeşi Şefik Türktaş, adaylık konusunda hayli mesafe kat ettiler.
***
Arkalarına geniş kitleleri de alan Türktaş’lar CHP’nin Alanya Belediyesi’ni kazanması için var güçleriyle çalışıyorlar.
CHP Genel Merkezi de Alanya’daki bu gerçeğin farkında olduğu için “önseçime gerek yok” açıklaması yapıp Türktaş’ların önünü erkenden açtı.
Zaten bu saatten sonra Türktaş’ların önseçime girip siyasette daha çok yeni olan, Alanya merkez ve 16 belde içerisinde sadece Mahmutlar’ı bilen Can’la önseçim için sandığa girmesini beklemek hayalcilik olurdu.
***
Ancak şu da bir gerçek ki…
Mahmutlar CHP’de Türktaş’lara gönül koymuş, ‘Can’ları sıkkın olan çok sayıda partili var.
İl Teşkilatı veya Genel Merkez bu duruma el koymadan bu gidişata birilerinin ‘Dur’ demesi, ağabeylik yapması gerektiğini düşünüyorum.
***
(DİPNOT: Dün biraz Mahmutlar cephesinin ağzını yokladım. Tavırlarına bozuldukları Şevki Türktaş veya Erdoğan Toktaş’ın ağabeylik veya arabuluculuk yapmasını istemiyorlar. Laf aramızda kalsın ama sanıyorum bu işi güler yüzü ve arkasından konuşan herkese ‘Teşekkür ederim’ diye cevap vereceğini söyleyen Şefik Türktaş çözecek gibi görünüyor)
 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.09.2013 23:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih 2013-09-10 13:33:18

yeyin birbirinizi en güzel yaptığınız işlerden biri bu...

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349