banner468

Ceza yargılamasında yapılan değişiklik Resmi Gazete'de

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yer aldı

Ceza yargılamasında yapılan değişiklik Resmi Gazete'de

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yer aldı

02 Aralık 2016 Cuma 10:10
Ceza yargılamasında yapılan değişiklik Resmi Gazete'de
banner404
CEZA Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  
Söz konusu kanun taslağının hazırlanma aşamasında yer alan geçici 1.  maddedeki erken yaşta evliliklere ilişkin düzenlemeler, sivil toplum kuruluşları  ve muhalefet partilerinin eleştirilerinin hedefi olmuştu. Hükümetin söz konusu  düzenlemeyi geri çektiğini açıklamasının ardından Adalet Komisyonunda 23 Kasım'da  kabul edilen önerge ile geçici 1. madde kanun taslağından çıkarılmıştı. 
Kanun, TBMM Genel Kurulu'nda erken yaşta evliliklere ilişkin  düzenlemenin yer aldığı geçici 1. maddenin metinden çıkarılmış haliyle 24  Kasım'da kabul edilmişti. 
 Çocuğa yönelik cinsel suçlara ilişkin düzenlemeler 
Resmi Gazete'de yayımlanan kanun, çocuğu cinsel yönden istismar eden  kişinin 8 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması, cinsel istismarın  sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası  verilmesi, mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması halinde verilecek cezanın  istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan az olmayacak şekilde  artırılması hükmünü getiriyor.
  Askerlerce işlenen bazı suçlara ilişkin düzenlemeler 
Kanunla askerler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), devletin  güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,  milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları  ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle verilen tutuklama  kararlarının, askeri tutukevleri dışındaki cezaevlerinde yerine getirilmesi  zorunlu hale geldi. 
 Kanuna göre, askerler hakkında diğer suçlardan verilen tutuklama  kararları, askerler bu sıfatlarını korudukları sürece askeri tutukevinde yerine  getirilecek. 
Sırf askeri suçlar ile hapis cezasının üst sınırı 3 ayı geçen askeri  suçlar hakkında ön ödeme hükümleri uygulanmayacak. 
Askerler, TCK'nın "devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene  ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet  sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları" ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına  giren suçlardan dolayı yakalandıklarında adli kolluk görevlilerine teslim  edilecek. 
Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı kurulacak 
 Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün görevleri arasına,  "Ceza muhakemesinde alternatif uyuşmazlık çözüm usullerinin geliştirilmesi ve  etkin uygulanması amacıyla çalışmalar yapmak." maddesinin eklenmesini öngören  kanuna göre, bunu yerine getirmek için de Genel Müdürlük bünyesinde Alternatif  Çözümler Daire Başkanlığı kurulacak. 
Bilişim sistemleri kullanılarak işlenen dolandırıcılık suçları 
  Bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarını kullanarak  dolandırıcılık yapılmasıyla ilgili suçlara verilen cezalarda artırıma gidilmesini  hükme bağlayan kanuna göre, söz konusu yöntemlerle işlenen dolandırıcılık  suçlarına verilen hapis cezası 3 yıldan 4 yıla çıkarılıyor. 
 Fuhuşla ilgili suçların cezaları ağırlaştırıldı 
 Fuhuşla ilgili suçlara da ağırlaştırılmış hapis cezaları getiren  kanun, fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanan  görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren ve dağıtanlara 3 yıla kadar hapis  cezası verilmesini öngörüyor. 
 Kovuşturma aşamasındaki kaçak kişilere yönelik düzenlemeler 
 Kovuşturma aşamasındaki kaçak kişilere yönelik düzenlemelere de yer  verilen kanuna göre, söz konusu kişiler hakkında düzenleme ve yargılama usulü,  soruşturma evresinde de uygulanacak. 
 Kaçak sanığın cumhuriyet savcısına başvurmasını sağlamak amacıyla  Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına el konulabilecek ve  gerektiğinde idaresi için kayyım atanacak.  
 Ceza davalarına ilişkin düzenleme 
 Kanunda ceza davalarına ilişkin yapılan yeni düzenlemeye göre, ceza  davalarının ilk duruşmasında iddianamenin tamamının yerine, iddianame yerine  geçen belgede yer alan suçlamanın dayanağını oluşturan eylemler ve delillerle  suçlamanın hukuki nitelendirmesi anlatılabilecek. 
Heyet halinde çalışan mahkemelerde, hükmün yazılacağı 15 günlük süre  içinde karşı oy gerekçesi de dava dosyasına konulacak. 
Tek hakimli mahkemelerde hüküm sonucu tefhim edildikten sonra  gerekçeli karar imzalanmadan hakim ölür veya kararı imzalayamayacak hale düşerse,  yeni hakim, tefhim edilen hükme uygun olarak gerekçeli kararı bizzat yazarak  imzalayacak. 
Ceza yargılamasında kovuşturma aşamasındaki kaçak kişilere yönelik  düzenleme ve yargılama usulü, soruşturma evresinde de uygulanacak.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349