banner468

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı

Suriye harekatından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Sınır noktasında 2 gündür yaşanan askeri hareketliliğinin ardından bu sabah 04.00'te Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon güçleri tarafından harekat başlatıldı

Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı

Suriye harekatından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Sınır noktasında 2 gündür yaşanan askeri hareketliliğinin ardından bu sabah 04.00'te Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon güçleri tarafından harekat başlatıldı

24 Ağustos 2016 Çarşamba 08:50
Cerablus'a ''Fırat Kalkanı'' harekatı
banner404
HAVA harekatına Türk F-16'ları da katıldı. Öte yandan Bordo Bereliler, sızma harekatıyla Suriye topraklarına girerek IŞİD'in direncini kırmak için nokta operasyonlar düzenledi. Havadan 12, karadan ise 81 hedef imha edildi. Yaklaşık 20 tank da, Suriye'ye girerek IŞİD hedeflerini vurdu. ÖSO'nun 4 köyü IŞİD'den aldığı ve 46 IŞİD'linin etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.
Türkiye güne Suriye sınırındaki sıcak gelişmeyle başladı.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'den temizlenmesi amacıyla saat 04.00'te askeri harekat başlatıldı.
HAREKATIN ADI: FIRAT KALKANI
Sabaha karşı başlayan harekata ''Fırat Kalkanı'' adı verildi.
Operasyona piyade birlikleri, tank ve topçu birlikleri, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere ve lojistik unsurlarla Hava Kuvvetleri'nin katıldığı açıklandı.
Cerablus bölgesindeki IŞİD unsurlarına misliyle mukabele kapsamında yoğun top atışları yapıldı.
Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre hava harekatına Türk F-16'ları da katıldı. F-16'lar Cerablus ve Keklice'de hedefleri vurdu.
Hava Kuvvetleri'nce 12 hedef tam isabetle vuruldu.
Tespit edilen 81 hedefe de topçu ve çok namlulu roketatarla 294 atış yapıldığı, atışların devam ettiği, havada sürekli bulunan iki F-16'nın ise anlık tespit edilen hedefleri vurduğu bildirildi.
Suriye'nin kuzeyindeki harekat kapsamında geçit açma faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi.
TANKLAR, SURİYE TOPRAKLARINA GİRDİ
Aynı zamanda görünür hedefler sınırdaki tanklarla vuruldu.
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait yaklaşık 20 tank ilerleyen saatlerde Suriye'ye giriş yaparak IŞİD hedeflerini vurdu.
SURİYE'DEN TEPKİ
Bu arada Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan tankların sınırı aşmasına ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada ''Tankların girmesi egemenliğimizin ihlali'' denildi.
FRANSA: OPERASYONU MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ
Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, "Fransa, uluslararası koalisyonun ortağı olan Türkiye'nin IŞİD'le mücadeledeki çabalarını yoğunlaştırmasını memnuniyetle karşılamaktadır" ifadesine yer verildi.
KOMUTANLAR HAREKAT MERKEZİNDE
Harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahı'ndaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Dündar ile ilgili komutanlarla kuvvet komutanlıklarının harekat merkezlerinde tüm komuta kademesi harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor.
DAKİKA DAKİKA ''FIRAT KALKANI'' HAREKATI
Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04.00 sıralarında TOPÇU ve ÇNRA atışları başlatıldı.
Saat 04.05'de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı.
Saat 05.45'te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi. 63 hedefe 224 atış yapıldı.
İlk hava harekatı, saat 06.08'de gerçekleşti. Saat 06.10 ve 06.30'da da hava harekatlarının yapıldığı belirtildi.
Saat 07.50 itibarıyla Hava Kuvvetleri'nce vurulması planlanan 12 hedefin tamamı vuruldu.
Saat 09.00'da askeri kaynaklara göre topçu atışıyla 70 hedef imha edildi.
Saat 09.14'te Cerablus'tan atılan havan mermisi Karkamış ilçe merkezindeki boş bir araziye düştü.
09.48'de harekatın adı açıklandı: Fırat Kalkanı
Saat 10.09'da İçişleri Bakanı Efkan Ala, ''Bizim hemen yanı başımızda terör örgütlerinin Türkiye'yi tehdit etmesine fırsat verilmeyecektir. Buna imkan sunan ortam ortadan kaldırılacaktır. Yapılan şey budur. Türkiye'nin en meşru hakkıdır, yetkisidir, bu çerçevede faaliyetleri devam etmektedir. Aldığımız inisiyatif bölgede devam etmektedir. Ne zamana kadar? Bu tehdit ortadan kalkıncaya kadar, sınırımızdaki terör tehdidi ortadan kalkıncaya kadar'' açıklamasını yaptı.
Saat 10.25'te 81 hedefe 294 atış yapıldı. Atışların devam ettiği, havada sürekli bulunan iki F-16'nın ise anlık tespit edilen hedefleri vurduğu bildirildi.
Saat 10.41'de ABD'li bir yetkiliden ''Harekata havadan koruma sağlayacağız'' açıklaması geldi.
Saat 11.02'de sınırda çatışma yoğunlaştı. Tanklar, Suriye topraklarına girerek IŞİD hedeflerini vurmaya başladı.
Saat 11.25'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, ''Şu anda ne yazık ki Suriye'den ülkemize, Gaziantep, Kilis ve tüm bu bölgelere yapılan bu tür saldırılar artık işi bir yere kadar getirdi. Artık son, dedik ki 'bu iş burada noktalanması lazım' ve bu sabah 04.00 itibarıyla süreç başladı. Artık bu işi çözmemiz gerekiyor. Birileri meydan okuyorlar, 'Suriye Türkiye için şöyle olacak, böyle olacak' diye. Onlara ben buradan sesleniyorum, siz ne olacağınızın hesabını yapın'' açıklaması geldi.
Saat 11.30'da askeri kaynaklar, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının, Suriye sınırından yaklaşık 3 kilometre içerideki Keklice Köyü'ne ulaşmak üzere olduğunu bildirdi.
Saat 12.02'de bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Özgür Suriye Ordusu sınırı geçti'' dedi.
Saat 13.02'de Anadolu Ajansı (AA), ÖSO'nun, Türkiye sınırına 3 kilometre mesafedeki Keklice Köyü'nü IŞİD'den aldığı haberini geçti.
Saat 13.48'de, Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan ''Tankların girmesi egemenliğimizin ihlali'' açıklaması geldi.
Saat 13.51'de, Kilis'in karşısındaki IŞİD hedefleri de obüslerle vurulmaya başlandı.
Saat 14.09'da Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), "Türkiye'nin, Cerablus'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlara destek vermesini" memnuniyetle karşıladığını duyurdu.
Saat 14.16'da Doğan Haber Ajansı (DHA), Keklice Köyü'nün ardından Kıvırcık Köyü'nün de ÖSO'nun denetimine geçtiğini duyurdu.
Saat 14.43'te DHA, Kıvırcık ve Keklice köylerinin ardından Elvaniye ve Güğüncük köylerinin de ÖSO'nun denetimine geçtiğini bildirdi.
Saat 14.45'te DHA, operasyonda 46 IŞİD'linin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Sınırı geçen tanklar, Cerablus'a ulaşan IŞİD'in ikmal yollarını kesti. Bab Bölgesi'nden destek için yola çıkan bazı araçlar da Türk F-16 ve koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından hedef alınarak vuruldu.
Saat 14.50'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'den Türkiye ziyareti esnasında bir açıklama geldi. Barzani, ''Terör örgütü IŞİD'le nasıl ortak mücadele edileceğine ilişkin anlaşmaya vardık. Çünkü bölgede büyük değişimler kapıda. Bu yüzden dayanışmanın ve yakınlaşmanın daha fazla olması gerekiyor" dedi.
Saat 14.54'te CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke'den ''Hükümeti sadece Cerablus'ta değil, kendi topraklarımızda da IŞİD'le samimi bir mücadeleye davet ediyoruz. IŞİD bir canavar. Bu canavarla içeride ve dışarıda mücadele konusunda maalesef geç kalındı'' değerlendirmesinde bulundu.
Saat 15.25'te Fransa Dışişleri Bakanlığı, operasyonun "memnuniyetle" karşılandığını bildirdi.
Saat 15.43'te Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter'dan ''Cerablus operasyonunun amacı, DAEŞ ve YPG dahil sınırlarımızı bütün terörist unsurlardan temizlemektir. Türkiye'nin kararlılığı tamdır'' diye yazdı.
Saat 15.55'te Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan ''Sonuç alıcı, kısa bir operasyon'' açıklaması geldi.
Saat 16.39'da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den, ''MHP, Cerablus’a yönelik başlatılan askeri harekatı çok olumlu bir gelişme olarak görmekte ve bütünüyle desteklemektedir'' açıklaması geldi.
Saat 16.52'de AA, Özgür Suriye Ordusu'nun, Cerablus ilçe merkezinin girişine ulaştığı haberini geçti.
BORDO BERELİLER SURİYE'DE
TSK özel kuvvetleri unsurları, sınır bölgesinden sızma harekatıyla Suriye topraklarına girdi. Bordo Bereliler, kentin bazı yerlerinde IŞİD'in direncini kırmaya yönelik nokta operasyonlar düzenledi.
ÖZGÜR SURİYE ORDUSU 4 KÖYÜ IŞİD'DEN ALDI
Türkiye ve koalisyon güçlerinin harekatıyla eş zamanlı olarak harekete geçen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Cerablus çevresinde IŞİD'le çatışıyor. ÖSO'ya bağlı bin 500 kişilik kuvvet, Türk tankları eşliğinde ilerledi.
Keklice Köyü'ne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor. AA, ÖSO'nun Cerablus ilçe merkezinin girişine ulaştığını duyurdu.
Doğan Haber Ajansı (DHA) da, Keklice köyünün ardından; Kıvırcık, Elvaniye ve Güğüncük köylerinin de  ÖSO denetimine geçtiğini duyurdu.
DHA, ÖSO ile IŞİD militanları arasındaki çatışmalarda 46 IŞİD militanının öldürüldüğü bilgisini geçti.
TANKLAR YOLLARINI KESTİ
Sınırı geçen tanklar, Cerablus'a ulaşan IŞİD'in ikmal yollarını kesti. Bab Bölgesi'nden destek için yola çıkan bazı araçlar da Türk F-16 ve koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından hedef alınarak vuruldu.
Bu arada askeri harekatta ÖSO bünyesindeki Sultan Murat Tugayı, Sukur El Ceber, Şam Cephesi ve Feylek El Şam örgütü mensuplarının yer aldığı kaydedildi.
YARALANAN 3 ÖSO MENSUBU GAZİANTEP'E GETİRİLDİ
Havan topu mermisiyle yaralanan ÖSO mensubu Mahmut Kunefeti (27), Abdulaziz Fatma (22) ve Mustafa Sindam (28), askerler tarafından sınıra getirildi.
Yaralılar, sınırda hazır bekletilen 112 Acil Servis ekiplerince Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.
SAĞLIK BAKANI AKDAĞ: HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI
Öte yandan Sağlık Bakanı Akdağ, operasyon kapsamında, sahra hastaneleri, Ulusal Tıbbi Kurtarma Ekipleri ve ambulans sayısı itibariyle Gaziantep'te her türlü tedbirin alındığını söyledi.
Akdağ, ''Bu operasyonlar, bir taraftan yeni göç dalgalarının önlenmesi, bir taraftan bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedeflerini taşıyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif mücadelemizin bir parçasıdır. Bu konuda, uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle işbirliği halinde bu çalışmalara devam edeceğiz. Bu operasyonlara, gerektiği kadar devam edeceğiz'' diye konuştu.
KARKAMIŞ'A 2 HAVAN MERMİSİ ATILDI
İlçe Jandarma Komutanlığı önü ve belediye binasının bahçesine, Suriye tarafından ateşlendiği belirlenen 2 havan mermisi düştü.
Ölen ya da yaralanan olmazken, polis ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı.
RUSYA'YA BİLGİ VERİLDİ
Cerablus'a düzenlenen askeri harekat ile ilgili Rusya'ya bilgi verildi.
SURİYE MUHALİF VE DEVRİMCİ GÜÇLER ULUSAL KOALİSYONU'NDAN AÇIKLAMA
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "SMDK, Türkiye ve koalisyon güçlerinin Cerablus'taki operasyonlara verdiği desteği memnuniyetle karşılıyor" denildi.
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının sahadaki çatışmaları sürdüren grup olduğu belirtilen açıklamada, SMDK'nın, Halep'teki bazı muhalif grupların da katılımıyla Cerablus'un IŞİD'den temizlenmesi için saldırı düzenlemeye başlayan ÖSO'yu desteklediği vurgulandı.
ÖZGÜR SURİYE ORDUSU 4 KÖYÜ IŞİD'DEN ALDI
Türkiye ve koalisyon güçlerinin harekatıyla eş zamanlı olarak harekete geçen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Cerablus çevresinde IŞİD'le çatışıyor. ÖSO'ya bağlı bin 500 kişilik kuvvet, Türk tankları eşliğinde ilerledi.
Keklice Köyü'ne yerleşen ÖSO buradan doğu yönündeki ilçe merkezine ilerleyebilmek için köyün çevre güvenliğini oluşturuyor. AA, ÖSO'nun Cerablus ilçe merkezinin girişine ulaştığını duyurdu.
Doğan Haber Ajansı (DHA) da, Keklice köyünün ardından; Kıvırcık, Elvaniye ve Güğüncük köylerinin de  ÖSO denetimine geçtiğini duyurdu.
DHA, ÖSO ile IŞİD militanları arasındaki çatışmalarda 46 IŞİD militanının öldürüldüğü bilgisini geçti.
TANKLAR YOLLARINI KESTİ
Sınırı geçen tanklar, Cerablus'a ulaşan IŞİD'in ikmal yollarını kesti. Bab Bölgesi'nden destek için yola çıkan bazı araçlar da Türk F-16 ve koalisyon ülkelerinin savaş uçakları tarafından hedef alınarak vuruldu.
Bu arada askeri harekatta ÖSO bünyesindeki Sultan Murat Tugayı, Sukur El Ceber, Şam Cephesi ve Feylek El Şam örgütü mensuplarının yer aldığı kaydedildi.
YARALANAN 3 ÖSO MENSUBU GAZİANTEP'E GETİRİLDİ
Havan topu mermisiyle yaralanan ÖSO mensubu Mahmut Kunefeti (27), Abdulaziz Fatma (22) ve Mustafa Sindam (28), askerler tarafından sınıra getirildi.
Yaralılar, sınırda hazır bekletilen 112 Acil Servis ekiplerince Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.
SAĞLIK BAKANI AKDAĞ: HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI
Öte yandan Sağlık Bakanı Akdağ, operasyon kapsamında, sahra hastaneleri, Ulusal Tıbbi Kurtarma Ekipleri ve ambulans sayısı itibariyle Gaziantep'te her türlü tedbirin alındığını söyledi.
Akdağ, ''Bu operasyonlar, bir taraftan yeni göç dalgalarının önlenmesi, bir taraftan bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedeflerini taşıyor. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif mücadelemizin bir parçasıdır. Bu konuda, uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle işbirliği halinde bu çalışmalara devam edeceğiz. Bu operasyonlara, gerektiği kadar devam edeceğiz'' diye konuştu.
KARKAMIŞ'A 2 HAVAN MERMİSİ ATILDI
İlçe Jandarma Komutanlığı önü ve belediye binasının bahçesine, Suriye tarafından ateşlendiği belirlenen 2 havan mermisi düştü.
Ölen ya da yaralanan olmazken, polis ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı.
RUSYA'YA BİLGİ VERİLDİ
Cerablus'a düzenlenen askeri harekat ile ilgili Rusya'ya bilgi verildi.
SURİYE MUHALİF VE DEVRİMCİ GÜÇLER ULUSAL KOALİSYONU'NDAN AÇIKLAMA
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "SMDK, Türkiye ve koalisyon güçlerinin Cerablus'taki operasyonlara verdiği desteği memnuniyetle karşılıyor" denildi.
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının sahadaki çatışmaları sürdüren grup olduğu belirtilen açıklamada, SMDK'nın, Halep'teki bazı muhalif grupların da katılımıyla Cerablus'un IŞİD'den temizlenmesi için saldırı düzenlemeye başlayan ÖSO'yu desteklediği vurgulandı.Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor.
BAŞBAKANLIK'TAN AÇIKLAMA
Bu arada Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin bilgi verildi.
Açıklamada, "23 Ağustos 2016 tarihinde Gaziantep'in Karkamış ilçesine yapılan roket saldırıları üzerine, halkımızın can ve mal güvenliğini korumak ve yapılan sınır ihlallerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon başlatılmıştır. Bu kapsamda düşman unsurlarına cevap ve her türlü terörist grupla mücadele amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 04.00 itibariyle daha önceden belirlenen DAEŞ hedeflerine yönelik topçu atışı başlamıştır" ifadesi kullanıldı.
Cerablus ve çevresinde ilk önce 81 hedefin etkisiz hale getirildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Saat 08.16 itibariyle 294 topçu ateşi yapılmış, ayrıca sabah saat 06.08 ile 07.50 arasında Hava Kuvvetlerimize ait F16 uçakları ile Cerablus'ta 12 hedef vurulmuştur. Bu tür sınır ihlalleri ve halkımızın can ve mal güvenliğini ilgilendiren konularda misliyle mukabelede bulunulacaktır."İLGİLİ HABERLER
Türkiye operasyonu bu mesajla öğrendi
İşte Cerablus harekâtının kilit noktası
Suriye'ye askeri harekatını sahada o komutan yönetiyor

 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 24.08.2016 17:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349