Büyük bilgin İlber Ortaylı Alanya'da!

Tarihçi İlber Ortaylı'nın 300 kişilik AKM'de vereceği panele 3 bin kişi gelince izdiham yaşandı. Vatandaşlar, organizasyonun Konaklı Kongre Merkezi yerine AKM'de yapılmasına tepki gösterdi

banner404

TÜRKİYE'NİN yakından takip ettiği isimlerin başında gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı, dün Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ile Alanya Belediyesi'nin işbirliğinde gerçekleşen ve 21 Ekim'e kadar devam edecek olan II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi'ne katılmak üzere bazı akademisyenlerle beraber Alanya'ya geldi. Alanya Kültür Merkezi'nde (AKM) 'Kerkük Meselesi' konulu bir panel verecek olan Ortaylı'nın hayranları AKM'ye adeta akın etti. 300 kişilik AKM'ye yaklaşık 3 bin kişi gelince izdiham yaşandı. Çoğu vatandaş yer bulamayıp geri dönerken, çoğu da paneli binanın dışından takip etmeye çalıştı. AKM'de bunlar yaşanırken, vatandaşların bir çoğu salonun küçük olmasından dolayı tepki gösterdi. Vatandaşlar, Türkiye'nin Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nden sonraki en büyük ikinci kongre merkezi konumunda bulunan Konaklı Kongre Merkezi (KKM) dururken organizasyonun AKM'de yapılmasına tepki gösterdi.
'KKM ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ'
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na da yönlendirdiği mesajında "AKM yetersiz. Konaklı Kongre Merkezi çürümeye terk edilmiş durumda. Herkes aynı anda İlber Ortaylı için AKM'ye koştu ama hocayı göremeden geri dönen çok oldu" dedi.
'BİZİM MALIMIZ BAŞKASININ ELİNDE'
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, KKM ile ilgili dava sürecinin devam ettiğine değinerek "Dönemin Konaklı Belediyesi Başkanlığı'nca Akdeniz Üniversitesi'ne devredilen ancak daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı'na geçen yapıyı biz şu anda dava ile almaya çalışıyoruz. Yani belediyenin kendi malı başka kurumlara devredildiği için belediye kendi malını kullanamıyor. Dava sürecinin sonuçlanmasının ardından burayı aldığımızda ALKÜ ile beraber çalıştıracağız. Üniversitemizin de bu yönde talebi var. Umuyoruz ki kısa süre içerisinde sonuçlanır ve hakkımızı alırız" dedi.
'KKM BİZİMLE ŞAHLANACAKTIR'
ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı da yaptığı açıklamada "AKM'de büyük bir izdiham oldu. Çok fazla insan dışarıda kaldı. Bu da yaptığımız organizasyonların ne denli büyük olduğunu gösteriyor. Salonlara sığmıyoruz. Alanya Belediyesi'nin KKM ile ilgili olarak açmış olduğu bir dava var. Davalık olduğu için bir şey de yapamıyoruz. Beklemedeyiz, netleşmesini istiyoruz ama yapacak bir şey de yok. Herkes görüyor ve biliyor, yaptığımız kongreler tıpkı bunun gibi büyük kongreler. KKM'yi daha aktif hale getirecek, atıl vaziyetten kurtaracak projelerin peşinden koşacağız. KKM bize verilirse çok daha güzel işler yapabiliriz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 23:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479