banner468

'Bu can bu tende olduğu müddetçe...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü Metro Hattı açılış törenine katıldı

'Bu can bu tende olduğu müddetçe...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü Metro Hattı açılış törenine katıldı

20 Nisan 2015 Pazartesi 01:30
'Bu can bu tende olduğu müddetçe...'
banner404
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bizim altına metro  geçirdiğimiz bu hatların Kılıçdaroğlu adını bile bilmez. Kağıthane'ye Kağıttepe  der. Aday olur Kağıttepe'den öyle mi? Peki siz Kılıçdaroğlu'na ne diyeceksiniz?  Önce öğren, sonra gel diyeceksiniz" dedi. 
 
Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü Metro Hattı açılış töreninde, CHP  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran'da iktidara gelemeyeceğini bildiği  için "bol keseden" harcadığını ve rahat bir şekilde konuştuğunu söyledi. 
 
Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu bana 4 yıl verin diyor. Neden? Çünkü 4 yıl  gelecek aynı SSK'da 1990'lı yıllarda yaptığı gibi gelip bizim doldurduğumuz  hazineyi rezervlerimizi tüketip çekip gidecek. Sayın Kılıçdaroğlu, yok öyle  yağma. Millet seni bırakmaz. Millet senin iktidara gelmene zaten izin vermez ama  bu sözlerinin de hesabını sorar" dedi. 
 
Kılıçdaroğlu'nun "En büyük hedefim yüzde 35" şeklindeki sözlerini  hatırlatan Davutoğlu, "Yüzde 35'le Türkiye'de iktidara gelinir mi? Yüzde 35'le  iktidara gelinemeyeceğine göre Kılıçdaroğlu'nun bugün verdiği sözlerin bir anlamı  var mı? Verdiği sözler bir hayalden ibaret değil mi? Hayalperest Kılıçdaroğlu'na  karşı, yerleri, tünelleri delip geçip bütün İstanbul'u raylı sistemle dolduran  gerçekçi AK Parti iktidarları var" diye konuştu. 
 
Davutoğlu, milletin, gerçek ile hayal arasındaki farkı göreceğini  kaydederek, şunları söyledi: 
 
"Bu millet sayın Cumhurbaşkanımızın 12 yıllık Başbakanlığı döneminde  yapılan hizmetleri de görür ve o hizmetlerden hareketle aldığımız emanetle 2023'e  doğru bizim yapacağımız hizmetleri de tahayyül eder ve gelir onurla, vakarla 7  Haziran'da oyunu AK Parti'ye verir. Bizim millet ne yalana dolana bakar ne de  hayale bakar. Bizim millet gördüğüyle amel eder gördüğüyle. Bugün gördüğü de 28  ayda biten bu metro hattı ve daha önceki dönemlerde hiçbir ulaşım aksının  olmadığı alanlarda inşa edilen raylı sistemler" diye konuştu. 
 
Seçimlere giderken İstanbul'a bir mega proje daha söz verdiklerini  aktaran Davutoğlu, "3 katlı tünel projesi. Bu dünyada ilk defa inşa edilecek  yüzde yüz Türk yapımı Boğaziçi'nin altından iki katı karayolu, bir katı metro  tüneli. Metro hattı Boğaziçi Köprüsüyle irtibatlanacak. Karayolları da Fatih  Sultan Mehmet Köprüsü ile" şeklinde konuştu. 
 
Davutoğlu, bu projeyle Hasdal Kavşağı'ndan, Ümraniye Çamlık Kavşağı'na  ulaşımın 14 dakikaya ineceğini belirterek, İncirli, Okmeydanı, Mecidiyeköy,  Altunizade ve Söğütlüçeşme hattının da sadece 40 dakika olacağını söyledi. 
 
"İktidar olamayacağı için önce rakamlarla oynuyor" 
 
"Bizim altına metro geçirdiğimiz bu hatların Kılıçdaroğlu adını bile  bilmez" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Kağıthane'ye Kağıttepe der. Aday olur Kağıttepe'den öyle mi? Peki siz  Kılıçdaroğlu'na ne diyeceksiniz. 'Önce öğren, sonra gel' diyeceksiniz. Bugün  verdiği rakamları da oyun zannediyor oyun. O rakamlar oyun değil, o rakamların  karşılığını bulmak için 24 saat çalışan AK Parti kadroları lazım, yiğitler lazım  ama dediğiniz gibi oyun oynayacak vakti çok. Nasıl olsa iktidar olamayacağı için  önce rakamlarla oynuyor. 8 Haziran'dan itibaren de muhalefetçilik oyunu  oynayacak, sadece muhalefetçilik. Bir de paralelciler ve üst akıl ona ne diyorsa  onu oynayacak. Başka bir şey oynamaya kudreti yetmez." 
 
Davutoğlu, Levent-Rumeli Hisarüstü hattının İstanbullulara hayırlı  olmasını dileyerek, şunları kaydetti: 
 
"Sizi soğukta fazla bekletmek istemiyorum. İstanbul aşığı sayın  Cumhurbaşkanımızın da hitabını dinleyeceksiniz ama gitmeden önce bir kez daha  sizden söz istiyorum. İstanbullular 7 Haziran'da yeni bir destan yazmaya var  mısınız? İstanbullular, 7 Haziran'da milli iradeye sahip çıkmaya var mısınız?  İnşallah 8 Haziran'dan 2023'e kadar, gece gündüz durmadan 2023 hedeflerine  ulaşmak için bizimle omuz omuza vermeye var mısınız? Siz varsanız, biz de varız." 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da metro  sistemi yeni projelerle genişledikçe ulaşımın İstanbullular için eziyet değil  keyif haline geleceğini belirterek, "Şehrin her köşesine dağılan bu dev ulaşım  ağı, İstanbul'un cazibesi ve marka değerini de artıracaktır" dedi. 
 
Erdoğan, Levent-Rumeli Hisaru?stu? Metro Hattı ac?ılıs? to?reninde  yaptığı konuşmada, İstanbul metro sistemine eklenen hattın hayırlı olmasını  temenni ederken, Levent-Nispetiye-Etiler ve Boğaziçi istasyonlarından oluşan 3  bin 104 metre uzunluğundaki hattın İstanbul'a kazandırılmasını sağlayan  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi  ve projede emeği geçenleri tebrik etti. 
 
Açılan her yeni metro hattıyla İstanbul'u toplu taşımada dünyanın en  uzun raylı sistemlerinden birine sahip kent yapma hedefine adım adım  yaklaştıklarını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti: 
 
"Şehrin en doğu ucundan en batısına kadar, en kuzeyinden en güneyine  kadar her yerine uzanan raylı sistem hatlarına, sürekli yenilerini ekliyoruz.  Marmaray'la bu sistemi denizin altından da birbirine bağlamış, entegre hale  getirmiştik. Tabii burada bizim bir aşkımız, bir sevdamız vardı. Neydi o? Biz  diyorduk ki, Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü. Bize yakışan nedir?  Biz de denizin altından bunu başarır mıyız? 'Başarırız' dedik, kimsenin  başaramadığını biz başardık. Şu anda Marmaray, hamdolsun gayet başarılı şekilde  çalışıyor. 'Yetmez' dedik, Avrasya tünelinin adımını attık. Avrasya tüneliyle de  çift katlı lastikli sistem önümüzdeki yıl açılacak. Az önce değerli  Başbakanımızın ifade ettiği, iki köprü arasından şimdi de 3 katlı tünelin projesi  açıklandı. İnşallah onun da temeli yakın zamanda atılacaktır. Değerli  kardeşlerim! Bu bir ufuk meselesidir, bu bir aşk meselesidir. Aşkınız varsa  dağları delersiniz ama aşkınız yoksa bunların hiçbirini yapamazsınız." 
 
"Bu ülkede dikili taşınız olsun" 
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de yapımına hızla devam edildiğini, bu  köprünün de 4 gidiş, 4 geliş olacağını ve ortasından raylı sistem geçeceğini  bildiren Erdoğan, "Bundan bile rahatsız oldu? Kim? Muhalefet. Ya bir de bu ülkede  dikili taşınız olsun. Bir dikili taşınız olsun. Çünkü bunlar bu ülkede yapmaya  değil yıkmaya geldiler" diye konuştu. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un şu anda 144 kilometreyi aşkın bir  raylı sisteme sahip olduğunu, yapımı süren ve hazırlık aşamasındaki projelerle  2019 yılında bu rakamı 430 kilometreye ulaştırmayı hedeflediklerini ifade ederek,  sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden birinin ulaşım  sorunun ancak bu şekilde çözüme ulaşacağını gayet iyi biliyoruz. Bu yolda epeyce  bir mesafe kat ettik. Sadece şu anda hizmete girmiş olan raylı sistemler dahi  ulaşım bakımından İstanbul'a çok büyük bir nefes aldırdı. Toplu taşıma ilgi  duymak zorundayız. Yoksa altımızda bir araba, aynı evde bir ikinci araba...  Bunlarla sadece refah düzeyinizin yüksek olduğunu bilirsiniz ama İstanbul'daki  ulaşım sıkıntısını aşamazsınız, aşamayız. İnşallah bu sistem yeni projelerle  sürekli genişledikçe ulaşım İstanbullular için bir eziyet değil keyif haline  gelecek. Şehrin her köşesine dağılan bu dev ulaşım ağı, İstanbul'un cazibesi ve  marka değerini de artıracaktır. Ülkemizin ticarette, bilimde, kültürde, sanatta,  sporda ve diğer pek çok alanda adeta lokomotifi olan İstanbul güçlendikçe,  Türkiye de hedeflerine doğru çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir." 
 
Levent-Hisarüstü Metro hattını, bu önemli misyonun toplu taşıma  alanında en son devreye giren sistemi olarak gördüklerini vurgulayan Erdoğan,  emeği geçenleri tebrik ederek, "Değerli kardeşlerim, her zaman ifade ettiğim  gibi, İstanbul Türkiye'dir aynı zamanda İstanbul Avrupa'dır, Asya'dır. İstanbul  coğrafi bakımdan kilit konumda olmasının yanı sıra  tüm medeniyetlerin de buluşma  noktasıdır. Böyle bir şehre hizmet etmek, sadece bilgiyle, projeyle olmaz. Bu  şehre ancak tüm kalbinizi, tüm benliğinizi ona adarsanız hizmet edebilirsiniz.  İstanbul'u sadece siyasi ve ticari bir rant kapısı olarak görenlerin yol  açtıkları rezaletleri, her gün görüyoruz, duyuyoruz. Bu şehre kalp gözüyle değil  rant gözüyle bakanların akıbeti elbette bu olacaktır" diye konuştu. 
 
"Benim İstanbul sevgim bitmez, İstanbul aşkım küllenmez" 
 
Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek'in "Ruhumu eritip de kalıpta  dondurmuşlar;/Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar/İçimde tüten bir şey; hava,  renk, eda, iklim;/ O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim./İstanbul benim  canım;/Vatanım da vatanım.../İstanbul,/İstanbul..." dizelerini okuyarak, şunları  kaydetti: 
 
"Evet, biz İstanbul'a böyle bir nazarla bakıyoruz. İstanbul bizim  canımız. İstanbul başka. Türkiye'den başka vatanı olmayan bizler için bu şehir  zamanı ve mekanı aşıp gelen bir sevgilidir. İstanbul'a bu gözle bakmayan, onu  sadece kirletir, sadece sömürür. Nitekim geçmişte uzun süre bu şehri kirlettiler.  Kaçak yapılarla kirlettiler, çöp dağlarıyla kirlettiler, güzelim Haliç'i ihmal  ederek kirlettiler, hava kirliliğiyle rezil ettiler. Maskeler dağıttılar.  Tarihini, kültürünü, kimliğini, tabiatını tahrip ederek kirlettiler. Kardeşlerim,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızda attığımız adımlarla bir değişim, bir  dönüşüm yaşadık ve yaşattık ve bu günlere geldik. Biz arkadaşlarımızla birlikte  tüm siyasi hayatımız boyunca işte buna karşı mücadele verdik. Başbakanlığımız  döneminde, İstanbul başta olmak üzere, tüm Türkiye'de bu adımları kararlı bir  şekilde attık. İnsanın gönlündeki tahribattan başlayarak şehirlerin fiziki  hasarlarını onarmanın gayreti içinde olduk. Kardeşlerim, şimdi de Cumhurbaşkanı  olarak aynı kararlılıkla bu yola devam ediyoruz. Kalbimdeki İstanbul sevgisi,  İstanbul aşkı her geçen yıl daha da güçlendi, daha da güçleniyor. Aynı hislerle  İstanbul'a bakıyorum. Bu can bu tende olduğu müddetçe, benim İstanbul sevgim  bitmez, İstanbul aşkım küllenmez." 

VATAN

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 20.04.2015 00:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349