banner468

Berkin için eylemler çığ gibi büyüdü

Gezi eylemlerinde başına isabet eden gaz fişeğiyle yaralandıktan 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için bir çok şehirde eylemler düzenlendi. Türkiye'nin dört bir yanında yapılan eylemlere sanat camiasından, spor kulüplerinden ve daha bir çok yerden destek mesajları geliyor. Yurdun dört bir yanında eylemler sürüyor

Berkin için eylemler çığ gibi büyüdü

Gezi eylemlerinde başına isabet eden gaz fişeğiyle yaralandıktan 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için bir çok şehirde eylemler düzenlendi. Türkiye'nin dört bir yanında yapılan eylemlere sanat camiasından, spor kulüplerinden ve daha bir çok yerden destek mesajları geliyor. Yurdun dört bir yanında eylemler sürüyor

12 Mart 2014 Çarşamba 09:15
Berkin için eylemler çığ gibi büyüdü
banner404
 'Dila Hanım'dan eylemlere destek
Adana'da Dila Hanım dizisinin set ekibi Berkin Elvan eylemlerine destek verdi. Adana'da çekilen Dila Hanım dizisinin set ekibi de açtıkları 'Berkin Elvan ölümsüzdür' pankartıyla fotoğraf çektirdi. Fotoğraf bir çok twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı. 

Üç büyüklerden Berkin mesajı
Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray da Berkin Elvan için başsağlığı mesajı yayınladı.
Fenerbahçe, twitter hesabından "Mekanın cennet olsun Berkin Elvan" mesajını yayınlarken, Galatasaray ise yine twitter hesabından "Hepimizin acısı oldun Berkin, umarız sevginin de tohumu olursun" ifadelerini yer verdi.
Beşiktaş ise, internet sitesinde "Genç yaşında aramızdan ayrılan taraftarımız Berkin Elvan'ın vefatından derin üzüntü duymaktayız. 269 gündür süren yaşam mücadelesini bugün kaybeden Beşiktaş taraftarı Berkin Elvan'ın vefatı, hem kulübümüzü hem de camiamızı derinden üzmüştür. Hayatının baharında aramızdan ayrılan Berkin Elvan'a Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz" ifadelerini kullandı.

New York, Boston ve Washington'da Berkin eylemi
Berkin Elvan'ın ölüm haberi ABD'nin değişik kentlerinde de yankı buldu.
New York, Boston ve Washington DC kentlerinde meydanlarda toplanan kalabalık gruplar, mum ışıklarıyla yazdıkları 'Berkin' adını karanfillerle donattı. 
New York'ta bir grup, ellerinde polisin kullandığı aşırı şiddeti kınayan 'kanlı ellerinizi hangi ibadet temizleyebilir', 'Türkiye'deki polis şiddetine karşı uyanık olun, herkesi diktatörden haberdar edin' yazılı dövizler taşıyan bir grup, kentin ünlü Union Meydanı'nda bir eylem yaptı. Berkin'in katillerinin yakalanıp yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirten kalabalık, yerel saatle 18:00-20:00 arasında gerçekleştirdikleri eylemi olaysız sona erdirdi.

Tüm yurtta Berkin Elvan protestosu
Gösteriler sırasında çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı. Mersin'de gösteri sırasında yolun karşısına geçmeye çalışan iki kadına TOMA çarptı. 

İZMİR'DE BERKİN EYLEMİNE MÜDAHALE
İzmir'de çeşitli sivil toplum örgütlerinin çağrısı toplanan 10 bin kişi yürüyüş yaptı. "Berkin Elvan ölümsüzdür", "Hükümet İstifa", "Berkin'in katili hükümet" sloganları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'da girmek isteyen gruba polis, müdahalede etti. Polis, göstericilerin üzerine TOMA araçlarından boyalı su sıkıp biber gazı kullanırken protestocular da polise havai fişek ile karşılık verdi. Talatpaşa Bulvarı ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki 2. Kordon'da göstericilerle polis arasındaki çatışmalar uzun süre devam etti. Göstericiler orta refüj otoparkındaki araçları yola çekip barikatlar kurdu. Bazı sokak başlarında da çöp konteynırları ve kaldırımlardan sökülen taşlar, çiçekliklerle barikatlar oluşturuldu. Zaman zaman da barikatlar ateşe verildi.
Polisin, müdürlerinin uyarısıyla biber gazı kapsüllerini yerden attığı dikkat çekti. Göstericiler arasında taş atanlar olurken, bazılarının da sopa taşıdığı görüldü. Atılan taşlar nedeniyle bazı araçlar ile işlerleri zarar gördü. Kentte saatlerce süren olaylar sırasında 15 kişi yaralınırken 97 kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi. Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

AMBULANSTA BİBER GAZI KONTROLU

Göstericiler caddede ilerleyen bir ambulansı da durdurup, içinde biber gazı kapsülü olup olmadığını kontrol ettikten sonra geçişine izin verdi. Yoğun biber gazı nedeniyle gaz maskesi bulunmayanlar zor anlar yaşadı. 

POLİSLE GÖSTERİCİNİN İLGİNÇ TARTIŞMASI
Gözaltılar anında isimli öğrenilemeyen 55-60 yaşları arasındaki bir erkek protestocu ile polis arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Diz çöken ve kolyesinin çekilip koparttığını iddia eden gösterici ile polis arasında yaşanan `koparttın', `kopartmadım' diyaloğu çevrede bulunan vatandaşların da dikkatini çekti. Vatandaşlar polise tepki gösterirken, kolyesine bakmak için soyunan gösterici, kolyenin zarar görmediğini gördü. Ardından bu gösterici de gözaltına alınanlar arasına katıldı.

POLİS HAREKAT MERKEZLERİNDE BEKLEMEDE
Gün boyu müdahalelerin yaşandığı kentte göstericilerin çoğunun alandan ayrılmasının ardından hayat, gecenin ilerleyen saatlerinde normale dönmeye başladı. Bazı eylemcilerde çevreye dağıldı. Alsancak Cumhuriyet ve Gündoğdu Meydanları ile Kıbrıs Şehitleri, Talatpaşa ve Cumhuriyet Caddelerini tutan poliste, harekat merkezine çekildi.
Bu arada protestocuların arasında CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu'nun da olduğu görüldü.

DENİZLİ'DE BERKİN ELVAN PROTESTOSUNA POLİS MÜDAHALESİ
İstanbul'daki Gezi eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeği ile yaralanan 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın, 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmesini Denizli Delikliçınar Meydanı'nda toplanan yaklaşık 600 kişi tarafından protesto edildi. Gruba, polis, TOMA'lar ve biber gazıyla müdahale ederken, ortalık savaş alanına döndü. Aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi biber gazından etkilenip, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Olaylar sırasında polisin göstericilerin sığındığı CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kazım Arslan'ın seçim bürosuna gaz attığı öne sürüldü. Sokak aralarına kaçan eylemciler ile polis arasındaki yaşanan kovalamaca sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

GÖSTERİCİLERİN SIĞINDIĞI CHP SEÇİM BÜROSUNA GAZ BOMBASI 
Denizli'de akşam saatlerinde, Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle yapılan protestolarda polisin müdahalesi sırasında eylemcilerin bir kısmı, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kazım Arslan'ın seçim bürosuna sığındı. Bunun üzerine polisin, seçim bürosuna gaz bombası attığı öne sürüldü. Eylemciler gazdan etkilenirken, dışarıda bulunan kimliği belirsiz bazı kişilerin attığı taşlar nedeniyle de seçim bürosunun camları kırıldı. Seçim bürosu çalışanlarından bir kişi başına gelen taşla yaralanırken, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, olaylardan Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir'i sorumlu tuttu. Çavuşoğlu, "Gezi eylemleri sırasında 50 bin kişi yürüdü, tek bir olumsuzluk yaşanmadı. Bugün tam tersi bir manzara ile karşılaştık, bunun sorumlusu emniyet müdürüdür. Gençlerimizi sağduyulu olmaya çağırıyorum" dedi.

CHP ADAYI YARALANDI
Bu arada, CHP'nin Merkezefendi İlçesi Belediye Başkan Adayı Arif Balkanay, partisinin seçim bürosuna polisin müdahalesini öğrenince seçim çalışmasını yarıda kesip, buraya hareket etti. Yolda, içinde bulunduğu seçim minibüsüne bir işçi servis aracı çarpan Balkanay, hafif yaralandı. CHP adayı Balkanay, Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

MUĞLA'DA BERKİN İÇİN YÜRÜYÜŞE GAZ BOMBALI MÜDAHALEDE
Muğla'da çeşitli sivil toplum örgütlerinin sosyal paylaşım sitelerindeki duyurusu ile Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan bin 500 kişilik grup, Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle protesto yürüyüşü yaptı. Polis ekipleri, Ak Parti Muğla İl Başkanlığı binasına yürümek isteyen gruba, gaz bombalarıyla müdahale etti. Olaylarda gözaltına alınan 22 kişi, Komiser Hamdi Bey Polis Merkezi'ne götürüldü.

MERSİN'DE AK PARTİ BİNASINA YÜRÜMEK İSTEYEN GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ
Mersin'de, Berkin Evlan'ın ölümünü protesto etmek için Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi daha sonra Ak Parti Yenişehir İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nı takiben Tulumba Köprüsü kesimine ulaşan eylemci grubun önü parti binasına yaklaşık 150 metre kala çevik kuvvet polisi, panzer ve TOMA'lar tarafından kesildi. Grup burada Ak Parti binasına yürümekte ısrar edince polis araçlarından eylemin kanunsuz olduğu ve dağılmaları yönünde sürekli uyarı anonsları yapıldı. Ancak grubun içinden polislerin üzerine taş, yumurta ve havai fişeklerin atılması ve güvenlik güçlerinin de karşılık vermesiyle ortalık birden savaş alanına döndü. Eylemcilerle polisler arasında yaşanan kovalamacalar sonunda çok sayıda eylemci gözaltına alınırken, grubun parti binasına ulaşmaması için olay yerine takviye olarak gönderilen çok sayıda polis çevrede güvenlik önlemleri aldı. 

MERSİN'DE TOMA 2 EYLEMCİYE ÇARPTI
Ak Parti Mersin Yenişehir İlçe binasına yürüyüşe geçen ve polisin müdahalesi ile ara sokaklara dağılan grup, kısa sürede yeniden toplandı. Muğdak Kavşağı'nda göstericilerle polis arasında yoğun kovalamaca yaşanırken, gruba müdahale eden bir TOMA yolun karşı tarafına kaçmaya çalışan 2 kadına çarptı. TOMA'nın çarptığı eylemcilerden birisinin kafasından yaralandığı ve sağlık durumunun ağır olduğu öğrenildi. 2 yaralı Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.
Öte yandan olaylar sırasında da 4 polisin çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. 

GÖSTERİCİLER YOL KAPATTI
Bir grup gösterici de gösteri sırasında gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için merkez Yenişehir İlçesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'na oturarak yol kapatma eylemi yaptı. Dağılın uyarısına uymayan 25 kişiden oluşan grup, çevik kuvvet polisleri tarafından yaka paça gözaltına alınarak Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğü bildirildi. 

TARSUS'TA BERKİN PROTESTOSU
Tarsus'ta da dün akşam saatlerinde Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Yarenlik alanında toplanan yaklaşık bin kişi, ellerinde taşıdıkları Berkin Elvan'ın fotoğrafları, pankart ve dövizlerle Cengiz Topel Caddesi, Mersin Caddesine ve Muvaffak Uygur Caddesinde sloganlar atarak yürüyüş yaptılar. Sık sık hükümet aleyhine sloganların atıldığı eylemde Berkin Elvan için posterinin çevresi mumlar ile donatıldı. Eylemciler, Berkin Elvan için dilek balonu uçururken bazı eylemciler de önlerine koydukları bir ekmek ile sessiz protesto gerçekleşti.

GREENPEACE'DEN BERKİN DUYARLILIĞI
Fukuşima nükleer felaketinin 3'üncü yıl dönümünde anma etkinliği yapmayı planlayan çevre örgütü Greenpeace, Berkin Elvan'ın ölümü nedeni ile programı erteledi.

ADANA'DA BERKİN ELVAN EYLEMİNE POLİS MÜDAHALESİ
Adana'da, Gezi eylemlerinde başına gaz fişeği isabet eden ve 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için yürüyen gruba polis müdahale etti. Su ve biber gazı sıkılan eylemciler de polise taş attı. 
KESK Adana Şubeler Platformu tarafından organize edilen eylem nedeniyle kentin çeşitli noktalarından toplanan gruplar, sloganlar atarak Atatürk Caddesi'ne geldi. Çevik kuvvet polisinin panzer ve TOMA'larla önlem aldığı, daha önce gezi protestolarının da merkezi olan Atatürk Parkı'nda bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, Berkin Elvan için sloganlar atıp, hükümeti protesto etti. Polisin izin vermemesine rağmen, protestocular yürüyüşe geçti. Ak Parti İl Başkanlığı'na kadar yürümek isteyen grubun önü Sular Kavşağı'nda kesildi. Polis, yürümekte direnen gruba su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Eylemciler de polis taş atarak müdahaleye direndi. Eylem nedeniyle kentin en işlek caddesi olan Atatürk Caddesi araç trafiğine kapatıldı.

MAĞAZALARA KAÇTILAR
Biber gazından etkilenen onlarca kişi ise cadde üzerindeki mağazalara sığındılar. Göstericiler, biber gazından etkilenen arkadaşlarına ilk müdahaleyi kendi imkanlarıyla yaptı.

DİHA MUHABİRİ YARALANDI, 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Adana'da Berkin Elvan için yapılan eylemlerde 2 kişi gözaltına alınırken, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Adana Muhabiri Hamdullah Yağız Kesen'e 'Akrep' tabir edilen zırhlı polis aracının çarparak ayağından yaraladığı ileri sürüldü. 
Acı içinde yere düşen Hamdullah Yağız Kesen'e ilk müdahaleyi gazeteciler ve polisler yaptı. Yağız, olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılırken sağ ayağının kırıldığı bildirildi. Bu sırada bazı eylemcilerle gazeteciler arasında görüntü çekilmesiyle ilgili tartışma çıktı. Büyüyen tartışmalar kavgaya dönüşürken bazı gazetecilerle eylemciler yumruk yumruğa kavga etti.  

HATAY'DA BERKİN ELVAN EYLEMİ
Hatay'ın merkez Antakya İlçesi Uğur Mumcu Meydanı'nda akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 2500 kişi, Berkin Elvan için yürüyüş düzenledi. Ellerinde Berkin Elvan'ın fotoğrafları ve pankartlarla yürüyen eylemciler Armutlu Mahallesi'nden Gündüz Caddesi girişine kadar sloganlar atarak yürüdü. Gündüz Caddesi girişine gelen grup, polis tarafından yürüyüşün yasal olmadığı gerekçesiyle durduruldu. Cadde girişinde beklemeye devam eden grup barikatlar kurarak ateşe verdi. Polisin dağılın uyarılarına havai fişek, taş ve bilye atarak cevap veren gruba polis yaklaşık 2 saat boyunca müdahale etmeyerek dağılmaları konusunda anonslar yaptı. Grubun dağılmaması üzerine çok sayıda polis, TOMA desteğiyle gruba müdahale etti. TOMA'larla tazyikli suyla müdahale edilen grup ara sokaklara dağıldı. Polisin geri çekilmesiyle tekrar bir araya gelen grup ile polis arasında yaklaşık 3 saat çatışma devam etti. Olaylarda 4 polis hafif şekilde yaralanırken bir gösterici havai fişek attığı sırada gözaltına alındı.

ANTALYA'DA BERKİN ELVAN EYLEMİNE MÜDAHALE
Antalya'da akşam saatlerinde Berkin Elvan için toplanan grupla polis arasında gerginlik yaşandı. Polis gruba TOMA ve biber gazıyla müdahale ederken gruptakilerden bazıları ise polise havai fişek attı.
Gezi Parkı eylemleri sırasında ekmek almaya giderken kafasına isabet eden biber gazı kapsülü nedeniyle 269 gün komada kaldıktan sonra sabah saatlerinde hayatını kaybeden Berkin Elvan için öğle saatlerinde Akdeniz Üniversitesi'nde başlayan eylem, akşam saatlerinde Kazım Özalp Caddesi, ardından Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Kapalı Yol girişinde toplanan yüzlerce kişi 'Berkin Elvan Ölümsüzdür' pankartları ve Berkin Elvan fotoğraflarıyla yürüdü. Cumhuriyet Meydanı'na doğru yapılan yürüyüş sırasında polisin yakın bölgelerde barikat kurduğunu gören grup, duruma tepki gösterdi.
Sonrasında gruptan bazıları polise taş attı, bazıları da çevredeki dükkanlardan eline geçirdiği masa ve sandalyeleri fırlattı.
Biber gazı kullanarak grubu dağıtmaya çalışan polis geri çekilmek zorunda kaldı. Grup daha sonra yürüyüşüne devam etti. Atılan taşlardan dolayı iki polisin hafif şekilde yaralandığı belirtildi. Gruptakilerden bazıları ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının bulunduğu billboardları karaladı, afişlerin üzerine 'Hırsız var', 'Katil var' diye yazdı.
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup, burada eylemini sürdürdü. Hükümet ve polis aleyhine slogan atan gruba bir süre sonra polis müdahale etti. Gruptakilerden bazıları polise havai fişek attı. Polis ise TOMA'lar ve biber gazıyla gruba müdahale etti. 
9 POLİS YARALANDI 
Cumhuriyet Meydanı'nda polisin, TOMA, panzerler ve biber gazıyla müdahalesinin ardından grup ara sokaklarda dağıldı. Gruptan ayrılan başka bir grubun Ak Parti il binasına doğru yürüyüşe geçtiği bilgisi üzerine polis, binaya ulaşımı sağlayan Vatan Kavşağı ile parti binası önünde önlem aldı. Ancak daha sonra bu bilginin doğru olmadığı anlaşıldı. Müdahale sırasında 9 polisin eylemcilerin attığı taşlar nedeniyle çeşitli yerlerinden yaralandığı, yaralı polislerin ekip otolarıyla çeşitli hastanelere götürülerek tedaviye alındığı belirtildi. Olaylarla ilgili herhangi bir gözaltı olmadığı kaydedildi.

ABD ASKERLERİ OLAYLARIN ORTASINDA KALDI

Antalya'da bulunan ABD donanmasına ait 'USS George HW Bush' gemisi askerleri, polis ve göstericiler arasında kaldı. ABD askerlerinin tarihi Kaleiçi ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki gezileri, olaylar nedeniyle yarıda kaldı. Çok sayıda Amerikan askeri limandan getirildikleri servislere binebilmek için Cumhuriyet Meydanı'ndaki otoparka koştu. Yoğun biber gazı ve TOMA'yla müdahale eden polise, eylemciler taş atarak karşılık veriyor.

AK PARTİ ALANYA TEŞKİLATI ÖNÜNDE ARBEDE

Gezi Parkı eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeğiyle vurulan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşmanı yitiren Berkin Elvan için Ak Parti Alanya İlçe Teşkilatı önünde eylem yapan grup ile polis arasında arbede çıktı. 
Kendilerine 'Gezi Parkı Platformu' adını veren yaklaşık 200 kişi saat 18.00'de Antalya'nın Alanya İlçesi'nde toplanarak Ak Parti İlçe Teşkilatı'nın yer aldığı Yayla Yolu Caddesi'ne yürüdü. Ellerinde 'Berkin artık sonsuza dek uyuyor' ve 'Bilal'i ekmek almaya yollasana, bir şey deneyeceğiz' yazan dövizlerle yürüyen eylemcileri Ak Parti binası önünde polisler durdurdu. Polisin parti binasına yürümek isteyen gruba izin vermemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sırasında 1 eylemci gözaltına alındı. 

AK PARTİ ÖNÜNE SİYAH ÇELENK 
Daha sonra polis, olayların yatışması için gruptaki 2 kişinin parti binası önüne siyah çelenk ve siyah kurdeleyle bağlanmış ekmek bırakmasına izin verdi. Gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen gruptakiler, oturma eylemi yaptı. Eyleme katılanlar bu sırada, 'Katil, hırsız, halk düşmanı AKP' ve 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' diye sloganlar attı. Gözaltındaki eylemcinin serbest bırakılmasının ardından Eğitim-Sen Alanya Şubesi Temsilcisi Hüseyin Erdem basın açıklaması yaptı. Gruptakiler açıklamanın ardından sloganlar atarak olaysız bir şekilde dağıldı. 

BURSA'DA TOMA'LI GAZLI MÜDAHALE
Bursa'da Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eden yaklaşık 6 bin kişi, Setbaşı Mahfel önünden ellerinde pankartlarla slogan atarak Heykel'e yürüdü. Eylemciler Heykel'de bir süre bekledikten sonra Fomara Meydanı'nda bulunan Ak Parti İl Binası önüne yürüdü. Olası olaylara karşı İki TOMA aracı ve çevik kuvvet ekibi bina önünde barikat kurdu. Eylemciler TOMA'nın etrafını sarınca araçlar geri çekildi. Sloganlar atarak polisin önünde duran eylemciler, daha sonra Ak Parti İl Binası tabelasına taş ve şişe atmaya başladı. Taş ve şişelerin artması üzerine çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve TOMA'larla kalabalığa müdahale etti. Eylemciler ara sokaklara dağıtılırken, bazı gazeteciler ve eylemciler biber gazı ve TOMA'nın sıktığı sudan etkilendi. Olayları görüntülemeye çalışan kameramanlar ise sivil polisler tarafından engellenmeye çalışıldı, bazı gazetecilerinde fotoğraf makinelerinin objektifi TOMA'nın sıktığı su nedeniyle kırıldı. Alışveriş merkezlerine kaçan eylemcileri polis içeri girerek gözaltına alırken kovalamaca sırasında yaralanan bir kadın 112 Acil Servis ekibi tarafından hastaneye kaldırıldı. Polis ara sokaklara dağılan bir çok eylemciyi gözaltına aldı. Yaklaşık 3 saatlik olayların ardından göstericiler dağıldı. Müdahale sırasında çok sayıda gösterici gazdan etkilenirken iki polis de yaralandı. Müdahale sırasında 36 kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Eyleme sivil toplum örgütleri, parti temsilcileri ve vatandaşların yanı sıra CHP Osmangazi Meclis Üyesi Adayı Transeksüel Öykü Evren'in yanı sıra Bursa'da oyunu bulunan tiyatro ve sinema sanatçısı Ferhan Şensoy oyununu iptal ederek katıldı. 

KOCAELİ'DE BERKİN ELVAN YÜRÜYÜŞÜNDE GERGİN SAATLER 

İzmit'te Cumhuriyet Parkı'nda dün saat 18.00'den itibaren toplanmaya başlayan ve sayıları 2 bini aşan kalabalık, saat 19.30 sıralarında Ak Parti il binasının da bulunduğu Perşembe Pazarı Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Diğer katılımlarla kalabalığın sayısı 3 bini aşarken hükumet aleyhine sloganlar atıldı. Yürüyüş sırasında herhangi bir müdahalede bulunmayan polis, Perşembe Pazarı Meydanı'nda kalabalığın Ak Parti binasına yürümemesi için burada geniş güvenlik önlemleri aldı. 

GEBZE'DE 5 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ 
Gebze İlçesi'nde de sosyal medya üzerinden örgütlenerek Hükumet Caddesi Yeni Çarşı girişinde toplanan yaklaşık 5 bin kişi hükumet aleyhine sloganlar attı. Protestoculara CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ile CHP Gebze Belediye Başkan Adayı Yakup Yılmaz ile sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Berkin Elvan'ın fotoğraflarının bulunduğu afişlerle Gebze Yeni Çarşı girişinden yürüyüşe geçen grup 'Berkin'in Katili AKP'nin Polisi', 'Hükümet İstifa', 'Her Yer Taksim Her Yer Direniş', 'Berkin Elvan Ölümsüzdür' sloganları attı. Gebze Eski Çarşı girişine gelen grup Ak Parti Gebze ilçe binası önünde geniş güvenlik önlemleri alan polise yumurta ve pet şişe attı. Grup Ak Parti binasına saldırmak isteyince polis ile göstericiler arasında gerginlik yaşandı. Sloganlar atarak yürüyüşü sürdüren grup Ak Parti'nin Osman Yılmaz Mahallesi Millet Caddesi üzerinde bulunan seçim bürosunun camlarını kırdı. 

TOMALI VE GAZ FİŞEKLİ MÜDAHALE 
Kalabalık polisin uyarılarına rağmen dağılmayınca, etrafını saran çevik kuvvet polisi saat 20.15 sıralarında grubu dağıtmak için müdahale etti. TOMA'lardan kalabalığın üzerine tazyikli su sıkılırken, bazı polisler de gaz fişekleri atmaya başladı. Perşembe pazarı meydanı bir anda savaş alanına döndü. TOMA'lı ve gaz bombalı müdahalenin ardından ilk belirlemelere göre 22 kişi gözaltına alındı. 

TUNCELİ'DE BERKİN ELVAN PROTESTOSUNDA OLAYLAR ÇIKTI
İstanbul'daki Gezi eylemleri sırasında başından gaz fişeği ile vurulan ve 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek için Tunceli'de Dersim Demokratik Halklar Dayanışması grubu ve bir çok siyasi parti ile sivil toplum örgütü yürüyüş düzenledi. Sanat Sokak'tan meşhalelerle Behice Boran Caddesi'ne kadar slogan atarak yürüyen yaklaşık bin kişilik bir grup, AK Parti İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasından dağılmayan bir grup, slogan atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar tekrar yürüdü. Burada araç trafiğini de yarım saat engelleyen göstericiler, kent merkezindeki Şehit Nahit Bulut Polis Karakolu önüne geldi. Bir süre bekleyen grup, daha sonra karakola ve karakol önünde bekleyen TOMA aracına taşlı saldırı gerçekleştirdi.
Aynı saatlerde başka bir grup gösterici de Cumhuriyet Mahallesi'nde polisle çatışmasıyla birlikte kent merkezinde bir çokak savaş alanına döndü.
Şehit Nahit Bulut Polis Karakolu önündeki göstericilerin sayısı artmaya başlayınca bölgeye çok sayıda özel harekat timi ve zırhlı araç ile çevik kuvvet polisi sevk edildi. Karakol önünde göstericilere müdahale ederken suyu biten bir panzer, barikatı amadığı için göstericilerin yoğun taş yağmuruna maruz kaldı. Birçok gösterici, panzerin üzerine çıkarak panzere zarar vermek istediği görüldü. Uzun süre panzer üzerinde kalan göstericilere, olay yerine gelen TOMA, tazyikli su ile müdahale ederek grubu dağıtmaya çalıştı.
Kalabalık gruba polis TOMA ve panzerler sürekli tazyikli su ile müdahale ederken, çevik kuvvet polisi de göstericilere gaz bombası atarak müdahale etti. Göstericilerin sayısı dakikalar içinde 2 bin civarına ulaşınca, aynı anda araçlardan göstericilere su sıkarak dağıtmak istedi. Yoğun gaz bulutu arasında göstericiler, polis araçlarına yoğun şekilde taş atarken, bir çok gösterici de polis karakoluna taş atmayı sürdürdü.

1 GÖSTERİCİ YARALANDI
Yaşanan olaylar sırasında çevredeki birçok iş yeri, camları kırılarak zarar görürken, bir gösterici kafasına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmalar sırasında atılan taşlar ve kovalamaca sırasında birçok gösterici de yaralandı. Tunceli Çarşı Mahallesi, Şehit Nahit Bulut Polis Karakolu ve Cumhuriyet Caddesi civarındaki olaylar, halen devam ediyor. Bölgede görev yapan güvenlik güçlerine çok sayıda polis takviye olarak gönderildi.

SAMSUN'DA BERKİN ELVAN PROTESTOSUNDA 20 GÖZALTI
Samsun'un İlkadım İlçesi'nde bazı sendika ve sivil toplum örgütü üyelerinden oluşan bin 250 kişilik grup, İstanbul'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında kafasına biber gazı fişeğinin isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle yürüyüş düzenledi. İstiklal Caddesi girişinden başlayan yürüyüş, Lise Caddesi üzerinde tamamlanacaktı. Ancak bazı gruplar, yürüyüşe devam edip Ak Parti İl Başkanlığı'na gitmek istedi. Bunun üzerine polis, grubun Atatürk Bulvarı'na ineceği bölgeye barikat kurdu. Çevik kuvvet ekipleri tarafından kurulan barikatı aşmak isteyen göstericiler, polis kalkanlarını tekmelemeye, taş ve sopalarla barikatı delmeye çalıştı. Dağılmaları yönünde yapılan tüm anonslara dikkate almayan ve barikata yüklenen göstericilere TOMA'larla tazyikli su sıkıldı. Polislere taşlarla karşılık veren göstericiler, çevik kuvvet ekiplerinin üzerine gelmesi sonrasında ara sokaklara dağıldı. Olaylarda 20 gösterici gözaltına alındı. 

TRABZON'DA BERKİN ELVAN İÇİN YÜRÜYÜŞ
Gezi Parkı gösterileri sırasında ekmek almaya giderken başına isabet eden gaz fişeğiyle yaralanan ve bugün hayata gözlerini yuman Berkin Elvan için Trabzon'da anma yürüyüşü düzenlendi.
Trabzon Dayanışma Platformu çatısı altında toplanan sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 250 kişi, Atatürk Alanı'nda toplandı. Gösterinin başlangıcına CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu da katıldı. Uzunsokak'tan yürüyerek Merkez Postane önüne gelen grup, hükumet aleyhine sloganlar attı. Grup, "Hoşçakal Güzel Çocuk", "Onların çocukları çalıyor, bizim çocuklarımız ölüyor", "Milyon dolarları bir günde eritemeyenler Berkin'i eritti", "Berkin uyanamadı, uyan Türkiye", "Berkin sana söz, alamadığın ekmeği Bilal'e yedirmeyeceğiz" yazılı pankartlar taşıdı. 
Yürüyüşün ardından dağılan grup Ak Parti seçim bürosunun önünden geçerken camlara vurup slogan atınca tartışma çıktı. Seçim bürosundan çıkan Ak Partililerle gruptaki CHP'liler kısa süre tartıştı, ancak gerginlik çevredekiler tarafından büyümeden önlendi.

ESKİŞEHİR'DE BERKİN İÇİN 5 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ
Gezi Parkı eylemleri sırasında başından gaz fişeğiyle vurulan ve 269'lük yaşam mücadelesine yenik düşen Berkin Elvan için Eskişehir'de 5 bini aşkın kişi yürüdü. Kalabalık, Ak Parti önünde barikat kuran çevik kuvvet polislerini havai fişek, torpil ve taş attı. Polisler biber gazı ve TOMA aracından sıkılan renkli tazyikli suyla kalabalığa müdahalede bulundu. 
Akşam saatlerinde Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan kalabalık 'Berkin Elvan Ölümsüzdür' ve 'Yaptığım en iyi spor umutla yarına koşmak. Berkin Elmas' yazılı pankart açıp Yunus Emre Caddesi'ndeki Ak Parti binasına doğru yürüyüşe geçti. Çeşitli slogana atarak yürüyen kalabalığın sayısı katılımlarla 5 bini aştı. 
Kalabalığı Ak Parti önünde TOMA aracıyla barikat kuran çevik kuvvet polisleri karşıladı. Kalabalıktan bazıları çöp varillerini cadde ortasına devirerek çöpleri ateşe verdi. Bir gösterici de elindeki ekmeği polislere gösterdi. 
Ön tarafta bulunan bazı eylemciler polise doğru havai fişek, torpil, pet şişe ve taş attı. Bazı eylemciler ise söktükleri kaldırım taşlarını polislere fırlattı. Polisler yaklaşık 1 saat boyunca kendilerine taş atan kalabalığa müdahalede bulunmadı. Polis müdürleri 1 saat süresince kalabalığı dağılmaları konusunda megafonla uyardı. Polisler daha sonra biber gazı ve TOMA aracından sıkılan renkli tazyikli suyla kalabalığa müdahalede bulundu. 
Müdahalenin ardından kalabalık geri çekildi. Yürüyüşe katılanların büyük bir kısmı dağılırken bir kısmı ise tekrar Espark Alışveriş Merkezi önüne gitti. Kalabalıktan bir grup yol üzerindeki Ak Parti seçim bürosunun camlarını kırdı. Müdahale sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 2 kişi Eskişehir Devlet Hastanesi'ne götürüldü.
Espark önüne gelen grup burada Üniversite Caddesi'nin bir bölümünü araç trafiğine kapattı. Yaktıkları ateşin etrafında toplanarak sloganlar atan grup bir süre sonra dağıldı.

ZONGULDAK'TA BERKİN ELVAN İÇİN YÜRÜDÜLER 
Zonguldak'ta toplanan yaklaşık 500 kişi, Berkin Elvan için yürüdü. Grup, polis kordonuna alınan AK Parti seçim bürosu önünde durup slogan attı. Seçim bürosuna yönelen bazı kişileri polis engelledi, arbede yaşandı.
Gezi Parkı gösterileri sırasında ekmek almaya giderken biber gazı fişeğiyle vurulan ve 269 gün sonra ölen Berkin Elvan için Bülent Ecevit Üniversitesi'nde toplanan 100 kişilik öğrenci grubu yürüyerek kent merkezindeki Madenci Anıtı'na geldi. Burada çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden olan katılımlarla kalabalığın sayısı 500'e ulaştı. Kalabalık, üzerinde Berkin Elvan'ın fotoğrafı bulunan, 'En güzel yaşlarını göremeden ölenlerin ülkesi' yazılı pankartla Gazipaşa Caddesi'nde yağmur altında yürüdü. 'Bıçak kemikte', '15'inde bir fidan Berkin', 'Berkin'in katili AKP'nin polisi', 'Vurmayın öldük' yazılı dövizler ve ekmekler taşıyan grup, cadde üzerindeki AK Parti seçim bürosu önünde durarak sloganlarla hükumeti protesto etti. 'Hükumet istifa' sloganları atan gruptan bazıları seçim bürosuna yöneldi. Ancak seçim bürosunu güvenlik kordonuna alan polisler buna izin vermedi. Bu sırada küçük çaplı arbedeler yaşandı. Tekrar yürümeye başlayan gruptaki bazı kişiler kendi aralarında tartıştı. Çıkan arbede, araya giren gruptaki diğer kişiler tarafından büyümeden önlendi. Kalabalık, Valilik önünde basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

EDİRNE VE TEKİRDAĞ'DA BERKİN ELVAN YÜRÜYÜŞÜ
Edirne'de çoğunluğu üniversite öğrencisi yaklaşık 2 bin kişilik kalabalık, yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan için 5 kilometre yürüyerek AK Parti önünde protesto eylemi yaptı. Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'ndeki eylemde ise göstericiler Atatürk Meydanı'nda Ak Parti bayrağı yaktı.
İnternetteki sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olan çoğunluğu üniversite öğrencisi yaklaşık 2 bin kişi I. Murat Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım Parkı'nda toplandı. Gezi Parkı eylemleri sırasında gaz fişeğiyle yaralanan ve 269 gün yoğum bakımda tedavi gördükten sonra hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için sokağa çıkan kalabalık yaklaşık 5 kilometrelik yolu trafiğe kapatıp hükumet aleyhinde sloganlar atarak yürüdü. Ellerinde Berkin Elvan fotoğrafları taşıyarak Talatpaşa Caddesi üzerinden AK Parti binası önüne gelen kalabalık Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin isimlerini okuyarak 'yaşıyor' diye bağırdı. Eylemciler hükumeti istifaya davet ederken, Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet ekipleri de parti binası girişinde geniş güvenlik önlemi aldı.
Kalabalık adına konuşan Gamze Dokur, Berkin Elvan'ın ekmek almak için çıktığı sokakta başına gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu yaralandığını ve 269 gün sonrada öldüğünü hatırlattı. Dokur, "Biz katillerini tanıyoruz, bizler katillerini Medeni'den tanıyoruz, Ali İsmail'den tanıyoruz, Ethem'den, Abdullah Cömert'ten, Uğur'dan Mehmet'ten, Ahmet'ten, Atakan'dan, Hasan Ferit'ten, Ceylan'dan, Uğur'dan tanıyoruz. Bizler bu katillerini annelerin çığlıklarından tanıyoruz. Bizleri çapulcu terörist olarak adlandıran katilleri ayakkabı kutularından, TIR'lardan, alo Fatih'lerden, 30 milyon dolardan tanıyoruz. Berkin ağabeylerinin yanına gitti. Ağabeyleri ona iyi bakacaktır bunu biliyoruz. Berkin katillerinden hesap soracağız diye konuştu.
Parti binası önünde bir süre slogan atan kalabalık daha sonra oradan ayrıldı.

TEKİRDAĞ'DA PARTİ BAYRAĞI YAKTILAR
Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'ndeki eyleme ise aralarında siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 500 kişi Atatürk Meydanı'nda bir araya geldi. Kalabalık, AK Parti aleyhinde sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Ellerinde Berkin Elvan'ın fotoğraflarının bulunduğu afişlerle Çorlu Belediyesi önüne yürüyen grup, sık sık 'hükumet istifa' sloganları attı. Meydanda bulunan AK Parti afişlerini söken kalabalık ardından yeniden Atatürk Meydanı'na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Atatürk Meydanı'ndaki AK Parti seçim bayraklarını sökerek ateşe veren bir grup, slogan attıktan sonra oradan ayrıldı. Çorlu İlçe Emniyet Müdürü İsmail Dinçer Öğüt, eylemi sonuna kadar takip ederken, polis ekipleri eylemcilere müdahale etmedi. 

KONSER İPTAL EDİLDİ
Öte yandan AK Parti Çorlu Belediye başkan adayı Özlem Yemişçi tarafından belediye otoparkı üzerinde yapılması planlanan Mustafa Ceceli konseri Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edildi.

ÇANAKKALE'DE BERKİN ELVAN YÜRÜYÜŞÜ
Çanakkale'de sosyal medyada örgütlenen bir grup, İstanbul'daki Gezi eylemleri sırasında başına gaz fişeği isabet eden ve 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için yürüyüş ve oturma eylemi yaptı.İskele Meydanı'nda toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Gezi eylemleri sırasında ekmek almaya giderken başına isabet eden gaz fişeğiyle yaralanan ve yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve polise sloganlarla öfke kustu. Grup, Kordon Boyu, Orduevi Sokak, İnönü Caddesi ve Demircioğlu Caddesi güzergahını takip edip, yürüdü. İnönü Caddesi önündeki AK Parti Seçim İrtibat Bürosu önünde 20 dakika duran eylemciler, binaya yumurta ve tuvalet kağıtları attı. Bir minibüsün arkasına ise sprey boya ile `katil' yazıldı.
Daha sonra yürüyüşe devam eden kalabalık, 300 metre ileride bu kez Emniyet Müdürlüğü binası önünde durup, duvarına `Katil Polis' ve bazı yazılar yazdı. Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, polisleri sağduyulu olmaya çağırdı. Bir süre polise tepki gösteren eylemciler ardından Yalı Caddesi'nde AK Parti İl Başkanlığı'nın da bulunduğu Vakıf İş Hanı önüne yürüdü. Eyleme katılanlar, kapıda barikat kuran polislere, Berkin Elvan'ın fotoğraflarını gösterip, sloganlar atarak tepkilerini sürdürdü. İki eylemci barikat kuran polislerin kalkanlarının önüne yere iki ekmek bırakıp, "Her şeyi bunun için yaptınız" diyerek, tepki gösterdi. Bir süre sonra başka bir polis yerdeki ekmekleri, kaldırdı. 
Eylemcilerin son durağı ise yürüyüşün başladığı İskele Meydanı oldu. İskele Kavşağı'nda yere oturan grup, yolu trafiğe kapattı. Feribot iskelesine giden yollar bir süre kapalı kaldı. 2.5 saat süren eylem, olaysız sona erdi.

GAZİANTEP'TE 'BERKİN ELVAN' YÜRÜYÜŞÜNDE ARBEDE
Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümünü Gaziantep'te, yaklaşık bin kişi tarafından protesto edildi. Gruptaki bazı kişilerin AK Parti seçim bürosuna saldırmak istemesi üzerine müdahale eden polisle aralarında kısa süreli arbede yaşandı. Arbedenin ardından bölgeye çevik kuvvet ekipleri takviye olarak gönderildi. Takviye kuvvetler, yürüyüş güzergahındaki siyasi partilerin seçim büroları önünde önlem aldı. Yaklaşık 2 kilometre yürüyüş yapan grup, tekrar Gaziantep Üniversitesi önünde gelip, olaysız şekilde dağıldı.

BOLU'DA BERKİN İÇİN PROTESTODA BULUNULDU
Bolu Hükumet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 700 kişi, Gezi olayları sırasında ölenler ve ekmek almayı gittiği sırada başına isabet eden gaz kapsülü ile yaralanan dün tedavi gördüğü hastanede ölen Berkin Elvan'ın fotoğraflarını taşıdı. "Berkin Elvan ölümsüzdür" yazılı pankart açılırken, Gezi olayları sırasında ölenlerin tek tek isimleri okunurken hep bir ağızdan "Yaşıyor" diye cevap verildi. Yere konulan ekmeğin etrafında toplananlar marşlar söylendi. "Hırsız var", "Hükumet istifa" sloganları atılarak İzzet Baysal Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçilirken, yaklaşık 100 metre sonra polis barikatıyla karşılaşıldı. Oturma eylemi yapanlar polise tepki göstererek, "Polis simit sat, onurlu yaşa", "Berkin'in katili AKP'nin polisi" sloganları attılar. Bu sırada bir kişi Berkin Elvan'ın fotoğrafını polislere doğru tuttu. Protestocular daha sonra dağıldılar.

KAYSERİ BERKİN İÇİN AK PARTİ İL BİNASINA SOMUN EKMEK BIRAKTILAR
Kayseri'de bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Gezi Parkı eylemleri sırasında ekmek almaya gittiği sırada başından biber gazı fişeğiyle vurulan Berkin Elvan için Ak Parti il binasına yürüdü. 'Hırsız var, katil var' sloganları ile yürüyen kalabalık, Ak Parti il binası önünde basın açıklaması yaptıktan sonra temsili olarak somun ekmeği bıraktı. 
Gezi Parkı eylemleri sırasında ekmek almaya gittiği sırada başından biber gazı fişeğiyle vurulan Berkin Elvan, 269 gün sonunda yaşam mücadelesini kaybetti. Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle Kayseri'de de tepki eylemi vardı. Sivas Caddesi'nde bir araya gelen sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri daha sonra Ak Parti İl binasına doğru yürüyüşe geçti. Grup, 'Hırsız var, katil var', 'Berkin'in katili AKP'nin polisi', 'Hükumet istifa', 'Berkin Elvan burada Bilal nerede?', 'Anaların öfkesi katilleri boğacak' sloganları attı. Berkin Elvan'ın fotoğraflarının yer aldığı dövizleri taşıyan yaklaşık 2 bin kişi için Kayseri polisi de geniş güvenlik önemleri aldı. Kalabalığı Ak Parti İl Binası önünde TOMA ve çevik kuvvet ekipleri karşılayıp, grubun binaya yaklaşmasına engel oldu. Bu sırada kalabalık ıslıklarla durumu protesto etti. 
Daha sonra siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan bir heyet Ak Parti İl Binası önünde basın açıklaması yaptı. KESK Şubeler Platformu adına açıklamayı yapan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kayseri Şube Başkanı Fatmagül Bayat, "Bugün aramızdan ayrılan Berkin Elvan 269 gün boyunca hepimize sadece benim uyanmam yetmez. Bu ülkedeki adaletsizlikten, hukuksuzluktan beslenen faşizan sisteme karşı halkın yani hepimizin uyanması gerekir, mesajını vermiştir. Berkin'in ölümü uyuyanları sarsan, bir deprem karanlığını aydınlatan ışık olacaktır. Berkin'in 269 günlük yaşam mücadelesini ile verdiği bu mesajının gereğini yerine getirmek boynumuzun borcudur" dedi. Kalabalık daha sonra olaysız şekilde dağıldı. 
BALIKESİR BERKİN İÇİN YÜRÜDÜ
Gezi Parkı eylemleri sürerken ekmek almak için çıktığı sokakta başına biber gazı kapsülü isabet etmesiyle ağır yaralanan ve tam 269 gündür sürdürdüğü yaşam savaşını kaybeden Berkin Elvan Balıkesir'de de anıldı.
Balıkesir Demokrasi Platformu' nün düzenlediği anma etkinliği saat 18.00'de Yeşilli Meydanında ki oturma eylemiyle başladı. Eyleme siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda liseli-üniversiteli gencin katılması dikkat çekti. Eylemde "Berkin bugün uyanmadı, "Berkin'in alamadığı ekmeği Bilal'e yedirmeyeceğiz, "Emri Berkin'den aldık, "Ben, Berkin'im 14'ümde vuruldum, 15'imde öldüm yazılı pankartlar açıldı. Bir genç kız eylem boyunca kırmızıya boyanmış "kanlı ekmek' taşıdı. Ardından yaklaşık 2 bin 500 kişi, "Işıklar içinde uyu çocuk yazılı pankartın arkasından Alihikmetpaşa Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılanlar hükumeti istifaya çağırırken, "Katil devlet hesap verecek, "Berkin ölümsüzdür, "Katil var", "Hırsız var" diye sloganlar attı. Alihikmetpaşa Meydanı'nda Berkin için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. 
UŞAK'TA BİN KİŞİ BERKİN İÇİN YÜRÜDÜ
İstanbul'daki Gezi eylemleri sırasında biber gazı kapsülü ile başından vurulan Berkin Elvan'ın (15), kaldırıldığı hastanede 269 gün sonra yaşamını yitirmesi Uşak'ta protesto edildi. Uşak'ta Belediye Meydanı'nda toplanan CHP, ÖDP, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim-Sen ve Uşak Barosu üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişilik grup, ellerinde Türk bayrağı, dövizler, ekmeklerle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na yürüdü. Polis ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde sloganlar atarak ilerleyen grup, Atatürk Anıtı önünde durmayıp, Atapark'a yöneldi. İsmetpaşa Caddesi ve Orhan Dengiz Bulvarı grubun yürüyüşü nedeniyle trafiğe kapandı. Orhan Dengiz Bulvarı'nda gruptan bazı kişiler, elektrik direklerine bağlı olan AK Parti bayraklarını kopardı. 

KONYA'DA BERKİN PROTESTOSU
Konya'da Gezi Parkı eylemleri sırasında başına gaz fişeğinin isabet etmesi sonucu yaralan Berkin Elvan'ın, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesinin ardından protesto gösterisi düzenlendi. Konya'da, sosyal medya aracılığıyla akşam saatlerinde toplanan aralarında CHP, TGB ve TKP'li gençlerinde bulunduğu yaklaşık 1000 kişi Kültür Parkta bir araya geldi. 
'Berkin Elvan Ölümsüzdür' yazılı pankartın önüne ekmek ve Erkin Elvan fotoğrafı kondu. Ardından sprey boyayla yere 'Berkin Elvan Ölümsüzdür' yazıp mumla koyan göstericiler, oturma eyleminde bulundu. Polis ve Ak Parti aleyhine slogan atan göstericiler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı istifaya davet etti. 
Grup daha sonra polis koridoru eşliğinde yaklaşık 1 kilometre ilerideki Gedavet Parkı'na kadar sloganlar atarak yürüdü. Grup, burada da Ak Parti Hükumetini alkışlarla protesto etti. Ardından sessizce dağıldı.

ELLERİNDEKİ EKMEKLERLE PROTESTODA BULUNDULAR
Düzce Üniversitesi öğrencisi yaklaşık 50 kişi Akçakoca Merkez Cami'nin karşısında bulunan alanda toplanarak protestoda bulundu. Gezi eylemleri sırasında ekmek almaya giderken başına isabet eden gaz kapsülü ile yaralanan Berkin Elvan'ın tedavi gördüğü hastanede ölmesinin üzüntüsünü yaşayan öğrenciler, ellerinde ekmekler ve "Hiçbir ekmek bu kadar pahalı olmamıştı", "Eylemci olmanıza gerek yok, ekmek almakta yeter", "Katiller halka hesap verecek", "Çocuklar ile cellatlar aynı evrende yaşamamalı, ya cellatlar ölmeli, ya çocuklar hiç doğmamalı", "Katiller halka hesap verecek" yazılı dövizler taşıdılar. Öğrenciler, "Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları atarken, öğrencilerden Mert Erkin yaptığı konuşmada, "Berkin Elvan'ın yaşamını yitirmesinin en büyük sorumlusu 'emri ben verdim' diyenlerdir. Bu ülkede ölmek için eylemci olmaya gerek yoktur, zaten ekmek almaya gitmeniz yeterli olacaktır. Gençlik olarak onu öldürenlere inat Berkin'imizi yaşatacağız. Silivri zindanlarını yıktığımız gibi, tertiplerini bozduğumuz gibi Berkin'in de, devrim şehitlerinin de hesabını soracağız" dedi. Gençler basın açıklamasının ardından dağıldılar.

BERKİN İÇİN KAFETERYASINI KAPATTI
Gezi Parkı eylemleri sırasında başına gaz kapsülü isabet eden Berkin Elvan'ın 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmesi Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde protesto edildi. Bir kafeterya sahibi de üzerinde Berkin'i fotoğrafı ve Nazım Hikmet'in "Merhaba Çocuk isimli şiirinden bir dörtlük yazılı olan pankart asıp, iş yerini bir süreliğine kapattı.
Gezi eylemlerinin en küçük kurbanlarından berkin Elvan Marmaris'te anıldı. Yat Limanı'ndaki "Arjantin isimli kafeteryanın işletmecisi Ahmet Ömer Kılınç, İstanbul'da Gezi eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeği nedeniyle yaşamını yitiren Berkin'i anmak için iş yerini kapattı. Kılınç, kapıya berkin fotoğrafı ve Nazım Hikmet'in "Merhaba çocuk isimli şiirinin, "Ürkek bir serçe gibi eğme başını. Kaldır başını ve dimdik dur. Bu senin değil, ülkemin ayıbı. Hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk yazılı dörtlüğünü ile "Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan ve tüm devrim şehitlerimizin anısına bugün kapalıyız yazılı afiş astı. Kılınç ayrıca masalara karanfil ve mum koyup, "Türkiye 15 yaşındaki masum evladını kaybetti yazısı bıraktı. Kafeteryanın sahibi Kılınç, "Vahim ve üzücü bir durum. Mekanımızı kapatarak saygımızı gösterdik dedi. Kafeteryanın kapısındaki afişi gören bazı vatandaşlarda alkışlarla destek verdi.

"MEYDANDA MUMLU, EKMEKLİ EYLEM"
Öte yandan 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişilik bir grup da "Berkin Elvan ölümsüzdür, "Katil var, "Katili tanıyorum adalet istiyorum, "Bunu unutma Tayyip seninde evladın var yazılı dövizleri ve ellerinde Berkin Elvan'ın fotoğraflarını taşıdı. Gruptan bazıları mum yakıp, ellerindeki ekmekleri yere koydu. Grup, yerde yanan mumun başında yaklaşık bir saat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve hükumet aleyhine slogan attı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı eylemde, grup, 300 metre mesafedeki Atatürk Caddesi'nde bulunan Atatürk Anıtı'na sessizce yürüdü. burada, Atatürk ve şehitler adına saygı duruşu bulunulup, İstiklal Marşı okuduktan sonra, slogan atarak, olaysız dağıldı.

BODRUM' DA GRUBU GÖRÜNTÜLEYEN SİVİL POLİSLER YUHALANDI 

İstanbul'daki Gezi Parkı eylemlerinde başına gaz kapsülü isabet eden ve 269 gün sonra hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan (15) için Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, 'Berkin Elvan Yaşıyor' sloganıyla eylem düzenlendi. Eyleme katılanları görüntüleyen sivil polisler, kalabalık tarafından yuhalandı. 
Berkin Elvan için Bodrum Belediye Meydanı'nda düzenlene eyleme yaklaşık bin kişi katıldı. Mustafa Kızılağaç İlkokulu 2'nci Sınıf öğrencisi 8 yaşındaki D.C. eyleme üzerinde, 'Ben Berkin Ölmedim' yazılı ayakkabı kutusuna koyduğu ekmek ile katıldı. 
KATİL POLİS ALANI TERK ET
Eylem sırasında konuşmacıların ve slogan atanların video görüntülerini çeken sivil polislerin olduğu farkedilmesi üzerine Avukat Emre Atmaca, "Haber amaçlı çekim yapan basın emekçilerinin arasında sivil polislerde bizi çekiyor. Polisleri burada istemiyoruz, katil polis burayı terk et" diye bağırdı. Bunun üzerine gruptan, "Berkin'in katili polis alanı terk et" sesleri yükseldi. Yuhananan sivil polisler meydandan çıkmak zorunda aldı. Yaklaşık bir saat süren eylem sessizce sona erdi. 

SAKARYA'DA 100 KİŞİLİK BERKİN ELVAN PROTESTOSU

Gezi eylemleri sırasında bir polis tarafından kafasından gaz fişeğiyle vurulan ve 269 gün sonra hayat mücadelesini kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için Çark Caddesi'nde kalabalık bir grup tarafından protesto gösterisi yapıldı. Akşam saatlerinde Çark Caddesi'nde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Berkin Elvan için hazırladıkları pankartlarla sloganlar atarak Ak Parti hükümetini protesto etti. Grup üyeleri caddenin ortasına Berkin Elvan'ın fotoğrafı ve önüne bir ekmek koydu.
Protesto boyunca 'Ekmek almayın polis katleder', 'Katil AKP hesap verecek' şeklinde sloganlar atan kalabalık bir de basın açıklaması yaptı. Polis kontrolündeki kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 12.03.2014 09:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349