banner468

Beklenen yönetmelik çıktı

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) yayınladığı bildiri ile Yeni Hal Yasası için beklenen yönetmeliğin çıktığını duyurdu.

Beklenen yönetmelik çıktı

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) yayınladığı bildiri ile Yeni Hal Yasası için beklenen yönetmeliğin çıktığını duyurdu.

09 Temmuz 2012 Pazartesi 00:52
Beklenen yönetmelik çıktı
banner404
 Yönetmeliğe göre artık satılan ürünlerin üzerinde herkes tarafından kolaylıkla görülebilecek bir yerinde, ‘üretim yeri ve üretim şekli’ne ilişkin bilgiler bulunacak. Pazarcı yaka kartı taşıyacak, hale güvenlik kameraları konulacak, uymayanlara ağır cezalar verilecek. Bu yılın başında yürürlüğe giren Hal Kanunu’nun uygulamasında uzun zamandır beklenen ‘Sebze Meyve Ticareti ve Hallerin Yönetimi Hakkındaki Yönetmelik’ yayınlandı. Yönetmelikle, toptancı hallerinde satılacak her bir sebzeye ‘künye’ zorunluluğu gelirken, pazarcıya ‘yaka kartı/kimlik’ takma, toptancı hallerine de ‘güvenlik kamerası’ kurulması zorunlu hale getirildi. Yönetmelik, tüm sebze ve meyve ticaretinin ve vatandaşa satışının hangi esaslara göre yapılacağını belirleyen radikal değişiklikler getiriyor. Yönetmelikle toptancı hallerinin sahip olması gereken asgari şartlar, hallerin yönetim ve işleyişinin nasıl olacağı, meslek mensuplarının hakları ve yükümlülükleri de ayrıntılı bir şekilde düzenleniyor. Yönetmelikteki bazı düzenlemeler şöyle: 
TOPTANCI HALLERE SINIF AYRIMI
Haller, işyeri sayısı 30 ila 100 olanlar ‘küçük’, 101 ila 250 olanlar ‘orta’, 251 ve üzeri olanlar ‘büyük’ toptancı hali olarak sınıflandırıldı. 
GÜVENLİK KAMERASI: Tüm toptancı hallerinde, iş yerlerinin yanı sıra, idare binası, fiyat panosu, bilgi işlem sistemi, hoparlör sistemi, aydınlatma sistemi, güvenlik kamerası, giriş-çıkış kontrol kulübesi, ağırlık kontrol ünitesi, çöp toplama yeri, tuvaletler, otopark ve boş ambalaj depolama yeri zorunluluğu getirildi. 1 Ocak 2015’ten itibaren toptancı hallerinde elektronik tartı kullanımı zorunlu. 
SOĞUK HAVA DEPOSU: Orta ve büyük toptancı halleri, toptancı hallerde ortak bulunması gereken bu hususların yanında laboratuvar ve işyerlerinde faaliyet gösterenlerin talebi üzerine soğuk hava deposu ile tasnifleme ve ambalajlama tesislerine sahip olacak. 1 Ocak 2013’ten itibaren toptancı hallerinde faaliyet gösterenler kimlik kartı taşımak zorunda. 
DOMATESE KÜNYE: Toptancı hallerinde mallar, bölünmeden bulunduğu kasa, çuval, sandık ve benzeri kaplarda satışa çıkarılacak. Satılan malların üzerinde veya kap ya da ambalajlarının herkes tarafından kolaylıkla görülebilecek bir yerinde, malın üretim yeri ve üretim şekline ilişkin bilgileri içeren künye bulunacak. Böylece her bir sebzenin bir künyesi olacak. Bu künyede örneğin o domatesin nerede üretildiği, nasıl üretildiği, özellikleri vb. her türlü bilgisi yeralacak.
SINIFA GÖRE 3-30 ARASINDA ZABITA: Toptancı hallerinde görevlendirilecek asgari zabıta sayısı, küçük toptancı hallerinde 3, orta toptancı hallerinde 15, büyük toptancı hallerinde ise 30 olarak belirlendi. 
HAL YÖNETİCİSİ İLLERDE ÜNİVERSİTE MEZUNU OLACAK: Yönetmelikle, hal yöneticilerinin, sahip olması gereken diğer niteliklerinin yanı sıra, illerde en az lisans, ilçe veya beldelerde en az lise mezunu olması öngörüldü. 
HER BELEDİYEDE 1 HAL OLACAK: Büyükşehirler hariç, belediye sınırları içinde birden fazla toptancı hali kurulamayacak. 
YARISI SATILABİLECEK: Belediye toptancı halindeki işyerleri, kiralama veya satış yoluyla işletilecek. Ancak satılan işyeri sayısı, o haldeki toplam işyeri sayısının yüzde 50’sini geçemeyecek. 
Perakende satmak üzere mal satın alanlar, satın alınan malların alış bedelinden kanuni kesintiler dışında reklâm, stant, zayi ve diğer gerekçelerle herhangi bir kesinti yapamayacaklar. Böylece üreticilerin ve küçük işletmelerin hakları korunmuş olacak. 
ÜRETİCİ, SADECE KENDİ ÜRETTİĞİ ÜRÜNÜ SATABİLECEK: Üreticiler, toptancı halinde yalnızca kendi ürettikleri sebze ve meyvelerin satışını yapabilecek. Komisyoncuların satış bedeli üzerinden alacakları komisyon oranı, yüzde 8’i aşmamak üzere taraflarca serbestçe tespit edilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu oranı yarıya kadar indirebilecek. Mallar, gıda güvenilirliğine, kalite ve standardına, teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak satışa sunulacak. Hileli olarak, karışık veya standartlara aykırı mal satılmayacak. 
ÇEVREYİ RAHATSIZ EDECEK ŞEKİLDE SATIŞ YAPILMAYACAK: Çevreyi rahatsız edecek şekilde satış yapılmayacak, alıcıya karşı sözlü veya fiili kötü muamelede bulunulmayacak. İşyerleri veya hal yönetim birimince belirlenen müzayede alanları dışında kalan diğer yerlerde malların satışı yapılmayacak.
GEÇİŞ SÜRECİNİN SONUNDA 100 BİN LİRA CEZA VAR: Belediyeler, mevcut toptancı hallerinin bu asgari şartları sağlayıp sağlamadığının tespitinde ve toptancı hallerinin taşınması ya da kapatılmasında, Toptancı Hali Kuruluş Komisyonu’nun inceleme raporunu dikkate alacak. Mevcut toptancı halleri, 1 Ocak 2013’e kadar bilgi işlem sistemini kuracak, 1 Ocak 2015’e kadar da diğer zorunlu hizmet tesislerini oluşturacak. Zorunlulukları yerine getirmeyenlere mahallin mülki idare amiri tarafından 100 bin lira idari para cezası verilecek. Belirlenen sürede bilgi işlem sistemini kurmayan ve zorunlu hizmet tesislerini oluşturmayanlara 100 bin lira idari para cezası verilecek. Cezayı takip eden bir yılda zorunlu hizmet tesislerini oluşturmayanların faaliyetleri ise aykırılık giderilene kadar durdurulacak. DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.07.2012 01:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349