banner468

Beklenen kanun yürürlüğe girdi

KAMUOYUNDA Karşılıklılık Yasası olarak da bilinen ‘6302 Sayılı Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ 18 Mayıs 2012 tarih ve 28296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Beklenen kanun yürürlüğe girdi

KAMUOYUNDA Karşılıklılık Yasası olarak da bilinen ‘6302 Sayılı Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ 18 Mayıs 2012 tarih ve 28296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

19 Mayıs 2012 Cumartesi 00:04
Beklenen kanun yürürlüğe girdi
banner404
 Kanunun 2’nci maddesi, yayımı tarihinden üç ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi öngörüldü.
Kanunun 1’inci maddesi ile değiştirilen 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 35’inci maddesi uyarınca “Kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla, uluslararası ikili ilişkiler yönünden ve ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu gerçek kişiler Türkiye’de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilecekler.
Yine bu hüküm uyarınca yabancı uyruklu gerçek kişilerin edindikleri taşınmazlar ile bağımsız ve sürekli nitelikteki sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu ve kişi başına ülke genelinde otuz hektarı geçemeyecek. Kişi başına ülke genelinde edinilebilecek miktarı iki katına kadar artırma konusunda da Bakanlar Kurulu’na yetki verildi.
Yasa uyarınca askeri yasak bölgeler, askeri güvenlik bölgeleri ile stratejik bölgelere ait harita ve koordinat değerleri bu Kanunun yürürlük tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde ve bu yerlere ait değişiklik kararlarına ait harita ve koordinat değerleri değişikliklerin yapıldığı tarihten itibaren bir ay içinde Milli Savunma Bakanlığınca, özel güvenlik bölgeleri ve değişiklik kararlarına ait harita ve koordinat değerleri ise İçişleri Bakanlığınca aynı sürede Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Bakanlığa verilecek.
Şirketlerin gayrimenkul edinimine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı 2644 sayılı Kanunun 36’ncı maddesi de değiştirilmiş olup, yeni düzenlemeye göre, yabancı uyruklu gerçek kişilerin, yabancı ülkelerin kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişilerin ve uluslararası kuruluşların yüzde elli veya daha fazla oranda hissesine sahip oldukları veya yönetim hakkını haiz kişilerin çoğunluğunu atayabilme veya görevden alabilme yetkisine sahip oldukları Türkiye’de kurulu tüzel kişiliğe sahip şirketler, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilecek ve kullanabilecekler.
Bu kapsamında dışında kalan yabancı sermayeli şirketler, yerli sermayeli şirketlerin tabi olduğu hükümler çerçevesinde taşınmaz mülkiyeti ve sınırlı ayni hak edinebilecekler.
Konu ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, ALTSO olarak ülkemizde mülk alan her dört yabancı uyrukludan birisinin tercih ettiği bölge olan Alanya açısından konunun önemini hazırlatarak, sürekli gündeme getirdikleri bu konu ile ilgili gelişmelerin düzenlemenin yasalaşmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
Aydoğan, kanunun yayınlanmasının ardından, yeni düzenlemeler uyarınca Türkiye’de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilecek ülke vatandaşlarının en kısa sürede Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesi ve konuya ilişkin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün uygulama genelgesinin yayınlanmasını beklediklerini belirterek, bu konuda ülkemizde ve bölgemizde yaşanan sorunların büyük ölçüde azalacağını ifade etti.
Yeni düzenleme ile ülkemizde Türk kanunlarına göre kurulan yabancı sermayeli şirketlerin taşınmaz edinimindeki izin süreçlerinin şartının da bu şirketlerdeki yabancı ortak payının yüzde elli veya daha fazla oranda hissesine sahip oldukları veya yönetim hakkını haiz kişilerin çoğunluğunu atayabilme veya görevden alabilme yetkisine sahip oldukları şirketlerle sınırlandırılmasının da bu alanda yaşanan bürokrasiyi azaltacağını belirten Aydoğan, yasanın ülkemize ve bölgemize hayırlı olmasını diledi ve sürecin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen tüm siyasi ve bürokratlara teşekkür etti. 
DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.05.2012 00:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349