banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Başbakan Yıldırım: Siirt enişteyi Cumhurbaşkanı yapmaya karar vermiş

Siirt'te, partisinin mitinginden konuşan Başbakan Binali Yıldırım, kentin eniştesi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı yapmaya karar verdiğini belirterek, "Siirt işi bitirmiş, enişteyi Cumhurbaşkanı yapmaya karar vermiş. Ama bizi unutmayın; Ak Parti güçlü olacak, Meclis güçlü olacak" dedi. Başbakan, Siirt'in terörden en fazla acıyı Kürtlerin çektiğini, çocukların kandırılıp dağa çıkarılarak en fazla bölge insanına zarar verildiğini belirtti.

GÜNDEM 29.05.2018, 21:17
Başbakan Yıldırım: Siirt enişteyi Cumhurbaşkanı yapmaya karar vermiş
banner404

Başbakan Binali Yıldırım, Siirt 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitinge, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve milletvekili adayları ile katıldı. Mitingde konuşan Başbakan Yıldırım, Siirt'e ve Siirtlilere enişteleri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini ifade ederek, "Siirt, bizim kutlu yolculuğumuzun başladığı şehir. Hatırlayın; 'Muhtar bile olamaz' diyenlere karşı Recep Tayyip Erdoğan'ı 2003 Mart'ında yüzde 85 ile milletvekili seçerek bu kutlu yolculuğa seçen ilin adı Siirt. Siirt, Cumhurbaşkanımız ile beraber yürüdü bu yolları. Değerli kardeşlerim, Siirt bugün hiçbir söze hacet bırakmadı. Siirt milletin adamı, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan'ı bağrına bastı. Siirt 16 yıldır kendisi ile aynı dili konuşan Ak Parti'ye, milletin partisine bir kez daha sahip çıktı" diye konuştu.

'BÖLÜCÜLÜĞE VE KARDEŞ KAVGASINA ASLA MÜSAADE ETMEDİK'

Partililere 24 Haziran seçimlerine hazır olup olmadıklarını da soran Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kardeşliğimizi hedef alanları hezimete uğratmaya var mısınız? Siirt işi bitirmiş, işte Siirt, Siirt'e yakışan budur. Vakit Siirt vaktidir. Biriz, beraberiz, diriyiz, iriyiz biz birlikte Türkiye'yiz. Ak Parti olarak başından beri bölücülüğe, kardeş kavgasına asla müsaade etmedik. Türkiye'nin batısı ile doğu arasında hiç fark gözetmedik. Her bölgesinde hizmet götürdük, teşvikler yaptık, yıllarca ihmal edilen konuları ele aldık, hepsini çözdük. Ret politikasını, inkar politikasını kullanmadık. Biz anamızın, babamızın kim olduğunu seçmiyoruz. Bizi yaratan Rabbimiz bir, Peygamberimiz, Kitabımız birdir. Fakrlılıklarımız her zaman bizim zenliğimizdir. Farklılıklarımız olabilir ama unutmayalım gözlerimizden akan yaşın rengi aynıdır, acımız sevincimiz ortaktır. Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü her zaman muhafaza edeceğiz. Güvenlik esastır ama güvenlik uğruna özgürlüklerden vazgeçmek yoktur. Kürtlüğünüz ile iftihar edin, Arap iseniz övünün ama bir şeyi unutmayalım; ay yıldızlı bayrağımız aynıdır, tek vatan gerisi bizim zenginliğimizdir."

İktidara geldiklerinde el atılmayan birçok soruna çözüm bulmak için çalışma başlattıklarını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ak Parti iktidara gelince birçok el atılmayan konulara el atıldı. 35 yıldır bu terörden çok çekiyoruz; 1984'ten bu tarafa ne kadar büyük kayıplarımız oldu. Bölgenin kalkınması, gelişmesi gecikti, Şırnak'tan Van’a Siirt üzerinde Bestler Deresi'nden geçecek yola ancak yeni başlayabildik. Niye? Terör yüzünden. Terör kalkınmamızı geciktirdi. Kürtlerin sorunları ile bunların alakası yok, Kürtlerin damlarını başına yıkıyorlar hatırlayın. Diyarbakır’da İdil'de, Şırnak'ta sizlerin evlerinizi yıkan bu alçalklar değil miydi ? Değerli kardeşlerim, PKK denilen proje örgütün, bölücü örgütün Kürtler diye bir sorunu yoktur. Terör sorununu ele alırken, sivil vatandaşları ve teröristleri birbirinden tamamen ayırıyoruz. Ak Parti, devlet ile millet arasındaki mesafeyi kaldırdı, vatandaş ile devleti kucaklaştırdık. Dünya âlem bilsin, Kürt de bizim, Zaza da bizim, Van da bizim, Sinop da bizim. Bizler, Alparslan'ın ve Selahaddin Eyyubi'nin torunlarıyız, bizler aynı kıbleye yönelen, aynı camide saf tutanlarız. Yeter ki kardeşlerim oynanan oyunların farkında olalım."

'FİTNE TOHUMLARI EKEMEYECEKLER'

Başbakan Binali Yıldırım, bölgede terörden en fazla acıyı Kürtlerin çektiğini, çocukların kandırılıp dağa çıkarılarak en fazla bölge insanına zarar verildiğini belirtti. Yıldırım, şöyle konuştu:

"Dağa çıkışlar bitti. Yavrularımız yönünü dağa değil, geleceğe bakıyor. Çünkü, dağda gözyaşı, zulüm var. Bu bölgenin çocukları okumasın diye, geri kalsın, cahil kalsın diye okulları yakan kim; bu alçaklar değil mi? Yolları, tünelleri bombalayanlar, iş makinelerini yakanlar, işçileri, çalışanları kaçıranlar bunlar değil mi? Bu alçak bölücü örgüt, en büyük zararı kime verdi? Evladı dağa çıkarılmış ananın çocuğuna hasretini kim dindirebilir? Kalem tutması gerek ellere silah verenlerden hesap sorma vakti geldi, bunlara hak ettikleri dersi vereceğiz. Terörün canevinden vurduğu analarımızın acıları dinsin istiyorum. Bu terör Türkiye'nin gündeminden çıkmıştır, Siirt'in gündeminden çıkmıştır. Bunun için ne gerekiyorsa yaptık, daha fazlasını da inşallah yapacağız. Artık evlatlarımızı kandıramıyorlar, dağa çıkaramıyorlar, çıkaramayacaklar. Devlet ve millet arasına fitne tohumları bundan sonra ekemeyecekler. Kürt kardeşlerimizin gönlüne sevgi, samimiyet ekiyoruz ve kardeşliğin filizlendiğini de burada görüyorum. Bunların ipi dışardakilerin elindedir. Bunlarda vatan, millet, bayrak sevgisi yok. Bunlar öldürmekten, zulümden başka hiçbir şey yapmazlar. Varsa sorunumuz, yine kendimiz çözezceğiz, birlikte çözeceğiz."

'ENİŞTEYİ CUMHURBAŞKANI YAPMAYA KARAR VERMİŞSİNİZ'

Bugün ataların izinde olduklarını, Kudüs ve Filistin'in yanında olduklarını, aynı çoğrafyada zulümler, atılan bombalar olduğunu ve bunların karşısında Selahaddin Eyyubi'den devraldıkları bir Türkiye olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, "Kimsesizlerin kimsesi Recep Tayyip Erdoğan var. Tarihte olduğu gibi birlikte hareket etmeye devam edeceğiz" dedi. Selahaddin Eyyubi'nin, Yavuz Sultan Selim'in torunlarına yakışır bir şekilde bir olarak, beraber olarak zalimler karşısında olacaklarını da söyleyen Başbakan Yıldırım, şöyle dedi:

"Biz bu anlayış ile 16 yıl boyunca 'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' dedik, hizmet ve kalkınma siyasetini benimsedik. Halkı, vatandaşları isyana, ayaklandırmaya, çukur siyaseti ile şehirleri yakıp yıkmadık. 16 yaşındaki Yasin Börü gibi vatandaşları ve acı ile gözyaşı bırakmadık. Ak Parti iktidarı Siirt'e 15 yılda 6 milyar yatırım yaptı, helali hoş olsun. Ak Parti sorunları torunlara havale etmeyen partidir, laf değil, icraat yapan partidir. Muhalefet adayları ne diyor, boş konuşuyor, laf üstüne laf ama Siirtli kimin icraat yaptığını 15 yıldır biliyor. Siirt işi bitirmiş, enişteyi Cumhurbaşkanı yapmaya karar vermiş. Ama bizi unutmayın, Ak Parti güçlü olacak Meclis güçlü olacak. Cumhurbaşkanı daha güzel hizmetler yapacaktır."

BAŞBAKAN YILDIRIM, ŞIRNAK'TAKİ MİTİNGDE KONUŞTU

Siirt'ten helikopter ile Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na inen Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler, daha sonra Valilik binasına giderek Vali Mehmet Aktaş'ı makamında ziyaret etti. Basına kapalı yapılan kısa görüşmenin ardından Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, miting için Adliye Meydanı'na geldi. Ak Parti Şırnak milletvekili adayları ve il yöneticileri anons edildikten sonra platforma davet edilen Başbakan Yıldırım'a Şırnakspor atkısı hediye edildi.

'AYNI BEDEN, AYNI RUHUZ'

Mitingde konuşan Başbakan Yıldırım, bu toprakların çocuklarının tarihi, medeniyeti birlikte inşa etmiş, ortak inancın, ortak tarihin çocukları olduğunu, aynı beden ve aynı ruh olduğunu belirterek, "Anadolu topraklarının çocukları olarak bir olduk, kardeş olduk, birlikte Türkiye olduk. Bu topraklarda söylenen türküler bize can olmayı, canan olmayı, candan olmayı öğütledi. Bizi kardeş yapan Peygamber Efendimize, Rabbimize hamdolsun. Dünya âlem bilsin ki; Türk de biziz, Kürt de biziz, Zaza da biziz, Arap da biziz, Türkmen de biziz, Çerkez de biziz. Doğu da bizim, batı da bizim, İzmir de bizim, Kürtçe bizim, Türkçe de bizim. Ser sera serçava (Başım gözüm üstüne)" dedi.

'TERÖR ÖRGÜTÜNDEN HESAP SORMA VAKTİ GELMİŞTİR'

Terör örgütünün Kürtlere zarar verdiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, "Bölge terörden çok çekti. Dağlarımızda eskiden davarımızı yayamıyorduk, dağlar ıssızlaşmıştı, terör örgütü geçit vermiyordu. Elhamdülillah dağımız da bizim, ülkemizin her tarafı da bizimdir, bizim olmaya devam edecektir. Çocuklarımızı dağa çıkaranlar, ellerine silah verenler, en çok bu memleketin, siz asil evlatlarına, Kürt kardeşlerime zarar verdiler. Çocuklar okumasın, cahil kalsınlar diye okulları yaktılar, yolları ve tünelleri bombaladılar. İşçileri kaçırdılar, iş makineleri yaktılar. Kime zarar verdiler? Size zarar verdiler. Evladı dağa çıkan annenin, babanın acısını kim anlayabilir? Bu memleketin evladının kalem tutması gereken ellerine silah tutuşturan alçak terör örgütünden hesap sorma vakti gelmiştir" diye konuştu.

'DAĞA ÇIKMA ORANI SIFIRA İNDİ'

Mitingdeki kadınlara da seslenen Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ak kadınlar, biz sadece Rabbimizin huzurunda eğiliriz, hiçbir alçağın karşısında eğilmeyiz. Terörün canevinden vurduğu annelerin acısı dinsin istiyoruz. Başbakan olduğum ilk gün, 'Terörü aziz milletimizin gündeminden çıkaracağız' dedim. 'Milletim rahat olsun' dedim; hamdolsun. Terör milletin gündeminden çıktı mı? Şimdi terör kaçacak delik arıyor mu? Deliklerine girdik, inlerine de girdik. Bu milletin gençlerinin, körpe evlatlarının hayatını karartan bu alçaklara her yerde dersini verdik, vermeye devam ediyoruz. Annelerin gözyaşlarını dindirerek, terörün gençlerimizi kullanmasına izin vermeyeceğiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bölücü terör örgütü, artık yavrularımızı dağa çıkaramıyor. Yavrularımızın yönü artık dağa değil, geleceğe yöneliyor. Dağa çıkma oranı sıfıra indi. Hiçbir terör örgütü evlatlarımızı dağa çıkaramıyor. Devlet eliyle, merhametiyle bölge insanına el uzattı. Milletimizin arasına sokulan ayrılık, gayrılık, bütün nifakları ortadan kaldırıyoruz. Kürt kardeşlerimizin gönlüne sevgi ekiyor, kardeşliğimizin filizlendiğini de, bugün Şırnak'ta görüyorum. Mesele vallahi de billahi de Kürt meselesi değil. Mesele, Türkiye'nin güçlenerek büyümesini engellemektir. Mesele, Türkiye'nin insan zenginliğinin, gelişmesinin hazmedilememesidir. Bunlar proje örgütleridir, ipleri dışardadır, başkalarının elindedir. Bunların Kürtler diye sorunu yoktur. Sizlerin PKK diye bir sorunu vardır. Bunu da elhamdülillah halletik, bundan sonra PKK terör örgütünü aramıza sokmayacağız. Biz birlikte Türkiye'yiz. Gözlerimizin rengi, saçlarımızın rengi, ten rengimiz farklı olabilir, etnik kimliğimiz ayrı olabilir, Kürt olabiliriz, Türk olabiliriz, Arap olabiliriz. Ama unutmamak lazım; gözümüzden akan yaşın rengi hep aynıdır, acılar hep aynıdır, üzüntüler hep aynıdır, sevinçler hep aynıdır. O halde iri olacağız, diri olacağız, bir olacağız, beraber olacağız birlikte Türkiye olacağız."

MUHARREM İNCE'YE TEPKİ

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharem İnce'yi de ismini vermeden eleştiren Başbakan Yıldırım, "Yerli arabayı yapmayacağım, projeyi iptal edeceğim, diyor. Hadi oradan, gücün yeter mi iptal etmeye? 'Kanal İstanbul'u iptal edeceğim' diyor. Hadi oradan. Senin aklın, gücün yetmez buna, Şırnak ve 81 milyon izin vermez. Pensilvanya'dan icazet alanlar, bizim hassasiyetimizi anlayamazlar" dedi.

'TERÖR ÖRGÜTÜ ŞIRNAK'TA 29 CAMİYİ YERLE BİR ETTİ'

Hendek olayları sırasında terör örgütünün Şırnak'ta konutlarla birlikte 29 camiyi de yerle bir ettiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, "Bu alçaklar çukur olaylarında 29 camimizi yerle bir ettiler. Bunlarda iman yok, bunlarda Allah korkusu yok, bunlarda Kitap korkusu yok. 2008 yıllında Şırnak'ta üniversite kurduk mu? Şırnak'ta 2002'de bir tane ambulans vardı; şimdi 51 ambulans var. İşte Ak Parti farkı bu. Şırnak'ta 6 hastane, 47 sağlık tesisini yapıp hizmete aldık. 75 yataklı Şırnak Devlet Hastanesi kadın ve doğum ek bloğu yapımı da devam ediyor. Şırnak'ta 2002'de Ak Parti'den önce sadece 25 kilometre bölünmüş yol vardı. Biz buna 15 yılda 161 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Yolları böldük, hayatları ve gönülleri birleştirdik, Türkiye'yi birleştirdik. Yolları böleriz de Türkiye'yi bölmeyiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)