Bakan, "Tarihi an" notuyla paylaştı, 1 tonluk bomba ses hızını aştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan HARBAS'ta, bir tonluk bomba ses hızını aştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Tarihi bir ana şahit olduk." ifadeleriyle görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı

Bakan, "Tarihi an" notuyla paylaştı, 1 tonluk bomba ses hızını aştı
banner404

MİLLİ olarak geliştirilen silah sistemlerinin dinamik etkinlik testlerini yapmak için Konya Karapınar'da TÜBİTAK SAGE tarafından kurulan HABRAS, 31 Ekim'de açılmıştı. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yüksek maliyetlerle yurt dışında yapılan testlerin ilkine şahitlik etmişti. Bu testte 113 kilogram ağırlığındaki delici sınıf minyatür bomba harp başlığı başarıyla hedefe ulaşmıştı.
HABRAS'ta Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'ın katılımıyla yeni bir test gerçekleştirildi.
SES HIZININ 1,5 KATINA ULAŞILDI
Test sırasında nefesler kesildi. Taşıyıcı kızak ile birlikte bir ton ağırlığa sahip kısmi delici özellikteki MK-84 genel maksat bombası, savunma sanayinde bir ilke imza attı. MK-84, ray üzerinde ses hızının yaklaşık 1,5 katına ulaştı.
Saatte bin 850 kilometre hıza erişen MK-84, bir metre kalınlığa sahip çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarı ile deldi.
VARANK: TARİHİ BİR ANA ŞAHİT OLDUK
Başarılı testi Bakan Varank, sosyal medya hesabından duyurdu.
Twitter'da açıklamalarda bulunan Varank, "Sn. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı TÜBİTAK SAGE HABRAS Altyapısı'nda tarihi bir ana daha şahit olduk. Yapılan testte yaklaşık 1 tonluk mühimmat, ses hızının 1.5 katında hızlandırılarak hedefe ulaştı. Savunma sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atılmış oldu" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner532

banner518

banner481

banner472

banner536