banner468

Bakan açıkladı! Suikast girişimi...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, son dönemdeki terör saldırılarını değerlendirerek, "Hedef Ak Parti, Hükümetimizi devirmek, onu oyun dışına itmek ama arka planda da hedef Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Devlete yönelik bu tür tehditler, saldırılar söz konusu olduğunda bütün diğer ülkelerde olduğu gibi herkesin tek vücut olarak çalışması, tek bir yerde durabilmesi gerekir" dedi

Bakan açıkladı! Suikast girişimi...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, son dönemdeki terör saldırılarını değerlendirerek, "Hedef Ak Parti, Hükümetimizi devirmek, onu oyun dışına itmek ama arka planda da hedef Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Devlete yönelik bu tür tehditler, saldırılar söz konusu olduğunda bütün diğer ülkelerde olduğu gibi herkesin tek vücut olarak çalışması, tek bir yerde durabilmesi gerekir" dedi

04 Nisan 2015 Cumartesi 09:37
Bakan açıkladı! Suikast girişimi...
banner404
BAKAN Canikli katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin  soruları yanıtladı. 
 Bulgaristan'dan gelen bir otomobilde bulunan kaçak mermilere ilişkin  bir soruyu yanıtlayan Canikli, yakalanan miktarın çok fazla olmadığını ancak  getiriliş biçiminin dikkat çekici olduğunu bildirdi. 
Canikli, söz konusu otomobilin Bulgaristan'dan geldiğini, Bulgar  plakalı ve şoförünün de Türk uyruklu olduğunu belirtti. 
Bu kaçakçılıkların eskiden beri yapıldığını, ellerinden geldiği kadar  engel olmaya çalıştıklarını dile getiren Canikli, "Ama genelde silah kaçakçılığı,  mermi mühimmat kaçakçılığı toplu yapılır. Ama bu şekilde küçük parçalar halinde  insanların doğrudan vücutlarına sararak ya da ona benzer yöntemlerle  getirilenlerin özellikle belli amaçlar için, suikast ya da buna benzer amaçlar  için kullanılması çok daha kuvvetle muhtemel. Çünkü iz bırakmıyor tek bir kişi  tarafından getiriliyor, tek kişi bunu biliyor. Bu tür kaçakçılık olaylılarından  muhtemelen küçük boyutta olması ve bir kişi tarafından üzerine sarılı vaziyette  getirilmiş fotoğrafı vardı. Kuvvetle muhtemeldir ki  terör ve benzeri olaylarda  kullanılmak üzere getiriyor. Şu anda soruşturma sürüyor. 
Son dönemlerdeki terör faaliyetlerine işaret eden Canikli, böyle  eylemlerin seçim öncesinde insanların düşüncelerini yönlendirme amacı da  taşıdığını bildirdi. 
Canikli, şimdilerde farklı bir yöntemin devreye sokulmaya  çalışıldığını, özellikle güvenlik zafiyeti algısı oluşturulmaya çalışılan bir  yöntemi denediklerini ifade ederek, son dönemdeki olayları da bu çerçevede okumak  gerektiğini belirtti. 
SUİKAST GİRİŞİMLERİ VAR
Bakan Canikli, "Kamuoyuna yansımayan ama teşebbüsler neticesinde  engellenen bazı terör olayları suikast girişimleri mi var" sorusunu da şöyle  yanıtladı: 
"Kesinlikle aynen öyle. Bunlar yeni değil yani. Bunlar uzun zamandan  beri var. Çıkıp da emniyet güçlerimizin ya da MİT'in, 'ben şunu engelledim, söyle  bir çalışma vardı, söyle bir suikast teşebbüsü vardı, şöyle bir terör faaliyeti  vardı' kamuoyuna bilgi verilmesi mümkün değil. Özellikle dışarıdan çok büyük  güçlü yapılar tarafından desteklendiğini dikkate alırsak bu çalışmaların  önlenmesinin ne kadar büyük bir değer olduğu bir kez daha ortaya çıkar. Dolayısıyla bu konseptte değerlendirmek lazım." 
Son dönemdeki terör saldırılarını yapanların "taşeron" olduğunu ifade  eden Canikli, şöyle konuştu: 
"Hedef Ak Parti, Hükümetimizi devirmek, onu oyun dışına itmek ama arka  planda da hedef Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Devlete yönelik bu tür tehditler,  saldırılar söz konusu olduğunda bütün diğer ülkelerde olduğu gibi herkesin tek  vücut olarak çalışması, tek bir yerde durabilmesi gerekir. Tam aksine özellikle  muhalefetin bu konudaki yaklaşımları, söylemleri, tavırları bunları  cesaretlendirici motive edici bir özelliğe sahip. Bir de bunlarla mücadele  ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz. Ama dediğim gibi bunlar ilk defa bugün ortaya  çıkan, ilk defa teşebbüs edilen hadiseler değil. Türkiye bu konuda gerçekten çok  pişti. Çok tecrübeye sahip. O kadar çok teşebbüs var ki bunların büyük çoğunluğu  engelleniyor. Ama arada tabi bunlar kaçabiliyor. Amaçlarına ulaşmaları Allah'ın  izniyle kesinlikle söz konusu olmayacaktır." 
 
"Enflasyon rakamları beklentilerin çok üzerinde değil"
  
 Bir soru üzerine bugün açıklanan enflasyon rakamlarını da  değerlendiren Canikli, rakamların beklentilerin çok üzerinde olmadığını, söz  konusu artışın kur etkisinden kaynaklanabileceğini söyledi. 
Canikli, faiz konusunda da Merkez Bankası'nın faizleri yükseltmesini  beklemediğini ifade ederek, enflasyonda hala düşüş beklentisini sürdüğünü ifade  etti. 
Ak Parti'deki 3 dönem kuralına ilişkin bir soruyu da değerlendiren  Canikli,  bu kuralından vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. 
Pozisyonun, millet vekili olmanın bir anlam taşımadığını Ak Parti'ye  hizmet etmeye devam edeceklerini dile getiren Canikli, "Biz muhafazakar demokrat  olarak tanımlanan bu hareketin içerisindeyiz. Üç dönem kuralı gereği milletvekili  olmayacağız ama siyaset hareketi içerisinde kalmaya ve bize takdir edilen görev,  pozisyon neyse o çerçevede hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi. 
Canikli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı emeklilere yapılacak  zam ve 65 yaş üzeri vatandaşların aylık gelirlerinin yükseltilmesinin bütçeye  toplamda 4,5 milyar liraya yakın ilave bir yük getirdiğine dikkati çekerek,  bundan yararlanacak emeklilerin oranının yüzde 58 olduğunu ifade etti. 
Bu yardımların sosyal boyutu olduğunu ifade eden Canikli, yardımların  ekonomiye toplam 7,5 milyar lira doğrudan harcama olarak döneceğini belirtti. 
Canikli, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  emeklilere ikramiye sözünün hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu: 
"Bakın 2011 seçimlerinden önce Sayın Kılıçdaroğlu emekliler dahil  öğretmenler, aklınıza gelen herkese taahhütte bulundu, söz verdi, gittiği her  yerde akılınıza gelen herkes her şeye söz verdi. İnsanlara şu kadara maaş  bağlayacağım. Biz o zaman bir çalışma yapmıştık bunların toplam maliyeti ne diye?  2011 rakamlarıyla 220 milyar lira bir yük getiriyordu. Yani neredeyse yeni bir  bütçeye ihtiyaç vardı. Siz böyle bir hesapsız, kitapsız yani gayri ciddi bir  şekilde bu tür taahhütleri veremezsiniz. Sayın Kılıçdaroğlu verebilir. Yani onun  sırtında yumurta küfesi yok, biz yönetiyoruz. Biz iktidarız ve yeni dönem için  beklentisi de yok zaten. İktidar olmak için beklentisi de yok." 
Yeni teşvik paketinin büyümeye etkisinin olacağını dile getiren  Canikli, paketin son derece ince hesaplarla hayata geçirildiğini bildirdi. 
Canikli, "2015'te Orta Vadeli Program'daki büyüme hedeflerinin  tutturulacağından ümitli misiniz" sorusuna da "Kuvvetle muhtemel evet. Üzerine  çıkma ideali bir şey olabilir ama aşağıya yönelik revize etmiyoruz" diye yanıt  verdi. 
"Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında ilave tedbirler aldık" 
Irak ve Suriye sınırında da kaçakçılık anlamında her türlü tedbirin  alındığını dile getiren Canikli, hiç bir zafiyetin söz konusu olmadığını  kaydetti. 
Bazı duyumlar üzerine Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında ilave  tedbirler aldıklarını ifade eden Canikli, şöyle konuştu: 
"Bunlar geliyor, yeni değil bunlar. MİT'in çok kuvvetli. Hiç bir zaman  böyle bir politika üretilmesine katkı sağlayacak bilgi sunum durumu yoktu MİT'in  ya da diğer istihbarat örgütlerimizin, ama şimdi dünyanın her yerinden özellikle  bölgemizde olan biten her şeyden haberimiz var. Bütün gelişmeleri takip ediyoruz.  Ayrıntıya giremiyorum, yani girmek de doğru değil. Gelen bilgiler bu istihbarat  çerçevesinde biz tedbirlerimiz alıyoruz, sıkılaştırıyoruz neyse almamız gereken  tedbir koordineli bir şekilde alıyoruz. Oralardan her hangi bir şeyin girmesi  hemen hemen mümkün değil. Sıfıra yakın diyebilirim. İnsan dahil olmak üzere.  Biliyorsunuz Reyhanlı saldırısının da yine deniz yoluyla gelenler tarafından  gerçekleştirildiğini biliyoruz. Dolayısıyla deniz girişleri kara kapıları dahil,  911 kilometrelik sınırı kontrol etmek kolay değil. Yaklaşık 470 kilometre de Irak  sınırı var, Türkiye bunları kontrol edebiliyor. Ayrıca insani olarak yapılması  gereken adımlardan da taviz vermeden yapıyoruz bunu. Yöntem olarak ne yaparsınız?  Tüm sınırları kapatırsınız, beton duvarları örersiniz, çitlerinizi çekersiniz. En  güvenli yöntem budur. Ama onun sonucu ne olur, 1 milyon insanı katlederler. Bugün  Suriye'de olan 2 milyon mülteciyi orada ne yapar, sıkıştırırlar, katlederler. Hem  bu insani meseleyi halledeceksiniz, onunla uyumlu bir sınır politikası  uygulayacaksınız. Ama aynı zaman da yüzde yüze yakın güvenliği ve kontrolü  sağlayacaksınız. Bunun ikisini bir arada yürütmek kolay değil. Türkiye bunu  başarıyor hamd olsun." 
 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 04.04.2015 08:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349