banner468

Avukat konuştu

Star Turizm Hotel A.Ş'nin Avukatı Engin Çağlar Ergün, Hamdullah Emin Paşa Vakfı (AHEP) yönetimi ile turizmci Kemal Atlı arasında yaşanan gelişmelere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu

Avukat konuştu

Star Turizm Hotel A.Ş'nin Avukatı Engin Çağlar Ergün, Hamdullah Emin Paşa Vakfı (AHEP) yönetimi ile turizmci Kemal Atlı arasında yaşanan gelişmelere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu

14 Şubat 2013 Perşembe 00:48
Avukat konuştu
banner404
STAR Turizm Hotel A.Ş. Avukatı Engin Çağlar Ergün, dün Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile Kemal Bay Otel Sahibi Kemal Atlı arasında yaşanan vakfın arazilerine ilişkin kira tartışmalarıyla ilgili çarpıcı açıklamada bulundu. Özel Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Tahire Hanım Vakfı ile Turizmci Kemal Atlı arasında yaşanan uyuşmazlıklara ilişkin haberler üzerine konuşan Ergün, "Bu konuda oluşması muhtemel yanlış anlaşılmaları gidermek amacıyla bu açıklamayı yapmak zorunlu hale gelmiştir. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Pascha Bay Otel müvekkil şirket Star Tour Hotel A.Ş. tarafından işletilmektedir. Sayın Kemal Atlı ile Vakıf arasında yaşanan uyuşmazlıkların müvekkil şirketle doğrudan bir ilgisi yoktur. Müvekkil şirket Pascha Bay Otel’in bulunduğu arsayı Kemal Atlı'nın yetkilisi olduğu Kotitaş A.Ş’den kiralamıştır" dedi.
Ergün, "Kotitaş A.Ş.(Kemal Atlı) tarafından Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Tahire Hanım Vakfından Pascha Bay Otelin de bulunduğu yaklaşık 99 dönüm yüzölçümüne sahip Antalya, Alanya, Konaklı, Telatiye, Gerperlit Mevkii, 135 Ada, 24 parseli yıllık 750 bin İsveç Kronu (07/02/2013 tarihli döviz kuru itibarı ile yaklaşık 207 bin TL) karşılığı 23/07/1987 tarihinden itibaren 42 yıllığına kiralamıştır. Kotitaş A.Ş’nin hâkim ortağı ve müdürü Kemal Atlı, kiraladığı arsayı müvekkil şirketin yabancı ortaklarına sunarak bu arsa üzerinde bir otel yapılmasını ve ortak olmayı teklif etmişlerdir. Tarafların anlaşması üzerine kuruluştaki adı Alanya Turizm Merkezi (ALTUM) A.Ş. olan ve daha sonra unvan değişikliği ile Star Tour Hotel A.Ş. adını alan şirket kurulmuş, Sayın Kemal Atlı da arsanın Pascha Bay Otel’in yapıldığı kısmına sermaye olarak şirkete ortak olmuş ve Pascha Bay Otel inşa edilmiştir. Otelin yapımını Star Tur A.Ş’nin yabancı ortakları yabancı sermaye ile tek başına finanse etmiştir. Kemal Atlı’nın da ortağı olduğu Star Tour Hotel A.Ş. yine Kemal Atlı'ya ait Kotitaş A.Ş’nin kiracısı olarak Pascha Bay Otel’i 1989 yılı itibarı ile işletmeye başlamıştır. Oluşan hukuki ilişkide Vakıf malik, Kotitaş A.Ş. kiracı ve Star Tour A.Ş. malik vakfın da kabulü ve muvafakatiyle hakları tapu siciline şerh edilen alt kiracı (kiracının kiracısı) konumundadır. Tarafların ticari anlayışları ilk günden itibaren uyuşmadığı için Kemal Atlı, 1997 yılında bugünkü piyasa değeri on beş milyon Euro’nun üzerinde olan Turbay Otel adlı otelin mülkiyetinin kendisine devri ve 10 milyon 3 yüz bin Alman Markı nakit ödeme karşılığında ortaklıktan ayrılmıştır. Kemal Atlı ortaklıktan ayrıldıktan hemen sonra Pascha Bay Otel’in işletmecisi ve eski ortağı olan Star Tur A.Ş. aleyhine akde aykırılık nedeniyle tahliye davası açmış ve inşaat sürecinde bizzat başında bulunduğu ve başlangıçta ortağı olduğu otelde bulunan akde aykırı unsurlar nedeniyle davası kabul edilmiştir. Star Tur, Pascha Bay Otel’den tahliye edilmiş ve taraflar arasında muhtelif davalar başlamıştır. Taraflar arası müzakere ve bölge halkının Star Tur’un sektör için arz ettiği önem nedeniyle oluşturduğu baskı neticesinde taraflar 13.01.1999 tarihinde yeniden anlaşmışlardır. Kotitaş A.Ş.(Kemal Atlı) bu anlaşma sırasında kalan 28 yıllık kira döneminin ödemesi olarak Dört Milyon Mark peşin ödeme almış ve parselin vakfa ödenmesi gereken 750 bin İsveç Kronu kirasının 650 bin İsveç Kronu kısmının da her yıl Star Tur tarafından ödenmesi kararlaştırılmıştır" şeklinde konuştu.
Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kotitaş A.Ş. (Kemal Atlı), müvekkil şirketin Pascha Bay Otel’i işletebilmek için ödediği oldukça büyük bedellere rağmen 2009 yılında kiranın 650 bin İsveç Kronu’ndan (yaklaşık olarak 102 bin Amerikan Doları’ndan) 2 milyon 500 bin ABD Doları’na çıkarması talep edilmiş, bu kabul görmeyince yine akde aykırılık gerekçesiyle tahliye davası açılmıştır. Tahliye davasını takiben kira bedelinin 2 milyon 500 bin ABD Doları’na çıkarılması talebiyle uyarlama davası da açılmıştır. Müvekkil şirket Türk adaletine olan güveni çerçevesinde kendisini savunmuş ve neticede her iki dava da reddedilmiştir. Tahliye davasının reddine ilişkin dava Yargıtay’da temyiz ve karar düzeltme aşamalarından geçerek onanmış ve kesinleşmiştir. Kiranın arttırılmasına ilişkin davanın reddedilmesine dair karar da Yargıtay’da temyiz aşamasında onanmış olup bugün itibarı ile karar düzeltme aşamasındadır.
Kotitaş A.Ş’nin ve Kemal Atlı’nın Pascha Bay Otel ile olan ilgisi kiraya veren sıfatından öte değildir. Kotitaş A.Ş’nin Pascha Bay Otel ve müvekkil şirketle başka hiçbir ilgisi ve irtibatı yoktur. Müvekkil şirket Pascha Bay Otelin işletmecisi olarak kalabilmek için :
Otelin sıfırdan inşaatını üstlenmiştir ve inşaatı tek başına yabancı ortaklar finanse etmiştir; hisse devri karşılığında 10 milyon 300 bin Alman Markı peşin ödeme yapılmış ve Konaklı’da bulunan Turbay Otel’in mülkiyetini Sayın Kemal Atlı’ya devretmiştir;
1999 yılında Kotitaş A.Ş’ye 4 milyon Alman Markı 28 yıllık kira bedeline mahsuben peşin ödeme olarak yapılmıştır. 2003 yılında kira süresinin dolmasına 26 sene süre kalmışken 2003 yılında geçici makyajlar yapmak yerine 10 milyon Euro bedelle Otel neredeyse yeniden yapılmak suretiyle yenilenmiştir. Hali hazırda da vakfa ödenen 750 bin İsveç Kronu kiranın 650 bin İsveç Kronu’nu ödemeye devam etmektedir. Müvekkil şirket tarafından yapılan tüm ödemeler resmi belgeye dayalı olup ticari defterlerde kayıtlıdır. Kamuoyunun müvekkil şirketin Pascha Bay Otel’i sadece yıllık 120 bin TL gibi bir bedelle işlettiği şeklinde yanılgıya düşmemesini temenni ediyoruz. Müvekkil şirket tarafından ödenen bedeller arsanın tüm haklarını Vakıf ile imzaladığı sözleşmeye istinaden elinde bulunduran Kotitaş A.Ş’ye yapılmış olup, Kotitaş A.Ş. ile Vakıf arasındaki uyuşmazlıklar bizimle ilgili değildir. Açıkladığımız gibi müvekkil şirket kira bedelini çeşitli şekillerde rayicinin bile üzerinde, benzer bir otelin mülkiyetini alabilecek bir bedel ödemiştir. Diğer yandan şunu da belirtmek gerekir ki müvekkil şirket Sayın Kemal Atlı ile yaşadığı uyuşmazlıklar nedeniyle Alanya bölgesinde ve Pascha Bay Otel’de yapmayı planladığı birçok yatırımı askıya almak zorunda kalmıştır. Star Tour Hotel A.Ş. olarak müvekkilimiz Alanya ve Türkiye turizmine her zaman faydalı olma prensibi çerçevesinde dürüst ticaret yapmayı ilke edinmiştir. Bu çerçevede bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldığımız Alanya halkının malumudur. Müvekkil şirket defalarca vergi rekortmeni olmuş; kamu kurumlarından muhtelif teşekkür belgeleri almış saygın bir şirkettir. Müvekkilimizin tek isteği haksızlığa uğramadan Alanya turizmine katkı sağlamak ve ticari faaliyetlerini sürdürmektir. Vakıf arsasının kira bedeline ilişkin uyuşmazlığın tarafı olmamakla beraber sürecin adaletli ve kamuya faydalı bir sonuçla bitmesini dileriz."


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.02.2013 23:48
Anahtar Kelimeler:
avukat konuştu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat Ayhan 2013-02-14 09:10:48

Yabancı yatırımcıların Türkiye'de sıkça mağdur edilmesi ülke ekonomisine büyük zarar. Adamın yaptığı açıklama sözleşme, ödeme vesaire delillere dayalı. Vakfın arsasının birilerine neredeyse bedava verilmiş olması yabancı yatırımcının değil, arsayı veren vakıf yöneticilerinin. Bu olayda yabancı yatırımcı yine mağdur edilirse hiç şaşırmam.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349