banner468

ATSO: Antalya ekonomik gelişmesini sürdürüyor

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, bölgenin ekonomik gelişmesi ve refah düzeyinin en önemli göstergesi olan Gayri Safi Katma Değer (GSKD) verilerinin, Antalya'nın ve bölgenin ekonomik gelişmesini 2000'li yıllarda da devam ettirdiğini gösterdiğini bildirdi.

ATSO: Antalya ekonomik gelişmesini sürdürüyor

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, bölgenin ekonomik gelişmesi ve refah düzeyinin en önemli göstergesi olan Gayri Safi Katma Değer (GSKD) verilerinin, Antalya'nın ve bölgenin ekonomik gelişmesini 2000'li yıllarda da devam ettirdiğini gösterdiğini bildirdi.

09 Ocak 2010 Cumartesi 00:00
ATSO: Antalya ekonomik  gelişmesini sürdürüyor
banner404
Budak yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK'in, 2001 yılında sona eren iller düzeyinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verilerini, bölgesel düzeyde ilk kez Gayri Safi Katma Değer (GSKD) verisi olarak yayınladığını hatırlattı. Bölgenin ekonomik gelişmesi ve refah düzeyinin en önemli göstergesi olan GSKD verilerinin, Antalya'nın ve bölgenin ekonomik gelişmesini 2000'li yıllarda da devam ettirdiğini gösterdiğine işaret eden Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Buna göre Burdur, Isparta ve Antalya illerinden oluşan Batı Akdeniz Bölgesi 2006 yılı itibariyle 26,5 milyar lira Gayri Safi Katma Değer ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa-Eskişehir-Bilecik, Kocaeli bölgesi, Adana-Mersin'den sonra 7. sıradadır. Bölgemiz 11 bin 110 lira veya 7 bin 712 dolar kişi başına Gayri Safi Katma Değer ile İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara, Edirne-Kırklareli, İzmir bölgelerinden sonra 7. sırada gelmektedir. Türkiye ortalaması 9 bin 600 lira veya 6 bin 684 dolardır. İlk sıradaki İstanbul'da ise bu değerler 14 bin 914 lira veya 10 bin 352 dolardır. 2001 yılında Antalya ekonomik büyüklükte 7. sırada olmasına rağmen, kişi başına GSYİH Antalya'da 2.193 dolar, Burdur'da 1.951 dolar, Isparta'da 1.510 dolar olarak hesaplanmakta ve iller sıralamasında Antalya 20'nci, Burdur 28'inci, Isparta 44'üncü sırada yer almaktaydı. 2006 yılında Antalya'nın ekonomik gelişmesi sonucu bölgemizin kişi başı katma değerde 7. sıraya yükselmiş olması son derece önemli bir gelişmedir. 2001 GSYİH değeri ile karşılaştırma yapılacak olursa, 2001-2006 döneminde Türkiye GSKD büyümesi (enflasyon dahil) cari fiyatlarla yüzde 275 iken bölgemiz GSKD artışı yüzde 325'dir. Bölgemiz Türkiye GSKD içinde yüzde 4 pay almaktadır. Sektörel bazda ise tarım sektörümüzün payı yüzde 6,4, sanayi sektörümüzün payı yüzde 2,2, hizmet sektörümüzün payı yüzde 4,4'tür. Bölgemiz ekonomisinde hizmet sektörü payı yüzde 69,3, tarım sektörü payı yüzde 15,1, sanayi sektörü payı yüzde 15,7 olarak saptanmıştır.”
Bu verilerin, ATSO'nun, Antalya'nın Türkiye GSYİH içerisinde 2001 yılında yüzde 2,5 olan payının günümüzde yüzde 3'ün üzerinde olduğu yönündeki tahminini doğruladığına işaret eden Budak, Antalya'nın Batı Akdeniz ekonomisindeki payı ve Burdur, Isparta'ya göre gelişmişlik farkı dikkate alındığında, bölge katma değerinde payı yüzde 80'in üzerinde olan Antalya'nın 2006 yılı katma değerinin 21 milyar liranın üzerinde olduğunun ortaya çıktığını vurguladı. Budak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla kişi başına katma değer Antalya'da 12 bin liranın üzerindedir. Bununla birlikte bu düzeyde katma değer üretiminin tam anlamıyla refah göstergesi olmadığının, ilimizden diğer bölgelere gelir ve kar transferi nedeniyle tüketim veya refah düzeyinin daha düşük olacağının dikkate alınması gereklidir. Söz konusu verilerle bölgede ikamet eden üretici birimlerinin ekonomik faaliyetlerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Bölgesel Gayri Safi Katma Değer (GSKD) bölgede ikamet eden hane halklarının gelirinin ölçüsü değildir.”
Bölgede sanayi sektörü payının yüksek çıkmasının, sanayi sektörü içerisinde imalat sanayi dışında, madencilik ve taş ocakçılığı, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı ve daha önemlisi inşaat sektörünün de sayılmasından kaynaklandığını belirten Budak, bölge ekonomisinde geçmiş yıllara göre sektörel dağılımda çok büyük bir değişme ortaya çıkmasa da 2004 yılında yüzde 16,2 pay alan tarım sektörünün payının 2006 yılında yüzde 15,1'e gerilediğini vurguladı. 2001 yılında Antalya'da tarımın GSYİH payının yüzde 18,7 olarak tahmin edildiği dikkate alındığında, diğer sektörlerdeki gelişmenin tarım sektöründen daha hızlı olduğunun görüldüğünü ifade eden Budak, bununla birlikte tarım sektörünün 2001 yılında Türkiye payının yüzde 13,9'dan 2006 yılında yüzde 9,4'e düşmüş olduğunun da göz önünde tutulması gerektiğini belirtti. Budak, “Dolayısıyla bölgemizde tarım sektörü Türkiye genelinden daha iyi bir gelişme sağlamıştır” dedi.
2004 ve 2006 yılları arasında bölge tarım sektörünün Türkiye payının yüzde 5,9'dan yüzde 6,4'e, sanayi sektörünün payının yüzde 2'den yüzde 2,2'ye yükseldiğini bildiren Budak, bunun sonucunda bölgenin Türkiye ekonomisindeki payının da yüzde 3,9'dan yüzde 4'e çıktığını, hizmet sektörünün Türkiye payının ise sabit kaldığını belirtti. Budak, açıklamasını şöyle tamamladı: “Türkiye genelinde sektörlerin payı tarımda yüzde 9,4, sanayide yüzde 28,2, hizmetlerde yüzde 62,4 iken, bölgemizde tarım yüzde 15,1, sanayi yüzde 15,7, hizmetler yüzde 69,3 pay almaktadır. Bu oranlar bölgemiz ekonomisinde tarım ve turizm odaklı hizmet sektörünün önemini bir kez daha teyit etmiştir. TÜİK verileri bölgemiz açısından olumlu bir gelişmeyi ortaya koyarken, Türkiye'de bölgeler arası farklılığın da olumsuz yönde geliştiğini göstermektedir. Üretimin Marmara Bölgesi'nde yoğunlaşması ve daha önemlisi diğer bölgelerde üretilen gelirin Marmara Bölgesi'ne transferi üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur.”


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 27.12.2012 18:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349