banner468

ALTSO'DA TIP TARTIŞMASI

ALTSO Başkanı Aydoğan'ın "Tıp Fakültesi binasını biz yapalım" teklifi, 17 'Hayır' oyuna karşı, 21 'Evet' oyuyla kabul edildi. Oylama ALTSO Meclisi'ni gerdi

ALTSO'DA TIP TARTIŞMASI

ALTSO Başkanı Aydoğan'ın "Tıp Fakültesi binasını biz yapalım" teklifi, 17 'Hayır' oyuna karşı, 21 'Evet' oyuyla kabul edildi. Oylama ALTSO Meclisi'ni gerdi

13 Şubat 2013 Çarşamba 00:51
ALTSO'DA TIP TARTIŞMASI
banner404
KABUL EDENLER
'Belde belediyelerin binaları Tıp'a yetmez. Hazır izin verilmişken, inşaata hemen başlayalım'

KABUL ETMEYENLER
'Tıp'ın yeri de, maliyeti de belli değil. Maliyetin ucu açık ve bu inşaata ALTSO'nun gücü yetmez'

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclisi'nde Alanya Tıp Fakültesi binası inşaatının ALTSO bütçesiyle yapılması konusunda yapılan oylamada kriz çıktı. Bazı meclis üyeleri, "Buna gerek yok. Çünkü 2014 sonrası tüm belde belediyelerin hizmet binaları boşa çıkacak. Bu binalar fakülteye tahsis edilebilir. ALTSO bütçesini boş yere harcamaya lüzum yok" diyerek bu öneriye itiraz ettiler.

İKİ KEZ OYLANDI, AYDOĞAN ÖFKELENDİ

İLK oylamada önerinin oy çokluğu ile kabul edildiği açıklandı ancak yoğun itiraz üzerine oylama yenilendi. İkinci oylamada 21 üye fakülte binasının ALTSO bütçesiyle yapımına 'Evet' oyu verirken, ilk sayımda 14, ikinci sayımda ise 17 üyenin 'Hayır' oyu verdiği belirtildi. 'Hayır' oylarının fazla çıkması üzerine öfkelenen ALTSO Başkanı Aydoğan, "Bu işi bırakıp gidelim o zaman" diye söylendi.

'HAYIR' DİYENLERİN İSİMLERİ AÇIKLANACAK

ALTSO Başkan Yardımcısı Mevlüt Dalabasmaz, "Burada 'Hayır' ve 'Evet' oyu verenlerin isimleri tek tek yazılsın, kayda geçsin" derken, Aydoğan, 'Evet' ve 'Hayır' oyu verenlerin isimlerinin tutanaklara geçeceğini ve kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.  Tıp Fakültesi binası maliyetinin 100 milyon TL'yi bulabileceğini belirten muhalifler "2-3 milyon TL'lik ALTSO bütçesi ile nasıl yapılacak?" diye sordular.

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı dün saat 14.00’de başladı. Mecliste ilk olarak Alanya’nın yeni hazırlanmış tanıtım filmi izletildi. Yaklaşık 5 dakikalık filmin ardından geçici Meclis Başkanı Servet Sipahioğlu, gündem maddelerini okuyarak meclis toplantısını açtı. Önceki meclis toplantılarına göre Şubat ayı meclisinde katılımın yüksek olduğu gözlendi. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, oda yönetim kurulu faaliyetlerinin sunumu ve ibrasını gerçekleştirerek, geçtiğimiz hafta ‘Sorumlu Turizm Sorunsuz Gelecek’ projesinin kapanış toplantısında Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir’in ilçe turizmi hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi. 600’ü aşkın tesise bildirdiklerini ancak proje kapsamında 32 tesisin sertifika almaya hak kazanacağını söyleyen Aydoğan, Kaymakam Özdemir’e hak verdiğini kaydetti.

‘EĞİTİM ÇABASI VAR AMA YETERSİZ’
Aydoğan, “Sayın Kaymakamımızın ifadeleri, kendi aramızda konuştuğumuz şeylerdi. Elbette herkes bozuk düzende değil. Ama bir elin parmağında farklılıklar olduğu gibi hatalı olanlar var. Eğitim için çaba var ama yetersiz. Tüm odalar ve belediyelerle birlikte hareket etmeliyiz. Kaymakamımızın haksız yere eleştirilmesine anlam veremiyorum. Turizmle ilgili olumsuzlukları daha önce Servet Sipahioğlu gündeme getirmişti ve mahkemeye verilmişti. Kendi aramızda hep konuşuyoruz. Ancak yüksek sesle konuşulunca sorun oluyor. Bu olmamalı. Konuşup sorunları su yüzüne çıkararak gidermeliyiz. Susarsak bu sorunlar daha sonra karşımıza bir dev olarak çıkar. Çürük elmaları ayıklamalıyız ki turizmden pay alabilelim. Yetkililere bildirip içimizden ayıklamalıyız” dedi.

TIP FAKÜLTESİ İNŞAATI KRİZ YARATTI
Aydoğan’ın konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine devam edildi. Bakanlar Kurulu’nca onaylanan Akdeniz Üniversitesi Alanya Tıp Fakültesi binası inşaatının ilgili bakanlıktan izin alınması şartı ile ALTSO tarafından yapılmasının, konuyla ilgili oda yönetim kuruluna yetki verilmesinin müzakeresi gündeme geldiği an mecliste tartışmalar başladı. Fakültenin yer ve inşaat özelliğinin belli olmadığı ve 2014’ten sonra boşalacak bazı belde belediye binalarının fakülte binası olarak kullanılabileceği gibi itirazların ardından söz alan ALTSO Başkan Yardımcısı Mevlüt Dalabasmaz, “Biz şu an bu madde ile sadece yazışmalar ve görüşmeler için yetki istiyoruz” dedi. Dalabasmaz ayrıca Eğitim Fakültesi için öğrenci ve dekanın olmasına rağmen binanın olmadığını, bu nedenle öğrencilerin gelemediğini, Alanya Tıp Fakültesi binası için Oba Belediyesi’nin yer tahsisi yapacağını vurguladı.

BİRİNCİ OYLAMA İPTAL EDİLDİ
Meclis Başkanı Servet Sipahioğlu, “Bu karar tarihi bir karardır” diyerek maddeyi oylama sundu fakat tartışmalar daha da alevlendi. Fakülte binasının ALTSO tarafından yaptırılması maddesinin oyçokluğu ile kabul edildiği söylendi ancak bazı üyeler “Biz hayır oyu verdik, bizi neden saymıyorsunuz” deyip oylamanın iptal edilmesini sağladılar. Meclis Üyesi Mehmet Türemiş, yüksek sesle konuşmaların ardından, “Belki de 2014’te odamız feshedilerek bütçemiz devlete aktarılacak. Bu parayı şimdiden Alanya için harcayalım. Bütçemiz bina yapımına yeter. Eğer yetmezse ben gücümün yettiğince bir odasını yaptırırım” deyince alkışlandı. Kerim Aydoğan ise Türemiş’e hak vererek, “Biz erkenden hazırlık yapılsın diye uğraşıyoruz. ALTSO’nun el atması sürecin hızlanmasını sağlar. ALTSO seçimlerinde aday değilim. Bu bir seçim yarışı da değildir” dedi.

17 MECLİS ÜYESİ RET OYU VERDİ
Meclis üyelerinin bir müddet kendi aralarında devam eden yüksek sesli konuşmalarının ardından Servet Sipahioğlu fakülte binasının ALTSO tarafından yapılması konusunu yeniden oylamaya sundu. Oylamada 21 meclis üyesi kabul oyu verirken, ilk aşamada 14, ikinci sayımda ise 17 meclis üyesinin bu öneriye ret oyu verdiği belirtildi. Alanya Tıp Fakültesi ile ilgili kararın oylaması yapılırken ret oyu verenlerin olduğunu gören Kerim Aydoğan, “Hiç gerek yok, boşuna saymayın, yapmayalım bu işi. Alanya’nın neden geri kaldığı belli oluyor” dedi. Mevlüt Dalabasmaz ise, “Burada ret oyu verenlerin isimleri yazılsın, kabul edenlerin isimleri de yazılsın. Bunlar kayda geçsin” diye seslendi. Ret kararı olmasının gayet normal olduğu, buna neden karşı gelindiği itirazları eşliğinde söz alan Meclis Üyesi Zeki Alanyüz, meclis toplantısına yarım saat ara verilmesini teklif etti.

MECLİSE ARA VERİLME TEKLİFİ KRİZİ
Meclis Başkanı Sipahioğlu, gündem maddelerinin üyelere bir hafta önceden iletildiğini, bütün değerlendirmelerin bir haftalık zaman diliminde yapılması gerektiğini vurgulayarak ara verilmesi teklifini kabul etmedi. Diğer gündem maddesine geçildiği halde söz alan Meclis Üyesi Refik Özdemir, “TBMM’de bile ara verilirken burada neden verilmiyor?” diyerek ara verilmesi konusunda ısrar edince Servet Sipahioğlu, “Biz kavga yapmıyoruz. Meclise devam ediyoruz” diyerek diğer maddelere devam edilmesini istedi. Toplam 71 üyeli ALTSO Meclisi’nde, ALTSO’nun Alanya Tıp Fakültesi binasını yapmasına ret oyu verenlerin isimleri şu şekilde açıklandı: Hasan Kaçmar, İsmail Yılmaz, Yüksel Kaya, Mustafa Doğan,  Ahmet Çelik, Ömer Özmetin, Özcan Şafak Mavili, Taylan Gündeşlioğlu, Refik Özdemir, Mehmet Anılgan, Turan Aktaş,  Mustafa Karagöz, Adnan Öztürk, Ayhan Cebeci, Ömer Yenialp, Zeki Alanyüz ve Rıdvan Yönet.

EVET’ÇİLER TUTANAKTAN SONRA AÇIKLANACAK
Öte yandan ‘Evet’ oyu verenlerin hangi meclis üyeleri olduğu konusunda soru yöneltilen ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Mecliste tutulan tutanaklar kayda geçsin, ‘Evet’ oyu verenlerin isimlerini kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. Öte yandan ALTSO Meclisi, Güzelbağ’da yapılması düşünülen Sanayi Sitesi ile ilgili hazırlanacak taslak imar planları için şartlı bağış yapılmasını kabul etti. Güzelbağ’da yapılacak sanayi sitesi bölgesinden ilgili bakanlığın izin vermesi şartı ile oda adına gayrimenkul alınmasının ve oda yönetim kuruluna yetki verilmesi de mecliste kabul edildi. Kerim Aydoğan, “Buradan şahıslar yer almasın, biz kurum olarak yer alacağız. Geleceğe hazırlık yapıyoruz. Kurum olarak yer alınmasında sakınca yok. Ancak şahıs olarak gidip de yer alanları şahsen ben ‘kaka adam’ olarak görürüm” dedi.

‘UTANACAK ŞEYLER SÖYLEMEYELİM’
Muhasip Üye Mustafa Sözgen, 2013 Ocak ayı mizan ve hesaplarının müzakere ve ibrasını az sayıda üyeye yaparken, “Burada bütçe ile ilgili açıklama yaparken kimse kalkıp da bir şey söylemiyor. Çünkü bütçe ile ilgilenilmiyor. Her şeyi seçim yatırımı yapmayalım. Yarın utanacağımız şeyleri söylemeyelim” diyerek ret oyu vermesine karşı eleştirilerde bulundu. Dilek ve temennilerde söz alan Kerim Aydoğan, Sözgen’e teşekkür ederek “Tıp Fakültesi ile ilgili kararın oybirliği ile alınmasını isterdim. Bu işi yarış haline getirmeselerdi çok güzel olurdu. Bu arkadaşları tarih affetmeyecek. Bu gündem bir hafta önce dağıtıldı, kimse bir şey sormadı. Anlamadan ‘Hayır’ diyenler oldu. Bir seçim yarışına bu konuyu alet etmek, Alanya’nın neden bu zamana kadar ilerleyemediğinin bir göstergesidir” diye konuştu.

CİNTAŞ: MALİYET KONUSU MUAMMA
Meclis Başkanı Sipahioğlu “Verilen ‘Hayır’ oylarından üzüntü duydum” derken, ret oyu veren meclis üyelerinden Ünal Cintaş, neden ret oyu verdiğine yönelik Yeni Alanya’nın sorularını yanıtladı. Cintaş, ret oyu vermesini şu sözlerle özetledi: “Biz tabi ki Alanya’ya çakılan her çividen memnuniyet duyarız. Ancak şu anda Alanya Tıp Fakültesi’nin inşaat yetkisi yok, yeri belli değil, projesi yok, bakanlık izni yok. Üstelik inşaat maliyeti belli değil, ucu tamamen açık. Kaç metrekarelik bir inşaat yapılacak, bunun ALTSO’ya maliyeti ne olacak, hiçbir şey belli değil. Biz ALTSO Meclisi olarak Konaklı Kongre Merkezi’ne 400 bin TL yardım ettik, gerekirse Tıp Fakültesi için de 500 bin TL bile veririz. Ama maliyetin ucu açık olduğu için gücümüz yetmeyebilir, bu endişeden dolayı ret oyu verdim.”

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 12.02.2013 23:47
Anahtar Kelimeler:
altso da tıp tartışması
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
everest1959 2013-02-13 04:49:37

alanya tıp fakültesi inşaatının altso tarafından yapılmasına hayır diyenleri anlamak mümkün değil.hayır diyerek ilk seçimdeki şanslarını zorladıkları kanaatindeyim..tıp fakültesine ve üniversiteye baştan beri verdiği destektekleri ve büyük projelere imza atanları alanya kamuoyu sonuna kadar destekleyecek ve unutmayacaktır.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349