banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Alman Büyükelçi Dışişleri'ne çağrıldı

Türkiye'nin Almanya tarafından dinlendiği iddialarıyla ilgili, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada, “Dinleme iddiaları doğruysa vahim bir durum vardır” denildi

GÜNDEM 18.08.2014, 13:31 18.08.2014, 12:32
Alman Büyükelçi Dışişleri'ne çağrıldı
banner404
ALMAN "Der Spiegel" dergisinin haberine göre, Alman hükümetinin 2009’da hazırladığı güncel görev profilinde, Türkiye’nin açıklığa kavuşturulacak resmi bir hedef olarak yer aldığı belirtildi. Alman hükümetinin, 4 yılda bir BND’nin ağırlıklı hedeflerini belirlediği ifade edilirken, raporda güncel profilin Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) casusluk faaliyetlerinden dolayı yenilenmediği kaydedildi.
KERRY VE CLINTON DA DİNLENDİ
Haberde BND’nin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de uydu telefonuyla yaptığı en az bir görüşmesinin dinlediği kaydedildi. Görüşmenin, BND’nin Ortadoğu üzerindeki dinleme ağına takıldığı belirtilen haberde ayrıca, bir yıl önce ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yaptığı bir telefon görüşmesinin dinlendiği öne sürüldü. Der Spiegel’in haberinde Alman istihbarat makamlarının, söz konusu kişilerin doğrudan hedef alınmadığını, tesadüfi şekilde dinlemeye takıldıklarını ifade ettikleri belirtildi.  
Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddialarına ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Pohl, bakanlık yetkilileriyle görüşüyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili açıklama geldi.
Açıklamada, “Dinleme iddiaları doğruysa vahim bir durum vardır” ifadeleri kullanıldı.

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbarat servisi BND'nin hükümet tarafından 2009 yılında kendisine verilen talimat gereği Türkiye'ye yönelik istihbarat ve dinleme faaliyetlerini yürütmeye devam ettiğini yazmıştı. 
Yorumlar (0)