banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Alanya'ya sıçrayan savaş turizmi baltalayacak mı?

Malezya yolcu uçağının Ukrayna'da düşürülmesinin ardından Alanya - Antalya gibi illerde yurt dışı tatili yapan Rusya vatandaşlarıyla Avrupalı turistler arasındaki gerilimin had safhaya ulaştığı uyarısı yapıldı. Konuyla ilgili Kanal 24'te canlı yayın programına bağlanan Mehmet Ali Dim, Ardan Zentürk'ün sorularını yanıtladı

GÜNDEM 21.07.2014, 23:59 22.07.2014, 00:57
Alanya'ya sıçrayan savaş turizmi baltalayacak mı?
banner404
MALEZYA yolcu uçağının Ukrayna'da düşürülmesinin ardından Alanya - Antalya gibi illerde yurt dışı tatili yapan Rusya vatandaşlarıyla Avrupalı turistler arasındaki gerilimin had safhaya ulaştığı uyarısı yapıldı. Rus İnterfaks Haber Ajansı özellikle Rusya ve Hollanda vatandaşları arasında düşmanlığın patlama noktasına yaklaştığını bildirdi.
Corendon Turizm Şirketi Yöneticisi Atilla Uslu’nun, “Özellikle Boeing-777 yolcu uçağının Ukrayna üzerinde düşürülmesinden sonra Ruslarla Hollandalılar arasında gerilim tırmanışa geçti” dediği aktarıldı.
Rusya’daki sosyal paylaşım sitelerinde yer alan iddiaya göre ise geçtiğimiz hafta Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında Ruslarla Ukraynalı turistler arasında ilk ciddi kavga yaşandı. Kemer’deki bir otelde iki grup arasında başlayan sözlü atışma meydan kavgasına dönüştü. Ukraynalılara aynı otelde tatil yapan Alman turistlerin de destek verdiği belirtildi. Kavganın sonunda Rus turist grubunun, otelin tepesine Rus bayrağı diktiği iddia edildi.
BU DURUM TURİZM Mİ BALTALAYACAK MI?
Yolcu uçağının düşürülmesinden sonra Ruslar ve Hollandalılar arasında yaşanan gerilim, yerel ve genel basında, internet sitelerinde ve gazetelerde geniş yankı uyandırdı. Turizm bölgesinde yaşanan gerginliği Kanal 24 ekranlarından aktaran Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Rus medyasına yansıtılan haberlerin fazlaca abartıldığına değinerek olayı bir bardak su da fırtına koparmak olarak tanımladı. Moderatör Gece programında Ardan Zentürk'ün sorularını cevaplayan Dim, "200'e yakın Hollandalı'nın hayatını kaybettiği kaza da uçağın Rus füzesiyle vurularak düşürüldüğü iddiaları var ancak bu turizmi etkileyecek bir olay değil. Akılları karıştıran 'Bu durum Türk turizmini baltalayacak mı? ' sorusunun yersiz olduğuna değinen Dim, "Alkol alınca turistler arasında siz Russunuz, siz Hollandalısınız kavgası oluyor, yalnız bunlar münferit" diyerek Alanya'daki turizmcilerin herhangi bir sorun yaşamadığını vurguladı.

Yorumlar (0)