banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Alanya çarşısı vahşi batıya döndü

Alanya çarşısı adeta vahşi batıya döndü. Esnafların müşteri kapma savaşı butikçilerin ardından restorancılarla sürdü. Esnaf odası başkanları "Esnafın psikolojisi bozuk" diyor

GÜNDEM 27.05.2018, 15:16 28.05.2018, 01:53
Alanya çarşısı vahşi batıya döndü
banner404

Asiye ELİAÇIK

ALANYA'DA Bankalar Caddesi üzerindeki iki ayrı butiği işleten, iki farklı grup arasında müşteri yüzünden çıktığı iddia edilen kavgada 5 kişi yaralandı. Polis olayla ilgili her iki gruptan da toplam 10 kişiyi gözaltına aldı. Şahıslar, sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. 
ARDINDAN RESTORANCILAR KAVGA ETTİ
Olayın ardından bu kez Saray Mahallesi’nde akraba olan restorancıların bıçakla birbirlerine saldırdıkları iddia edildi. İddiaya göre, Saray Mahallesi'nde bulunan bir restoranda meydana gelen olayda, restoran işletmecileri Gökhan Y. ve İbrahim İ. arasında müşteri yüzünden kavga çıktı. Kavga sırasında akraba oldukları öğrenilen restoran işletmecileri birbirlerine bıçakla saldırdı. Her iki işletmecinin de birbirlerini bıçakla yaraladığı kavga sonrası olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, yaralı Gökhan Y. ve İbrahim İ. ambulanslarla Başkent Hastanesi'ne kaldırıldı.
BÜYÜK ENDİŞE YARATTI
Polis, olaylarla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatırken, son dönemde esnaf arasında çıkan bu tür kavgalar şehirde endişe yarattı. Ekonomik sebeplere dayalı olduğu iddia edilen kavgaların sona ermesi ve tekrarlanmaması için temennilerde bulunan oda başkanları, yaşananların can sıkıcı olduğunu belirterek, döviz kurlarındaki artışların esnafların canını sıktığını söylediler. Döviz üzerinden yapılan kira anlaşmalarının borçları katladığını ifade eden oda başkanları "Acil önlem alınmalı" dediler.
'ESNAFIN PSİKOLOJİSİ BOZULUYOR'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası ve Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Velittin Yenialp "Esnaflarımızın durumu zor. Döviz artıyor, borçlar artıyor. Dövizdeki artış devam ederse bu olaylar giderek artar. Çünkü esnaf mal alıyor, dükkanını doldurmak, ürün satmak, para kazanmak için ama kazanamıyor. Para kazanamadığında evinde de huzuru kaçıyor. Psikolojisi bozuluyor" dedi.
'DAHA SIKI DENETLENMELİ'

Alanya Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış "Bence ekonomik sebeplerle birlikte biraz da denetim problemi var. Özellikle işletmeciler çalıştırdıkları kişilere dikkat etmeli ama yapmıyorlar. Günü kurtarmaya çalışan bir kesim, vurdumduymaz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Turisti buraya geldiğine pişman etmeye gerek yok. İşletmeler gerektiği şekilde uyarılmalı" dedi. 'ESNAF HARİTASI ÇIKARILMALI'

Alanya Çevresi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya "Bu yaşanan olayların nedeni büyük ölçüde ekonomik sebepler. Geçmişte eski beldelerde çarşılar yoktu ama şimdi var. Merkezde esnaf iş yönünden büyük kayıp yaşıyor ve kendine göre para kazanma yolları geliştiriyor. Tek çıkış yolu, Alanya’nın tamamını içeren bir esnaf haritası çıkarılması" dedi. 

Yorumlar (0)