banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

AK Parti'den "devlet arması" yasa teklifi

Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra Türkiye'de devlet arması bulunmuyordu. İşte bu konuda, AK Parti milletvekilleri devlet armasının oluşturulması için harekete geçti

GÜNDEM 20.08.2014, 11:24 20.08.2014, 10:29
AK Parti'den
banner404
OSMANLI İmparatorluğu'ndan sonra Türkiye'de devlet arması bulunmuyordu. İşte bu konuda, AK Parti milletvekilleri devlet armasının oluşturulması için harekete geçti. Cumhurbaşkanı olarak Köşk'e çıkmaya hazırlanan Recep Tayyip Erdoğan'ın dönemi, Türkiye Cumhuriyeti için bir başka 'ilk'e daha tanıklık edecek.
Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra sahip olmadığı bir devlet armasına kavuşacak.
 
Osmanlı İmparatorluğu'nda kullanılan devlet arması, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla terk edilmiş, o günden bu yana bir devlet arması belirlenmemişti. 
 
AK Partili 30 milletvekili, dünyada sadece Türkiye ve Dominik Cumhuriyeti'nde bulunmadığını belirttikleri devlet armasının oluşturulması için bir yasa teklifi hazırladı.
 
Başını AKParti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu'nun çektiği vekiller, "Türkiye Cumhuriyeti devleti resmi armasının belirlenmesi hakkında kanun teklifi"ni AK Parti Grup Başkanlığı'na sundu.
 
Armanın yasayla belirlenmesi durumunda, tüm büyükelçilik ve devlet kurumlarına ait levha gibi materyalde bu arma kullanılacak. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'ne ait tüm pasaportların üzerinde bu arma kullanılacak.
Yorumlar (1)
mahmut demirkollllu 5 yıl önce
Türkiye için belirlenecek arma oldukca önemlidir.Onun için ülke çapında bir yarışma yapılmalı.Sonra da vatansever ''ben türkü oğlu Türk'üm'' diyen kariyerli ustatlar jürisinin elemesine sunulmalı, vede seçilen 3 armadan birini değerlemdirmek üzere TBMM ne arz edilmeli.jüri de asla sahte aydın,sahte atatürkçü,ve kendini devrimci ilerici gösteren şarlatanlar jüride olmamalı.2 bayraklı osmanlı arma sembol olmaya namzet olur