banner468

AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi

AK Parti'de, tek adayın Binali Yıldırım olduğu, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi yapılıyor. Kongrede konuşma yapan Davutoğlu; partililerden helallik istedi, görevi bırakma kararının kendi isteği olmadığını ifade etti. Binali Yıldırım bin 282 delegenin imzasıyla aday gösterildi

AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi

AK Parti'de, tek adayın Binali Yıldırım olduğu, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi yapılıyor. Kongrede konuşma yapan Davutoğlu; partililerden helallik istedi, görevi bırakma kararının kendi isteği olmadığını ifade etti. Binali Yıldırım bin 282 delegenin imzasıyla aday gösterildi

22 Mayıs 2016 Pazar 09:31
AK Parti'de Binali Yıldırım dönemi
banner404
AK Parti, 2. Olağanüstü Büyük Kongresini yapıyor.
Kongre için geniş güvenlik önlemleri alındı.
Kongrenin yapıldığı Ankara Arena Spor Salonu'nu sabahın erken saatlerinden itibaren dolmaya başladı.
Salona partide genel başkanlık yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 3. genel başkan adayı Binali Yıldırım'ın fotoğrafları ile kongrenin ana teması olan "Kutlu yürüyüşe devam" ve "Durmadan 100 yıla", "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" yazılı pankartlar asıldı.
Tek aday olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım saat 10.40 sıralarında sivil plakalı makam aracıyla kongre salonuna geldi.
Yıldırım, kendisini karşılayan bakanlar, genel başkan yardımcıları ve parti yöneticileriyle tek tek tokalaştıktan sonra salona giriş yaptı.
Bakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım salondaki platformdan delegeleri selamladı ve partililere karanfil dağıttı.
Partililerin sevgi gösterisinde bulunduğu Yıldırım çifti, özçekim isteyenlerin teklifini de geri çevirmedi.
Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte partilileri selamladı. 
Ardından salona Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sarenur Davutoğlu salona geldi. Salon girişinde Davutoğlu çiftini, Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım karşıladı.
Davutoğlu eşiyle birlikte selamladığı partililere karanfil attıktan sonra kendileri için ayrılan yerlere geçti. 
YETER SAYISI SAĞLANDI
Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Ataş, yapılan yoklamada büyük kongre yeter sayısının sağlandığını belirterek, kongresinin resmi açılışını yaptı.
ERDOĞAN'IN MESAJI AYAKTA DİNLENDİ
İstiklal Marşı'nın ardından, Cumhurbakanı Erdoğan'ın mesajı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından okundu.
"Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün, AK Parti ile hukuki bağım kesilmiş olabilir, ama sizlerle gönül bağım hiç bir zaman kesilmedi, inşallah hiçbir zaman da kesilmeyecek" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, şöyle devam etti: 
"Önümüzdeki dönemde yeni anayasa ve yeni yönetim sistemi arayışları çerçevesinde Cumhurbaşkanı ile siyasi kadrosu arasındaki işbirliğini olumsuz etkileyen bu çarpık uygulamanın giderileceğine inanıyorum. Yakın siyasi tarihimizin en önemli demokratik olgunluklarından biri olarak değerlendirdiğim AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresinin başarılı geçmesini diliyorum. AK Parti kadrolarının teveccühüyle seçilecek yeni genel başkanı ve parti yönetim organlarında sorumluluk üstlenecek arkadaşlarımı şimdiden tebrik ediyorum. Kurulduğu günden beri kaderi ülkenin kaderiyle özdeşleşen bir harekete dönüşen AK Parti için bu kongreyi bir devir teslim anı, güç ve motivasyon tazelenmesi olarak görüyorum." 
Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması, yeni anayasa hazırlıkları, bölgesel ve küresel krizlerin aşılması konusunda bu kongrede seçilecek genel başkan ve parti yönetimine çok önemli görevler düştüğüne işaret ederek, şunları kaydetti: 
"AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi’nin, yeni genel başkan ile mahalle temsilcisinden milletvekillerine, belediye başkanlarından il genel meclisi üyelerine kadar partinin tüm mensuplarına hayırlı olmanı diliyorum. 27 Ağustos 2014 tarihinde genel başkanlık görevini kendisine devrettiğim Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na geçtiğimiz 21 aylık dönemde parti ve hükümette yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Kongre salonunda bulunan delegelere, misafirlere selamlarımı saygılarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim kılsın."
Erdoğan'ın mesajını salondakiler ayakta dinledi.
DAVUTOĞLU: VEDA DEĞİL VEFA KONGRESİ
Bekir Bozdağ veda konuşmasını yapmak üzere Ahmet Davutoğlu'nu kürsüye davet etti.
Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
"Davamızın sonsuza kadar muzaffer olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum. Bu kongre bir veda kongresi değil, bir vefa kongresidir demiştim. Daima partimizin birliğini gözettik, son nefesimize kadar da bunu gözeteceğiz.
Partimizin ve Cumhurbaşkanımızın hukukunu koruduk yoğun bir mücadele verdik, destansı başarılara imza attı. 7 Haziran ile 1 Kasım seçimi arasında kaos bekleyenlere zerre kadar prim vermedik. Milletimizin verdiği mesajı aldık ve gereğini yerine getirdik. Türkiye tarihinin en yüksek oy oranını aldık.
Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı projeleri devam ettirdik. Terörün acımasız yüzünü gösterdiği dönemde devraldığımız görev zor bir görevdi. Terörle mücadelemiz devam edecek, bu bizim şehitlerimize ve milletimize sözümüzdür.
"HİÇBİRİMİZ VAZGEÇİLMEZ DEĞİLİZ"
Türkiye çevresindeki yangınlara rağmen hem istikrarını korudu hem yatırımlarına devam etti. 20 ay gibi kısa bir sürede 81 ilimizin tamamına giderek sizlerle ve milletimizle kucaklaştık. 
Makamlara mevkilere veda ederiz ama ahdimize ilkelerimize davamıza asla veda etmeyiz. Biz kalıcı erdemlerin peşindeyiz. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın. Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz. 
Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz ama bu hareketin vazgeçmediği, vazgeçmeyeceği değerleri ve ilkeleri vardır. AK Parti, asla bir hicvin, bir kliğin, bir zümrenin partisi olmamıştır, olmayacaktır. AK Parti bütün milletimizin, bütün Türkiye'nin partisi olmuştur, öyle olmaya da devam edecektir.
"KONGREDE KARŞINIZA ÇIKMAK BENİM ARZUM DEĞİLDİ"
Bugün partimiz adına yen bir dönüm noktasına gelmiştir. Zaferle çıkılmış bir seçim sonrası bu kongrede karşınıza çıkmak benim arzum değildi. Ama davamız bütün şahsi meselelerimizin üzerindedir.
"GÖREVİ BIRAKMA NEDENİM..."
Olağanüstü kongre kararı alıp görevi devretme kararımın nedeni AK Parti hareketinin zarar görmesi endişemdir. Sevgiyle muhabetle başladığımız bir işi onurla şerefle sürdürdük ve aziz emaneti bugün devredeceğiz. Binali Yıldırım'ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.
HELALLİK İSTEDİ
Bilmeden istemeden kalbini kırdığım herhangi bir kardeşim varsa haklarını helal etmelerini diliyorum. Helalleşme bizim için çok önemlidir. Bizim aramızdaki bağ ebedi bir bağdır. Birbirimizin hukukunu korumak her şeyden önemlidir. Allah'a emanet olun aziz kardeşlerim." 
BİN 470 DELEGE OY KULLANACAK
Binali Yıldırım bin 282 delegenin imzasıyla aday gösterildi. Yaklaşık 50 bin teşkilat üyesinin katıldığı kongrede bin 470 delege oy kullanacak. 
Genel başkan adayı ve MKYK olmak üzere iki tur şeklinde gerçekleştirilecek oylamanın saat 16.00 sularında tamamlanması planlanıyor.
Kongrede, parti kademelerinde görev yapan yönetici pozisyonundaki 800'e yakın kişiyle gerçekleştirilen istişare sonucunda teşkilat tarafından tek aday gösterilen Yıldırım'ın, 27 Ağustos 2014'ten bu yana, 20 ay 25 gündür AK Parti Genel Başkanlığını sürdüren Davutoğlu'ndan görevi devralması ve AK Parti'nin 3. genel başkanı olması bekleniyor.
YURTDIŞINDAN MİSAFİR DAVET EDİLMEDİ
Kongre için bastırılan 6 bin davetiye, Mısır, İsrail, Bangladeş, Suriye ve Rusya hariç yurt içindeki büyükelçilere, misyon şeflerine, tüm sivil toplum örgütlerine, sendikalara, HDP hariç siyasi partilere gönderildi.
Zaman darlığı nedeniyle yurtdışından herhangi bir misafir davet edilmedi.
Partinin kuruluşundan bu yana görev yapan il başkanları, 22, 23, 24 ve 25. dönem milletvekilleri, il başkanları, belediye başkanları da kongreye davet edildi.
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise kongreye katılmadı.
5 BİN 800 POLİS GÖREVLENDİRİLDİ
Kongrenin yapıldığı Ankara Spor Salonu ve civarında alınan yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kongre için 5 bin 800 polis görevlendirildi.
19 Mayıs spor yerleşkesi ve civarı bariyerlerle kapatılırken, oluşturulan ilk halkadan itibaren vatandaşların detaylı üst aramasına tabi tutulduktan sonra girişlerine izin veriliyor. Protokol ve delegeler gar kavşağında kurulan kapama noktasından içeri alınıyor. 
Öte yandan kongre nedeniyle, il dışından 900 otobüsün geldiği belirtildi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 22.05.2016 13:57
Anahtar Kelimeler:
Ahmet DavutoğluAK Parti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alanyali 2016-05-22 10:44:41

Yaptıkların için Allah senden razı olsun Sayın Ahmet Davutoğlu Yolun açık olsun

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349