24 Haziran seçimlerine 10 gün kaldı!

24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ile 27. Dönem Milletvekili Seçimleri'ne 10 gün kaldı

24 Haziran seçimlerine 10 gün kaldı!
banner404

YÜKSEK Seçim Kurulunun (YSK) hazırladığı Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem  Milletvekili Genel Seçimi takvimi işliyor.

Buna göre, Cumhurbaşkanı ile 27. Dönem Milletvekili Genel  Seçimleri'nde yurt içinde 56 milyon 342 bin 263, yurt dışında 3 milyon 49 bin 65  olmak üzere toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen sandık başına gidecek.

Yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında 7 Haziran'da başlayan  oy verme işlemi yurt dışında 19 Haziran'a, gümrük kapılarında 24 Haziran'a kadar  sürecek.

Seçimde, cumhurbaşkanının yanı sıra yeni parlamento üyeleri de  belirlenecek. Seçmenler, iki oy pusulasını tek zarfa koyarak seçimini  yapacak.

  Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarışacak. AK Parti ve MHP'nin kurduğu  "Cumhur İttifakı" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, CHP Muharrem İnce'yi, HDP  ise Selahattin Demirtaş'ı cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

Seçmenlerin imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmak üzere başvuran ve  gerekli 100 bin imzayı toplayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet  Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu  Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarışacak.

Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki yeri YSK'de çekilen kurayla  belirlendi. Buna göre, 24 Haziran'daki seçimde kullanılmak üzere cumhurbaşkanı  adayları için hazırlanan oy pusulasında birinci sırada Muharrem İnce, ikinci  sırada Meral Akşener, üçüncü sırada Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada  Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Doğu  Perinçek yer alacak.

  Parlamentonun yeni üyeleri belirlenecek

27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne AK Parti, CHP, HDP, HÜDA PAR,  İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi katılacak. BTP seçimlerden  çekildi. BBP'nin adayları AK Parti, DP'nin adayları ise İYİ Parti listelerinden  seçime girecek.

Tüm yurtta, oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy  vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen  seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini  aldıktan sonra sıra ile oylarını kullanmalarına izin verecek. YSK'nin belirlediği  bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

Seyyar sandık uygulaması, 100 bin imzayla cumhurbaşkanı adaylığı,  cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gidilmesi gibi pek çok  ilke sahne olacak 24 Haziran'daki seçimlerde ayrıca Türk siyasi tarihinde ilk kez  siyasi partiler ittifak yaparak seçime girecek.

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri için YSK'de yapılan kura  çekimine göre AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu, BBP'nin destek verdiği "Cumhur  İttifakı" oy pusulasının ilk sırasında, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve  Demokrat Partinin (DP) kurduğu "Millet İttifakı" son sırasında olacak. Oy  pusulasında HÜDA PAR ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü sırada yer  alacak.

Seçmenlere seyyar sandık

24 Haziran seçimlerinde ilk kez hayata geçirilecek engelli ve yatağa  bağımlı hastalar için seyyar sandık uygulaması kapsamında başvurusu kabul edilen  seçmenler, sandıkların kendilerine getirilmesi suretiyle bulundukları yerde oy  kullanabilecek. Seyyar sandık kabini, yatağa bağımlı seçmenin evinde, "gizlilik  temin edilecek ve oy kullanma rahatlığı sağlanacak" bir yere yerleştirilecek. Bu  kapsamda, 702 ilçede bin 227 sandık kurulacak.

60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimi'nde Yurt Dışı Seçmen  Kütüğü'ne kayıtlı seçmenler için 60 ülke ve 123 temsilcilikte 7 Haziran'dan 19  Haziran'a kadar azami 13 gün süreyle oy kullandırılıyor.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise yurt dışında  30 Haziran-4 Temmuz'da ve azami 5 gün süre ile oy verilecek.

Yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme saatleri hafta içi ve hafta  sonu 09.00-21.00 olarak uygulanıyor, aynı ülke içinde oy kullanma gün ve saatleri  aynı olacak.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı vatandaşlar oylarını gümrük  kapılarında da verebiliyor. Gümrük kapılarında tatil günleri dahil 24 saat  süreyle oy kullanılabiliyor. Gümrük kapılarında oy verme işlemi 24 Haziran saat  17.00'de sona erecek.

Seçim takviminin önemli aşamaları

- 17 Haziran: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.  Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.

 - 19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

- 23 Haziran: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

- 24 Haziran: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona  erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. (saat 23.59)

İkinci oylamaya ilişkin takvim

İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde 8  Temmuz 2018 pazar günü yapılacak ikinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle  işleyecek:

- 25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin  herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü (Saat  17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

  - 26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme  tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00).  İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en  geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

- 28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme  tutanaklarına karşı yapılan itiraz YSK'ce karara bağlanacak.

- 29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

- 30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine  başlanacak.

  - 4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

  - 7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek.

- 8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona  erecek.

  - 9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek.

- 12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472