banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

23 Haziran'dan sonra 4 parti aynı masada

Ekrem İmamoğlu'nun zaferiyle sonuçlanan İBB seçiminden sonra, CHP, İYİ Parti, Saadet Parti ve HDP, yeni Anayasa önerisi için somut adım attı.

GÜNDEM 28.06.2019, 15:14 Melike Temir
23 Haziran'dan sonra 4 parti aynı masada
banner404

YEREL seçim sürecinin 23 Haziran'da İstanbul'la birlikte tamamlanması ardından muhalefet partilerinin art arda gündeme getirdiği "yeni Anayasa'ya dair somut bir çalışmanın bulunduğu öğrenildi. 24 Haziran 2018 seçimlerinden önce CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin hukukçu kurmaylarının hazırladığı yeni bir Anayasa'ya dair 'Ortak Paydalar Raporu', yerel seçim sonuçlarının ardından yeniden masada.

BirGün'de yer alan habere göre; dört muhalefet partisi stratejilerini netleştirmeye çalışıyor. Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ardından Salı günü CHP, HDP ve İYİ Parti liderleri yeni Anayasa çağrısında bulunmuştu. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bu tartışmaya önceki gün katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığını referanduma götürme" çağrısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeşil ışık yakmadı.

"ORTAK PAYDALAR RAPORU" YENİDEN GÜNDEMDE

Dört muhalefet partisinin gündeme getirdiği 'yeni Anayasa' önerisi ise fikir olmanın ötesinde somut bir çalışmaya dayanıyor. 24 Haziran 2018'deki milletvekili ve cumhurbaşkanlığı genel seçimleri öncesinde, Anayasa Hukukçusu CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığında bu dört partinin hukukçu kurmaylarının oluşturduğu heyetin hazırladığı 'Ortak Paydalar Raporu' yeniden partilerin genel merkezlerinin önünde.

ZAMANI BELLİ DEĞİL

Söz konusu rapor üzerinden dört parti arasında görüşmeler sürüyor. Raporun bir mutabakat metni olarak kamuoyuyla paylaşılmasına ilişkin ilk adımın, ne zaman atacağı bilinmiyor.

Yorumlar (0)