banner468

'14 YILDIR ELİ CEBİMİZDE'

Alanya Belediye Meclisi'nde Sipahioğlu'nun son 1 yılı oybirliğiyle onaylandı. MHP İlçe Başkanı Uyar, "Su borusunun parasını bile halktan almasına rağmen, sürekli en borçlu belediyeler listesine girerek rekor kırdı" dedi

'14 YILDIR ELİ CEBİMİZDE'

Alanya Belediye Meclisi'nde Sipahioğlu'nun son 1 yılı oybirliğiyle onaylandı. MHP İlçe Başkanı Uyar, "Su borusunun parasını bile halktan almasına rağmen, sürekli en borçlu belediyeler listesine girerek rekor kırdı" dedi

03 Nisan 2013 Çarşamba 00:43
'14 YILDIR ELİ CEBİMİZDE'
banner404
Alper KUTAY

ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun 1 yıllık faaliyet raporu dün yapılan meclis toplantısında tüm üyelerin oybirliği ile onaylandı. CHP'li Serdar Noyan'ın "2009'da vaat ettiklerinizin yüzde 80'i neden gerçekleşmedi?" sorusuna Sipahioğlu, hukuki engelleri ve Büyükşehir Yasası'nı gerekçe göstererek yanıt verdi.

'HALKTAN PARA TOPLAMADA BAŞARILI'

CHP Alanya İlçe Başkan Yardımcısı Avukat Erdoğan Toktaş, kentin son 14 yılının Sipahioğlu tarafından heba edildiğini belirterek, "Sözde AKP'li bir başkan ama yatırımları merkezi hükümetten ödenek almak yerine halktan para toplayarak yapıyor. Son 14 yıldır eli sürekli halkın cebinde. Bu anlamda kendisi çok başarılıdır" dedi.

'ÜYELER KEŞKE PLAKET VERSELERDİ'

MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar da Sipahioğlu'nun Alanya Belediyesi'ni her yıl 'En Borçlu Belediyeler Listesi'ne sokarak kırılması güç bir rekora imza attığını söyledi. Uyar, "Keşke meclis üyeleri bu rekor için Sipahioğlu'na bir de plaket verselerdi" diye konuştu. AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney ise "Hasan Bey elinden geleni yapıyor" dedi.

ALANYA Belediye Meclisi dün Meclis Başkanvekili Ali Sinanoğlu başkanlığında saat 14.00’de toplandı. Toplantıya, mazeret bildiren AKP’li Kerim Bulut ve Eray Erdem ile CHP’li Levent Benal ve Nilüfer Zavlak katılmadı. Mecliste ilk olarak Alanya Belediye Başkanlığı’nın 1 Ocak 2012 ile 31 Aralık 2012 tarihlerini içeren Faaliyet Raporu müzakere edildi. Meclisin başlangıcında her zaman oturduğu meclis başkanı koltuğunu bu kez Meclis Başkanvekili Ali Sinanoğlu’na devreden Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, faaliyet raporu hakkında kısa bir açıklama yaparak, bu çalışmaları hayata geçirmesinde kendisine yardımcı olan başta Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Dere olmak üzere tüm birim amirlerine ve belediye personeline teşekkür etti.
NOYAN: VAATLER YERİNE GETİRİLMEDİ
Sipahioğlu’nun ardından Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu söz alarak, bir yılda hayata geçirilen tüm faaliyetler için Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nu ve belediye personelini tebrik etti. CHP’li Meclis Üyesi Serdar Noyan ise Hasan Sipahioğlu’nun 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde halk söz verdiği pek çok projesini hayata geçiremediğini belirterek bunun sebeplerini sordu, 2014 yerel seçimlerine dek olan önümüzdeki bir yıllık süre zarfında bu sözlerini yerine getirip getirmeyeceği konusunda açıklama yapmasını talep etti. Noyan’a yanıt veren Başkan Sipahioğlu, örneğin Cuma Pazarı’na yapma vaadinde bulundukları Kapalı Pazaryeri Projesi’nin bir türlü hayata geçmeyişinin en büyük sebebinin, bölgedeki hissedarların belediye aleyhine açtığı davanın henüz sonuçlanmaması olduğunu belirtti.
MAHKEME NEDENİYLE PROJE YAPILAMADI
Bu konuda Mayıs ayında hukuksal anlamda olumlu gelişmeler yaşanmasını beklediklerini dile getiren Başkan Sipahioğlu, Alanya Belediyesi Hizmet Binası’nın yıkılarak Arıtma Tesisi yanındaki boş alana yapılması projesini de Büyükşehir Yasası nedeniyle ertelediklerini ifade etti. Sipahioğlu, “Geçtiğimiz yıllarda Oba, Kestel, Tosmur, Cikcilli ve Çıplaklı’nın Alanya Belediyesi’ne bağlanması, ayrıca Büyükşehir Yasası nedeniyle 2014’te 16 belde belediyesinin hizmet binalarını kullanma tasarrufunun Alanya Belediyesi’ne geçecek olmasından dolayı bu projemizi erteledik. Çünkü 16 yeni bina boşa düşecek ve biz yenisini yapacağımıza bu binalardan herhangi birine taşınabileceğiz” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Alanya Belediyesi’nin bir yıllık faaliyet raporu oybirliği ile kabul edildi.
PATİKA DERNEĞİ MECLİSE TEŞEKKÜR ETTİ
Öte yandan meclisin banka kredisi kullanarak destek verdiği ve geçtiğimiz hafta Alanya’ya getirilerek kurulumu tamamlanan ve engellilerin kullanımına sunulan lokomat cihazının şehre kazandırılmasında emeği geçen başta Sipahioğlu olmak üzere tüm meclis üyelerine teşekkür eden Patika Derneği Başkanı Hürses Ceylan, meclise katılarak verilen destek için çok mutlu olduklarını söyledi. Daha sonra ise İmar Komisyonu’na havale edilen ve komisyonca karara bağlanan konuları içeren İmar Komisyonu raporu görüşüldü. Ardından imarla ilgili olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen talepler ile Bütçe Komisyonu’nun incelemesinde bulunan hususlar müzakere edildi. Beldelerden gelen imar revizyon talepleri ve ihale ile satışı yapılmak istenen arsa ve işyerlerinin durumu masaya yatırıldı.
ÇIPLAKLI DÜĞÜN SALONU’NA ONAY
Öte yandan Çıplaklı Belediyesi’ne ait belediye düğün salonu binasının bedelsiz olarak Alanya Belediyesi’ne devri de meclisin gündeminde görüşüldü. 2 bin 580 metrekare kullanım alanlı düğün salonu binasının Alanya Belediyesi’ne devredilmesi amacıyla Çıplaklı Belediyesi ile yapılacak protokolün şartları da meclis üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edildi. Atatürk Caddesi Borazanlar Sokak’ta parkomat uygulaması yapılması ile ilgili bölge esnafından gelen talebin Bütçe Komisyonu’nca incelendiği, fakat söz konusu talebin ilgili birimlerce araştırıldıktan sonra parkomat uygulaması yapılmasının daha isabetli olacağı yönünde karar verildiği öğrenildi.
TAKSİMETRE AÇILIŞ ÜCRETİ ZAMLANDI
Alanya Şoförler, Nakliyeciler ve Otomobilciler Odası’nın ticari taksilerin ücret tarifesine zam yapılması ile ilgili talebi ise meclis tarafından uygun görüldü. Buna göre daha önce açılış ücreti 3,30 TL olan taksimetre açılış ücreti, çeşitli tartışmaların ardından 3,60 TL olarak kabul edildi. Meclis ayrıca taksimetre açmanın isteğe bağlı olmayıp mecburi olduğu, Alanya Kalesi dışındaki Dimçayı, Dim Mağarası, Alara Çayı, Alara Kalesi gibi tarihi ve turistik bölgelerin gidiş ve dönüş bağlamında zaman ve mesafe bakımından çeşitlilik gösterdiğinden, ücretin şoför ile müşteri arasında pazarlıkla tayin edilebileceği yönünde görüş ortaya koydu. Alanya Belediye Meclisi ayrıca haksız rekabeti önlemek maksadıyla motosiklet ve bisiklet kiralama işletmeleri ile dövmecilere metrekare ve hijyen standardı getirilmesi yönünde karar aldı.
ARAÇLARA GPS CİHAZI TAKILACAK
Buna göre; rent a car işletmesi kriterlerine ek olarak motosiklet ve bisiklet kiralama yerlerinin de aynı statüde değerlendirilerek minimum 80 metrekare yapı kullanma izin belgesi bulunan kapalı alanının olmasına, ortak kullanım alanına ve kamu alanına araç, motosiklet ve bisiklet parkının yasaklanmasına hükmedildi. Bu arada Alanya Kaymakamlığı’nın tebliğine bağlı olarak araç, motosiklet ve bisiklet kiralaması yapan işletmelerin araç takip sistemi olarak adlandırılan GPS cihazı taktırmalarının zorunlu olduğu belirtildi, bu hususta işin genel takibini yürüten kolluk kuvvetinden ‘Uygundur’ yazısı alınması istendi. Dövmecilik işletmelerinde hijyenik koşulların oluşabilmesi için minimum 50 metrekare yapı kullanma izin belgesi bulunan kapalı alanının olması, bay ve bayan bölümlerinden oluşan minimum 10 metrekarelik ayrı kapalı alanlar oluşturulması, bay-bayan olmak üzere iki adet WC ve bekleme salonu hazırlanması şartı da getirildi.
GİRENES, SİNANOĞLU VE DARI DEVAM
Öte yandan 3 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Alanya Belediyesi Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ndeki bazı anlam karmaşalarının düzeltilebilmesi amacıyla değişiklikler yapıldı. Belediye Kanunu’nun 33. maddesi gereğince “gizli oyla” Belediye Encümeni için 3 üye seçimi yapıldı. Alanya Belediye Meclisi’nde encümen üyeliği için önerilen Bağımsız Üye Tevfik Darı, AKP’li Ali Sinanoğlu ve Hüseyin Girenes, gizli oy usulü ile tekrar encümen üyesi seçildiler. Oylama sonunda Darı’nın 17, Girenes’in 15, Sinanoğlu’nun ise 14 oy aldığı açıklandı.
BABAOĞLU BU KEZ GİRMEK İSTEMEDİ
İmar Komisyonu üyeliğine ise AKP’li Mustafa Berberoğlu, Samet Uğurlu ve Erol Fazlıoğlu, CHP’li Fevzi Alaettinoğlu ile Bağımsız Üye Mustafa Küçüker açık oylama ve oybirliği ile seçildi. Bütçe Komisyonu’na ise Bağımsız Üye Alper Birer, AKP’li Hüsnü Akçalıoğlu, Kadriye Görücü ve Cihan Aydoğan Zamanoğlu ile CHP’li Serdar Noyan oybirliği ile seçildi. Öte yandan MHP’li Cemal Palamutçu, İmar Komisyonu’na Bağımsız Üye Kemal Babaoğlu'nu önerdi ancak Babaoğlu üye olmak istemediğini söyledi. Saat 14.00’de başlayan meclis, yaklaşık 2,5 saat sürdü ve 16.30’da sona erdi.DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 03.04.2013 00:44
Anahtar Kelimeler:
yıldır eli cebimizde
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349