01.00 KRİZİ KAPIDA

Esnaf odası başkanları "İşyerlerini bu sezon saat 01.00'de kapattırma çünkü esnaf iflasın eşiğinde" diyerek Başkan Sipahioğlu'na seslendiler. Esnaf ise 01.00 ısrarı sürerse eylem yapmayı planlıyor

01.00 KRİZİ KAPIDA
banner404
- Kerim TOKSÖZ

ALANYA Belediye Meclisi tarafından 2012 yılının Temmuz ayında alınan "Eğlence yerleri dışındaki tüm işletmeler 01.00'de kapanacak" şeklindeki karar, turizm sezonuna girdiğimiz şu günlerde yeniden esnafın korkulu rüyası haline geldi. Kararın uygulanmaması için Belediye Başkanı Sipahioğlu'na çağrı yapacak olan esnaf, eğer olumlu yanıt alamazsa eylem yapmayı planlıyor. Esnaf Odası Başkanı Ahmet Sert, "Sayın Sipahioğlu'ndan, bu kararından vazgeçmesini istiyoruz" dedi.

'HATA YAPANIN RUHSATI İPTAL EDİLSİN'

ESNAFIN zor durumda olduğunu söyleyen Sert, "Esnaf turizm sezonunda iş yapıyor, ekmek parası kazanıyor. Bu karar iptal edilsin ve hata yapan esnafın gözünün yaşına bakılmasın, gerekirse ruhsatı iptal edilsin. Bir esnaf hata yapıyor diye şehirdeki tüm esnafın dükkanını saat 01.00'de kapattırmak yanlış bir uygulamadır" dedi. Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp de "Dükkanı 01.00'de kapatılan esnaf para kazanamıyor ve hızla iflasın eşiğine sürükleniyor" dedi.

'SİPAHİOĞLU'NDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ'

YENİALP, şöyle devam etti: Alanya'da zincir marketler ve AVM'ler mantar gibi türemeye devam ediyor. Turist gündüz sokağa çıkmıyor, plaja gidiyor. Otelinden saat 21.00'de dışarı çıkan turist alışverişi geceye yayıyor. 01.00'de dükkanı kapatılan esnaf turiste satış yapamıyor, turist de alışveriş yapamıyor. Türkiye'nin hiç bir turizm yöresinde böyle bir saat uygulaması yok. Başkan Sipahioğlu, esnafın durumunu biliyor. O yüzden bu uygulamadan vazgeçmeli. Bu konuda anlayış göstereceğini umuyoruz.

ALANYA Belediye Meclisi tarafından 2012 Temmuz ayında alınan, 'Eğlence mekanları dışında tüm işletmeler 01.00'de kapansın' yönündeki karar Alanya'da tartışma yaratmıştı. Bu karar, 2013 turizm döneminde de uygulanacak. Belediye Meclisi'nin bu kararına itiraz eden Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Sert ve Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'na çağrıda bulunarak, "Kararı 2013'te uygulamayın" dedi.
"RUHSATLAR İPTAL EDİLSİN"
Sert, "Alanya'da işletmeler turizm döneminde iş yapıyor, ekmek parası kazanıyor. Bu nedenle 2013 turizm döneminde saat uygulaması kaldırılmalı. Eğer çığırtkanlık ve hanutçuluk yapan esnaf varsa, o esnafın dükkanını kapatsınlar. Hata yapan kişinin gözünün yaşına bakmasınlar ve ruhsatı iptal etsinler. Ama bir esnaf hata yapıyor diye şehirdeki tüm esnafların dükkanını saat 01.00'de kapattırmak yanlış bir uygulamadır. Sayın Sipahioğlu'nun bu kararından geri dönmesini istiyoruz" derken Yenialp, "Zincir marketler ve Alışveriş Merkezleri mantar gibi türüyor. Alanya'da esnaf gündüz saatinde iş yapamaz duruma geliyor. Esnaf, yaz sezonunda akşam iş yapma imkanı buluyor. Ama dükkanların erken kapatılmasından dolayı zarar ediyor ve iflasın eşiğine sürükleniyor" şeklinde konuştu.
"TURİZM YÖRELERİNDEN UYGULANMIYOR"
Yenialp sözlerini şöyle sürdürdü: "Turist, gündüz saatinde denizde ve piknik alanlarına gidiyor. Akşam 21.00'e kadar sokağa çıkmayan turist, gece sokağa çıkıyor. Turistler gece saatlerinde butikçisinden, dericisinden, çantacısından, hediyelikçisinden veya bakkaldan bir şey almak istiyor. Bu turist, dükkanların erken kapatılmasından dolayı mağdur ediliyor. Bu karardan vazgeçilmeli. Türkiye'nin hiç bir turizm yöresinde uygulanmayan saat uygulamasından Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun vazgeçmesini istiyoruz. Bu konuda esnafa yardımcı olacağından da hiç şüphemiz yok" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2013, 23:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
cengiz ırmak
cengiz ırmak - 6 yıl Önce

bu akp kafasının içini biraz revize etmeli ve artık zamanı geldi değiştirelim sayın alanyalılar

SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner540

banner518

banner481

banner472