banner468

Zeytinle ilgili herşey

Büyükakça Zeytincilik sahibi Zafer Tan, zeytin ağaçlarında görülen besin eksikliklerinin giderilmesiyle daha fazla verim alınacağını söyledi. İşte bunun yöntemleri

Zeytinle ilgili herşey

Büyükakça Zeytincilik sahibi Zafer Tan, zeytin ağaçlarında görülen besin eksikliklerinin giderilmesiyle daha fazla verim alınacağını söyledi. İşte bunun yöntemleri

21 Şubat 2015 Cumartesi 10:37
Zeytinle ilgili herşey
banner404
BÜYÜKAKÇA Zeytincilik sahibi Zafer Tan, zeytincilikte besin maddeleri eksikliğinde görülen eksiklik ve belirtiler hakkında açıklamalarda bulundu. Önce azot eksikliğine değinen Tan, "Azot eksikliğinin belirtileri yapraklarda sararmalar, alt ve orta kısımlarda yaprak dökümü, sürgün teşekkülünde somak ve çiçek teşekkülünde azalma, çiçek ve meyve dökümü, meyvelerde küçülme, meyvelerdeki et oranında ve yağ miktarında azalmadır. Azot eksikliğinin nedenleri ise, toprakta azot ve organik madde yetersizliği, düşük toprak sıcaklığı, fosfor miktarının düşük olması, aşırı kuraklıktır. Azot eksikliğinin çözümü için azotlu gübrelerin verilmesi, toprak koşulları olumsuzsa yapraktan suda eritilmiş düşük dozlu üre verilmesi, ara ziraatı olarak baklagil türü bitkilerin ekilip toprağa gömülmesi gerekiyor" dedi. 
'POTASYUMLU GÜBRE KULLANIN'
Potasyum eksikliğine de dikkat çeken Tan, "Potasyum eksikliğinin belirtileri yaşlı yapraklarda uç kısmı kahverengi, dip kısmı sarı yaprakların oluşması, yapraklarda ve meyvelerde küçülme, meyvede et oranı ve yağ miktarında azalma, soğuk zararı ile hastalık ve zararlılara karşı direncin azalması. Potasyum eksikliğinin nedenleri toprakta potasyum yetersizliği, toprakta katyon değişim kapasitesinin düşük olmasıdır. Sorunun çözümü için topraktan potasyumlu gübrelerin verilmesi, potasyum sülfat, potasyum klorür ve potasyum nitrat gübrelerinden biri suda erimiş şekilde yapraklara takviye olarak verilmesi gerekir" şeklinde konuştu.   
'SÜPER GÜBRE KULLANIN' 
Zeytincilikte kalsiyum eksikliğine de değinen Tan,
"Kalsiyum eksikliğinde sürgün kurumaları ve yaprak dökülmesi, filizlerde kolay kırılma, gevşeklik, koparılan yapraklarda sertleşmeden kuruma, genç yapraklarda üşümeye karşı hassasiyet belirtileri görülür. Kalsiyum eksikliğinin nedenleri kalsiyum eksikliği, toprakta aşırı miktarda magnezyum bulunmasıdır. Çözümü için asitli topraklarda kireçleme yapılması, tuzlu ve alkali topraklarda jips uygulanması, kalsiyumlu azotlu gübrelerin kullanılması ve potasyumlu gübrelerden süper fosfat gübresi tercih edilmeli" diye konuştu.
'AŞIRI KİREÇ KULLANMAYIN'
Zeytin ağaçlarındaki bor eksikliğinin belirtilerini de anlatan Tan "Bor eksikliğinin belirtileri genç yapraklarda yaprak ucundan başlayarak 'V' şeklinde sararmalar görülmesi, yapraklarda küçülme ve dökülme, 
sürgün ucunda kurumalar, gövde ve sürgünlerde bodurlaşma, kurumuş, yaprağını dökmüş dallar ve çalılaşma, meyvede şekil bozukluğudur. Bor eksikliğinin nedenleri toprakta bor eksikliği, pH düşüklüğü, aşırı kireç uygulaması, aşırı kuraklık olarak sıralanabilir. Sorunun çözümü için kireç kapsamı düşük topraklarda topraktan borax uygulanması, kireç kapsamı yüksek, aşırı kurak ve yağışlı yerlerde erimiş halde yapraklardan borax uygulanması gerekiyor" dedi. 
'ÇİNKO SÜLFAT KULLANIN'
Zeytin ağaçlarında çinko eksikliğine de değinen Tan, "Çinko eksikliğinin belirtileri damar arası sararmalar, yapraklarda küçülme ve şekil bozukluklarıdır. Bunun  nedenleri  toprakta çinko eksikliği, pH’nın yüksek olması, toprakta aşırı miktarda fosfor bulunması. Sorunun çözümü için asitli topraklarda, topraktan çinko sülfat veya çinko Kleyt Akden uygulanması, alkali topraklarda çinko sülfat veya çinko kleytin erimiş halde yapraklara uygulanması gerekiyor" şeklinde konuştu. 
'YAPRAKTAN UYGULAMA YAPIN' 
Magnezyum eksikliği hakkında da konuşan Tan, "Magnezyum eksikliğinin belirtileri yaprak ucundan veya kenarından başlayan sararmalar orta damar boyunca ve yaprak dibinde kalan yeşillik, tüm yaprağı kaplayan sararmalar, genç filizlerde yoğun yaprak dökümü, sürgünlerde gelişmenin sınırlı olması. Magnezyum eksikliğinin nedenleri toprakta magnezyum eksikliği, toprakta aşırı potasyum ve kalsiyum bulunması ile aşırı yağışlar olması. Sorunun çözümü için alkali topraklarda, magnezyum sülfatın topraktan uygulanması, asitli topraklarda, topraktan 'Dolamit' uygulanması, toprak koşulları uygun olmadığında magnezyumlu gübrelerin erimiş halde yapraktan uygulanması gerekiyor" diye konuştu. 
'DEMİR SÜLFAT UYGULAMASI YAPIN'
Demir eksikliğinin de zeytin ağaçlarında görülebileceğini belirten Tan, "Bunun belirtileri genç yapraklarda sararma, yaprak damarları yeşil, damar arası renk açılması, ileri safhada sürgün kuruması. Demir eksikliğinin nedenleri demir noksanlığıdır. Sorunun çözümü için ağacın gövdesine kuru ve sulu demir tuzları verilmesi, yaprak veya topraktan demir sülfat uygulanması gerekli" dedi.  
'NUMUNE NASIL ALINMALI?'
Toprak ve yaprak analizlerinde numune alınmasına da değinen Tan, "Toprak örneği alınacak yerler öncelikle meyil, yükseklik ve toprak tipine göre kısımlara ayrılmalı. Zeytinlikte çapraz yürünerek en az üç farklı yerden örnek alınmalı. Kullanılacak kova, kürek gibi eşyalar gübre ve kimyasal maddelerle bulaşık olmamalı. İşaretlenen yerlerde 60 santimetre derinlikte çukur açılmalı. 20, 20-40 ve 40-60 santimetre derinliklerde 3,4 santimetre kalınlığında toprak dilimleri alınarak bir kovaya konulmalı. Bu işlem diğer çukurlarda da yapılıp, örnekler ayrı kovalarda toplanmalı. Her iki kovadaki örneklerdeki taş parçaları ve yabancı bitkiler temizlenip iyice karıştırıldıktan sonra birer kilogram örnek alınarak, kullanılmamış poly ethylen plastik torbalara aktarılmalı. Torbaların üzerine numunenin alındığı yer, bahçe sahibinin adı, tarih ve toprak derinliği gibi özellikler yazılmalı. Yol kenarları, gübre yığınlarının civarı, kısa süre önce ateş yakılmış olan tümsek ve çukurlardan toprak örneği alınmamalı" şeklinde konuştu. 
'HER AĞAÇTAN ÖRNEK ALIN'
Yaprak numunesi alınması konusunda da açıklamalarda bulunan Tan, "Bölgemizde yaprak analizi, Ekim-Aralık ayları arasında yapılıyor. Yaprak numuneleri, ağacın dört bir yanından, insan boyu yüksekliğinde tek yıllık sürgünlerden kesilerek alınıyor. Sürgünün orta kısmındaki karşılıklı iki yaprak çifti saplı olarak koparılarak naylon torbaya istifleniyor. Bir bahçeden en az 200 adet yaprak koparılmalı. Tüm bahçeyi temsil eden bir örnek almak için bahçenin kenar sıraları hariç bırakılmak üzere bahçede 'U' şeklinde yürünerek ağaçlar işaretlenir. Zeytinlik küçükse her ağaçtan, büyükse 2-3 ağaçtan birer örnek alınmalı" diye konuştu. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 21.02.2015 09:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349