Yürekleri ağza getiren tatbikat

Zonguldak’ta UMKE ekiplerinin uçurumdaki otomobilde bulunan yaralıları kurtardığı tatbikatı gerçek sanan vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı

Yürekleri ağza getiren tatbikat
banner404
ZONGULDAK  İl Sağlık Müdürlüğü, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü, Devrek Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Su Altı ve Su Üstü Arama Kurtarma ekipleri, Devrek Arama Kurtarma Derneği (AKEM) ve deniz polisi ortaklaşa kaza tatbikatı düzenledi. Tatbikata çeşitli birimlerden 50 kişilik personel, 5 kurtarma aracı, 5 ambulans ve deniz polisi ekipleri katıldı. BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yakın bir mevkide rol gereği uçuruma yuvarlanan araçtaki yaralılar yardım bekledi. Yaralılardan birisinin kazayı 112’ye haber vermesiyle başlayan tatbikat, UMKE ekiplerinin gelişiyle devam etti. Yaralılardan birisinin denize düştüğü kazada UMKE ve AKEM ekipleri karadan, deniz polisi de denizden müdahalede bulundu. Dalgıçların denizde boğulma tehlikesi geçiren yaralıyı kurtarmasıyla devam eden tatbikat, diğer yaralıların da helikopter sedyesi ile 50 metreden yukarıya taşınmasıyla son buldu. Tatbikatı gerçek sanıp olay yerine koşan vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemediler. Araçlarını yol kenarına park ederek kaza yerine koşan vatandaşlar, korku dolu gözlerle kurtarma çalışmalarını izledi. Kazanın gerçek olmadığını anlayan bazı vatandaşlar ise, o anları saniye saniye cep telefonlarına kaydettiler.
"AFET VE OLAĞAN DIŞI DURUMA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ"
Tatbikatı değerlendiren İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Emre Karaahmetoğlu, “Sağlık Bakanlığı tarafından bütün illerde afet ve olağan dışı durumlarda hizmet vermek üzere UMKE birimleri kuruldu. Bizim ilimizdeki UMKE birimi de bugün başarılı bir şekilde tatbikat gerçekleştirdi. Zonguldak deniz kenarı bir kent olması ve falezlere haiz bir kent olmasından dolayı uçurumdan yuvarlanan bir aracın kazasını canlandırdık. Dört yaralımız vardı. Biri denize uçmuştu ve kalbi durmuştu. İkisi araçtaydı. İlimizde bu tür kazaların olma ihtimali yüksek olduğundan bu tarz tatbikatları düzenli olarak yapmaktayız. Her türlü afet ve olağan dışı duruma hazırlıklı olabilmek için yıl içerisinde belli periyotlarda bu tatbikatlar yapılmaktadır” diye konuştu.
Vali Ali Kaban’a desteklerinden dolayı teşekkür eden Karaahmetoğlu, “Desteklerinden dolayı başta Valimiz Ali Kaban’a, Devrek Arama Kurtarma Eğitim Merkezi, Bolu UMKE ekibi, deniz polisi ekiplerine teşekkür ediyorum. 112 ve UMKE olarak diğer kurumlarla tatbikatı başarılı bir şekilde gerçekleştiren arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Tatbikatın sonunda katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi. Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2015, 23:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479