banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

YSK o reklamı durdurdu

Yüksek Seçim Kurulu, oy çokluğuyla Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlanan, dini değer ve sembollerin kullanıldığı reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. Durdurma gerekçesi olarak ise reklamda ezan sesi, seccade ve dua gösterildi

GÜNCEL 05.08.2014, 16:22 05.08.2014, 15:27
YSK o reklamı durdurdu
banner404
YÜKSEK Seçim Kurulu, oy çokluğuyla Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlanan, dini değer ve sembollerin kullanıldığı reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. Durdurma gerekçesi olarak ise reklamda ezan sesi, seccade ve dua gösterildi. MHP temsilcisi Avukat Kürşat Ergün, Ak Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın lehine hazırlanan reklam filminin yasaklanması için YSK’ya başvurdu. İtiraz dilekçesinde söz konusu reklam filminde dini değer ve sembollerin kullanıldığı hatırlatıldı.

Reklam filminin Siyasi Partiler Yasası’nın, “Dini ve dince kutsal sayılan şeyler istismar yasağı” başlıklı maddesine aykırı olduğu ileri sürülen itiraz dilekçesinde, “Aday Recep Tayyip Erdoğan lehine hazırlanan ve hali hazırda tüm televizyon ve radyolarda yayında olan reklam filminde ezan sesine ve dua eden kadın görüntüsüne yer veriliyor olması belirtilen hüküm ve Kurulunuz kararlarına açıkça aykırılık içerdiğinden ilgili reklam filminin yasaklanması yönünde karar alınmasını Yüksek Kurulunuzdan saygılarımla arz ederim” denildi.

YSK FİLMİ YASAKLADI 

Avukat Ergün’ün talebini değerlendiren YSK da oy çokluğuyla, reklam filminin yayının durdurulmasına karar verdi. Karar doğrultusunda söz konusu reklam filmi yayınlanamayacak.

DAHA ÖNCE DE YASAKLANDI

CHP Pursaklar İlçe Başkanlığı’nın başvurusu üzerine dün de Erdoğan’ın Türk bayrağı kullanılan afişinin kaldırılmasına da karar verilmişti. 30 Mart seçimlerinde de AK Parti’nin yaptığı Türk bayraklı reklam filminin yayını YSK kararıyla durdurulmuştu.
 
Yorumlar (0)