banner468

'Yerli muz için bunlar gerekli'

Üretim desteklenirse ithalatta büyük düşüşler olacağını vurgulayan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yerli muzla ilgili markalaşmaya gidilmesi gerektiğine işaret etti

'Yerli muz için bunlar gerekli'

Üretim desteklenirse ithalatta büyük düşüşler olacağını vurgulayan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yerli muzla ilgili markalaşmaya gidilmesi gerektiğine işaret etti

28 Kasım 2016 Pazartesi 20:14
'Yerli muz için bunlar gerekli'
banner404
TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, muzda ithal ürünle yerli ürün arasında tam anlamıyla fiyat savaşı yaşandığını belirterek, "İthal muzun fiyatının ucuzlamasına izin verilmemeli. Ucuz fiyatla muz girişi hem muz üreticimizi mağdur ediyor, hem de vergi kaybına neden oluyor” dedi. TZOB Başkanı Bayraktar, yaptığı açıklamada, son yıllarda hem üretimi hem tüketimi hızla artan muzda, zaman zaman yüksek gümrük vergisine rağmen ithal ürünün fiyatının ucuzlaması ve yerli ürün muz fiyatına yaklaşmasının yerli üreticiyi zor durumda bıraktığını ifade etti. Muz üretiminin 2000-2015 döneminde 64 bin tondan 270 bin 500 tona yükseldiğini vurgulayan Bayraktar, özellikle muzda örtü altı tarımın yaygınlaşmasıyla üretimde hızlı artışın sağlanabildiğine dikkati çekti.
'ÖRTÜ ALTI ÜRETİMDE ARTIŞ VAR'
2000 yılında örtü altı muz üretimi 35 bin 375 tonken, bu rakamın 2015 yılında 200 bin tonu aşarak 200 bin 244 tona yükseldiği bilgisini veren Bayraktar, örtü altı tarımla muzda verimde de artış olduğunu, dekar başına 2000 yılında 3,7 ton olan muzdaki verimin, 2015 yılında 4,6 tona çıktığını belirtti. Bayraktar, muz alanlarının ise 2000-2015 döneminde 17 bin 250 dekardan 58 bin 380 dekara yükseldiğini aktardı. Hem alanda, hem verimde, hem de üretimde büyük artışlar olmasına rağmen muz tüketiminin 1 buçuk 2 kilogramlardan 5-5 buçuk kilogramlara çıkması nedeniyle ithalatın devam ettiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
'YERLİ ÜRETİM GİDEREK ARTIYOR'
“Ülkenin muz ihtiyacı halen 470 bin ton dolaylarında. Bunun 270 bin tonu iç üretimle, 200 bin tonu ise ithalatla karşılanıyor. 2012 yılında 225 bin, 2013 yılında 235 bin, 2014 yılında 207 bin, 2015 yılında ise 201 bin ton muz ithal edildi. Bu ithalat için 2012 yılında 110,4 milyon, 2013 yılında 115,3 milyon, 2014 yılında 102,5 milyon, 2015 yılında ise 99,5 milyon Dolar ödendi. Görüldüğü gibi muzda yerli üretim arttıkça ithalat azalıyor. 2000-2015 döneminde, 15 yılda üretimi dörde katlanarak 64 bin tondan 270,5 bin tona çıkan muzda, yerli ürün, ithalatta referans fiyat harfiyen uygulanarak korunmalı.
'İTHALATA MİLYONLARCA DOLAR GİTTİ'
20 kilogramlık koli için belirlenen 9,5 dolarlık referans fiyatın altında düşük fiyatlı faturayla muz girişleri, hem ülkemizdeki üreticilerimizin mağduriyetine hem de vergi gelirlerinde kayıplara neden oluyor. Referans fiyatla yapılan ithalatta yüzde 145,8 düzeyindeki gümrük vergisiyle kolide fiyat, 23,35 Dolar'a çıkıyor. Bu da yerli üreticiyi koruyor. Referans fiyat yerine muz kolisi 5 Dolar fiyatla ülkeye girerse, bu durumda fiyatı 12,29 Dolar'a iniyor. Hem ithal muzun fiyatı yarı yarıya düştüğü için yerli üretici mağdur oluyor, hem de devletin gümrük vergisi geliri kolide 13,85 Dolar'dan 7,29 Dolar'a geriliyor. Geçen yıl 200 bin tonun üzerinde yapılan muz ithalatına 100 milyon Dolar'a yakın döviz ödendi. Üretim desteklenirse ithalatta büyük düşüşler olur. Bu yıl muzda üretimin yüzde 3,6 artışla 280 bin tonu aşmasını bekliyoruz. Üretim artışının devamı, 470 bin ton dolaylarındaki tüketiminin büyük bölümünü karşılar.”
'BAZI ÜLKELERLE REKABET İMKANSIZ'
Normal koşullarında yerli üreticinin, muz üreticisi ülkelerin üreticileriyle rekabet etmesinin imkansız olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Ekolojik avantaj nedeniyle ülkemiz üreticisinin Ekvador, Panama, Kosta Rika gibi ülkelerin üreticileriyle rekabet etmesi mümkün değil. O ülkeler iklim koşulları nedeniyle açıkta muz üretimi yaparken, ülkemiz ürettiği 270,5 bin ton muzun, dörtte üçünü örtü altında yetiştiriyor. Bunun maliyeti de üreticimizin üzerinde” diye konuştu.
'YERLİ ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR'
Konuyla ilgili raporun, Gümrük ve Ticaret ile Ekonomi Bakanlığı'na sunulduğu bilgisini veren Bayraktar, şunları kaydetti: “Denetimlerin artırılması ve Dolar'daki yükselme sonucu son günlerde ithal muz fiyatlarında bir miktar artış görüldü. Şu anda büyükşehirlerde marketlerde yerli muz 4 TL'den, ithal muz 6-7 TL'den satılıyor. Fiyat farkı korunmalı. İthal muz fiyatı artınca, yerli muz fiyatı da üretici de 1 TL 60 Kuruş'tan 2 TL 10 Kuruş'a çıktı. Bu durum üreticimiz açısından olumlu bir gelişme. 1995 yılında bir kilogram muzun fiyatının 4 kilogram elma fiyatıyla aynı olduğunu düşündüğümüzde 4 TL'lik fiyat son derece yetersiz. Bugün yerli muzun fiyatı elma fiyatıyla aynıdır.
'İTHAL MUZA KOTA KONULMALI'
Yerli muz tüketimi ancak ve ancak fiyat avantajıyla artırılabilir. Bundan dolayı ithal edilen muza gözetim uygulaması getirilmesi, gümrüklerden muz geçişlerinde kırmızı hattın uygulanması önemli. Türkiye’ye gelecek önemli muz ihracatçı ülkelerinden biri olan Ekvador’un heyetiyle de yapılacak görüşmelerde muz konusunda özel hassasiyet gösterilmeli. Diğer bir konuda ülkemize sınır ticareti şeklinde özellikle İran’dan giren muz. Muzda kaçakçılığın ve sınır ticaretinin denetim altına alınması, bu kapsamında yapılan ithalatın iç piyasaya sürülmemesi gerekir.”
'ÜRETİCİYE SERA KREDİSİ VERİLMELİ'
Muzda yerli üreticinin korunup desteklenmesi gerektiğini, sulamayla ilgili sorunların çözülmesinin zorunluluk arz ettiğini belirten Bayraktar, sera yapımının da teşvik edilmesinin önemine dikkati çekti. Türkiye'de muz yetiştirilebilen alanlar sınırda olduğundan dolayı muz üretiminin kârlı bir yatırım olmasının yanında yetiştiricilikle ilgili sorunlarını da bulunduğunu kaydeden Bayraktar, şunları söyledi: “Bunlar çeşit seçimi, gübreleme, sera tasarımı, sulama, zirai mücadele, toprak ve su kirliliği, hasat sonrası işlemler. Muz üretiminde yaşanan en önemli sorunlardan biri araştırma geliştirme konusunda yaşanıyor.
'TÜRKİYE EN ÇOK SERADA MUZ ÜRETİYOR'
Muz üretilen bölgelerde yaşanan sorunları tespit etme sorunları çözme konusunda hazırlanacak projelerle üretim maliyetlerini azaltıcı, verim ve kaliteyi artırıcı çalışmalar yapacak Muz Araştırma İstasyonu açılmalı. Araştırma kuruluşları muz seralarının oluşturulmasında da büyük önem taşıyor. Muz seraları yüksek seralar. Araştırma kuruluşları sebze seralarından daha yüksek olan ve farklı bir teknolojiyle kurulması, işletilmesi gereken muz seraları ve sera içi donanımlarla ilgili çalışmalar yapmalı. Yerli muzun en önemli sorunlarından biri de raf ömrünün kısalığı. Üretim, işleme, paketleme ve pazarlama sırasında karşılaşılan sorunlar nedeniyle yerli muzun meyve kabuğu çatlıyor, kararıyor ve rafta kısa sürede bozuluyor.
'DEVLET YERLİ MUZU DESTEKLESİN'
İthal muza karşı bir dezavantaj olan bu durumun giderilebilmesi için yerli muzun raf ömrünün uzatılabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalı. Sera malzeme ve ekipmanlarından demir, çimento, damlama hortumu, boya, cıvata, plastik örtü ve benzeri malzemelerde KDV inşaat kaleminden alınıyor. Sera ve diğer tarımsal yatırımlarda kullanılan bu tür malzemelerin KDV’si tarım kalemine aktarıldığı takdirde girdi fiyatları düşecek. Muz paketleme ve sarartma tesislerinin kayıt altına alınması ve standardizasyonu, paketlemede kullanılan ambalajların standartlara uygun hale gelmesi, izlenebilirliğin sağlanması muz pazarlanmasında çözülmesi gereken sorunlar. Bunun yanında markalaşmaya gidilmesi çok önemli.”

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349