banner468

'Yerel medya çok önemli'

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) Muğla Valiliği işbirliğiyle düzenlediği yerel medya buluşmalarının 23'üncüsü Muğla'da gerçekleştirildi

'Yerel medya çok önemli'

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) Muğla Valiliği işbirliğiyle düzenlediği yerel medya buluşmalarının 23'üncüsü Muğla'da gerçekleştirildi

04 Aralık 2012 Salı 00:05
'Yerel medya çok önemli'
banner404
 - Erkan UYSAL
ANTALYA, Aydın, Burdur, Denizli, Manisa, Isparta ve Uşak illerindeki yerel gazete, televizyon ve radyolarda görev yapan basın mensuplarının katıldığı toplantıya Yeni Alanya Gazetesi muhabirlerinden Erkan Uysal da katıldı. Marmaris'teki Elegance Hotels İnternational'daki yerel ve bölgesel medya buluşmasına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BYGEM Genel Müdürü Murat Karakaya, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay ile akademisyenler ve çok sayıda gazeteci katıldı. Yerel ve bölgesel medya buluşmasının açılış konuşmasını yapan BYGEM Genel Müdürü Karakaya, BYGEM'in birçok atılım içerisinde olduğunu söyledi. Karakaya, "Bu çalışmalar içerisinde yerel ve bölgesel medya çok önemli yer tutuyor. Toplumun nabzını tutmada yerel medya çok etkili. Yerel medyadaki en önemli sorun nitelikli eleman sorunu ve teknik altyapı eksikliğiydi. Yerel medyayı güçlendirmek için aylık Anadolu bülteni yayımlanıyor. İlkokul mezunu birçok kişinin basın kartı alması sağlanarak önemli bir sorun çözüldü. Sizlere artık basın kartlarının başvurusunun dijital ortamda yapılacağını müjdelemek istiyorum" dedi.
'YEREL MEDYA HAYATİ İHTİYAÇ'
Başbakan Yardımcısı Arınç da, "Bu toplantıları çok seviyorum. Bu toplantıları çok samimi buluyorum. Yerel medya çok önemli. Yerel medyayı demokrasinin kılcal damarları olarak görüyorum. Yerel medya Anadolu'da güçlü ve çok önemli bir ihtiyaç. Yerel medya insanların sorunlarını çözmek için çok hayati bir ihtiyaç. Sizler eli öpülesi bir hizmeti yapıyorsunuz. Ben her zaman yerel medyayı dikkate aldım. Yerel medyadaki iş disiplini, gündem takibi, görsel içeriği çoğu ulusal gazetenin önünde bulunuyor. Son zamanlarda ulusal basında edebiyata ve mizaha rastlayanınız var mı? Ama ben bunları yerel medyada buluyorum. Yerelde ne kadar kaliteli iş yaparsanız bu merkeze de yansıyor. Yerel medyanın gelişmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yerel medyanın resmi ilan alabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu toplantının ana teması hayatımızın her alanında hakimiyetini sürdüren teknolojinin kendisi. Teknolojinin gelişimini yansıtan iki sektör var. Bunlar medya ve iletişim sektörü. İnternetin icadı medya ve iletişim sektöründe devrim niteliğinde bir gelişme. Bugün internet, gelişen toplumların haber, bilgi edinme ve eğlence aracıdır. Benim açımdan internetin önemi, hayatımızdaki sınırları ortadan kaldırması. İnternet sayesinde ülkeler birbirine bağlanarak adeta tek toplum haline gelmiştir. Kullanıcılarının yüzde 73'ü interneti haber, gazete ve dergi okumak için kullanıyor. Yeniliğe direnerek ayakta kalabilmek günümüzün toplumunda mümkün değildir. Ben de iPad kullanmaya başladım. ipad'den günlük yazıları takip ediyorum. Böylece evde gazete ve kağıt da birikmiyor. Buna da en çok hanım sevindi. Bugün gazetelerin internet sayfaları gazete tirajlarının dört, beş katı üzerinde tıklanıyor. Bu konuda yenilikçi olun. Artık klasik medyada yol almak imkansız hale geldi. Büyük medya kuruluşları da bu arayışın içerisinde. Çoğu büyük gazete tirajını artırmaya çabalamasına karşın tiraj kaybediyor. İnternet gazetelerinin tıklanma sayısı artıyor" şeklinde konuştu.
'VATANDAŞ SÜRECE KATILABİLİYOR'
Daha sonra konuşan Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Erkan Saka yeni medya konusunda bir sunum yaptı. Saka, "Sıradan vatandaş medya üretebilir hale geldi. Sıradan vatandaş bu sürece katılabiliyor. Hepimizin bir yerden haber üretebilmesi gazetecileri yok saymak anlamına gelmiyor. Ortada eski ve yeni medya kavramı var. Yeni medya hala oluşumunu sürdürüyor. Bu çok heterojen bir kavram. Yeni medyayı düşünürken çokluluğu da düşünmek gerekiyor. Bizim çok kullandığımız sosyal medya araçları beş yıl sonra ortadan kaybolabilir. Her yeni medya çıktısı yeni bir heyecan dalgası yaratıyor. İnternetin ortaya çıkışıyla, 'Hayatımız toptan değişecek, dünya barışı gelecek' gibi söylemlerin ortaya çıktığını gördük. İnternet yeni medya derken cihazlar ön plana çıkıyor. Aletin kendisi mi yoksa elde ettiğimiz kullanım pratikleri mi önemli? Bugün iPad bitebilir. Mesele kullanma pratiği üzerinden medyayı anlamak" diye konuştu. 
2 SENEDE SAYISAL YAYINCILIĞA GEÇİLECEK
Saka'nın sunumunun ardından 'Görsel ve İşitsel Medyada Dijital Çözümler' konulu panele geçildi. Moderatörlüğünü RÜTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'un yaptığı panelde konuşmacı olarak TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Acar Filiz ile Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Adem Gürses yer aldılar. RÜTÜK Başkanı Prof. Dr. Dursun, "Teknolojinin gelişmesiyle birlikte televizyonlarda da dijital yayıncılık söz konusu. Bütün dünya dijital yayıncılığa doğru gidiyor. 2015'e kadar analog yayıncılıktan dijital yayıncılığa geçişin tamamlanması gerekiyor. Sayısal yayıncılığa geçiş konusunda bir takvim öngörüldü. RTÜK olarak radyo ve televizyonlar için hazırlanmış olan frekansları belirledik. İhale şartnamesi ilan edilecek. 2013 yılının ilk çeyreğinde çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. İki sene içerisinde analog yayıncılıktan sayısal yayıncılığa geçiş olacak. Sayısal yayıncılık yeni imkanlar getiriyor. Mobil alış uygun hale gelecek. İzleyici, sayısal yayını alabilmek için ya bir TV alacak ya da sayısal yayını sağlamak için TV'ye küçük bir aparat takacak" dedi.
'DÜNYAYA AÇILMA OLANAĞI BULACAK'
Dursun'dan sonra konuşan TRT Genel Müdürü Şahin de, "Dijital medya global düşünen, ama yerelde yaşayan ve bunun yanında aslında globale de açılan bir şey. İletişim fakültesi mezunu arkadaşları iPad yazılımı yapabilen kişiler olarak yetiştirilirse, bu kişiler daha öğrenci aşamasında hem iş bulma hem de dünyaya açılma olanağı bulacak" şeklinde konuştu. 
'ÇOK HIZLI YOL KAT ETTİK'
RATEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Filiz ise, "İnternet çok temel bir unsur. Türkiye küresel internet ağına 19 yıl önce kavuştu. İnternet ile tanışmamız geç olabilir ama çok hızlı yol kat ettik. Günümüzde ses ve veri iletişiminin yüzde 40'ı internet üzerinden yapılıyor. Analog yayıncılığın yerini tüm dünyada dijital yayıncılık alıyor. Yerel televizyonlar ve radyolar resmi ilan alamıyor. Eğer yeni bir kaynak yaratarak resmi ilan alınırsa, yerel medyalar daha güçlenecek. Teknoloji rekabette ortamı eşitliyor. Söyleyecek sözünüz, anlatacak bir şeyiniz varsa teknoloji buna imkan sağlıyor" diye konuştu.      
'DENEME YAYINLARINA BAŞLAYACAĞIZ'
Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Gürses, "Yeni yasaya göre televizyon işletme yasası da değişiyor. Yasaya göre Anten A.Ş. kuruldu. Önümüzdeki iki ay içerisinde deneme yayınlarına başlayacağız. Deneme yayınları yapmadan frekans belirlenemeyecek. Bugün her şey online. Teknolojiyi ne kadar iyi kullansanız da içerisine koyacak içeriğiniz yoksa bunun önemi yok" dedi. Panelin sona ermesinin ardından öğle yemeğine geçildi.
'SİTELER CİDDİ PARALAR KAZANIYOR'
Yemek sonrası devam edilen toplantıda konuşan Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, kendi kurumu ve yeni medya konusunda bir sunum yaptı. Atalay, "Devletle basın ilişkileri her dönemde sıkıntılı olmuştur. Yerel basın demokrasinin kılcal damarı. Bize yazılı kağıt lazım. Bunun yanında mutlaka gelişmeleri takip ederek yapabileceğimiz kadarını da yapacağız. Bugün Japonya'da bir gazetenin tirajı 16 milyonu bulurken, bu sayı bizde beş milyonu geçmiyor. Bizim daha fazla reklam yapmaya ihtiyacımız var. Firmalarımız reklamın önemini bilmiyor. Bunun için ortaya iyi bir ürün sunmak lazım. Herkesin aradığını bulduğu bir gazetecilik yapmak lazım. Bu gazeteyi ulaştırmak lazım. Bu da yetmiyor internet sayfası yapmak lazım. Artık internet siteleri ciddi paralar kazanıyor. Biz BİK olarak Türkiye'nin en büyük ilan portalını kuralım istedik. Sistemimizi yeniledik. Türkiye'nin en ücra köşesindeki gazeteye verdiğimiz reklamı bir tuşa tıklayarak sitemizden görebileceksiniz. Bunun yanında internet editörünü de asgari kadrodan gösterebileceksiniz. BİK olarak kendimizi yenilemeye, sizleri yarına hazırlamaya hazırız. Öte yandan bundan sonra birinci derecede yakınlar asgari kadroda yer alamayacak. İletişim mezunlarının 12 ay bekleme süresini kaldırdık. İletişim mezunları mezun olur olmaz işe başlayınca asgari kadroda gösterilebilecek" şeklinde konuştu.
'YENİ NESİL BİZİM GİBİ DEĞİL'
Atalay'ın konuşmasından sonra 'Yerel Medyanın Geleceğinde Yeni Medyanın Rolü' adlı panele geçildi. Moderatörlüğünü NTV program yapımcısı Ahmet Yeşiltepe'nin yaptığı panelde konuşmacı olarak Medya Derneği Genel Sekreteri Deniz Ergüler, Radikal Gazetesi Haber Koordinatörü Yavuz Oğhan ile Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş yer aldılar. 
Panelde konuşan Yeşiltepe, "Bugün Newsweek baskıyı durdurdu. Türkiye'de pek çok büyük kuruluş bunu planlıyor. Herkes yavaş yavaş harekete geçiyor. Yeni nesil bizim gibi değil. Dünya devleri yaşadıkları problemleri çözmek için çalışırken yerel ve bölgesel medyanın harekete geçmemesi, hedefi ıskalaması onlar için çok büyük bir kayıp" diye konuştu. 
'YEREL İNTERNET İLE ORTADAN KALKTI'
Sonra konuşan Medya Derneği Genel Sekreteri Ergüler, "Yerel medya alışkanlık nedeniyle hala kağıt kullanıyor. Gazete anlayışının değiştiğini bizlerin anlaması gerekiyor. Değişim dönüşümden geçiyoruz. Bu süreci anlamak için Facebook ve Twitter gibi mecraları çok iyi anlamak ve tatbik etmek gerekiyor. Yerel medya ulusalla rekabet etmek yerine kendine özgün içerikler geliştirmeli. Eğer yerel medya bunu yapabilirse, farklılık ortaya koyabilir. Yerel insana dokunan bir yapı. Yerel dediğimiz kavram internet ile ortadan kalktı. Bugün her yer yerel ya da dünya anlamına gelebiliyor" dedi.
'YEREL MEDYA DAHA AVANTAJLI'
Radikal Gazetesi Haber Koordinatörü Oğhan ise, "İnsan kendini gördüğü oranda o mecrayı takip etmek ister. Yerel medya bu bakımdan daha avantajlı" şeklinde konuştu. 
DİJİTAL MEDYANIN YENİ PATRONLARI 
Daha sonra 'Dijital Medyanın Yeni Patronları' adlı panele geçildi. Moderatörlüğünü Cumhurbaşkanlığı İnternet Yayını Müdürü Mücahit Küçükyılmaz'ın yaptığı panelde konuşmacı olarak Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gabriela Olaru, Yeni Şafak Sosyal Medya Editörü Sernur Yaslıkaya, denizlihaber.com kurucusu Sedat Kurt ile ensonhaber.com kurucusu Serkan Kalemciler yer aldılar. 
CUMHURBAŞKANI YENİ MEDYA PATRONU
Cumhurbaşkanlığı İnternet Yayını Müdürü Küçükyılmaz, "Sosyal medya hesaplarıyla daha etkili ve daha çok kişiye ulaşabiliyorsunuz. Bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 2 buçuk milyon takipçisiyle yeni medya patronu konumunda. New York Times önümüzdeki birkaç yıl içinde kağıt baskılarını aşama aşama kaldırmayı düşünüyor. Burada tek sorun dijital medyanın basılı yayına göre gelirinin düşük olması. Dijital medyanın reklam pastasında geri kalması reklamcıların suçu" diye konuştu.
'GAZETEMİZDE MEMLEKET KOKUSU VAR'
Denizlihaber.com kurucusu Kurt ise, "Biz 10 yıldır mücadele ediyoruz. Mevcut yerel medyanın sorunlarını iyi kullanarak bunu avantaja çevirdik. Bizim gazetemizde kağıt kokusu yok, memleket kokusu var. Biz tamamen yerel haberler veriyoruz" şeklinde konuştu.
'MEDYADA GENÇLEŞME YAŞANIYOR'
Kurt'tan sonra konuşan Yaslıkaya da, "Yeni medya ile medyada gençleşme yaşanıyor. Çünkü gençler bu medyayı daha iyi anlıyor. Yeni medya gençler tarafından daha çok uygulanmaya konuluyor. Böyle olunca büyük medya gruplarının gövdelerini hareket ettirmeleri çok zor. Türkiye'nin medyası gençleşiyor" diye konuştu.
'GENÇ NÜFUS AVANTAJ'
Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Olaru, "Endüstri Devrimi'ni geride bıraktık. Artık yaratıcılık ön plana çıkıyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri yaratıcılığı ön plana çıkaran etkendir. Hepiniz özgün içerik ürettiğiniz sürece okuyucunuza sahip çıkabilirsiniz. Bundan sonra enformasyonizm çağına ayak uydurup, bilgi ve iletişim teknolojilerini çok iyi kullanmak gerekiyor. Türkiye'nin genç nüfusu bu bakımdan bir avantaj. Yerel medyada özgünlüğü kullanarak kitleleri elde tutabilirsiniz. Artık vatandaş gazeteciliği diye bir kavram da bulunuyor. Eğer siz kendi haber döngünüz içerisinde okurlardan gelen haberleri kullanırsanız okuyucuyla duygusal bağ oluşturabilirsiniz. Bu paylaşım sizin sitenizin daha çok tıklanmasına neden olur. Özgün içerik ürettiğiniz zaman tıklanmama gibi bir nedeniniz olamaz" dedi.
'GENÇLERLE UĞRAŞMAK ZORUNDASINIZ'
Yerel ve bölgesel medya buluşmasının ikinci gününde ise, dijital yayıncılık eğitim programına geçildi. Konu hakkında katılımcılara bir sunum yapan elektronik iletişim tasarımcısı Hüseyin Erkmen, Türkiye'de sosyal medyanın Facebook'un Türkçe olmasıyla başladığını söyledi. Erkmen, "Türkiye'de Facebook kullanımı 30 milyon civarında bulunuyor. Türkiye Fabebook kullanımında yedinci sırada yer alıyor. Türkiye'de Facebook reklamına tıklama yapılabilmesi için 12 cent veriliyor. Ben Facebook'un dört yıl sonra yerini başka bir sosyal ağa bırakacağına inanıyorum. Dört yıl sonra Facebook günlük hayatımızın içinden bir şey olacak. Belli bir süre sonra Facebook her gün kullandığımız elimiz kolumuz gibi bir şey olacak. Dört yıl içinde Facebook'u kullanarak öğrenmiş olmalısınız ki, kendinden sonra gelen ağı daha hızlı kullanabilmelisiniz. Öte yandan bir de Twitter bulunuyor. Twitter kısa vadede ölmeyecek. İnternet üzerinde kadınların egosu daha düşük durumda. Kadın kolayca paylaşabiliyor. İnsanlar haberleri Facebook, Twitter üzerinden takip ediyor. Tüm mecralarda gençlerle uğraşmak zorundasınız. Onlar sizin müşteriniz. Twitter çok basit bir araç. İnsanlar dedikodu yapmak zorunda. Sabır ve istikrar gerekiyor. Siz başlangıçta 500 kişiye ulaştığınızda diğerleri de geliyor. İstikrar gösterirseniz insanlar sizi sahipleniyor" şeklinde konuştu. Daha sonra katılımcılara iPad verilerek çeşitli uygulamalar yapıldı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 03.12.2012 19:59
Anahtar Kelimeler:
yerel medya çok önemli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349