banner468

'Yeni saray gerekli mi?'

TGF Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Dim, sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook'tan "Alanya'ya büyük bir belediye sarayı gerekli mi? Belediyenin bu uğurda 30 milyon TL borçlanması doğru mu?" diye sordu, vatandaştan yorum yağdı

'Yeni saray gerekli mi?'

TGF Genel Başkan Vekili ve AGC Başkanı Dim, sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook'tan "Alanya'ya büyük bir belediye sarayı gerekli mi? Belediyenin bu uğurda 30 milyon TL borçlanması doğru mu?" diye sordu, vatandaştan yorum yağdı

08 Kasım 2015 Pazar 19:40
'Yeni saray gerekli mi?'
banner404
ALANYA Belediye Meclisi, geçen hafta Salı günü gerçekleştirilen Kasım ayı oturumunda yeni hizmet binası ve Toslak'ta 20 dönüm araziye kurulacak Güneş Enerjisinden Elektrik Üretme Tesisi yapımları için Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e İller Bankası'ndan 30 milyon TL kredi alma yetkisi vermişti. AKP'li üyelerin çekimser oylarına rağmen, MHP ve CHP'li üyelerin 'Kabul' oyuyla yetkiyi alan Yücel "Büyükşehir Yasası ile bizim gelirlerimizi kesmeseler bu krediye gerek kalmazdı. Sadece geçen yıl 28 milyon liramızı kestiler" demişti. 
'TARİHİ BİR ALANYA EVİ OLABİLİR'
30 milyon TL'lik borçlanma yetkisi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Facebook hesapları üzerinden bir anket başlatan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim "Alanya'ya büyük bir belediye sarayı gerekli mi? Belediyenin bu uğurda 30 milyon TL borçlanması doğru mu?" diye sordu. Kendi görüşünü de bildiren Dim "Bence Alanya'nın önceliği belediye sarayı değil. Mevcut binalar değerlendirilmeli. Tarihi bir Alanya evi başkanlık temsil makamı olmalı. Hasan Ağa Konağı var mesela. Simdiki belediye binası acilen yıkılıp kent meydanı yapılmalı. Günümüzde iletişim ve internet ile, fiziki birliktelikten ziyade sanal birliktelikler ve toplantılar daha hızlı ve verimli. Saray yapılacaksa internet üzerinde yapılmalı, herkes oradan hızlı ve verimli hizmet alabilmeli" dedi. 
KİM NE DEDİ?
Dim'in sorusuna, sosyal medya hesapları üzerinden yorum yağdı. İşte o yorumlardan bazıları: 
FERHAT ALTUN: Alanya'nın caddelerinin yarısı Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlandı. Bence saçmalık yeni bina ve bu kadar borçlanma. Ama parayı alıp yol, su gibi hizmete yatırabilir.
MURAT SARIKAN:Bence gereksiz. Getirisi olan bir yatırım ve/veya kış turizmi oluşturacak bazı çalışmalar oluşturulabilir.
HAYRİ DEMİREL: Kapatılan belediyelerin binaları ek hizmet binası şeklinde kullanılsın. Devir tasarruf devri. Gereksiz.
KORHAN BAYSAN: Hayırdır, şimdiki belediye binasının olduğu yere ağır abilerden birisi proje çalışması mı yapıyor? 
ELİF ZELİHA DEMİR: Hah. Bir sarayımız da burada eksikti zaten. Sarayı geçin de yolları yapın. Sözüm belediyeye ya da kim ilgileniyorsa onlara. Mahmutlar Barbaros Caddesi ve Atatürk Caddesi perişan halde, kimse görmüyor mu? Daha neler var neler?
ZEHRA TOPRAK İREM: Daha neler? Her ilçeye bir saray kampanyası falan mı başladı?
MURAT ZEYNEP CUMHUR: Yol yaparlar, "Yola ne gerek var" dersiniz. Belediye binası yaparlar, "İlk önce yol yapın" dersiniz. Bu ülkenin sorunu büyük ama yönetim olarak değil insanlarında.
TC CELİL KAFES: Eski belediye binalarının çoğu başka kurumlara devredildi. Ayrıca belediyelerin birleşmesiyle bu binanın yükü ağırlaştı. Belediye binası hizmet için küçük kalıyor. Yapılsın ama asıl sorgulanacak şey, nereye yapılacağı ve şu anki belediye binasının ne olacağı? Oradan birileri para kazanacak ama bunun ranta dönüşmeden olmasını sağlamak lazım. Belediyenin tüm gelirleri kısıtlanmışken bu denli büyük yatırım ne kadar doğru ayrıca tartışılabilir ama bunun tartışması getirisi ve götürüsü karşılaştırılarak yapılabilir.
ÖZKAN KIVRAK: Yukarıdaki yorumlar okunduğunda benim anladığım şey, peşin parayı ŞOK markete verip, sınırsız hizmeti mahalle bakkalından beklemekten başka bişey değil.
TC ALANYA HİLMİ YİĞİT: "Belediye her bölgede çalışıyor" demek "Sorun bitti" demek değil. İllaki birileri memnun olmaz.
ŞEFİK BAHÇE: Şu anki belediye hizmet binası, eski Alanya sınırları olan Dinek'le Obaçay arasına hizmet veren bir binadır. Düşünülen yeni bina güney batıda Alara, güney doğuda Aydap, kuzey batıda Gündoğmuş, kuzey doğuda Sarıveliler arasında kalan büyük bir coğrafyaya sahip köyler ve yaylalara hizmet edecek bir hizmet binasıdır. Arz ederim arkadaşlar. Şehir meydanının kazanılması da cabası olacaktır.
MUSA ÖZDEMİR: Belediye binası yapılsın olayını sadece maddi olarak düşünmek yanlış. Belediyeden boşalan yere kent meydanı yapılıp, Alanya sınıf atlamalı.
SERVET ŞAKİROĞLU: Hiç gerek yok. Zaten gereğinden fazla personel var. Artık işletmelerin bu yükleri kaldıracak gücü kalmadı.
HAYATİ KAYNAR: Yorum yapan bazı kişiler, Ankara'daki saraya diğer adıyla külliyeye ses etmeyin, Alanya Belediyesi bina yapınca ses çıkarın. Bu nasıl bir zihniyet? Eğer lazımsa belediye yapar zaten.
BÜLENT ÇEÇEM: Yorumları yapabilmek için durum, yatırım, hizmet ve maliyet etütlerine hakim olabilmek lazım. Adem Murat Yücel, sadece çöp kamyonları ile yılda 5 milyon TL tasarruf yapmışken, bu konuyu irdelemek anlamsız olur kanaatindeyim.
ALPER KUTAY: Ak Saray ne kadar önemli ise, yeni bir Alanya Belediye Sarayı da o kadar önemlidir. Hatta mümkünse, içinde tüm kamu kurumlarının yer alacağı yeni Hükümet Konağı Sarayı da yeni Alanya Belediye Sarayı ile birlikte aradan çıkarılmalı, Mola Kavşağı'nda devasa bir meydan Alanya'ya kazandırılmalıdır. Temsil noktasında yeni bir Alanya Belediye Sarayı elzemdir. Çankaya Köşkü dururken Ak Saray'ın yapılmasına ses etmeyen AKP'li Alanya Belediye Meclisi üyelerinin yeni Alanya Belediye Sarayı konusunda çekimser davranmaları ise manidar ve siyasidir, Alanya menfaatleri ile çelişmektedir.
HARUN YAŞAR: Antalya Büyükşehir yolları, geçmişte yatan su paralarını alırken, reklam ve plajları alırken ses çıkarmayanlar, burada Alanya Belediyesi'nin yapacağı hizmet binasına laf ediyor. Adem Murat Yücel sırtına alıp gitmeyecek ki binayı.
MURAT DOĞAN: Mantıklı bir belediye binası olursa neden olmasın. Alt katları AVM, üst katı belediye binası olsa, AVM dükkanları kiraya verilip belediyeye ekstra kazanç sağlama yoluna gidilse mantıklı olabilir.
ADEM TUNÇ: Çankaya Köşkü varken ülkenin imajı açısından gerekli deyip kaçak saraya alkış tutanlar görüyorum ki Alanya gibi vizyonu olan bir yere belediye binasını çok görüyorlar. Kaldıki madem Alanya'yı herkes çok seviyor iktidar partisi mensubu meclis üyesi abilerimizin de bir katkısı olmalı. Nede olsa 3,5 sene sonra belediye başkanlığına tekrar talip olacaklar.
BEKİR AKIŞ: Alanya dünyaya açılan bir pencere. Alanya'ya yakışan yapılmalı.
MUAMMER TEMEL: Yıllardır Alanya Belediyesi'nin işgal ettiği alan tartışılırken şimdi o alan topluma kazandırılmaya çalışılıyor ama bazıları buna da karşı çıkıyor. Öncelikle Belediye Başkanı Adem Bey'in ağzından anlattığı projeyi ve getirisini dinleyin, sonra tartışın. 
FEVZİ YILDIRIM BBP: Alanya'nın şu andaki mevcut belediye binasını yıkıp orayı kent meydanı yapmak AKP'li Hasan Sipahioğlu'nun projesiydi. O zaman niye itiraz edilmedi de şimdi Adem Murat Yücel gerçekleştirince sorun oldu?
DERYA AKBIYIK: Evet gerekli. 30 milyon TL borçlanabilir. Alanya 300 bin nüfusa sahip olduğuna göre, il olmayı hak ettiğine göre, sınırları içerisinde 55 üzeri beş yıldızlı otele sahip olduğuna göre, merkez belediyesine güzel, donanımlı, estetik ve modern bir akıllı bina yapılmalı ve halka hizmet vermeli. Anketler bu öngörü üzerine yoğunlaştırılmalı.
VOLKAN SERHAT BULUT: Bence şart. Alanya turizm yeri olduğundan daha çok festival, daha çok organizasyon yapması gerekiyor. Alanya'da çok amaçlı bir meydan ihtiyacı artıyor.
TAYYAR GÖRGÜLÜ: Karşı gelenlerin çoğu 5 milyar dolarlık Ak Saray'a karşı gelmez. 50 ilden daha büyük Alanya'ya da modern bir hizmet binası şart.
ERMAN KAPTANOĞLU: Bildiğim kadarıyla 30 milyon TL'nin hepsi belediye hizmet binası için ayrılmadı. Toslak Mahallesi'nde yaklaşık 70 dönüme yapılması planlanan 1 MW kapasiteli güneş enerji santralinin yapılması ile bu parayı belediye 5 sene içerisinde geri kazanabilir. Ben şahsen destekliyorum.
MEHMET TÜREMİŞ: Evet yapılmalı, eski bina ve hükümet konağı yıkılmalı ve o bölge sulu park dahil komple birleşik halkın kullanımı için uygun bir proje yapılmalı.
AHMET ETYEMEZ: Bence yapılmalı. Alanya'ya yakışır. Lafa gelince, "Şu kadar ilden büyük, bu kadar ilden daha fazla vergi veriyor" demeyi biliyorsunuz. O zaman tartışmaya bile gerek yok. Alanya hak ettiği yere gelmeli. Belediyede koridorlar bile bölünmüş, bina yetmiyor. Alanya'ya hem il olmak, hem de yeni büyük bir belediye binası yakışır. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 08.11.2015 18:43
Anahtar Kelimeler:
AlanyaTgf
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali veli 2015-11-09 18:07:34

bırakın bu boş işleri önce seçim zamanı verdikleri vaatleri yaptımı yapmadımı onu tartışın sayfa sayfa kitaplar vardı battı çıktı yollar köy konakları neler vardı neler yoksa hepsi bir rüyamıydı.bunu tartışın.10000 nüfuslu çıplaklı mah.1 tane çocuk parkı yok kardeşim.bunu tartışın

Avatar
Tuhaf Ama Gerçek 2015-11-09 12:47:20

MEsela bir başkan düşünün alanyanın her tarafını bir alanyamız var sloganıyla donatmış. Fakat bu sloganın hiç bir şekilde içi dolmamış. Öylesine kalmış. Çünkü belediyenin verdiği gücü arkasına alarak bu konuda emektarlara ve ilgili firmalara bir kuruş ödememiş. Bu soru sorulmalı. Bir Alanyamız Var SLoganı neden havada kaldı ?

Avatar
Alanya cam ahmet sarı 2015-11-09 09:16:15

Alanya belediyesi yıllar önce yapılmış bir bina alanyaya yakışır bir saray yapılmasında bence bir sorun yoktur yapılsın engel değil destek olalım

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349