‘Yaşamayı öğreniyorum’

Türkiye’nin en çok kazanan yöneticilerinden olan ve 'Ferrarisini satan bilge' olarak tanınan Turkcell kurucularından Ersin Pamuksüzer, keşfettiği mutlu ve sağlıklı yaşamın sırlarına dair ipuçları verdi

‘Yaşamayı öğreniyorum’
banner404

Aynur TATTERSALL

BAŞARININ sadece iş ve para olmadığını fark ettikten sonra Turkcell'deki tüm idari görevlerinden istifa ederek, zamanının büyük bir kısmını ruh ve beden detoksu için ayıran Pamuksüzer, “Başarının sadece iş hayatındaki kazanımlar olmadığını, daha iyi ve daha kaliteli bir yaşam için 'zehir yönetimi' diye bir beceri kazanması gerektiğini söyledi. Tüm idari görevlerinden istifa ederek, zamanının büyük bir kısmını ruh ve beden detoksu için ayırmaya başladıktan sonra hayatının tamamen farklı bir yön aldığını belirten Pamuksüzer, keşfettiği  mutlu ve sağlıklı yaşamın sırlarına dair ipuçlarını anlattı. İş hayatındaki yoğun tempoya son verdikten sonra Tayland'ın en büyük adası Puket'e yerleşen Pamuksüzer, burada LifeCO adını verdiği toksinlerden arınma (detoks) merkezini kurdu. Tüm gününü Kate Moss ve Naomi Campbell gibi ünlülerin tercih ettiği bu merkezde geçiren ünlü işadamıyla daha iyi bir yaşam üzerine sohbet ettik.
‘İYİ VE KALİTELİ YAŞAYIN’
İyi ve kaliteli yaşamanın hayatının en önemli alanlarından biri olduğunu vurgulayan Pamuksüzer, “Her insanı sürükleyen birşey vardır. Buna hırs diyebiliriz. Burada da hırsın dindiği bir platform vardır. Para yapma hırsı, yönetme hırsı, güç, beğenilme, takdir edilme… Herkes ya bir tane ya da birkaç tanesinin kombinasyonunun üstüne biner ve o şekilde yol alır. Buna alternatif ise (başka bir sürükleyen neden yoksa) bir çeşit ermişliktir. Bu noktada ise kendi kendine olduğu kadarını yaparsın. Olmadığı kadarını da yapamazsın. Sonuçta ‘yeteri kadar’ felsefesi ortaya çıkıyor. Bir hedefin varsa onun stresini yaşarsın. Bir hırsın, bir hedefin peşinde koştuğun zaman onun ne kadar uzağına düşersen, o kadar bunalımını yaşarsın. Öbür taraftan da kendi kendine konulmuş, herhangi bir şeklide üstünde baskısı olmayan hayatın gerçekleştirilmesi olarak algılanarak yapılan işlerde o stresi yaşamazsın, üzerine stres bindirdiğin zaman, o stres genellikle başarıyı azalttığını görürüz” diye ifade etti.
‘DETOX’A GİTTİM, HAYATIM DEĞİŞTİ’
LifeCo’yu şans eseri kurduğunu belirten Pamuksüzer, hırs üstüne binmiş liderlik yapmaktan kendini emekli edince başka birşey yapmak istediğini ve şans eseri bir detoks merkezine gittiğini ve bundan sonra hayatının değiştiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Bildiğim herşeyin doğru olmadığını gördüm. İş hayatında herşeyi bilen iyi bir lider, iyi yönetici, iyi hedefçi biriyken, su içmeyi, yere eğilmeyi, tuvalete çıkmayı, nefes almayı kısaca hayatı yaşamayı bilmeyen bir adam olduğumu gördüm. İş hayatında herşeyin başarı kazanmak olmadığını anladıktan sonra iki yıl boyunca her ay 10 gün ''nasıl nefes alınır, nasıl yemek yenir; nasıl çiğnenir, nasıl yürünür, nasıl meditasyon yapılır ve nasıl düşünülür?" gibi konular üzerinde yoğunlaştım.”  
Daha sonra öğrendiği herşeyi uygulayabileceği bir merkez kurmaya karar verdiğini ve dünya çapında ün yapan LifeCo’nun bu şekilde ortaya çıktığını söyleyen Pamuksüzer, iyi ve kaliteli yaşayabilmek için zehir yönetimi diye bir beceri kazanılmasının neden önemli olduğunu şu sözlerle ifade etti:  
'ZEHİRLENMEMEK LAZIM'
“İyi yaşayabilmek için zehirlenmemek lazım. İyi beslenmek, kronik stresten uzak durmak lazım. Stres yönetimini iyi yapacaksın ya da o ilişkiden uzak duracaksın. Ruh ve beden sağlığında en önemli şey vücuda az zehir girmesidir. Peki, zehir vücuda nasıl giriyor? Elbetteki havadan, yediğimiz gıdalardan, içtiğimiz içeceklerden; düşünceden ve karşı ilişkilerden… Zehir yönetimi diye bir beceri kazanmanız lazım. Vücuda az zehirli yiyecekler girmesi lazım. İlişkilerin, soluduğumuz havanın, kullandığımız saç boyası makyaj malzemesinin az zehirli olması lazım. Yani sonunda bir tarafta zehir yönetimi var.” Öteki tarafta da sağlıklı bir vücudu yürütebilmek için doğru malzemeyle beslemek gerektiğini de vurgulayan Pamuksüzer, “Bu besin olur, düşünce, ilişki veya tecrübe olur ama bunların da doğru olması lazım. Kendi kendini besleme yalnız yeme içme değil zihinsel ve sağlıklı beslenme düşüncesel ve ilişkilerdeki pozitiflik vs bunlar da olmalı.” Kendi hayatında sonradan yüzleştiği eksikleri gidermek için büyük çaba sarf ettiğinin altını çizen Pamuksüzer, stresle yaşıyorsak vücudun kendi kendini yenilemesi için uygun bir ortam olmadığını, çünkü stres anında vücudun tek görevinin hayatta kalmaya çalışmak olduğunu, yaşamı yenileyemediğini ve yenilenemeyen vücudun da ölüme, yaşlanmaya ve mutsuzluğa sürüklendiğini, vücudun akışkanlığını yitirdiğini belirterek, “Zehirlenme ve beslemeyi iyi yönetmen lazım. Kronik strese karşı kendini dingin tutacak bir stres yönetimi lazım. Bunun üzerine tamamlayıcı unsurlar var, sauna yapıp terleyeceksin, müzik dinleyeceksin, iyi uykunu alacaksın, spor yapacaksın, esneyip ağırlık kaldıracaksın. Bunun gibi tamamlayıcılar var. Bazıları çok tamamlayıcı. Örneğin iyi bir uykun yoksa büyük bir tamamlayıcıyı kaybetmiş oluyorsunuz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner477

banner452

banner449

banner487

banner481

banner472

banner479