banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Yarı tropik iklime geçiyoruz

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, son yağışların yarı tropik veya yarı kurak iklim özelliklerini taşıyan yağışlar olduğuna dikkati çekerek, eskiden Akdeniz iklimi etkisi altında bulunan Türkiye’nin yer aldığı bölgenin, küresel ısınma sonucu iklim değişikliği meydana geldiğini belirtti

GÜNCEL 10.08.2014, 09:30 10.08.2014, 08:28
Yarı tropik iklime geçiyoruz
banner404
BUNUN belirtilerinin ise aşırı yağışlar, yaz aylarında yağışlar, seller, hortumlar ve fırtınalar olduğunu vurgulayan Şen, şu bilgileri verdi:
SU TOPRAĞA GEÇMİYOR
- Yağışlar şehir üzerinde olduğu zaman ‘şehir seli’ denilen sel baskınlarına, su birikintilerine meydana getiriyor. Çünkü yeşil alanlar çok azaldığı için büyük şehirlerde genellikle su toprağa geçemiyor, yüzeysel akışlarla bir yerlerde birikiyorlar. İşte Üsküdar’da veya Ankara’da olduğu gibi. Yaz aylarında bu tür yağışlar ileriki senelerde de olacak.
- Yağışların miktarı fazla olmasına karşın, bunların içme suyu barajlarına faydası yok. Çünkü yüzeysel akışlarla akıp gidiyor. O nedenle bu tür yağışlarla kuraklık birbirinin kardeşi derler. Bu yağışlar genellikle yaz aylarında olur.
SENEYE DE KURAKLIK VAR
Türkiye yarı tropik iklime doğru kaymaya başladı. Onun da belirtilerini görüyoruz artık. Hortumlar başladı, yağışların şiddeti arttı, fırtınalar var, kuraklık var. Bu yıl dünyada ‘El Nino’ denilen bir meteorolojik olay başladı. Bu olayın görüldüğü dönemlerde dünyada sıcak hava dalgası ve kuraklık hüküm sürüyor. Bundan dolayı önümüzdeki sene de Türkiye’de kuraklığın devam edeceğini ve sıcaklıkların normal değerlerin üzerinde seyredeceğini tahmin ediyoruz.
Yorumlar (1)
akıl 5 yıl önce
akp lafta cumhuriyet'in çözemediği sorunları çözecekti. bırakın sorun çözmeyi sorunlar katlandı. çözsün bakalım kuraklık sorununu da görelim. (önemli not: yağmur duası çözüm değil)