banner468

'Yalnız değilsiniz'

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm İstişare Toplantısı'nda sektör temsilcilerine moral verdi. Turizme ilişkin tüm tedbirleri aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu "Tarifeli olsun, olmasın, Avrupa'dan turist getiren tüm uçaklara vereceğimiz desteklerle sıkıntıları aşacağız" dedi

'Yalnız değilsiniz'

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm İstişare Toplantısı'nda sektör temsilcilerine moral verdi. Turizme ilişkin tüm tedbirleri aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu "Tarifeli olsun, olmasın, Avrupa'dan turist getiren tüm uçaklara vereceğimiz desteklerle sıkıntıları aşacağız" dedi

19 Ocak 2016 Salı 08:23
'Yalnız değilsiniz'
banner404
- Yasin ARAZ 

ALANYA Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Turizm İstişare Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla Eftalia Marin Otel'de gerçekleştirildi. 
Toplantıya Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, AKP Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya protokolü, birim amirleri ve turizmciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Kaymakam Tanrıseven, "Turizmde bir takım kaygılar var. Bu kaygılara rağmen hükümetimizin ve Sayın Çavuşoğlu’nun çabalarıyla 2016’yı en iyi şekilde tamamlayacağımıza inanıyoruz. Alanya'ya 13 yılda kuşkusuz büyük katkı sağladınız. Turizm, tarım ve inşaat sektörü büyüdü, gelişti. Kurduğunuz vakıf üniversitesi ve daha sonra kurulan devlet üniversitesinde katkılarınız çok büyük. Bütün çalışmalarınız için teşekkür ederiz. Biz de görev süremiz içerisinde elimizden geleni yapacağız. Alanya'nın karşılaşacağı sorunlarda hemen harekete geçeceğinizden şüphemiz yok. Verdiğiniz ve vereceğiniz bütün emekler için çok teşekkür ederiz. Bugün Alanya, tarımıyla, inşaatıyla, turizmiyle bir araya geldi. İnşallah siz de güzel haberler verirsiniz" dedi. 
'TURİZM BAKANIMIZ ÇOK AKTİF'
Kaymakam Tanrıseven’in ardından söz alan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili "Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal çok aktif bir insan. Çalışmaları yerinde. Kendisiyle iki kez bir araya geldik. Sayın Çavuşoğlu’nun da kabinede yer alması elimizi rahatlatıyor. Şu süreç, nasıl sürdüreceğimizi bilmediğimiz bir evre. Devletin buna çok büyük bir eğilim göstermesi gerekiyor. Avrupa’daki Türkiye algısını değiştirmek adına çok çalışılması şart. İstanbul'da elim bir olay yaşandı. O günden bugüne sektörde satışların duracağı ama tekrar hareketleneceği yönünde bir algı oluştu. Türkiye'nin Avrupa’da vazgeçilmez olacağı ancak bu tür olayların tekrar yaşanmaması gerektiği düşüncesi var. Bizler de elimizden geldiğince ulaşabildiğimiz her noktada çalışıyoruz. Bunları yapmaya devam edeceğiz. Sayın Çavuşoğlu'na daha önce de ilettik. Sosyal Güvenlik Sigortası (SGK) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi konusunda destek bekliyoruz. SGK konusunda ödememe gibi bir talebimiz yok ama zamana yayılması veya indirim yapılması faydalı olacaktır. Devlet bankaları aracılığıyla düşük faizli kredilerin alınmasıyla ilgili de bir raporumuz var. Devlet desteği ile bu kriz sürecini atlatmak zorundayız. Rusya pazarında bir gelişme olmazsa müşteri alamayacağız" diye konuştu. 
'HÜKÜMETİMİZE VE BAKANIMIZA GÜVENİYORUZ' 
Toplantıda konuşan Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir ise "Hükümetimize ve Bakanımıza çok güveniyoruz. Turizm zor günler geçiriyor. Bu süreci en iyi şekilde atlatmak adına destekleri gerekli. Dağdaki çobandan en lüks otel sahibine kadar herkes krize odaklandı. Küçük esnafımıza da destek çıkılmasını istiyoruz. Bu noktada kendilerinden beklentimiz büyük" şeklinde konuştu. 
'DOSTLUĞUMUZU DÜNYAYA GÖSTERDİK'
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin de yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Geçmişte bırakın bir Dışişleri Bakanı'na ulaşmayı, herhangi bir bakanlıkta bir tanıdık olsa işlerimizi ona yaptırmaya çalışırdık. Şimdi ise bir Bakanımız var. Alanya'nın üç lokomotifi var. Turizm, tarım ve inşaat. Rusya ile yaşanan kriz ortada. Bunlar hükümet işleri olabilir tabi ki. Ama Bakanımız bizleri hep dinliyor. Kendisine biz de sorunları aktarıyoruz. Sağlık ve spor turizmini çok fazla önemsememiştik. Bakanımız şimdi bunlara önem verdi, golf tesisleri için start verildi, beklentiler zirve yaptı. Rusya krizinin ardından Ruslarla bir araya geldik. Bakanımız buradan dünyaya mesaj verdi, dostluğumuzu dünyaya gösterdik. Son gelişmeleri takip ediyoruz. Hükümetimiz Rus uçaklarına 6 bin dolar yakıt desteği veriyordu, şimdi krizden dolayı bütün Avrupa'ya veriliyor. Hükümetimiz çalışıyor. Şimdiye kadar yaptıkları ve bundan sonra yapacakları çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyoruz."
'TORBA YASAYA İHTİYAÇ ARTIYOR'
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin “Alanya'da geçmişte maalesef yumurtaları hep aynı kefeye koyduk. Sadece turizme endeksli olduk. Bunun yanında spor ve sağlık turizmini hiç önemsemedik. Son zamanlarda projelere konuldu. Ulaşım olmazsa olmaz. Antalya havalimanına 50 kilometre daha yakın olmasından dolayı Manavgat’ın konaklama fiyatı bizden yüzde 40 daha yüksek. Havalimanı çok önemliydi. Devlet üniversitesi de kuruldu. Bunların hepsi güzel ama bundan sonra ne yapabiliriz? Biz ALTSO olarak Rusya krizinin hemen ardından organizasyonlar yaptık. Toplantımız dünyada ses getirdi. Rusya’da işadamlarımıza gereksiz baskı var. Burada ise tam tersi” dedi. Bankalarla ilgili gerekirse turizmcilerin borçlarının ötelenmesini isteyen Şahin “Biz turizmci arkadaşlarla hazırlığımızı yaptık. Turizmciler için kesinlikle torba yasa çıkmalı" diye konuştu. 
'TURİZM BAKANLIĞI ANTALYA ŞUBESİ YOLDA' 
AKP Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise "Benim doğduğum yer Manavgat, doyduğum yer ise Alanya. Bizi seçerek Ankara'ya uğurladınız. 7 arkadaş takım kaptanı seçtik, o da şimdi Dışişleri Bakanı. Antalya'da Turizm Bakanlığı'nın bir şubesi açılacak. Nasıl Başbakanlığın İzmir'de şubesi varsa, bazı yetkilileri orada duruyorsa, Turizm Bakanlığı'nın da Antalya'da şubesi ve görevlileri olacak. İstediğinizde gidip görüşebileceksiniz. Bu bir meziyet değil. Hükümet olarak sürekli çalışıyoruz. Turizm buranın en önemli sektörü olduğu için biz de bunları düşünmeliyiz" diye konuştu.
'TÜM DÜNYADA HALEN G20 KONUŞULUYOR' 
Toplantıda son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuştu. Çavuşoğlu şunları söyledi: "Yoğun bir dış politika var. Çok yoğun bir süreçten geçiyoruz. Ülkelerle olan ilişkilerimize ivmeler kazandırmaya çalışıyoruz. Gümrük Birliği ve vize çalışmalarımızı planlıyoruz. Bir stratejimiz var. Dünyanın her yerinde çok aktif bir çalışma yapıyoruz. Tüm dünyada halen Antalya'da düzeldiğimiz G20 Liderler Zirvesi konuşuluyor. İslami zirveye İstanbul'da bu kez Türkiye ev sahipliği yapacak. Krallar ve sultanlar gelecek. Mayıs ayında Birleşmiş Milletler'in (BM) ilk kez düzenleyeceği insani zirvenin de ev sahibi olacağız. Türkiye, dünyada en çok yardım yapan ülkeler sıralamasında ilk 3'te. En az gelişmiş ülkelerin her zaman sığındığı ülke Türkiye'dir. Dünyaya yardım eli uzatıyoruz. Suriye sorunu üzerine çalışıyoruz. Libya'nın istikrarına katkı sağlayacağız. Zorluklar var. Etrafımızda terör var. Biz de mücadele ediyoruz. Ya terör tamamen silah bırakacak, ya da biz tamamen temizleyeceğiz. Kahraman asker ve polislerimiz sivillere zarar vermeden bu terör örgütünü temizliyor. Bir yerde bir terör varsa ve müdahale etmezseniz iki gün sonra gelir size musallat olur. Sonuna kadar bütün terör örgütleriyle mücadele edeceğiz. Devletin görevi budur. Tüm insanlarımızın yükünü paylaşmaya çalışıyoruz. 
'RUS KRİZİNİ ATLATACAĞIZ' 
Rusya ile yaşanan uçak olayından sonra bir süreç yaşanıyor. Bazıları buna ‘kriz’ diyor. Bu süreçte Türkiye'nin olgun davrandığını gördünüz. Rusya duygusal yaklaşıyor. Biz kimseyle zıtlaşma amacında değiliz. Rusya’da da tepkiler azaldı. Bu sorunu gidermek istiyoruz ama bu düşünce Rusya'da da olmalı. Ruslara karşı hiç olumsuz bir tutumumuz olmadı. Bunu onlardan da bekliyoruz. Bu süreçte çiftçiler olumsuz etkilendi. Biz de hemen adım attık ve zararın yüzde 75'ini çiftçilere geri ödedik. Dünyada Türkiye'nin hiç bir alternatifi yok. Rus vatandaşlar tatil için gelmek istiyor. Biz de bunun için uğraşıyoruz. Rusya'dan uçaklara yakıt desteği veriyorduk. Şimdi bunu bütün Avrupa'ya yayıyoruz. Üstelik tarifeli olsun, olmasın, destek vereceğiz. 400 bin turist getiren acentelere kredi desteği veriyoruz. 
'SORUNLARI BERABER AŞACAĞIZ' 
Kredi kolaylığı ile ilgili başka çalışmalarımız da olacak. Finans durumuna göre firmalarla çeşitli çalışmalar yapacağız. SGK ile ilgili Bakanlıklar çalışıyor. KDV oranları da Bakanlar Kurulu'nda gündeme geldi. Çalışma yapılması yönünde Sayın Başbakan'dan talimat geldi, şu an üzerinde çalışılıyor. Sorunları çözme ve araştırma konusunda yoğun çabamız var. Önümüzde bir süreç var, tek amacımız da bu süreci iyi yönetmek. El birliği ile başaracağız. Orta ve uzun vadeli atmamız gereken adımlar var. Bunları da zaman zaman sizlerle paylaştık. Alanya'da turizmin 12 ay olması ile ilgili çalışıyoruz. Veledrom konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile adımlar attık. Bakan Çağatay Kılıç'ın size çok selamı var. Kendisiyle sürekli konuşuyoruz. Bisikletçilerin Alanya'ya sürekli gelebileceğini, 3 ay kalabileceklerini ama Veledrom olmadığı için kalamadıklarını söyledik. Şimdi üzerinde çalışılıyor. 
'TURİZMİN PEK ÇOK ÇEŞİDİNİ YAPACAĞIZ' 
Golf sahası ile ilgili Emişbeleni Mahallesi üzerinde bölge var. İhaleye çıkacak yakında. Ayrıca önceden çalışmasını yaptığımız yerler vardı. Ama sadece golf yetmez. Diğer spor alanları ile ilgili de çalışmalar var. Sağlık turizmi ile ilgili olarak Oba'daki Bölge Hastanesi inşaatı bitiyor. Alanya'da çok sayıda tesis olacak. Birçok ülke ile aramızda anlaşmalar yaparak Avrupa’dan gelen insan sayısını arttıracağız. Organize Sanayi konusunda ALTSO ile çalışmaları sürdürüyoruz. Akdağ Kayak Merkezi de öyle. Alanya-Antalya yolu için de adımlar atıldı. Kısa süre içerisinde ihaleye çıkacak. Hemen arkasından raylı sistem çalışmaları hız kazanacak. İnşaatla ilgili de çalışmalar sürüyor. Konut alan yabancıların hayatını kolaylaştırmak için Göç İdaresi Bürosu'nu Alanya'ya açtık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Konut alanlara turkuaz kart vermeyi düşünüyoruz. Türkiye'den konut almayı teşvik edeceğiz. Vize konusunda da çalışmaları sürdürüyoruz. Serbestlik konusunda AB’nin istediği şartları sağlamak için gayet başarılı adımlar atıyoruz. Ekim ayında Shengen vizesini tamamen kaldıracağız. Ekim ayında Shengen dahil bütün ülkelere serbestlik gelecek. Bu önemli bir aşamadır. Rusya vizeyi tekrar devreye soktu. Ama bizim onlara karşı bir yaptırımımız yok." 
UYSAL'IN MEZARINI ZİYARET ETTİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha sonra geçtiğimiz hafta içinde Ankara'da hayatını kaybeden Alanyalı Mehmet Ali Uysal'ın mezarını ziyaret etti. Kendisinin de yakın arkadaşı olan Uysal'ın mezarı başında dua eden Çavuşoğlu duygu dolu anlar yaşadı. Çavuşoğlu mezarlık ziyaretinin ardından Gazipaşa'daki programa katılmak üzere yola çıktı.
GAZİPAŞA’DA MUHTARLARLA BULUŞTU
Çavuşoğlu, Gazipaşa’da 52 mahalle muhtarı ve daire amirleriyle bir araya geldi. Gazipaşa Öğretmenevi Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda Antalya Milletvekili Aydın, Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci, AKP İl Başkanı Rıza Sümer, Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik ve daire amirleri de hazır bulundu.  Protokol mensuplarının öğretmenevi önünde karşıladığı Bakan Çavuşoğlu, kalabalıkla selamlaştıktan sonra, daha önce de dalından meyve kopardığı yaban mersini ağacına yöneldi. AKP İlçe Teşkilatı yöneticilerine ağacın sahibiyle helalleşmelerini ve izin almalarını tembihleyen Çavuşoğlu "Ağacın sahibiyle helalleştik mi? Meyve koparmak serbest mi?" diye sordu. Teşkilat Başkanı Yakup Pişkin'in "Helalleştik ve izin aldık" demesi üzerine Çavuşoğlu ağaçtan yaban mersini topladı. Basın mensuplarına yaban mersininin doğal bir antioksidan deposu olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Gazipaşa'nın yaban mersini meşhurdur" dedi. Öğretmenevindeki toplantıya geçen Çavuşoğlu, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik ve Gazipaşa Esnaf Odası Başkanı Mustafa Köse'yi dinledi. Ziraat Odası Başkanı Çelik, Rusya krizi nedeniyle dikenli salatalık ihracatının yüzde 90'ını sağlayan Gazipaşa'da ürünün çöpe döküldüğünü ve kendilerine sorunun çözümü noktasında resmi mercilerden dönüş yapılmamasından yakındı. Çelik ayrıca artan Tarım Bağ-Kur'u primlerinin de düşürülmesini istedi.
'ÜLKE MENFAATLERİNİ AYAKLAR ALTINA ALDIRMAYIZ'
Çelik'in ardından kürsüye çıkan Esnaf Odası Başkanı Mustafa Köse de artan Bağ-Kur prim borçları nedeniyle esnafın zor durumda kaldığını belirtti. Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik ve Antalya Milletvekili İbrahim Aydın'ın konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Bakan Çavuşoğlu, hiçbir zaman çiftçinin ve esnafın sorunlarıyla ilgilenmeyen bir hükümet olmadıklarını söyledi. Rusya krizinin patlak vermesinin ardından çok kısa bir süre içerisinde tedbirler aldıklarını belirten Çavuşoğlu "Kriz nedeniyle gümrükten dönen tarım ürünlerinin bedelinin yüzde 75'ini devletimiz karşıladı. Elde kalan dikenli salatalığın fiyatı 10 kuruşa düşmüşken yaptığımız girişimler sonrası bir hafta sonra fiyatlar normale döndü. Bugün itibariyle dikenli salatalığın kilo fiyatı 1.5 TL. Bu rakamlar zaman zaman 2 liranın üzerine çıktı. Kimse bize çiftçinin sorunlarıyla ilgilenmedi diyemez. Ziraat Odası Başkanı elbette üreticinin hakkını savunacak ancak 'Biz öldük, evimize ekmek götüremedik' gibi sözler biraz abartılı oldu. Krizle ilgili tarım ve turizm sektörüyle ilgili tedbirlerimizi aldık. Bir kapı kapanır, bir kapı açılır, istemediğimiz bir olaydı, oldu. Bunun yanı sıra tarımda, turizmde zarar ettik diye ülkenin menfaatlerini ayaklar altına aldırmayız" dedi. Çavuşoğlu, artan Bağ-Kur primlerinin de SSK primleri gibi bir kısmını devletin karşılayacağını ve tarım Bağ-Kur'unda önemli değişikliklere gidileceğini de söyledi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 18.01.2016 23:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erol 2016-01-19 15:25:48

Geçin bu işleri artık çavuşoğlu bey. Ağzınızla kuş yakalasanız bile yapacağınız birşey yok..Bırakın ülkeyi siz bir an önce cebinizi doldurmaya bakın... HERKES KONUŞUR ( AKP ) çalar...

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349