'Yabancılar gitmek istiyor'

Global Tercümanlık sahibi Kemal Değirmenci "Çok fazla yabancı misafir bize Türkiye'yi terk etmek istediğini söylüyor. Biz de onlara 'Terk ederseniz Trump'a hizmet edersiniz' diyoruz" dedi

'Yabancılar gitmek istiyor'
banner404

Yasin ARAZ

GLOBAL Tercümanlık sahibi ve Türkiye Çevirmenler Federasyonu (TÜRÇEV) Başkan Yardımcısı Kemal Değirmenci, ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğin sebep olduğu dolardaki yükselişten endişelenen ve paralarını bankalardan çekip Türkiye'yi terk etmek isteyen Alman aileyi "Eğer Türkiye'yi terk ederseniz, Trump'a hizmet etmiş olursunuz" sözleriyle durdurduklarını söyledi. Çok sayıda yerleşik yabancıdan bu yönde soru aldıklarını ifade eden Değirmenci, "Türkiye'nin basına lanse edildiği gibi bir yer olmadığını yaşayan herkes görüyor" dedi.
'KORKU YAŞIYORLAR'
Değirmenci, "Yaşanan kur iniş çıkışları Türkiye'ye bir güvensizlik yarattı. İnsanlar da tedirgin oluyor ve sadece Türkiye'de yaşananlar değil, yurtdışı basınında yer alan yayınlardan da rahatsızlık duyuyorlar. O haberleri gördükçe sıkıntı yaşadıklarını, Türkiye'yi sevdiklerini ve terk etmek istemediklerini söylüyorlar. Ancak hesaplarında bulunan paralarına da el konulabileceği korkusu yaşadıklarını, çekip kasaya koyma düşüncesine girdiklerini veya yurtdışı hesaplarına havale etmeyi düşündüklerini bize iletiyorlar.
'HEM BİZE HEM AVRUPA'YA ZARAR'
Bu tedirginliklerini bize yaklaşık 10 müşterimiz iletti. Biz de müşterilerimize ülkemizde herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaşayamayacaklarını, paralarını hesaptan çekmelerinin Türkiye'ye daha çok zarar vereceğini söyleyerek paralarını tutmalarını sağlıyoruz. Paralarını hesaptan çekerek veya farklı hesaplara yatırarak kendilerinin sevdikleri Türkiye'ye değil, Trump'a destek vermiş olacaklarını, bunun da ileride hem bize, hem de diğer Avrupa ülkelerine zarar vereceğini belirttik.
'BİZE SORANLARA ANLATIYORUZ'
Yurt dışından kendilerine çok soru sorulduğunu ifade eden Ingrid Untersberger isimli yerleşik yabancı ise "Bize soranlara Türkiye'nin çok güvenli ve yatırım yapmaya uygun olduğunu söylüyoruz. Burada yaşamaktan çok mutlu olduğumuzu söylüyoruz. Aldığımız bilgilerle sahte haberlere artık inanmıyoruz. Bu durumda da hesaplarımızda bir değişiklik yapmayacağız. Türkiye'ye güveniyoruz. Alanya'da yaşamayı seviyoruz. Yurtdışındaki haberlerden dolayı oradaki arkadaşlarımız bize 'Türkiye'de nasıl yaşıyorsunuz?' diye soruyor. Biz de onlara her şeyin aynı olduğunu, ülkede hiçbir değişiklik olmadığını, gelip misafirimiz olup görmelerini söylüyoruz" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
CEM CANDEMIR
CEM CANDEMIR - 9 ay Önce

GIDENIN YOLU ACIK OLSUN ))))))))) Bir RUS ata sozu # IYI YER BOS KALMAZ #

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472