banner468

Vali'den okul müdürlerine talimat

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, okul müdürlerinde olması gereken vasıfları sıralayarak, okul müdürlerinin vizyon sahibi olması gerektiğini vurguladı

Vali'den okul müdürlerine talimat

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, okul müdürlerinde olması gereken vasıfları sıralayarak, okul müdürlerinin vizyon sahibi olması gerektiğini vurguladı

08 Şubat 2015 Pazar 00:24
Vali'den okul müdürlerine talimat
banner404
EĞİTİM alanındaki değişim ve gelişmeleri takip edilebilmesi amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelinde görev yapan okul müdürlerine yönelik açılan iki haftalık Yöneticilik Formasyon Kursu tamamlandı. TPAO Sosyal Tesislerinde düzenlenen etkinlikle Yöneticilik Formasyon Kursuna katılan 327 okul müdürüne sertifikaları verildi.
TPAO Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen Yöneticilik Formasyonu Kazandırma kursu belge dağıtımı törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Milletvekilleri Mehmet Metiner, Salih Fırat, Vali Yardımcısı Murat Süzen, İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan ile Adıyaman il genelinde görev yapan okul 327 okul müdürü katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Yöneticilik Formasyonu Kazandırma Kursu belge dağıtım töreninin açılış konuşmasını Milletvekili Salih Fırat yaparak, “Öğretmenlik mesleği çok kutsal bir meslektir. Herkesin öğretmeni ile ilgili mutlaka bir anısı vardır. Eğitim’de fiziki problemlerin bitirilmesi adına son iki yılda Adıyaman’da çok ciddi gelişmeler yaşandı ve 1200 derslik hayata geçirildi. Hükümetimiz, Cumhuriyet Tarihi boyunca Adıyaman yapılan derslik sayısı kadar derslik hayata geçirdi. Fatih Projesi kapsamında tüm öğrencilerimize ücretsiz kitap dağıtımı ilk defa bu dönemde yapıldı. İlk defa hükümetimiz döneminde Milli Eğitim bütçesi savunma sanayi bütçesinin önüne geçti. Buda şunu gösteriyor ki, gerçekten eğitime çok önem veriyoruz. Çünkü, ülkemizin geleceği ve gelişimi eğitime bağlıdır” dedi.
Yöneticilik Formasyon Kursuna katılan okul müdürlerini tebrik ederek, sözlerine başlayan Milletvekili Mehmet Metiner ise, “19 gencimizin TEOG sınavlarında birinci olması büyük bir başarıdır. Ancak, bu başarı bize yetmez. Sadece eğitim alanındaki başarı değil, her alandaki başarı bize yetmez. Türkiye, gerek ekonomik gerekse de siyasal anlamda her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Bizlerde Cihan devleti ve dünya politikaların da belirleyici bir aktör olmayı istiyorsak hayatın her alanında çıtayı en yüksekte tutmak zorundayız. Bunun yolu da eğitimden geçmektedir. Türkiye artık eğitime, siyasete ve yöneticilik anlayışına bakışını değiştiren bir ülkedir. Eskinin tek perspektifli nesil yetiştirmeyi amaçlayan eğitim anlayışı, yerini artık dünyaya açık, vizyoner ama kendi toplumun değerleriyle de barışık yeni bir eğitim anlayışına geldik. Yeni atanan müdürlerimizden ricamız, genç nesillere bu öz güven duygusunu aşılamalarıdır. Çok güçlü tarihsel bir geçmişimiz ile üstün bir medeniyetimiz var. 6 asır dünyaya hükmetmiş bir medeniyetin çocuklarıyız. Hiçbir parantezin içine sıkıştırılamayız. Kendi çevremizdeki ülkelere rol model bir ülke olmak zorundayız. Bunun için eğitim olmazsa olmazımızdır” dedi.
Adıyaman’da eğitimde hedeflenen amaçların gerçekleştirilmesi için okul müdürlerinin mutlaka vizyon sahibi olması gerektiğinin altını çizen Vali Mahmut Demirtaş, ise konuşmasında şunları söyledi:
“Adıyaman'da göreve başladığımda önem verdiğim en öncelikli konu eğitim olmuştur. Bu amaçla son iki yılda Adıyaman'da eğitim seviyesini daha üst noktalara taşımak ve eğitimde fiziki problemleri çözmek adına çok ciddi çalışmalar başlattık ve bu çalışmalarda önemli mesafeler kaydettik. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, daha nezih ortamlarda okuyabilmelerini sağlamak amacıyla, eğitim yatırımlarımızın her geçen gün artırıyoruz. Bu gayret ve çalışmalarımız sonucunda önemli bir aşama kaydederek, yeterli olmasa da iyi bir seviyeye geldiğimizi düşünüyorum.
Geleceğimizi inşa edecek çok önemli ve sorumluluğu yüksek, kutsal bir görev üstlendiğinizi asla unutmayın. Yöneticilik sorumluluğu omuzlarda yükü fazla olan bir görevdir. İyi yönetici, sorunları iyi analiz edip çözen kişidir. Daha iyi yönetici, pratik olan, sorunları süratle çözen kişidir. Ama en iyi yönetici, sorun çıkartmayan ve sorun çıkmasını önleyen kişidir. Okul müdürlerimizin alan bilgilerinin yanı sıra bir takım özelliklere de sahip olması gerekir. Bunlar, yöneticinin ahlaki davranışlarıyla izleyenlere örnek olması, güven ortamı oluşturması ve etkili iletişim kurması, vizyon geliştirmesi, dürüst olması, öğretmenleri karar alma sürecine katması ve takım oluşturmasıdır. İdareci, bilgisiyle, kültürüyle, adaletiyle, gönlüyle ve kılık kıyafetiyle topluma yön veren örnek insandır. Bir okul yöneticisinin bu hususları oldukça önemsemesi gerekir
Eğitimde hedeflenen amaçların gerçekleştirilmesi, okulun en iyi şekilde yönetilmesine bağlıdır. Sizler eğitim alanında bir şehrin kaderini, dolayısı ile geleceğini belirleyen insanlarsınız. Bir öğretmen, ancak hizmet etmek ve okulunu başarıya ulaştırmak için okul müdürü olmak istemelidir. İyi bir okul müdürünün birinci özelliği ‘Eğitimcilik’ olmalıdır. Müdür dediğin, elbette gerekiyorsa inşaatla da uğraşır. Okulu en güzel gelişmiş mobilya ve teknoloji ile de donatmaya çalışır. Mevzuatı da takip eder ve gerekiyorsa son çare olarak cezai yaptırımlara da başvurur. Ama tüm bunlar amaç değil, kaliteli bir eğitim ve öğretim için araç olmalıdır. Amaç her zaman kaliteli bir eğitim ve öğretimdir. İyi örneklerden faydalanmalı, onları okulunuza uyarlamalı ve okulu aldığınız noktadan daha ileriye götürmenin mücadelesini vermelisiniz. Tüm öğretmen arkadaşlarınıza eşit davranmanız gerekir. Görüş farklılıklarını sorun olmaktan çıkarmalısınız. İşinizdeki başarı her şeyden daha önemlidir.
Okul Müdürlerimiz, acil işler dururken lükse kaçmamalıdır. Mesela öğretmenler odası iyi değilken müdürün kendi odasına lüks harcama yapması, müdür-öğretmen ilişkisini olumsuz etkileyeceği gibi bunun izahını da yapamaz. Okulda var olan bütün imkânlar, eğitim ve öğretim için kullanılmalıdır. Bozulmasın, kırılmasın, eskimesin diye kapalı tutmak, kullanımına engel olmak akıl alır bir durum değildir, iyi bir yöneticiye asla yakışmayacak bir davranıştır, ama zaman zaman rastladığımız bir tutumdur.
Her konuda olduğu gibi eğitim-öğretim konusunda da başarının olmazsa olmazlarından biri hedef belirlemelidir. Hedefleri okul idarecilerinin ve öğretmenlerinin beraberce belirlemeleri, hatta buna öğrenci velilerinin de dahil edilmesi, son derece önemlidir. Okul müdürü bir takım ruhu oluşturmalıdır. Takım ruhu olmadan, bir okulda huzur, güven ve başarı ortamı oluşturulamaz. Dolayısıyla, kaliteli bir eğitim ve öğretimde yakalanamaz. Okul müdürü her konuda adil ve tarafsız davranmayı kendisine şiar edinmelidir. Yöneticiden beklenen ilk şey, hatta tek şey adalettir. İnsanlar işine severek gitmeli ve evine mutlu dönmelidir. Bu arada adalet ve eşitlik kavramlarının aynı anlama gelmediğini de bilmek gerekir. Çok çalışanla az çalışanı, görevini iyi yapanla yapmayanı, verimli olanla olmayanı eşit tutmak adalet değil, adaletsizlik olur. Aşırı kuralcı ve katı bir disiplin anlayışı, idareci ile öğretmen, öğrenci ile öğretmen, ve okul-aile ilişkisini olumsuz etkiler. Okul müdürü dengeyi gözetmelidir. Hem okulu yönetmeli, hem de idare etmeyi bilmelidir. Çünkü eğitim ve öğretimde esas ve kalıcı başarı, korkuya ve baskıya dayalı değil, sevgi, saygı ve samimiyete dayalı olmalıdır.
Okullarınızın türüne göre eğitim programlarını, öğrencilerinizin ve velilerinizin negatif ve pozitif yönlerini, mezuniyet sonrası öğrencilerin gideceği üst kurum ya da işyerlerinin hangi kalitede öğrenci veya elemana ihtiyaç duyacağını bilmelisiniz. Bu konularda detaylı inceleme yapmanız ve bu çerçevede yol haritalarınızı şekillendirmeniz beklenmektedir.
Öğrencilerimizi zararlı alışkanlıklara karşı konulması noktasında çok dikkat etmeliyiz. Okullarımızda özellikle risk altındaki öğrencilerimizin, uyuşturucu maddelerden uzak kalmasını sağlamak için, rehber öğretmenlerimizden etkin olarak istifade etmeliyiz. Öğrencileriniz için güvenlik ve madde bağımlılığı konularında tehlikeli gördüğünüz çevredeki şahıslarla ilgili, okulunuzdan sorumlu olan emniyet ekipleri ile sıkı çalışınız ve onları aramaktan çekinmeyiniz. Çünkü mesele çocuklarımız ise küçük şeyler dahi önemsenmelidir. İçinden çıkamadığınız sorunlarınızı mutlaka üst yöneticilerinizle paylaşın. Çözemediğiniz konularda kapılarımız 24 saat sizlere açıktır. Her zaman bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Bizim en büyük insan kaynağımız genç nüfusumuzdur, beşeri sermayemizdir. Bu beşeri sermayemizi şekillendiren mimarlar siz değerli eğitimcilersiniz. Siz görevinizi iyi yapar, onları iyi yetiştirebilirseniz, yarının Adıyaman'ı bugünkünden daha iyi olacaktır. Unutmayalım ki eğitimci mevzuatla ve mesai saatleri ile sınırlanabilecek biri değildir. Yüreğinizi işin içine koymadan, vicdanınızı rehber etmeden yol alamazsınız. Onun için işinizi sevmezseniz kesinlikle verimli olamazsınız. Köylü-şehirli, zengin-fakir, küçük-büyük demeden herkese yüreğinizi açmalısınız. Odalarınızdan sık sık dışarı çıkmalısınız. Öğretmenlerle sıkça diyalog kurmalısınız. Bir çocuğun başını okşamak, bir gencin derdini dinlemek, acılarını ve hayallerini paylaşmak, beraber gülmek beraber üzülmek, insan olabilmemizin asgari gereğidir. Amacımız onları sadece bilgiyle donatmak değil, bir sınava, bir üst sınıfa veya bir üst okula hazırlamak değil, yegane hedefimiz ahlaklı, kişilikli, başarılı ve mutlu bireyler olarak hayata hazırlamaktır. Mükâfatınız öğrencilerinizin başarısı, gözlerindeki ışıltı ve en önemlisi gönlünüzde hissettiğiniz huzur olacaktır.”
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri, Yöneticilik Formasyonu Kazandırma kursuna katılan okul müdürlerine belge dağıtımını yaptı. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 07.02.2015 23:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349