banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Umut'a umut doğdu

Antalya’da 2008 yılında bir arabanın altında kalarak yaralanan gence 6 yıldır karşılıksız bakan Gülsüm Kabadayı tedavi için Umut ile birlikte geldiği Samsun’dan bugün Antalya’ya geri dönüyor

GÜNCEL 24.07.2014, 10:02 24.07.2014, 09:04
Umut'a umut doğdu
banner404
ANTALYA’da 2008 yılında bir arabanın altında kalarak yaralanan gence 6 yıldır karşılıksız bakan Gülsüm Kabadayı tedavi için Umut ile birlikte geldiği Samsun’dan bugün Antalya’ya geri dönüyor. 
Antalya’da geçirdiği kaza sonucu kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi yoğun bakımındayken hiçbir yakını gelmeyen ve akrabası bulunamayan kimliksiz gence, aynı hastanede yakını bulunan Gülsüm Kabadayı sahip çıkmıştı. Adını Umut koyduğu gence 6 yıldır karşılıksız bakan Gülsüm Kabadayı, Umut ile birlikte bir umut için Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Aralık 2013 yılında Antalya’dan Samsun’a gelmişti.
Umut’u bu akşam Antalya’ya göndereceklerini belirten Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Orhan Akdeniz, “Umut bize 8 ay önce geldi. Geldiğinde bütün eklemlerinde kontraktör vardı. Aktif hareketi hiç yoktu. Biz de yaklaşık 2 ay manuel rehabilitasyon yaptık. Manuel rehabilitasyonda eklem hareketlerini yani kontraktörlerini açtık. Açtıktan sonra robot ile tedavi etmeye başladık. Bu süreçte Umut’un sağ kolunda, dirseğinde ve omzunda aktif hareket gelişti. Eklem kontraktörleri ayak bileği hariç hepsinde açılma oldu. Umut artık başını tutmaya, destekli oturmaya başladı. Önceden tekerlekli arabada oturamıyordu. Şimdi oturmaya başladı. Umut bize geldiğinde boş boş bakıyordu, şimdi seslere tepki veriyor ama konuşamıyor” dedi.
Samsun’daki tedavilerinin sona erdiğini belirten Gülsüm Kabadayı, “Samsun’daki 8 aylık tedavimiz bitti. Bundan sonra Antalya’nın Alanya ilçesinde devam edecek. Gece Antalya’ya uçacağız” diye konuştu.
Yorumlar (0)